Sport Forum Hungary 2022: Csercseszov szerint most már az Európa-ligát kell megnyerni
A korábbi szövetségi kapitány, Dárdai Pál és a Ferencváros vezetőedzője szerint utat kell nyitni a magyar futballban a hazai tehetségeknek.
![]() |
Dárdai Pál (balról), Sztanyiszlav Csercseszov és Varga Sándor arról is beszélt, miben lépett előre s miben nem a futballunk (Fotók: Árvai Károly) |
Érdekes és izgalmas témákat feszegető előadások voltak hallhatók a Sport Forum Hungary 2022 konferencián, de talán kijelenthető, hogy a legnagyobb érdeklődés Dárdai Pál korábbi 61-szeres válogatott középpályás, korábbi szövetségi kapitány, a ferencvárosi vezetőedző, Sztanyiszlav Csercseszov, valamint Varga Sándor játékosügynök, Csercseszov menedzsere kerekasztal-beszélgetését övezte. A zsúfolásig teli teremben lapunk főszerkesztője, Szöllősi György moderálásával zajlott az eszmecsere, amelynek fő témája az volt, miben lépett előre a magyar futball és miben nem.
![]() Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár gróf Széchenyi István gondolatával nyitotta meg az első ízben megrendezett Sport Forum Hungary 2022 konferenciát az impozáns Puskás Arénában. Az egész napos rendezvényt azzal a céllal hívták létre, hogy a verseny- és a szabad- idősport képviselői közösen megoldási javaslatokat találjanak a sportvilágot érintő kihívásokra. Schmidt Ádám beszédében kiemelte, az energiaválság miatt elengedhetetlen a sportlétesítmények összehangolt, fenntartható üzemeltetése, hogy ne sérüljenek az élsportban és az utánpótlás-nevelésben kitűzött célok. A sportági szakszövetségekkel együttműködve folyamatban van az eredményalapú támogatási rendszer kialakítása, amely arra ösztönzi az egyesületeket, hogy hatékonyan használják fel a rendelkezésükre álló forrásokat. A létesítményhelyzet mellett többek között a kockázatkezelésről, a sport, a szponzoráció és a média kapcsolatáról, a sportolói kettős karrierről, valamint különböző startupokról is hallgathattak előadásokat, kerekasztal- beszélgetéseket az érdeklődők. |
„Amikor elvállaltam a szövetségi kapitány posztot, tudtam, hogy képes vagyok megoldani a rám bízott feladatot, tudok irányt mutatni a csapatnak – kezdte a Hertha BSC korábbi játékosa és vezetőedzője. – Az is kellett a munkámhoz, hogy tisztában voltam azzal is, korábban normális, jó kapcsolatban voltam a magyar médiában dolgozókkal, némelyekkel baráti kapcsolat is kialakult. Ez elengedhetetlen volt ahhoz, hogy megfelelő hangulat vegye körül az akkori csapatunkat. Azóta rengeteget lépett előre a magyar futball, a kormány és az MLSZ vezetésének támogatásával rohamléptekben fejlődött az infrastruktúra – ezt éppen itt, a gyönyörű Puskás Arénában mondhatom. Amikor ezt a stadiont átadták, akkor is azt mondtam, hogy innen nagyon kevés csapat távozik majd győzelemmel, ha megtöltik a szurkolók, mert a közeg hatalmas erőt tud adni. Ugyanakkor mérgező is lehet, és erre nagyon kell figyelni, aki negatív, aki visszahúz, azt nem szabad beengedni a futballba, főleg nem fontos pozícióba. Félreértés ne legyen: a kritika hasznos, érdemes rajta elgondolkodni, de aki mérgezi a légkört, attól azonnal el kell köszönni.”
Beszélgetőtársa, a Ferencváros vezetőedzője, a következő felütéssel kezdte mondandóját: „Az igazat mondjam? – majd a nyilvánvaló egyetértés után a következőképpen folytatta: – Olyan embernek neveltek, aki mindenben a pozitívumot keresi. Még a szerdai, iváncsai vereségben is lehet találni ilyet! Az idény elején ugyanis megbeszéltük, hogy a bajnoki cím mellett kupát is kell nyernünk, és erre most már csak egy esélyünk van, az Európa-liga, amelynek döntője ráadásul éppen itt, a Puskás Arénában lesz.”
Az oszét-orosz szakember dicsérte a magyar csapatokat, edzőket, játékosokat, mint mondta, hétről hétre sok pozitívumot lát a magyar futballban. Beszélt arról is, mi az, ami a Ferencvárosnál eltöltött ideje alatt nem tetszett neki.

„Mielőtt aláírtam volna a szerződést, a csapat több mérkőzését megnéztem, és amikor megegyeztünk Kubatov Gábor elnök úrral, őt is arról kérdeztem: hol vannak a magyar játékosok? – feszegette azt a témát a szakember, amit még rengeteg Fradi-szurkoló is. – Tizenöt országból érkeztek a játékosok, belőlük kell egységes csapatot faragni. Tudom, a mai modern futball így működik, de egy öt-hat tagú magyar magnak lennie kell. Meg kell találnunk azokat a játékosokat, akik erre képesek, és bár ilyen feladatot nem bíztak rám a klub vezetői, játékosokat akarok adni a magyar válogatottnak. Nekem büszkeség, amikor Dibusz Dénes, Botka Endre és Vécsei Bálint csatlakozik a csapathoz, de még több ilyen futballistára lenne szükségünk – nekem ez fontos.”
Ehhez kapcsolódott Dárdai Pál észrevétele: „Szépek az edzőpályák, a stadionok, de ha Willi Orbánt kivesszük a magyar válogatottból, kit teszünk a helyére?! Működnek az akadémiák, de ott nagyon bele kell nyúlni a munkába, mert hiányzik az igazi tartalom. Jobb játékosokat kell nevelni a magyar utánpótlásban. Ezen az úton pedig hasznosak lehetnek az ilyen jellegű konferenciák, megbeszélések, mondja el mindenki, amit tapasztalt, amit jól csinált, s amit nem, abból a többiek is tanulhatnak – mert együtt lehet csak sikert elérni.”
A kárpátaljai illetőségű Varga Sándor, aki közben oroszról fordította Csercseszov szavait is, elmondta, hogy amikor a nyolcvanas években áttelepült a Szovjetunióból, nagyszerű edzők dolgoztak a magyar labdarúgásban, ifi Eb-t nyertünk, kijutottunk a vb-re, és a Videoton legyőzte a Realt az UEFA-kupa döntőjének madridi meccsén. Ahhoz képest szerinte esett a színvonal. „A létesítmények már nagyszerűek, de tartalommal, sok munkával és jó futballal kell megtölteni őket” – erősített rá Varga a Dárdai által elmondottakra.


![]() „A létesítményfejlesztések után a jövőben az üzemeltetés jelenti majd a legnagyobb kihívást, amely csak hatékony forrásfelhasználással lehetséges – hangsúlyozta Baji Balázs, aki hozzátette, a jelenlegi nehéz helyzetben is igyekeznek minden segítséget megadni a sportolóknak, edzőknek, kluboknak. – Az élsportot támogatni kell, mert az eredményes sportolók tudják hitelesen népszerűsíteni az aktív életmódot, és az edzőképzésben is szeretnénk szintet lépni. Nem lehet mindenkiből bajnok, de fontos célunk, hogy csökkentsük a lemorzsolódást, vagyis azok a fiatalok is a sport mellett maradjanak, akik nem érnek el kimagasló sikereket. Ezért is fontos a közoktatási intézmények, egyetemek, főiskolák szerepe a sportban.” Baji Balázs pályafutása kitűnő példa a gyakran emlegetett kettős karrierre: miközben a 2017-es londoni világbajnokságra készült – amelyen 110 méteres gátfutásban bronzérmet szerzett –, megszerezte diplomáját, majd állatorvosként kezdett praktizálni. Tavaly szeptemberben bejelentette visszavonulását, két hónappal később pedig megválasztották a MOB Sportolói Bizottság elnökének. „Elsődleges feladatunk a sportolók érdekképviselete, de nagy hangsúlyt fektetünk a sportolói életpálya-modell kidolgozására, és a kettős karrier lehetőségének megteremtésére is – árulta el az olimpikon gátfutó. – A sportági szakszövetségek érdeke, hogy a versenyzők véleményét is kikérjék, elvégre a döntések általában őket érintik leginkább. Tapasztalatból tudom, hogy a sportolók olykor máshogy vélekednek egy adott kérdésről, mint a döntéshozók, ezért is fontos, hogy élénk kommunikáció alakuljon ki a felek között.” |