Női kosár NB I: megtartotta második helyét a Győr

2023.03.25. 20:20
Megtartotta második helyét a Győr (Fotó: Makovics Kornél)
A női kosárlabda NB I 22. fordulójában megérdemelten győzött a szekszárdi rangadón a Győr, és ezzel másodikként zárta az alapszakaszt a Pécsen váratlan vereséget szenvedő Sopron mögött.

A „NEM EZ VOLT A TERV” – táblát tehette volna ki az öltözőajtóra a női bajnokság alapszakasza utolsó fordulójának rangadóján mindkét együttes. Az ezúttal „csak” a negyedik helyért küzdő házigazda Szekszárd menet közben két amerikai légiósától, Victoria Vivianstől és Ruthy Hebardtól is elköszönt és a szlovák Nikola Dudásovát szerződtette, egy háromhetes, úgymond minialapozást követően érkezett meg a szombati találkozóra, s mindeközben két felkészülési meccse közül a Csatát tíz ponttal legyőzte, de a Vasastól 26 ponttal kikapott, azaz még valóban tart az átalakulás az együttesnél. Előzetesen a Győr sem éppen úgy képzelte el a helyzetét, hogy egyik kulcsembere, az amerikai Beatrice Mompremier nélkül kell befejeznie az idényt. A bajnokság legjobb lepattanózója (10.5/mérkőzés) az MK-elődöntőben olyan súlyos vállsérülést szenvedett, hogy hazautazott Miamiba, ahol megoperálták és az idényben már nem játszhat.

Nagy elánnal vetették magukat a küzdelembe a csapatok, főleg támadásban, a második hely megtartása érdekében győzelmi kényszerben játszó zöld-fehérek első hét pontját Dubei Debóra dobta, hazai oldalon pedig Goree Cyesha járt hatnál három perc után. A 7. percig a tolnaiak vezettek, ekkor Bach Boglárka duplájával fordított a Győrn, időt is kért Djokics Zseljko. Hiába, továbbra is záporoztak a vendégtriplák a női szinten pontgazdag (54 az első negyedben) meccsen. Aztán 36-nál ismét vezetett a Szekszárd, ellenfele pedig gödörbe került, s egy két perc alatt futott 11–0-s hazai etapnak köszönhetően négypontos Atomerőmű-előnyt regisztrálhattunk a nagyszünetre.

A fordulás után Goree és Krnjics Szara révén fölénybe került a vendéglátó a palánkok alatt és nyolcpontos előnyben is volt a 27. percben, de az utolsó negyed elején már ismét a zöld mezesek álltak jobban. Megjósolhatatlannak tűnt, ki nyeri a hullámvasutazást, de mégsem lett szoros a vége, ugyanis időközben a Szekszárdnak „mindegy” lett az eredmény, mert a PEAC óriási meglepetésre megverte a Sopront, azaz a tolnaiak így is, úgyis az ötödik helyen végeztek. A Győrnek volt fontosabb ezután, s ennek, no meg az összességében látottaknak megfelelően meg is nyerte a meccset a 11 triplát jegyző vendégcsapat, és a jobb egymás elleni mutatónak köszönhetően a második lett a DVTK előtt az alapszakaszban.

A bajnokság az első nyolc csapat számára keddtől az egyik fél második sikeréig tartó negyeddöntővel folytatódik, míg a maradék négy együttes körmérkőzéseket vív az alsóházban a bennmaradásért.

A legjobb nyolc között a Sopron a Vasassal, a Győr a TFSE-vel, a DVTK a BEAC-cal, a PEAC a Szekszárddal csap össze.

KOSÁRLABDA
NŐI NB I
22. forduló
Atomerőmű KSC Szekszárd–Serco Uni Győr 75–83 (25–29, 22–14, 13–16, 15–24)
Szekszárd, 1100 néző. Vezette: Tóth C., Goda, Farkas G.
SZEKSZÁRD: STUDER8/3, Dudásová 11/3, Miklós M. 13/3, Bálint R., GOREE 21. Csere: KRNJICS14, Mányoky, Wallace 8, Boros J. Edző: Djokics Zseljko
GYŐR: ELLENBERG18/6,DOMBAI15/9,DUBEI11/3, Török Á. 5/3, P. Williams 6. Csere: Ruff-Nagy 14/9, Bach 9/3, Oroszová 2, Varga Zs. 3, Weninger. Edző: Cziczás László
Az eredmény alakulása: 3. perc: 11–7. 6. p.: 15–15. 9. p.: 20–27. 13. p.: 32–34. 17. p.: 36–43. 19. p.: 47–43. 23. p.: 53–49. 27. p.: 59–51. 30. p.: 60–59. 34. p.: 64–68. 38. p.: 68–73.
Kipontozódott: Studer (39.)
Djokics Zseljko
: – Élesebb és agresszívebb volt a Győr, jobban reagált a „halott” labdákra és a támadólepattanókra. Szeretném, ha a csapatom megértené, hogy utóbbi nem tapasztalat, hanem akarat kérdése. Sok volt az eladott labdánk olyan pillanatokban, amikor utaltuk a mérkőzést, ezt a nyomás számlájára lehet írni.
Cziczás László: – Minden tudásunkra szükségünk volt a sikerhez. Az első félidőben kellő zavart okozott a Szekszárd, komoly teljesítmény kellett ahhoz, hogy felálljunk a 0–11-es szériából. A második félidőben mindenki beleadott apait-anyait.
Ruff-Nagy Dóra, a győriek irányítója: – Tudtuk, hogy mindkét csapat számára nagy téttel bír a mérkőzés, de az utolsó negyedben helyén volt a szívünk. Akartuk ezt a sikert, minden energiánkat mozgósítottuk. Az utolsó negyedben mutattunk néhány jó védekezést, ez volt a siker kulcsa.

NKA Universitas PEAC–Sopron Basket 66–61 (17–15, 9–20, 23–21, 17–5)
Pécs, 600 néző. Vezette: Cziffra, Fodor A., Nyilas
PEAC: KATANICS 12/3, Laczkó, GWATHMEY 12, CALHOUN 20/15, Kiss V. Csere: Simon Zs. 2, Wentzel 2, OLAWUYI 13/3, Sánchez 2, Kaszás-Pap, Szücs R. 3/3, Rátkai. Edző: Jovan Gorec
SOPRON: Turner 5/3, Böröndy 2, KUNEK 11/9, Sitku Zs., MAGBEGOR 16. Csere: Czukor 3/3, VARGA A. 15, Fegyverneky 2, Erdélyiová 7/3. Edző: Gáspár Dávid
Az eredmény alakulása. 2. perc: 2–4. 7. p.: 9–13. 9. p.: 17–13. 12. p.: 19–19. 16. p.: 23–26. 23. p.: 34–42. 27. p.: 39–48. 33. p.: 52–56. 36. p.: 59–58. 39. p.: 61–59
Jovan Gorec:
– Olyan ellenfelünk volt, amelyik nemcsak magyar, de európai szinten is kiváló. Csapatként tudtuk megverni, igyekeztünk átmenteni a Magyar Kupa-elődöntő hangulatát. Örülök, hogy saját kezünkben tartottuk a döntést a negyedik helyről, függetlenül a szekszárdi meccs végeredményétől. De ne feledjük, a „nagypályás” játék csak most kezdődik el.
Gáspár Dávid: – Bosszantó, hogy milyen fordulatok voltak a játékunkban. Minden játékosnak el kell gondolkodnia azon, milyen odafigyelést kíván tőlük a szakmai vezetés. Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, mi a szerepe a csapatban. A PEAC nagyon szépen megdolgozott ezért a győzelemért.

E.On ELTE BEAC–VBW CEKK Cegléd 94–65 (18–19, 24–19, 29–16, 23–11)
Budapest, Gabányi-sportcsarnok, 250 néző. Vezette: Lengyel, Németh P., Hervay
BEAC: M. GREEN 27/15, ANGYAL B. 21/3, Milkovics 2, Radócz 5, VOJTULEK 27/3. Csere: Juhász A. 2, Katona B. 2, Tóth F. 4, Zsámár L. 2, Koch 2, Benke S. Edző: Mészárosné Kovács Andrea
CEGLÉD: Viszmeg 4, K. WILLIAMS 17/9, Laufer 6, Cooper 11/9, Szerelem-Kobolák 3/3. Csere: Szirony 3/3, SZABÓ P. 16, Horváth Boglárka, Rakita 5/3. Edző: Lo Elhadji Malick
Az eredmény alakulása. 4. perc: 10–3. 8. p.: 15–15. 13. p.: 28–21. 17. p.: 37–26. 23. p.: 51–41. 28. p.: 68–49. 32. p.: 73–54. 37. p.: 84–59. Kipontozódott: Viszmeg (38. p.)
Mészárosné Kovács Andrea:
– Nagyon örülünk, hogy ezt a győzelmet is sikerült behúznunk, ezzel pedig az alapszakasz végére is megőriztük a hatodik helyünket a tabellán. Jól kezdtünk, nyolc gyors ponttal, a probléma a folytatásban jött, kiengedtünk, nem koncentráltunk, a hosszú kihagyás megbosszulta magát. Ennyi hibával szerintem az összes alapszakasz-mérkőzést egybevéve sem játszottunk. A pozitívum, hogy ennek ellenére tudtuk tartani az irányítást, és a végére az is kiderült, hogy képesek vagyunk annál sokkal jobban is játszani, mint tettük az első félidőben.
Lo Elhadji Malick: – Tudtuk, hogy a BEAC a mérkőzés esélyese, ezzel együtt fájó a vereség. Amire készültünk az elmúlt három hétben, azt nem tudtuk megvalósítani. Elmondtam a lányoknak, hogy az első perc fontos lesz, ennek ellenére sem tudtunk jól kezdeni. Nem lehet egy mérkőzésen belül ennyire hullámzó teljesítményt nyújtani. A BEAC győzelméhez nem férhetett kétség, a különbség mértékében viszont vastagon benne voltunk.

Ludovika Csata–DVTK-Hun-Therm 45–76 (6–18, 17–19, 10–19, 12–20)
Ludovika Aréna, 250 néző. Vezette: Makrai, Rácz Zs., Jakab
CSATA: Horváth Bernadett, Toman D., Czank 9/3, Fuehring 11/3, Barnai 7. Csere: Szabó F., GYÖNGYÖSI 14/3, Boros B. 1, Jáhni 1, Gábor L. 2. Edző: Tursics Krisztián
DVTK: Aho N. 2, Bacsó 8, GUIRANTES 13/3, Garbin 11/3, CH. GREEN 8. Csere: BERNÁTH 9/3, M. Jovanovics 13/9, KISS A. 12/6, Oláh F. Edző: Völgyi Péter
Az eredmény alakulása. 4. perc: 5–7. 8. p.: 6–15. 12. p.: 6–22. 17. p.: 17–29. 23. p.: 25–46. 28. p.: 33–56. 32. p.: 33–62. 37. p.: 40–72
Tursics Krisztián:
– Ellenfelünk végig jobb volt minden statisztikai mutatóban, megérdemelten nyert. Harminc százalék közeli dobószázalékkal nem lehet meccset nyerni, de még szoros összecsapást sem játszani, a többi hibáról nem szeretnék beszélni.
Völgyi Péter: – Tartottam kicsit a mérkőzéstől, hiszen eddig háromnaponta játszottunk, most pedig kéthetes szünetünk volt. Helyenként nagyon szépen játszottunk, de a kiválasztással időnként adódtak gondjaink, ám a tizennégy eladott labdát nem engedhetjük meg magunknak legközelebb. Összességében úgy hoztuk le ezt a meccset, hogy végig rotáltuk az együttest.

TFSE-MTK–PINKK Pécsi 424 95–43 (18–11, 36–8, 20–16, 21–8)
Acsády Ignác u., 200 néző. Vezette: Balog Gy., Földesi Á., Menyhárt
TFSE: Dúl T. 4, Dúl P. 5/3, THEODOREÁN 8, Hegedűs J. 12/6, MANIS 14/3. Csere: BAA 11, Marshall 5, NÉMETH A. 6, Király A. 6/6, PUSZTAI P. 11, Burján L. 6/3, Szeitl 7/3. Edző: Magyar Bianka
PINKK: Tenyér 9, Szücs L., Vincze N. 10/6, Zsilinszki, Kovács K. 6. Csere: ÁRVAI 12/3, Horváth Zs. 4, Borbás 2, Bojtár. Edző: Kovács Dénes
Az eredmény alakulása. 4. perc: 12–2. 8. p.: 17–6. 13. p.: 24–17. 17. p.: 40–17. 23. p.: 58–19. 27. p.: 69–25. 33. p.: 84–35. 38. p.: 94–41. Kipontozódott: Zsilinszki (33. p.), Vincze N. (39. p.)
Magyar Bianka:
– Nagyon boldog vagyok és büszke, mert amióta felkerültünk négy éve az A-csoportba, mindig sikerült kiharcolni a playoffot. Amikor a legnehezebb szituációban voltunk, nem sokan gondolták volna rajtunk kívül, hogy idén is sikerül bejutnunk a legjobb nyolc csapat közé. Egyre jobb formában játszik a csapat, a formaidőzítésünk nagyon jól sikerült. Nyolcból hat mérkőzést megnyertünk 2023-ban, nagyon jól indítottuk az évet. Igaz, hogy nincs sok időnk, de szeretnénk ezt a három hetet meghúzni, és csakis a feladatunkra koncentrálni.
Kovács Dénes: – Az első és a harmadik negyedben tudtunk olyan ellenállást tanúsítani, ami elvárható volt, és amit elterveztünk. A páros negyedekben zuhantunk szét, ez általában fordítva szokott lenni, amikor két különböző képességű csapat találkozik. Célunk, hogy a playoutban valahogy mérkőzéseket nyerjünk, és maradjunk bent.

Vasas Akadémia–BKG-Prima Natura Szigetszentmiklós 60–53 (18–18, 13–16, 16–8, 13–11)
Pasaréti út, 150 néző. Vezette: Kovács N., Rózsavölgyi, Jankovics
VASAS: Papp K. 10, Pardee 12/6, Szerencsés 3/3, Budácsik, NUNN 14. Csere: SALAMON ZS. 6, Szmailbegovics 2, TÓTH O. 7, Madár E. 6. Edző: Milos Pavlovics
SZIGETSZENTMIKLÓS: Perez 7/6, Vári 8/6, Takács D. 4, MCBRYDE 15/9, DEGBEON 19/3. Csere: Katona Sz., Aldazabal, Szabó D. Edző: Gedei Tibor
Az eredmény alakulása. 4. perc: 3–7. 8. p.: 12–12. 13. p.: 22–23. 17. p.: 31–29. 23. p.: 37–37. 27. p.: 46–40. 34. p.: 49–46. 38. p.: 55–51. Kipontozódott: Degbeon (39. p.)
Milos Pavlovics:
– Már a mérkőzés elején érezhető volt, hogy nagy rajtunk a nyomás, míg ellenfelünk felszabadultan kosárlabdázhatott. Támadójátékunk nagyon gyenge volt, sok kihagyott dobás és rossz döntések jellemezték a játékunkat, és védekezésben is követtünk el olyan hibákat, amelyek nem jellemzőek ránk. A második félidőben teljesen más hangulatban tértünk vissza, és bár itt sem játszottunk tökéletesen, a fontos pillanatokban helyén volt a csapat szíve és esze. Ismét elértük az egyik legfőbb célkitűzésünket, és bízom benne, hogy együtt újra szép eredményt érünk el a rájátszásban.
Gedei Tibor: – A sportszerűség megkövetelte, hogy mindent beleadjunk, hiszen más csapatok sorsa is függött a végeredménytől. Nem gondolom, hogy rosszabb kosárlabdát játszottunk, mint a Vasas, de sajnos a találkozó végén nagyon hamar bónuszba kerültünk, ami megpecsételte a sorsunkat. Kicsit dühítő, hogy a végjátékban elmaradt néhány olyan apró ítélet, amely izgalmasabbá tehette volna a párharcot.