Nagy játék! A címvédő legyőzésével nyolc között a magyar válogatott!

2023.06.18. 14:48
A címvédő Szerbia elleni remek győzelemmel folytatta szereplését a magyar csapat a női kosárlabda Európa-bajnokságon. Remek védekezéssel sikerült 81–75-re legyőzni az ellenfelet, és mivel a csoportelsőségért legalább öt ponttal kellett győzni, a hatpontos siker azt jelenti, hogy egyből a nyolc közé jutottunk, ahol a cseh–görög párharc győztese lesz az ellenfél.
Nagy küzdelem jellemezte az első félidőt (Fotó: Koncz Márton)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Nagy küzdelem jellemezte az első félidőt (Fotó: Koncz Márton) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

Ljubljana, 500
néző. V: Castillo, Mendoza (spanyolok), Purszanidisz (görög)
MAGYARORSZÁG:
Studer 2, Aho N., Lelik 8, DUBEI 11/3, KISS V. 21.Csere: HATÁR 10, HORVÁTH B. 12/9, Török Á. 3, RUFF-NAGY 8/3, Varga A. 6. Szövetségi kapitány: Székely Norbert
SZERBIA:
ANDERSON 18, Csado 12/6, Topuzovics 4, Raca 2, Sztankovics 5. Csere: Djordjevics 3, Crvendakics 6, N. Jovanovics 4/3, Nogics 12/6, Katanics 7, Jankovics 2. Szövetségi kapitány: Marina Maljkovics
Az eredmény alakulása. 3. perc:
3–8. 5. p.: 8–10. 7. p.: 16–15. 8. p.: 17–21. 11. p.: 27–23. 16. p.: 30–32. 20. p.: 39–44. 25. p.: 49–44. 27. p.: 53–46. 30. p.: 65–52. 34. p.: 67–62. 35. p.: 70–66. 38. p.: 74–66. 39. p.: 74–71
Kipontozódott: Sztankovics (36. p.), Djordjevics (37. p.), Anderson (38. p.)

Marina Maljkovics:
– Újabb borzasztó meccset játszottunk, amelyet el is vesztettünk. A szerb válogatott korábbi generációi az elmúlt évtizedben hatalmas küzdők voltak, sosem adták fel, ez adta a különlegességüket, a kosárlabda-rajongók szemtanúi lehettek ennek. A generációváltásunk és a tapasztalat hiánya – leszámítva a tavalyi világbajnokságot – miatt ezt a harciasságot meg kellene duplázni a pályán, minden pillanatban küzdeniük kell a játékosoknak egymásért. Ha ez nincs, nem nyerhetünk, sajnos ezt újra el kell most mondanom. Ez a szomorú valóság, és szeretnénk csodát tenni, ám az nem következik be mindennap.

A Reptérre ugrált mindenki, játékosok, stábtagok, kortól és nemtől függetlenül ünnepeltek a magyar válogatotthoz tartozók. Bömbölt Korda György slágere, Cziczás László segédedző felkapta Ruff-Nagy Dórát, aztán letette, és Horváth Bernadett-tel ordítottak egymás arcába. Az M4 Sport riportere, Knézy Jenő lerohant a kommentátorállásból, és megölelte Székely Norbertet, aki győztes hadvezér volt ezen a napon. A mieink elképesztően magas színvonalú játékkal, ragyogó mérkőzésen 81–75-re legyőzték Szerbiát, a két évvel ezelőtti Európa-bajnokot, ezzel (legalább ötpontos győzelemre volt szükség) ahogy négy esztendővel ezelőtt, ismét megnyerték a csoportjukat a kontinensviadalon. Hogy ki lesz az ellenfél csütörtökön a negyeddöntőben – merthogy így a keddi kör kimarad –, az a Csehország–Görögország mérkőzésen dől majd el, és ebben a pillanatban talán nem is igazán fontos. Nemzeti csapatunk kihozta magából, ami benne van, ezért nagyon büszkék lehetünk rá.

Azzal már szombaton tisztában voltunk, hogy Goree Cyeshára nem számíthat a magyar válogatott szakmai stábja a mieink harmadik Európa-bajnoki csoportmérkőzésén.

Az viszont nem volt egyértelmű, hogy ellenfelünk, a szerb válogatott csatába küldi, küldheti-e egyik kulcsemberét, a korábban a Sopron Baskettel temérdek szép sikert elérő bedobót, Alekszandra Crvendakicsot, aki családi gyász miatt hazautazott Szerbiába. Nos, játszott (a Sopronban szintén megforduló Tina Krajisnik azonban nem), de ezen a mérkőzésen nem ő, és nem is társai lettek a főkolomposok.

Az első negyedben rögtön reményre adott okot, amit tapasztaltunk. Nagy örömünkre szolgált, hogy előléptek olyan játékosaink, akik eddig nem villogtak, vagy legalábbis nem annyira, mint ezen a találkozón. Akadtak szép megmozdulásai Horváth Bernadettnek, Ruff-Nagy Dórának és Török Ágnesnek egyaránt, még a vezetést is át tudtuk venni 16–15-nél. A rivális honosított irányítóját, Yvonne Andersont ugyanakkor nem igazán tudtuk tartani, szabadon ficánkolt a térfelünkön, és sorra dobta a duplákat. A második tíz percben beszállt Varga Alíz, és ő is hamar megdobta első pontjait, Székely Norbert szövetségi kapitány meg nagyot csapott a levegőbe. Hála az égnek nem ijedtek meg a mieink a kemény szerb harcmodortól, felvették a kesztyűt, így hamar kifejezetten parázs meccs kerekedett a két fél összecsapásából. Studer Ágnes sajnos nem igazán kapta el a ritmust, sokat hibázott, noha hatalmas szükség lett volna a tőle megszokott hasznos és eredményes játékra.

A szerbekben Anderson mellett Jovana Nogics tartotta a lelket. Az első félidő utolsó szerb akciója három plusz egyesre sikeredett Nevena Jovanovics jóvoltából, kicsit rossz szájízzel mehettünk emiatt az öltözőbe (44–39 oda), bár ettől függetlenül kiválóan helytálltak legjobbjaink az első húsz perc során a címvédővel szemben.

(Fotó: Koncz Márton)

A térfélcserét követően Lelik Réka két gyors faulttal már négy személyi hibát számlált, sok labdát eladtunk, de a szerbek sem becsülték meg a játékszert, be sem találtak öt percig, és Kiss Virág vezérletével már nálunk volt az előny. Mi több, a 25. percben már a virtuális csoportelsőség is Kiss Virág büntetője jóvoltából. Amit annyira szeretünk Varga Alízban, a félelem nélkül, húszas pulzussal eldobott középtávoli dobásokat, azok közül mutatott egy elsőrangút, ezzel 53–46 volt ide. Nem jött jól, hogy Határ Bernadett is begyűjtötte a negyedik faultját, miután feldöntötte a persze könnyen zuhanó Andersont.

Pillanatok alatt kétszer színészkedtek a szerb játékosok, bánatunkra a megítélt technikai hibáért járó büntetőt Dubei Debóra kihagyta. Bánatunkra, a fenét: Horváth két gyors saroktriplával demoralizálta a szerbeket, Ruff-Nagyot sportszerűtlen hibával állították meg, be is dobta mindkettőt a vonalról. Hölgyeim és uraim, 65–52-re vezettünk ekkor, Szerbia láthatóan szétesett, mi szárnyaltunk, és innentől kevésbé a győzelem volt a kérdés, mint inkább a differencia.

Tizenegy ponttal jártunk előrébb, amikor belecsaptunk a záró felvonásba. Kiss Virág szintén összeszedte a negyedik hibáját, Jovanovics meg vérző fejjel lesétált a parkettről. Studer továbbra sem érezte magát komfortosan a pályán, a szerbek meg elkezdtek kapaszkodni, feljöttek ötre, viszont Határ Bernadett megérezte a vérszagot (nem Jovanovicsét), és dobálta a kosarakat. Draga Sztankovics tán titkon belül még mindig soproni játékosnak érezte magát, annyi ziccert rontott el, ám négy és fél perccel a vége előtt kipontozódott, így tevékenységét nem folytathatta. Anderson sem, hála az égnek, dühből nekirontott Lelik Rékának, és le kellett ülnie a kispadra.

74–66-ra vezettünk, Crvendakics dobott egy duplát, Székely mester időt kért. Kaptunk egy triplát, mi is szereztünk összesen három pontot, majd Nogics kettesét Studer első kosara követte – a lehető legjobbkor! A plusz egy viszont kimaradt, a túloldalon nem született kosár, Studer ismét a vonalra állhatott, kétszer. Kihagyta mindkét próbálkozását, hatpontos előnyünknél szerb támadás következett, 26 másodperc volt az órán, ebből 18-on át lehetett a labda az ellenfélnél.

Crvendakics bebrusztolta a gyűrűbe a labdát, maradt 12.9 másodperc, tehát egy esélyünk volt, hogy meglegyen az áhított hatpontos különbség. És meglett! Studer szépen tört be, nem talált be, de a lecsorgót összeszedte Kiss Virág, és ő igen. Megérdemelte, 21 pontjával a találkozó legeredményesebb játékosaként tündökölt. Megérdemelte a csapat is, nem jött szerb válasz, de nem is lett volna igazságos. Rögzítsük újra: magyar csoportelsőség, három pihenőnap. A többire még visszatérünk, annyi bizonyos, a jövő hetünket is a szívünknek egyre kedvesebb Ljubljanában töltjük. 81–75

201–215 3

A csoportelsők a nyolc közé jutottak, a második és a harmadik helyezettek egymás elleni párharcban juthatnak be a negyeddöntőbe. A párosítás: Montenegró–Olaszország, Csehország–Görögország, Németország–Szlovákia, Szerbia–Nagy-Britannia.

NEGYEDIK NEGYED

40. perc: Vége, 6 ponttal nyertünk, és csoportelsőként jutottunk a legjobb 8 közé! 81–75

40. perc: 13 másodperc van hátra. Nagyszerű! 6 másodperccel a vége előtt Studer dobása leperdült, Kiss leszedte, és bedobta a duplát. Szerb időkérés. Csadjo eldobta a hármast, és ezúttal nem célzott olyan jól, mint korábban! 1,3 másodperc maradt. Magyar időkérés.

40. perc: Studer betört, és faulttal együtt bedobta! A plusz egy büntetőt kihagyta, persze. A szerbek támadása sem sikerült, Studer labdát lopott, megindult előre, és odaütöttek neki. Ez is két büntető. Mindkettő kimaradt. 15 kimaradt büntető... Időt kért Szerbia. Crvendakics ment előre, és csak bedobta. Négy pont az előny, öt kellene az azonnali nyolc közé jutásért. Magyar időkérés.

39. perc: Studer vállalt el egy hármast, de a gyűrűt sem sikerült eltalálni. Hát, ez nem igaz. Csadjo ezúttal is kegyetlenül bedobta a hármast. Viszont Katanics ellent technikait fújtak. Lelik dobta a büntetőt, sikerrel. Kiss maradt a palánk alatt, és remekül bedobta. Nogicsnak nagyon a helyén a szíve, kegyetlenül beszórt egy tempót. 77–73

38. perc: Flúgos futam, Anderson odaütött Leliknek, és kipontozódott ő is! Két büntető, de vajon most jobban fog menni, mint eddig? Sajnos nem, mert az első kimaradt, a második bement. Crvendakics elég nehéz helyzetből dobott szép kosarat, Székely Norbert időt kért.

37. perc: Török elképzelése jóvolt, a passza nem, Csadjo hármasa pedig kijött a gyűrűről. Lelik harcolt ki faultot és ezzel két dobást. Az egyik legalább bement. Támadóhibát fújtak Djordjevic ellen, és ő is kipontozódott. Lelik betörés után nem tudta bedobni, nehéz helyzetből vállalta el. 73–66

36. perc:Nagyon küzdenek a szerbek, mégiscsak az Európa-bajnoki címvédőről van szó... Sztankovics könnyű ziccert rontott, majd mi is rontottunk támadásban. Aho remekül szerelte Andersont, de maradt a labda náluk. Sztankovicsnál belemenést fújtak, ezzel kipontozódott. 72–66

35. perc: Dubei dobása kiperdült a gyűrűből, pedig hármast ért volna. Katanics betörés után dobott szép kosarat, és már csak négy pont az előny. Öt kellene a csoportelsőséghez. Dubeinek odaütöttek, két büntetőt dobhat, mert megvan az öt szerb csapatszemélyi. Mindkettő bement. 72–66

34. perc: Csadjo betört, és bement a dobása. Rossz a passz Töröktől, jöhettek a szerbek. A lepattanót leszedtük, majd gyors támadás végén Határ faulttal együtt dobott kosarat. A plusz egy is bement. Csadjónak nagyon megy, megint dobott egy duplát. 70–64

33. perc: Kihagytuk a helyzetünket, gyorsan indultak a szerbek, és Anderson duplát ért el. Határnak odaütöttek, két dobás lett a jutalma. Egy bement, egy kimaradt. A szerbek rontottak, de a lepattanót megszerezték. 67–60

32. perc: Felerősítették a védekezésüket a szerbek, Újabb támadóhiba nálunk, megint Kissnél, ez a negyedik hibája. Csadjo dobott kintről egy szép hárompontost. 66–58

31. perc: Nagy triplája kiperdült a gyűrűről, a szerbek dobása után Aho szerzett lepattanót. Kissnél fújtak támadóhibát, Crvendakics rontott. 66–55

31. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

30. perc: vége a negyednek, 11 pont az előny. 66–55

30. perc: Sportszerűtlen hibát fújtak Andersonnál, így Nagy dobhatott büntetőket, ráadásul mindkettőt jól. Eladtuk a labdát, Sztankovicsot faultoltuk két büntetődobásért, ő pedig csak az egyiket dobta be. Anderson faultolta Nagyot, aki így kettőt dobhatott. Az egyik bement. 22 másodperccel a vége előtt jöhetett az ellenfél, Sztankovics harcolt ki újabb két dobást. Mindkettő bement, és így ért véget a negyed.

29. perc: A büntetőzés továbbra sem az igazi nálunk, viszont Anderson kihagyta a ziccerét, mire Horváth őrületest hármast dobott. Crvendakics nagyon megetette a védőinket, így duplát értek el. De mire mennek vele, ha Horváth ismét triplát dob!! 63–52

28. perc: Crvendakics csak begyötörte, majd a másik oldalon Határ faulttal együtt dobott kosarat. A plusz egy büntető kimaradt. Nogics hibázott, miénk lett a lepattanó, majd Varga adott kiváló passzából Határ dobott ziccergólt. Crvendakics közben technikait kapott. 57–50

27. perc: Andersont lökte meg Határ, kettőt dobhatott a szerbiai, és mindkettőt bedobta. Utána eladtuk a labdát, de kihagyták a ziccert. Határ belement, jöhettek a szerbek. 53–48

26. perc: Kiss nagyon él, most is védővel a nyakán dobott duplát. A saját palánkunk alatt is jól muzsikál, labdát szerzett. Nem sikerült hárompontost szerezni, de aztán Nogics is rontott. Varga a sarokból dobott kétpontost. Remekül játszik. 53–46

25. perc: Megint kivédekeztünk egy szerb támadást, Varga hármasa kijött, de Kiss leszedte, odacsaptak neki, két büntető. De előtte szerb időkérés. Az egyik ment be. Jankovics a büntetővonalról dobott két pontot. 49–46

24. perc: Támadófault a szerbeknél, majd Törököt dobás közben faultolták. Török az elsőt bedobta, a második lejött, de Kiss elkapta a labdát, és bedobta. Hosszan támadtunk, majd Kiss testcselére elment a védő, így aztán bedobta. 48–44

23. perc: Rengeteg rossz megoldás után megint csak dobás nélkül fejeztünk be egy akciót. Ügyetlenkedett az ellenfél is, aztán megint sikerült labdát vesztenünk. Anderson dobása lejött a gyűrűről, és a miénk lett a labda. Végre! Kiss szorongatott helyzetből is fel tudta tenni a palánkra. 43–44

21. perc: Rontottak a szerbek, jöhettünk előre. Dubei átkígyózott a védőkön, és pincérrel tette a gyűrűbe a labdát. Csadjo dobása kijött a gyűrűről, megszereztük a labdát, hogy aztán gyorsan el is adjuk.

21. perc: Elkezdődött a harmadik negyed.

MÁSODIK NEGYED

20. perc: Vége a második negyednek, öt pont az ellenfél előnye. 39–44

20. perc: Kivédekeztünk egy támadást, de Határ kihagyta a tempót. Ráadásul Jovanovics a végén faulttal együtt dobott be egy hármast... Bedobta, 3 másodperc maradt a félidőből.

19. perc: Anderson eladott egy dobásimitációt, Aho odaütött, két büntető. Anderson mindkettőt bedobta. Leliket faultolták, és az öt szerb csapatszemélyi miatt dobhatott kettőt. Az egyik azért bement. Óriási szerb passz, Raca pedig ziccert dobott. Lelik betörés után egészen kifacsart pozícióból is bedobta. 39–40

18. perc: Nogics betörés után egyenlített, aztán Határnál fújtak támadóhibát. Elég szigorú ítélet volt. 36–36

17. perc: Lelik hármaskísérlete nem sikerült, viszont Kiss labdát lopott. Dubei dobása lejött, majd a lepattanó megszerzése után Varga dobott gólt a körte jobb sarkából. 36–34

16. perc: Nem sikerült leszedni egy lepatanót, így Nogics kintről hármast dobott. Villámgyorsan jött a magyar akció, és vele Dubei ziccere. Erre Nogics megint dobott egy duplát, nem hiányzott. Kiss szép leválás után egyenlített. 34–34

15. perc: Kiss szépen szerzett labdát, majd már az ellenfél palánkja alatt dobhatott ziccert, csakhogy kihagyta. Anderson is rontott, a miénk lett a labda, hogy aztán egy rossz passzal lemondjunk a támadás lehetőségéről. Magyar időkérés. 30–29

14. perc: A szerbek is hibáztak, Jankovics nem talált be szinte ziccerből. A szerbek jó sok faultot szedtek már össze, de most még oldalról jöhettünk. Studer szép csel után akart hármast dobni, de kimaradt a próbálkozás. 30–29

13. perc: Csadjo nagyon koncentrált, és bedobta a sarokból a kétpontost. Kiss két ember között próbált dobni, faultolták, két dobás. Az egyik legalább bement, majd a szerbek könnyű ziccert hagytak ki. Dubei is dobást rontott.

12. perc: Bejött Anderson, és azonnal dobott egy kétpontost. Majd Anderson labdát lopott, és ziccert dobott. Varga maradt egyedül a szerb letámadás közben, ezt használta ki, és dobott két pontot. 29–27

11. perc: Horváth nagy lendülettel tört be, és átvettük a vezetést. A szerbek elszórtak egy hármaskísérletet, majd Kissnek csaptak oda, a bedobás után Nagy befutás után szerzett duplát. 27–23

11. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

10. perc: Vége az első félidőnek, az állás döntetlen. 23–23

10. perc: Határ ismét labdát szerzett majd immár a másik palánk alól dobhatott, odaütöttek neki, két büntető. Mindkettő bement. Utána a védelmünk csak nézte, ahogy Katanics üresbe futás után dobott két pontot. Két másodperccel a vége előtt Kissnek csaptak oda, ez is két büntető.

9. perc: Török szép távolija ért két pontot. Határ lepattanót szerzett, Nagy betört, de a dobás lejött a gyűrűről. 19–21

8. perc: Kölcsönös rontások után Horváth dobhatott két büntetőt, amelyek közül a második bement. Határ rossz ütemben ütött oda, ráadásul Katanics bedobta a plusz egy büntetőt is. 17–21

7. perc: Nagy Dóra vállalt el egy kinti dobást, és remek tripla lett az eredménye. Határ kiosztott egy prakkert, majd Horváth kintről remek hárompontost süllyesztett el a gyűrűbe. Azonnal jött is a válasz, Nogics dobott egy hármast. 16–18

6. perc: Rontottunk megint, Anderson pedig elment, és bedobta a helyzetét. Lelik tört be a védők közé, dobás közben faultolták, ez bizony két büntető volt, és mindkettő bement. Horváth csapott oda, Djordjevicsnak, aki az egyiket dobta be. 10–15

5. perc: Zűrzavaros magyar akció végén – többször elvesztett majd visszaszerzett labdákkal – Kiss harcolt meg a közeli kosaráért. Sajnos Anderson remek labdával kínálta meg Djordjevicset, aki könnyű kosarat szerzett. 8–12

4. perc: Kiss harcolt ki két büntetődobást, az egyik bement. Anderson betörésből szerzett viszonylag könnyű kosarat. 6–10

3. perc: A szerbek is rontottak, majd Studer álmélkodott, hogy a kezéből kiperdülő labda miért lett a szerbeké. A másik oldalon Topuzovics dobott befutás után két pontot. A magyar csapat következő pontjait Dubei szerezte, aki egy középtávolival jelentkezett. 5–8

2. perc: Szabálytalan elzárás miatt labdát vesztettünk, a szerbek Anderson révén két büntetőt dobhattak, mindkettő bement. Aho vállalt el egy dobást a hárompontosvonalon túlról, de kijött a labda a gyűrűről. 3–6

1. perc: A szerbeké volt az első támadás lehetősége, és mindjárt duplával jelentkezett Anderson, amire Dubei szép hármassal válaszolt. Topuzovics Aho mellől dobott igen szép duplát. 3–4

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta fehérben, a szerb tiszta kékben játszik.

A MAGYAR VÁLOGATOTT MECCSKERETE:
2 Kiss V., 4 Dubei, 7 Kányási, 9 Studer, 10 Aho, 13 Török, 18 Varga A., 21 Lelik, 23 Horváth B., 44 Határ, 88 Nagy D.

A SZERB VÁLOGATOTT MECCSKERETE:
1 Raca, 6 Csadjo, 8 Jovanovics, 11 Crvendakics, 12 Anderson, 14 Sztankovics, 17 Nogics, 20 Topuzovics, 25 Jankovics, 33 Krajisnik, 40 Katanic, 51 Djordjevics.

ELŐZMÉNYEK

A törököktől fájdalmas körülmények között elszenvedett pénteki vereségután is felkelt a nap a szlovén fővárosban, mi több, egyre melegebben süt, hamarosan igazi nyári idő köszönt be. Az Európa-bajnokság D-csoportjának második fordulójában 69–68-ra kaptunk ki a törököktől, a saját hibáink mellett szerencsénk sem volt, bizonyos játékvezetői ítéleteket is lehetett vitatni, de mindezen már nem érdemes, sőt, nem is szabad rágódni, merthogy vasárnap délután Szerbia ellen kell helytállniuk legjobbjainknak. A szerbek ellen, akikkel az utóbbi jó néhány évben érdekes módon nem csapott össze a magyar válogatott.

Az Arena Stozicében tartott szombat kora délutáni edzés elején Székely Norbert szövetségi kapitány célként tűzte ki a szerbek legyőzését legalább öt ponttal. Ez jelentené azt, hogy megnyerjük a négyesünket, és nem kell játszani a negyeddöntőbe jutásért – ha kikapunk, a Németország–Nagy-Britannia találkozó győztesével csatázunk kedden.

„Határ Betti térde olyan állapotban van, amire számítottunk, fáj neki, nem tökéletes, de összeszorítja a fogát és játszik a szerbek ellen    – kezdte a felsorolást centerével a szövetségi kapitány. –Cyesha sérülése súlyosabb, egyelőre nem tudjuk, hová fut ki. Az MR-vizsgálat alapján nagyon drasztikus elváltozás nem történt hiszünk benne, hogy játszhat még, de nem vasárnap, hanem a torna későbbi szakaszában. Nina hozta magával a húzódását, emiatt pihentettük, de ő is pályára lép az utolsó csoportmeccsünkön.”