Női kosár NB I: soproni győzelemmel kezdődött a döntő

GYŐRI FERENC, KOVÁCS GERGELYGYŐRI FERENC, KOVÁCS GERGELY
2019.04.26. 21:54
(Fotó: Szabó Miklós)
Pénteken megkezdődött a női kosárlabda-bajnokság döntője, amelynek első meccsén az idényben otthon veretlen Sopron Basket 74–60-ra verte az Aluinvent DVTK-t. A második mérkőzésre április 29-én, hétfőn, Miskolcon kerül sor. Az alsóházban a PINKK-Pécsi 424 legyőzte az MTK-t, ezzel a fővárosi csapat az utolsó helyen végzett és kiesett az élvonalból.

Vélemények
Yvonne Turner, a Sopron hátvédje: „Gratulálok a Miskolcnak, mert negyven percen keresztül küzdött, és nem adta fel. Mi elvesztettük a ritmusunkat, és egy kicsit elkényelmesedtünk, de hétfőn készen kell állnunk a Diósgyőrre a hazai pályájukon.”
Kiss Angelika, a DVTK erőcsatára: „Nem megfelelő hozzáállással kezdtük a mérkőzést, voltak hibáink, ám ha ezeket ki tudjuk küszöbölni, akkor otthon szorosabb meccset tudunk játszani.”

Azért más volt ez, mint két hete… A pálya kezdőköre felett hiányzott az óriáskivetítő, amelyet az Euroliga final fourjában figyelhettek a nézők, és értelemszerűen az egyik palánk mögött felállított mobillelátó sem állt már a helyén. A nemzetközi porond, a legszűkebb elit után visszacsöppentünk a magyar valóságba, ami szintén nem volt éppen gyászos, hiszen a honi bajnokság döntőjének első felvonására készült a házigazda Sopron Basket és az Aluinvent DVTK Miskolc. Ez a párosítás legutóbb négy évvel ezelőtt alakult ki a fináléban, akkor 3–1-re győzött a jelenlegi címvédő – Dubei Debóra még a miskolciakat erősítette, Alekszandra Crvendakics már ott volt a soproniak kötelékében, míg Fegyverneky Zsófia a döntő előtt két hónappal adott életet a kisfiának, emiatt nem játszott.

Végül az idei döntő nyitómérkőzésén sem vetették be őt, bár ezúttal ott volt a keretben, a bemelegítést is elvégezte, noha hosszú ideje húzódó talpsérülése miatt kihagyta a ZTE NKK elleni elődöntőt. 12–2-vel nyitott a Sopron, ami megadta az alaphangot és a találkozó várható képét is. Bő négy perc játék után a később kipontozódott Határ Bernadett neve mellett egy saját és egy kiharcolt fault állt – ezt csak azért emeljük ki, mert Roberto Íniguez edző együttese a legutóbbi hazai mérkőzését követően több tiszteletet kért a játékvezetőktől a magyar válogatott centere felé. Határ a harmadik negyed elején kapta a harmadik faultját – Íniguez nem volt megelégedve a döntéssel, a bírók megnézték, ért-e sportszerűtlent is, ám megállapították, hogy Aija Putnina feldobta magát.

S ha már Íniguez: az Euroliga bronzmeccse után soproni távozását belengető szakember a montenegrói válogatott kispadját már januárban otthagyta. Miután sikerrel kivezette a csapatot a nyári Európa-bajnokságra, kezdeményezte az együttműködés befejezését. A helyi szövetség illetékesei ezt azzal magyarázták, hogy a spanyol sikerkovácsnak szüksége van némi szünetre a nagy kihívásokkal együtt járó feladatok terén – nemcsak válogatott, hanem klubszinten is. Próbálták őt maradásra bírni, ám a döntésétől nem lehetett eltántorítani. Talán ez az epizód segít kontextusba helyezni azt, ami a Prága elleni találkozó utáni sajtótájékoztatón történt…

Az első negyed után látótávolságon belül maradt a DVTK, ötpontos hátrányban kezdte el a második tíz percet. A differencia kúszott felfelé, ám a vendégek mindent megtettek, hogy élvezzék a játékot, nem szegte kedvüket, hogy a tényszerűen erősebb rivális kezdett „elszivárogni” előlük. Cziczás László csapata folyamatosan igyekezett látótávolságon belül maradni, különösen csapatkapitánya, Maja Skorics, és magasembere, Chanel Mokango remekelt. A Sopronnál meg Queralt Casas és Turner Yvonne tette oda a legjobban magát, a két hátvéd elnyűhetetlennek bizonyult, és igyekeztek adni a látványra is – az egyik legszebb akció Turner oldalpasszával kezdődött, Candice Dupree kiosztásával folytatódott, majd Casas hibátlan triplájával fejeződött be (49–33). A papírforma felborítására egy másodpercig sem mutatkozott esély, a Sopron különösebb nehézségek nélkül győzött 74–60-ra – annyi bizonyos, hogy ennél sokkal magasabb hőfokú összecsapást vívnak majd a felek Miskolcon.

NŐI NB I, DÖNTŐ
1. MÉRKŐZÉS
Sopron Basket–Aluinvent DVTK 74–60
(18–13, 17–11, 18–15, 21–21)
Sopron, 1000 néző. V: Kapitány, Praksch, Nagy
SOPRON: Turner 16/3, CASAS 18/6, Crvendakics, Dupree 15, Határ 7. Csere: Dubei 5/3, ZAHUI 13. Edző: Roberto Íniguez
DVTK: Medgyessy, Walker-Kimbrough 10/3, SKORICS 22/6, Putnina 4, Mokango 18. Csere: Szabó Fanni 6/3, Zele, Szűcs R., Kiss A., Kányási. Edző: Cziczás László
Az eredmény alakulása. 2. perc: 6–0. 5. p.: 12–2. 10. p.: 18–13. 12. p.: 25–15. 15. p.: 28–17. 18. p.: 31–20. 20. p.: 35-24–0. 22. p.: 37–26. 25. p.: 42–30. 28. p.: 51–36. 30. p.: 53–39. 32. p.: 56–45. 35. p.: 64–49. 38. p.: 69–56. 40. p.: 74–60.
Kipontozódott: Határ (37. perc)
Roberto Íniguez:
– Szörnyű mérkőzés volt! Nem ezért nézik az emberek a kosárlabdát! Rengeteg játékmegszakítás volt, és ahol a játékvezetők a főszereplők, ott nincs kosárlabda! Meg kell adni a helyet és az időt, hogy játszani lehessen. Lehet kontaktus a játékosok között, ez kosárlabda! Kezdem unni, amit Határral csinálnak. Ő így nem tud játszani. Ha védekezni próbál, hibát ítélnek ellene, ha támadni próbál, úgyszintén, és ezt arra fogják, hogy nagyon magas, ezért a vele szemben elkövetett szabálytalanságokat nem fújják be. Végül pedig szeretnék gratulálni a miskolci szurkolóknak, fantasztikusak voltak! Megmutatták, hogyan kell egy csapatot támogatni.
Cziczás László: – Gratulálok a Sopronnak, fantasztikusan játszott. Nagy élmény volt abban a csarnokban pályára lépni, ahol pár hete még világsztárok pattogtattak. Nem a legjobb ütemben kezdtük a meccset, ezt a hazai találkozóra megpróbáljuk majd kijavítani, és megnehezíteni a Sopron dolgát. Nagyon örülünk, hogy mi játszhatjuk ellenük a döntőt!
A három győzelemig tartó párharc állása:
1–0 a Sopron javára.

ALSÓHÁZI RÁJÁTSZÁS
PINKK-Pécsi 424–MTK Budapest 71–54
(21–9, 18–7, 12–23, 20–15)
Kozármisleny, 53 néző. V: Farkas G., Söjtöry, Goda
PINKK: CSUKICS 8, SÁNTA 8, Szücs L. 7, MARKOVIC 17/3, JÁHNI 9. Csere: CSUTORÁS 11/9, Zsilinszky 7, Vári, Raus 4, Szabó L., Molitor. Edző: Laczka Miklós
MTK: Czirják 7/6, Bernáth, Süle 4/3, Szabó Flóra 12, Hegedűs J. 6. Csere: Szabó B., WEBER 13, Koch 2, PUSZTAI S. 10/3. Edző: Nagy Dóra
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–3. 9. p.: 16–9. 15. p.: 34–9. 18. p.: 36–10. 23. p.: 43–21. 27. p.: 49–25. 29. p.: 49–34.30. p.: 51–39. 32. p.:58–39.37. p.: 65–43
Laczka Miklós:
– Dicséret illeti az MTK-t, hiszen nehéz perióduson van túl, de a végsőkig harcolt az utolsó hely elkerüléséért. Nekünk sem volt egyszerű az idényünk, sok volt a sérültünk, a jövés-menés, illetve a szerencse is elkerült minket, annak viszont örülök, hogy a végén hazai pályán ilyen jó játékkal tudtunk nyerni.
Nagy Dóra: – Nagyon rosszul kezdtünk, ami rányomta a bélyegét az egész meccsre. A második negyed utolsó perceiben jól védekeztünk, ám ebből nem tudtunk pontokat szerezni.