Férfi kosár NB I: Falco-diadal a parádés vasi rangadón

GYŐRI FERENC, VILICS TAMÁSGYŐRI FERENC, VILICS TAMÁS
2021.03.13. 20:21
A sötét mezes Perl Zoltán 27 pontot szerzett a Falcóban (Fotó: Vas Népe/Szendi Péter)
Noha sokáig a Körmendnek állt a zászló, a vendég Falco nyerte meg 99–93-ra a férfi kosárlabda NB I szombaton megrendezett vasi rangadóját. A Szolnok és a Szeged hazai győzelemmel tudta le a játéknapot, az Alba Fehérvár, az Oroszlány és a sereghajtó Jászberény idegenben nyert – utóbbi hosszabbításban gyűrte le a ZTE-t.

„A győzelem törje meg az üres csarnok csendjét” – kérték a körmendi szurkolók csapatuktól a tábor helyére kirakott molinó feliratának tanúsága szerint a szombati Egis Körmend–Falco-Vulcano Energia KC Szombathely rangadó előtt. A drukkerek mindkét oldalon kitettek magukért, a szombathelyiek az Arena Savariánál búcsúztatták el a buszon ülő övéiket, míg a másik fél a körmendi csarnok mellett igyekezett megalapozni a hangulatot.

Milos Konakov, a Falco szerb segédedzője mindent megtett, hogy alaposan felpörgesse a csapat játékosait a vasi klasszikus előtt, amelyen a szombathelyiek két fontos emberüket, Benke Szilárdot és az amerikai Evan Bruinsmát, míg a körmendiek a remek magyar bedobót, Mócsán Bálintot nélkülözték.

Kyan Anderson fantasztikus „félrenézős” passzával, majd Keller Ákos zsákolásával kezdődött az összecsapás, a túloldalon a körmendi ikon, Ferencz Csaba talált be a triplavonalon túlról. Nem lehetett panasz a startra, harapós csapatok estek egymásnak, Travis Taylortól is láthattunk egy bombasztikus zsákolást, a tempó nem ment a színvonal rovására. A Falco leginkább azért küzdött, hogy ne ússzon el az esélye az alapszakasz megnyerésére, míg a Körmend nagy lendületet szerezhetett egy győzelemmel a rájátszáshoz közeledve.

Az egyébként is nehéz helyzetben lévő Falco újabb érvágást könyvelhetett el azzal, hogy De'Quon Lake egy perc játék után fájdalmas arccal lebicegett a parkettről. Az 55 pontot hozó első negyed szinte minden igényt kielégített, de Gasper Okornét például nem, a Falco edzője a kétperces pauzát azzal kezdte, hogy elhajította taktikai tábláját. Fejmosása ellenére együttese beragadt a folytatásnál, Keller Ákos sportszerűtlen hibát kapott, a Körmend 39–27-re elhúzott.

Nem volt ekkor gyenge pontja a házigazdának, mindenki hozzátette a magáét a produktumhoz, szaladt is a szekér. A 2019-es bajnok persze nem adta olcsón magát, felzárkózott három pontra – közönség hiányában is könnyen magával ragadta a külső szemlélőt a mérkőzés hullámzása.

Anthony Ireland és Benjamin Simons ihletett formában kosárlabdázott a hazaiaknál, miközben a Falco nem játszott jól, de tartalékosan sem adta fel, játékosai pontosan értették, mi az alfája és ómegája ennek a párharcnak, a 25. percben Boris Barac triplájával egyenlített a látogató (63–63), Doktor Péter kosarával pedig már vezetett is!

A körmendiek bámulatosan dobták a triplákat – ez a találkozó telt házat érdemelt volna, talán majd egyszer lesz még ilyesmiben részünk...

Az összes erőtartalékját mozgósította a Falco, Perl Zoltán mutatta, cserét kér, de előtte azért elhelyezett egy hármast a gyűrűben, meg kiosztott egy mintaszerű asszisztot Kellernek – végül maradt a pályán. Hogy a túloldalon is fogyott a kraft, mutatta Ireland kihagyott üres ziccere. Kyan Andersont nem támadták meg, hát bedobta a világ végéről is, így már 84–78-ra lépett el a szombathelyi alakulat, s nem is volt megállás.

Parádés estét hozott össze a két gárda, a Falco azért érdemelte meg a két pontot, mert egy hajszállal többet tett érte riválisánál. A Körmend 23-án idegenben vághat vissza, ha tud.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
10. FORDULÓ
EGIS KÖRMEND–FALCO–VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 93–99 (28-27, 28-21, 17-28, 20-23.)
Körmend,
zárt kapuk mögött. V: Cziffra Cs., Farkas G., Török R.
KÖRMEND: IRELAND 32/12, Ferencz 9/9, Oroszi, Simons 20/12, Taylor 10. Csere: THAMES 16/3, Takács 4, Tóth N., Németh 2. Edző: Andonisz Konsztandinidisz
FALCO: Anderson 16/12, Váradi 15/3, PERL 27/3, Kovács B. 7, KELLER 16. Csere: Doktor 6, BARACS 12/3, Lake. Edző: Gasper Okorn
Az eredmény alakulása: 3. perc: 5–8, 7. p.: 22–21, 13. p.: 39–27, 16. p.: 41–38, 18. p.: 48–40, 24. p.: 61–58, 27. p.: 69–69, 32. p.: 73–78, 36. p.: 82–87. 38. p.: 87–91
Andonisz Konsztandinidisz:
– Most megtanulhattuk, hogy pusztán jó támadójátékkal nem lehet megnyerni a mérkőzést. Kevés időnk volt a felkészülésre, a harmadik negyedben felszínre kerültek a hibáink. Továbbra is keményen dolgozunk, ezt a mérkőzést el kell felejtenünk. A playoffra készülünk, ott ennél sokkal többre lesz szükség.
Gasper Okorn: – Elégedett vagyok a csapatommal, hiszen több hiányzónk is volt, mégis sikerült megnyernünk a mérkőzést. Az első félidőben gyakorlatilag nem védekeztünk, ezért hátrányba kerültünk, de a második játékrészben sikerült gyökeresen változtatni a hozzáállásunkon.

23. FORDULÓ
PVSK-VEOLIA–ALBA FEHÉRVÁR 82–89 (19–21, 22–27, 16–20, 25–21)
Pécs,
zárt kapuk mögött. V: Benczur, Söjtöry, Pozsonyi
PÉCS: RUJÁK A. 16/3, M LEWIS 19/6, Funderburk 14/6, Meleg, BRKICS 19. Csere: Budimir 6/3, Carev, Krivacsevics 2, Demeter A. 6, Dragasevics, Hőgye. Edző: Dragan Alekszics
FEHÉRVÁR: GILLON 12, Curry 6, VOJVODA 27/9, DAVIS 23/3, LUKÁCS N. 14/6. Csere: Csorvási 2, Balsay, Hearst 5. Edző: Forray Gábor
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–4. 6. p.: 12–13. 13. p.: 21–27. 17. p.: 28–36. 23. p.: 45–58. 26. p.: 49–60. 33. p.: 63–72. 37. p.: 74–82
Kipontozódott: Csorvási (35. p.)
Dragan Alekszics:
– Egy-egyben az egész mérkőzésen jobb volt az Alba, végig futottunk utána, és Vojvoda Dávidot sem tudtuk tartani. Nagyon fontos lesz a Zalaegerszeg elleni meccsünk, hogy bejussunk a kupadöntőbe.
Forray Gábor: – Ilyen nehéz összecsapásra számítottam, mert sok vesztes mérkőzés után érkeztünk Pécsre. Mi voltunk az esélyesebbek, domináltunk is a találkozón, köszönöm a játékosaim hozzáállását. Nyilván örülök a győzelemnek, de fájó Szabó Mihály elvesztése, ezért is volt fontos nyernünk.

NATURTEX-SZTE-SZEDEÁK–ATOMERŐMŰ SE 101–92 (29–20, 26–24, 22–30, 24–18)
Szeged,
zárt kapuk mögött. V: Praksch, Frányó, Győrfy R.
SZEGED: GOVENS 14/6, Kerpel-Fronius G. 8, BROWN 27/9, DZELETOVICS 26/12, Dickey 11. Csere: Bognár 5/3, KELLER I. 10/6, Balogh Sz., Kerpel-Fronius B. Edző: Szrecsko Szekulovics
ATOMERŐMŰ: KOVÁCS Á. 14/6, Paige 12/3, Pupp 5/3, LÓRÁNT 29/3, JACKSON 16/3. Csere: Kis R. 5/3, Pajor, Shepard 9, Velkey 2. Edző: Dzunics Braniszlav
Szrecsko Szekulovics:
– A győzelmünkkel elértük célunkat, jó pozícióban, pályaelőnnyel várjuk a rájátszást. A negyedik negyed kritikus pillanataiban helyén volt játékosaink szíve, akik minden dicséretet megérdemelnek az alapszakaszbeli teljesítményükért.
Jan Pavlik (másodedző): – Több játékosunk megbetegedése miatt egyetlen közös edzéssel készültünk a Szeged ellen. Azért nem nyertünk, mert amikor a negyedik negyed elején átvettük a vezetést, a folytatásban rendre rossz döntéseket hoztunk.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–JKSE JÁSZBERÉNY 98–99 (29–20, 21–27, 18–17, 21–25, 9–10) - hosszabbítás után
Zalaegerszeg,
zárt kapuk mögött. V: Földházi, Minár, Balogh Gy.
ZALAEGERSZEG: DUREN 21/9, WIGGS 18/3, Donaldson 14/6, Völgyi 2, Szabó Zs. 18/6. Csere: Bonifert 2, Vukó 15/9, Green 8, Simon K. Edző: Luca Bechi
JÁSZBERÉNY: Kinney 8, Brbaklics 7, Filipovic 4, COLEMAN 36/6, WILLIAMS 26/15. Csere: Primorac 6, Füzi, GARRETT 12/3, Czirbus, Ruják B. Edző: Patai Benjámin
Kipontozódott: Kinney (33. p.), Szabó Zs. (44. p.)
Luca Bechi:
– Nagy küzdelem volt végig, felváltva vezettek a csapatok. Tudtuk, hogy az alsóházban tanyázunk, éppen ezért szerettünk volna győzni. Ami a vereség ellenére pozitívum, végig küzdött, hajtott a csapat, nem adjuk fel.
Patai Benjámin: – Egy új védekezési formát alkalmaztunk, ez többnyire sikeres volt. Sajnos még mindig sokat hibázunk, de a küzdeni akarásunkkal nincs gond. Most lesz egy kis pihenő, aztán szeretnénk folytatni, más csapatok ellen is jobb teljesítményt nyújtva.

SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–SOPRON KC 91–83 (21–20, 30–18, 19–20, 21–25)
Szolnok,
zárt kapuk mögött. V: Papp P., Mészáros B., Lengyel Á.
SZOLNOK: WARNER 11/3, Kovács P. 6/6, Rudner 4, Szubotics 7/6, CAKARUN 24. Csere: Zsíros 3/3, PONGÓ MÁTÉ 9/9, Taiwo 1, BADZIM 18/9, Juhos 8, Frank. Edző: Gasper Potocnik
SOPRON: ELMORE 20/12, Thompson 9, Fazekas Cs. 3, BORISZOV 22/6, PADGETT 21. Csere: Jogela, Takács N. 2, Werner 2, Halász, Supola 4. Edző: Kosztasz Flevarakisz
Az eredmény alakulása. 4. perc: 12–9. 8. p.: 20–14. 14. p.: 34–27. 18. p.: 44–33. 24. p.: 56–44. 28. p.: 67–54. 34. p.: 78–67. 38. p.: 84–73. 40. p.: 87–83
Kipontozódott: Jogela (27. p.), Cakarun (38. p.)
Gasper Potocnik:
– Nehéz, harcos meccsen vagyunk túl, ismét fontos győzelmet szereztünk. Nem azt játszottunk, amit tudunk a jól szervezett soproni csapattal szemben.
Kosztasz Flevarakisz: – Védekezésben nem mindig a legjobb megoldásokat választottuk, ezért a Szolnok többször is ellépett tőlünk. A hajrában visszajöttünk a meccsbe, de már nem tudtunk fordítani. A hazaiak pontosabban játszottak és a dobószázalékuk is jobb volt.

DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT–OSE LIONS 82–86 (24–22, 22–21, 19–19, 17–24)
Kecskemét,
zárt kapuk mögött. V: Kapitány, Nagy V., Fodor
KECSKEMÉT: Thomas 10, Wittmann 6/6, Djeraszimovics 5/3, Kucsera 3/3, KARAHODZSICS 19. Csere: JARAMAZ 13/3, Horti 7, DRAMICSANIN 13/9, Lukács 6/6. Edző: Váradi Kornél
OROSZLÁNY: C. Anderson 9, WASHINGTON 22/3, ABELL 12/6, Anda 4, BAILEY 19/3. Csere: Morgan 4, Garamvölgyi 5/3, ILLÉS 11/9, Kucsora. Edző: Sebastjan Krasovec
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–7. 7. p.: 17–14. 13. p.: 29–26. 23. p.: 51–48. 33. p.: 70–69. 37. p.: 75–78
Kipontozódott: Morgan (37. p.)
Váradi Kornél:
– Érezhető volt, hogy nálunk frissebb állapotban érkeztek meg erre a találkozóra az oroszlányiak, és mérkőzés közben tudtak ritmust váltani. A tizenhét eladott labdánk döntően befolyásolta a meccset.
Sebastjan Krasovec: – A Kecskemét nagyon okos kosárlabdát játszik, maximális koncentrációra volt szükségünk a győzelemhez. Az első félidőben pocsékul dobtuk a hárompontosokat, a fordulást követően ez változott. Nagyon fontos sikert arattunk!