Női kosár Euroliga: remek DVTK-siker Spanyolországban

2022.12.08. 19:50
Egy győzelem és egy vereség a csütörtökön pályára lépő magyar csapatok mérlege a női kosárlabda Euroligában: a Sopron hazai pályán simán kikapott a Salamancától (53–75), ellenben a DVTK remek győzelmet aratott a szintén spanyol Girona otthonában (64–58).
A sárga mezes soproniak ezúttal hiába küzdöttek (Fotó: Koncz Márton)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
A sárga mezes soproniak ezúttal hiába küzdöttek (Fotó: Koncz Márton) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

SOPRON–SALAMANCA 53–75

Nem meglepetés, hogy a bemutatásnál nagy ovációval köszöntötték a Sopron Basket szurkolói a klub nemzetközi szintlépésében elévülhetetlen érdemeket szerző spanyol Roberto Íniguezt, aki három éve hagyta el az Euroliga mostani címvédőjét. A zöld-sárgák és a vendég Perfumerías Avenida Salamanca is alaposan átalakult a tavaszi Euroliga-elődöntő óta, viszont egyértelműen szoros mérkőzésre lehetett számítani.

Az elején kevés kosár, ugyanakkor rengeteg kontaktus jellemezte az összecsapást, egyik csapat sem akarta könnyen adni a két pontot – Íniguez mester már az első percekben többször reklamált, igaz, nem túlzott vehemenciával. A látogató különösen a Sopron csapatkapitányára, az irányító Fegyverneky Zsófiára igyekezett nagy nyomást helyezni, többször ketten üldözték a rutinos klasszist. 7–4-ből 7–16-ot csináltak a spanyolok, majd Turner Yvonne hátrakönyöklése borzolta a kedélyeket, a sima személyi hibát videózás után sportszerűtlenre módosították a játékvezetők.

Kissé vérszegény volt a mieink produkciója, ezt Böröndy Vivien igyekezett bátor játékával felpörgetni. A koncentrációval is akadtak gondok, kétszer egymás után kapott ugyanolyan saroktriplát Gáspár Dávid együttese, sőt utána középről is hintett egyet Silvia Domínguez (24–37). Hamarosan már 22-vel állt jobban a Salamanca; több időt nem kérhetett Gáspár mester, ezért csak abban lehetett reménykedni, hogy a nagyszünetben rendbe teszi együttesét – a hátrány azonban így is hatalmasnak látszott.

Fordulás után aztán beindult a biznisz, négy perc alatt 11 pontra zárkózott a Sopron Basket, vagyis ledolgozta a differencia felét. Időkérés után viszont meglehetősen hamar rendezte a sorokat a vendégcsapat, és megint jelentős, 59–37-es előnyre tett szert. Folyamatosan kapta a faultokat a Sopron, miközben támadásban a rövid fellángolást nem követte huzamosabb jó széria.

Azért a negyedik negyedet is le kellett játszani, ebben mondjuk nem volt sok köszönet, a 34. percben már 71–44-re vezettek Roberto Íniguez tanítványai. Mindenkinek lehet rossz napja, a magyar bajnoknak ez most borzasztó volt, egymás után a második spanyol együttes is jobbnak bizonyult nála – pánikra semmi ok, de valami ezúttal nagyon nem klappolt…

Cheridene Green 16 pontot szerzett a DVTK-ban (Fotó: FIBA)

GIRONA–DVTK 58–64

A fordulót holtversenyben a csoport élén váró Girona vendége volt a DVTK, és több mint három percbe telt, hogy Cheridene Green révén megszerezze az első kosarát – igaz, a spanyolok is beragadtak kissé: amikor Green megtörte a jeget, csak kétpontos volt a lemaradás (4–2). A hazai csapat nem tudott elhúzni, 11–6-nál volt a legnagyobb különbség, ám kisvártatva fordult az állás, Bernáth Réka triplája után már a DVTK vezetett (16–19).

Az első negyed végén döntetlenre álltak, és a másodikban is végig közel volt egymáshoz a két fél – egyformán sok dobást rontottak...

A nagyszünet után villámrajtot vett az egypontos hátrányban lévő DVTK, Kányási Veronika büntetőből és ziccerből, Arella Guirantes tempóból talált be (33–38), és a magyar együttes tartotta is a néhány pontos előnyét. Miközben a DVTK Guirantes révén már az ötödik hármast juttatta célba (39–45), a hazaiak az addigi összes triplakísérletüket elrontották (0/8).

A negyed zárásaként 6–2-es szakaszt ment a DVTK, így kedvező állással, hétpontos előnnyel vághatott neki a befejező játékrésznek (46–53). Az utolsó nyolc percre fordulva, Nina Aho két duplája után már 12 pont volt közte (49–61). A Girona nem hagyta annyiban, több labdaeladásba is belehajszolta a miskolciakat, négy pontra felzárkózott (58–62), majd szabálytalanságok sorával próbálta a vonalra küldeni az ellenfelet.

Végül Darcee Garbint sikerült is, ő azonban mindkét büntetőt bedobta, ami elég volt a nagyszerű győzelem biztossá tételéhez (58–64).

NŐI KOSÁRLABDA EUROLIGA
5. FORDULÓ
B-CSOPORT
SOPRON BASKET–PERFUMERÍAS AVENIDA SALAMANCA (spanyol) 53–75 (12–21, 12–25, 17–15, 12–14)
Sopron, 1200
néző. V: Kardarisz (görög), Vavrová (cseh), Vujicsics (montenegrói)
SOPRON: Fegyverneky, Turner 10/3, Kunek, BROOKS 16, MAGBEGOR 14. Csere: Varga A. 2, Czukor 1, Böröndy V. 6, Sztankovics 4. Edző: Gáspár Dávid
SALAMANCA: Cazorla 6/6, Vilaró 2, Crvendakics 9/3, McCall, Reisingerová 9. Csere: DOMÍNGUEZ 7/3, FASZULA 13, CARLETON 17/15, Nogics 2, Gulbe 2, L. Rodríguez 8/6. Edző: Roberto Íniguez
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–4. 8. p.: 7–16. 12. p.: 14–26. 15. p.: 20–28. 18. p.: 24–41. 22. p.: 29–46. 25. p.: 37–48. 28. p.: 37–55. 32. p.: 43–63. 35. p.: 44–71. 38. p.: 50–75
Kipontozódott: Sztankovics (38. p.), Reisingerová (39. p.)
Gáspár Dávid:
– Nem leptek meg minket a vendégek, azt nyújtották, ami évek óta jellemzi őket. Tudtuk, mire számítsunk, de nem tudtuk végrehajtani, amit kellett volna. A legrosszabb az egészben, hogy energia nélkül, rossz mentalitással kosárlabdáztunk az első félidőben, nem történhet meg, hogy hazai pályán az ellenfelünk így szétszedjen minket. Hinnünk kell a befektetett munkában, biztos vagyok benne, hogy napról napra jobbak leszünk, mert ez jellemzett minket eddig, és a jövőben is ezen az úton maradunk.
Roberto Íniguez: – Sok érzés kavarog bennem, mióta Sopron felé vettük az irányt. Nagy megtiszteltetés és boldogság, hogy itt lehettem, nagyszerű érzés, úgy érzem magam, mint otthon, mint egy családban. Elismerésem a hazaiaknak, hogy nagy hátrányból is megpróbáltak visszajönni, nem adták fel. Követtük a tervet, megpróbáltuk azt mutatni, amilyenek vagyunk, amit játszani szeretnénk. A találkozó alakulása miatt mélyebb rotációval játszottunk, tudtuk tartani a nagy intenzitást.

SPAR GIRONA (spanyol)–DVTK HUN-THERM 58–64 (19–19, 14–13, 13–21, 12–11)
Girona, 3000
néző. V: Oliot, Coanus (mindkettő francia), Teixeira (portugál)
GIRONA: Cornelius, Araújo 8, Gardner 7, Etxarri 4, Labuckiene 4. Csere: Drammeh 10, Flores 2, Tolo 21, Murphy, Parra 2. Edző: Bernat Canut Font
DVTK: Aho N. 6, Guirantes 13/3, Kányási 11, Garbin 7/3, Green 16/3. Csere: Bernáth 10/6, Kiss A. 1, Aho T. Edző: Völgyi Péter
Völgyi Péter:
– Nagyon büszke vagyok a lányokra, hiszen a szezon legfegyelmezettebb játékát nyújtották. Kihasználtuk, hogy az ellenfelünk nem mutatott jó dobóformát, időnként ötletes támadójátékunk mellett a nagyon fegyelmezett védekezésünk hozta meg a nagyszerű sikert.