R. Gy. 2022.05.19 20:47 Frissítve: 2022.05.20 12:49

Fordulatok, izgalmak után Hanga Ádám és a Real Madrid döntős az Euroligában

A Real Madrid jutott be a férfi kosárlabda Euroliga döntőjébe, mivel a belgrádi elődöntőben három ponttal legyőzte a Barcelonát. A sikerből tevékenyen vette ki a részét Hanga Ádám is, aki négy pontot dobott és három asszisztot is feljegyeztek a neve mellé. A Real Madrid ellenfele a döntőben a török Efes lesz, amely az Olympiakoszt múlta felül.

Végül a Real Madrid a Barcelona fölé kerekedett (Fotó: AFP)

FÉRFI EUROLIGA
FINAL FOUR, ELŐDÖNTŐ
Barcelona (spanyol)–Real Madrid (spanyol) 83–86 (19–19, 26–15, 11–26, 27–26)

A másik elődöntőben:
Olympiakosz Pireusz (görög)–Anadolu Efes (török) 74–77 (21–18, 22–24, 20–24, 11–11)

Az már a meccs előtt valószínűnek látszott, hogy óriási küzdelem lesz a pályán, hiszen egy Real Madrid–Barcelona mindig nagy rangadó a kosárlabdában is. Mindkét oldalon kiváló játékosok néztek farkasszemet egymással, így az Euroliga elődöntőjének győztese megjósolhatatlan volt.

Előzetesen Hanga Ádám a Real Madridból úgy vélekedett, hogy jó passzban vannak, sokat készültek a Barcára, és úgy érzi, megnyerik az Euroligát. Nos, az első lépést megtették ehhez, hiszen bejutottak a döntőbe, ám nem mindennapi izgalmak árán.

Az első negyedben a Real Madrid volt a jobb, a Barcelona csak kereste önmagát, de megtalálta, és ez arra elég volt, hogy a negyed végére kiegyenlítsen (19–19).

A második felvonásban megállt a Real, a Barca pedig aprócska hármasokkal szépen ellépett riválisától, elsősorban az egész meccsen extrateljesítményt nyújtó Nikola Mirotic révén, aki alig-alig hibázott. Nem segített a csere, nem segített az időkérés a Realon, így aztán 12 pontos előnyre tettek szert a katalánok (45–34).

A félidőben úgy tűnt, a Barca úgy elkapta a fonalat, hogy innen nehéz lesz megállítani. A harmadik etap azonban Real-parádét hozott. Szívós munkával és látványos triplákkal ledolgozta a hátrányát, s az utolsó két percben négypontos előnyt szerzett (56–60).

Az utolsó negyed előtt az volt a kérdés, hogy melyik arcát mutatja a végén a két rivális. Óriási küzdelem zajlott a pályán. A Real Madridot Sergio Llull, a Barcát Nikola Mirotic vitte a vállán. Előbbi 15, utóbbi 39 pontig jutott. A Barcelona viszont egyszerűen nem tudott közel férkőzni, mert mindig volt válasza a Realnak. A 39. percben a katalánok egy pontra feljöttek, de Hangáék időkérése után ismét Llull talált be. A végén jöttek egymás után a faultok és a büntetők. Az utolsó percben Hanga is bedobta a maga két büntetőjét, és a többiek is taktikusan megőrizték az előnyt a magas színvonalú találkozón, így a Real Madrid jutott az Euroliga döntőjébe, ahol az Olympiakoszt legyőző török Anadolu Efes lesz az ellenfél. 83–86

40. perc: Hihetetlenül fordulatos meccsen a Real Madrid nyert, és bejutott az Euroliga döntőjébe. 83–86

40. perc: Őrület! Exumnak alig maradt ideje, de ezt is kihasználta egy kétpontossal. 7 másodperc maradt még a meccsből, Llull indult meg előre, odacsaptak neki. Két büntető. Az elsőt bedobta, a másodikat kihagyta. Csakhogy a lepattanót Yabusele szerezte meg! Neki is odaütöttek. Két büntető. Az egyik bement, a másik nem. A végén Mirotic megpróbált egy hármast, de nem ment be, vége! 83–86

40. perc: Elkezdődött az utolsó perc. Őrült izgalmak után mindkét csapat sokat hibázott, majd végül Llull szíve volt a helyén, és 22 másodperccel a vége előtt dobta be. Időt kért a Barca. Jó volt az ötlet, Abrines szinte másodperceken belül dobott egy duplát (és a triplához sem sok hiányzott), úgyhogy jöhetett az újabb Real-időkérés. Hangának csapott oda Mirotic, jöhetett a két büntető a magyar játékostól. Mindkettőt bedobta! 15 másodperc maradt hátra. 81–84

39. perc: Az utolsó két perc barcelonai időkéréssel kezdődött, amely után Calathes hozta közelebb a csapatát egy csodaszép duplával. Causeur ezúttal nem tudta bedobni, Mirotic lekapta  a labdát, majd nem sokkal később Davies egy pontra hozta fel a Barcelonát. Jött is a Real időkérése. 79–80

38. perc: Ott az egyenlítés! Davies ugyan két büntetőt is kihagyott,de a másodikat leszedte Mirotic, és bedobta a ziccert. Huszonhat pontnál jár, elképesztő. Ahogy az is, hogy a Real időkérése után Causeur is bevágott egy hármast. És hogy még szomorúbb legyen a Barca, labdát lopott Laprovittolától, és ziccerrel növelte ötre a Real előnyét. 75–80

37. perc: Jön vissza az a hajó, mert elrontott madridi támadás után Laprovittola kérte a labdát a hárompontosvonalon kívül, kapta, és be is vágta. Poirer nem hagyta annyiban, és remek duplát szerzett. Viszont belejött a triplázásba Laprovittola, és a sarokból megint bevágta. Csak kettő a különbség. 73–75

36. perc: Mirotic érezte, hogy neki kell többet vállalnia, faultolta őt Deck, jöhetett a két büntető, és mindkettő bement. Ilyenkor igazán elkeserítő, hogy alig jöttek közelebb, máris kaptak egy triplát Yabuselétől, aki (madridi szempontból) a legjobbkor jelentkezett be ismét. Exumnak lett lehetősége két büntetőt dobni, az egyiket azonban elhibázta a barcelonai. Elúszik a hajó? Még „sok” van hátra... 67–73

35. perc: Még Llullnak sem minden papsajt, elrontott dobása után Mirotic süllyesztett el egy újabb triplát. A Real Madrid viszont gondoskodott róla, hogy ne tudjon nagyon feljönni a Barca, Poirier zsákolt egyet Causeur átadásából. 64–70

34. perc: Davies szép kétpontosával kapaszkodott a Barca, Sergio Lull viszont a hátára vette a csapatát, és megint dobott egy duplát. A Barca az utolsó másodpercét is kihasználta a támadóidőnek, de nem talált be, sőt jöhetett a Real. 61–68

33. perc: Llull tört be a palánk alá, kihagyta, de érkezett Poirier, aki a kosárba húzta a labdát. A másik oldalon Daviest hagyták egyedül, majd a dobócselre ráestek. Davies csak egyet dobott be a két büntetőből. A Real Madrid viszont növelte az előnyét, mert Sergio Llullt szabálytalanul állították meg, ő pedig mindkét büntetőjét bevágta. 59–66

32. perc: Llull hibázott hármast, de a lepattanó a Realé lett, megint Llull dobhatott – ezúttal közelről –, de lefaultolták. Llull mindkét büntetőt bedobta. A másik oldalon Mirotic úja aktivizálta magát, szabálytalankodtak vele a palánk alatt, két büntető. Mirotic keze nem remegett meg. 58–62

31. perc: Egyre nagyobb a feszültség, mindkét csapat lehetőségeket hibázott le, többnyire azért, mert előkészítetlenül dobták el a labdát.

31. perc: Vajon tartogat még fordulatot a mérkőzés? Jön a negyedik negyed!

HARMADIK NEGYED

30. perc: Abrinest szerelték, a másik oldalon Causeur is rontott betörés után. Laprovittola eladta a labdát, Causeur rohant előre, és még be tudta dobni. Négy pont a madridi előny! 56–60

29. perc: Abrines hárompontosa lejött, Yabusele összeszedte, és ahogy az lenni szokott, utána Abrines odacsapott Causeurnek, jöhetett két büntető a Realnak. Causeur mindkettőt bedobta. Higgins hárompontossal próbálkozott, de elrontotta. És erre jött az újabb fordulat, mert Llull valami szédítő hárompontost dobott. 56–58

28. perc: Lehetővé vált volna, hogy a Real még közelebb jöjjön, de rontott, Davies pedig szép duplát szerzett a bal oldalról. Hárompontossal kapaszkodtak a „blancók”, ugyanis Yabusele kegyetlenül bevágta kintről. Jött a Barca időkérése. 56–53

27. perc: Davies ellépte, jöhetett a Real, méghozzá milyen jól! Tavares dobott kétpontost két ember között a palánk alól, és máris csak 4 pontra olvadt a Barca előnye. 54–50

26. perc: Llull betörése után leszédült a labda a gyűrűről, a másik oldalon Miroticot csak szabálytalanság után lehetett megállítani. Folytatódott az akció, de labdát vesztett a Barca. Causeur betört, bedobta, ráadásul faultot is fújtak. A plusz egy dobás is bement. 54–48

25. perc: Mirotic elképesztő. Úgy tűnt, labdát vesztenek a barcelonaiak, ő azonban összeszedte, és hihetetlen magabiztossággal dobta be a hárompontos vonalon túlról. Causeur kapott lehetőséget egy fault után, hogy két büntetőt dobjon, és mindkettő bement. 54–45

24. perc: Abalde újabb kétpontosa után Calathes dobása után pattant a labda a gyűrűbe. 51–43

23. perc: Nem adta fel a Real, Tavares hozta közelebb a csapatatát, majd labdaszerzés után Hanga passzolt remekül Abaldéhoz, aki balról óriás hárompontost dobott. Viszonylag gyorsan lehűtötte a madridi kedélyeket Exum duplája. 49–41

22. perc: Viszonylag sokáig tartott, míg megszületett az első pont a negyedben, Sanli dobott egy duplát. Szinte pillanatok alatt jött a válasz, Abalde volt, aki jól célzott. 47–36

21. perc: Hanga kezéből kiperdült a labda, de rontottak a barcelonaiak is. Tavares hármasa nem ment be.

21. perc: Elkezdődött a második félidő.

MÁSODIK NEGYED

20. perc: Vége az első félidőnek, a Realnak nagyot kell javulnia, ha döntőbe akar jutni.

20. perc: Hanga próbálkozása kijött a gyűrűről, de maradt a labda a Madridnál. Llull hárompontosa nem ment be, Yabusele azonban leszedte a lepattanót, majd odacsaptak neki. Két büntetőt dobhatott a madridi, az elsőt kihagyta, a másodikat bedobta. Exum próbálkozott egyéni akcióval, amelyből kosár ugyan nem lett, de két büntető igen. Mind a kettőt bedobta. Maradt még egy támadása a Realnak, Yabusele azonban kihagyta. A másik oldalon még Deck dobta rá, hiába. 45–34

19. perc: Jött a madridi időkérés és számos csere. De minden hiába, ha Mirotic labdát tud lopni, márpedig ez történt, szépen végigszaladt a pályán, és bedobta. A Real edzője inkább nem mondott semmit, csak dühösen lehuppant a székére. Újabb rossz madridi támadás után egy aprócska faulttal állítottták meg Laprovittolát, aki azért két büntetőt is dobhatott. Mind a kettőt bedobta. 43–33

18. perc: Mirotic nemcsak kintről tud ám gólt dobni, hanem közelről is. A Real siettette az akciót, de hibázott, ahogy a rossz Barca-támadás után Tavares ziccert rontott. Erre aztán rá is fáztak a madridiak, mert Laprovittola újabb hármassal szomorította Hangáékat. 39–33

17. perc: Az időérés után jött az egyenlítés, Causeur betörés után szerzett kosarat. Azonnal jött a válasz, méghozzá egy ámulatba ejtő Mirotic-hármassal. Deck nem hagyta a magát, lopta a távolságot, majd kosárra fordult, és bedobta. A Barca belemenést reklamált, hiába. 34–33

16. perc: Davies nagyon ott van a szeren, ismét az ő góljával vezetett a Barca, majd mindkét csapat támadást hibázott. Ész nélkül rohant a Real, ezt akarta megállítani az edző egy időkéréssel. 31–29

15. perc: Davies elképesztő egykezes zsákolásával egyenlített a Barca, majd Causeur rontott duplát. Ezt aztán meg is bánta a Real, mert Laprovittola jobbról biztos kézzel dobott be egy középtávoli duplát. Újra a Barcáé lett az előny, de nem sokáig, mert Deck csodás passzát Tavares dobta be közelről.  29–29

14. perc: Elrontott támadásokat láthattunk mindkét oldalon, hárompontospárbajt vívtak a csapatok, de betalálni nem sikerült. Abalde is, Rudy is, Jokubaitis is hibázott, de a barcás azért, mert faultolták. Jöttek a cserék mindkét oldalon, hogy valamennyire megnyugodjanak a kedélyek, Jokubaitis pedig a három büntetőből kettőt bedobott. 25–27

12. perc: Hatott az időkérés, mert Abrines csodás csel utáni remek triplájával jött közelebb a Barca. Viszont a másik oldalon volt egy Hanga Ádám, aki bedobta elő dupláját, méghozzá egy kiváló betörés után. 23–27

11. perc: Méghozzá Deck kétpontosával. A Real Madrid játékosa Hanga passzát dobta be faulttal együtt. A plusz egy dobást is biztosan értékesítette. Az ellentámadásból Smits szedett le egy lepattanót, ráesett a védő, két büntető. Smits az egyiket kihagyta, a másikat bedobta. Megint Hanga osztott ki egy szép passzt az üresen álló Rudynak, aki gyönyörű triplát dobott jobbról. Jött a Barca időkérése. 20–25

11. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

10. perc: Izgalmas a meccs, nem vitás. Jött vissza Hanga, de a méretes alley-oopot Tavares mutatta be. Nem sok maradt hátra az első negyedből, amikor Llull végezhetett el két büntetődobást. Az elsőt elrontotta, a másodikat bedobta. Az utolsó támadás a Barcáé lett, de Mirotic utolsó másodperces dobása nem ment be. 19–19

9. perc: Deckkel szemben szabálytalankodtak, két büntetőt ért. Deck mind a kettőt nagyon biztosan bedobta. A másik oldalon eljött a büntetődobások időszaka, Mirotic dobhatott kettőt, és mind a kettőt bevágta. A Real Madridból Rudy kihagyta a hárompontos-kísérletet, a másik oldalin viszont Jokubaitis dobott szép duplát. 19–16

8. perc: Fordult a kocka. Feljavult a Barca védekezése, Mirotic maradt egyedül kint, és egy leszedett lepattanót kapott meg, és egészen messziről dobott óriási hárompontost. 15–14

7. perc: Számos kihagyott Real-lehetőség után a barcás Davis kintről gyönyörű kosarat dobott. Két pontot ért. Az újabb elrontott Real-támadást is góllal büntette a Barca, Abrines gyötörte valahogy a kosárba a labdát. 12–14

5. perc: Causeur elegáns kétpontosa után a Barca kihagyta, majd Yabusele ügyes közelije újra hatpontos különbséget jelentett. Jött is a barcelonai időkérés. 8–14

4. perc: Bár Mirotic szép támadás végén közelebb hozta a Barcelonát, Sergio Llull kinti kétpontosa visszaállította a négypontos különbséget. A Barcelona viszont Davies révén megint visszakapaszkodott. 8–10

3. perc: Madridi labdaszerzés után megint Yabusele maradt egyedül, és hatalmas zsákolással növelte az előnyt. Nem sokkal később Laprovittola szerzett könnyű gólt, mert megfeledkeztek a fehérek a védekezésről. 4–8

2. perc: Hanga elrontott távolijára nem tudtak válaszolni a barcelonaiak, így aztán megint Yabusele a sarokból megint elsüllyesztett egy hármast. 2–6

1. perc: Mindjárt az első támadásból betalált a Barcelona, de azonnal jött a válasz triplával, méghozzá Yabusele révén. 2–3

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Barcelona piros-kék csíkos mezben, kék nadrágban, a Real Madrid tiszta fehérben játszik.

Hanga Ádám a kezdőben kapott helyet a Real Madridban, Belgrádban jön a „klasszikus” az Euroliga elődöntőjében.

ELŐZMÉNYEK

ÖTÖDSZÖR JÁTSZIK MAGYAR KOSARAS A FINAL FOURBAN

Két merőben más négyes döntőt élt meg Hanga Ádám, hiszen 2016-ban a Baskonia – akkori nevén Laboral Kutxa – színeiben alapembernek számított, és csapatából a legtöbb időt töltötte a parketten az összecsapásokon, míg tavaly a Barcelonával járt az isztambuli fináléban, de edzője döntésének következtében a bazárba is elmehetett volna vásárolni, mert az Anadolu Efes elleni aranycsatában csak hét másodperc játékidő jutott neki. A Barca ki is kapott a törököktől, csak az égiek tudják, mi lett volna, ha a magyar hátvéd több percet kap.
A Baskoniával megvívott final fouros élménybe azért keveredhet keserűség, mert az elődöntőben a Fenerbahce hosszabbításban kerekedett felül – Hanga tíz pontot és öt lepattanót tett a közösbe –, a harmadik helyért lejátszott mérkőzésen pedig az orosz Lokomotiv Kubany simán nyert. Hanga Ádám az idén úgy utazott Belgrádba, hogy az első magyar kosaras szeretne lenni, aki Euroligát nyer.
Hangán kívül egyedül Dávid Kornélnak volt esélye megnyerni a legrangosabb európai sorozatot, hiszen 2005-ben és 2006-ban is bejutott a final fourba a Baskoniával, amelyet akkor Tau Cerámicának hívtak. Az első alkalommal ezüstérmesek lettek a baszkok, az elődöntőben a CSZKA ellen Dávid 11 pontot és 12 lepattanót ért el, aztán a fináléban a Maccabi Tel-Aviv már jobbnak bizonyult. Egy évvel később az izraeli sztárcsapat már az elődöntőben megálljt parancsolt a magyar erőcsatár együttesének, a Tau viszont megnyerte a bronzmérkőzést a Barcelona ellen, így Dávid Kornél euroligás éremkollekciójából csak az arany hiányzik.

PECHES OLASZOK, DUPLÁZÁSRA KÉSZÜLŐ EFES

A 2001 óta a Bajnokcsapatok Európa-kupája folytatásának tekinthető európai férfi elitsorozat előző húsz évében számos izgalmas finálét rendeztek. (Megjegyzendő: a jelenlegi két legnívósabb sorozat, az Euroliga és az Európa-kupa kikerült a nemzetközi szövetség, a FIBA fennhatósága alól, ezeket az ULEB szervezi...) Az első hivatalos Euroliga-győztes a görög Panathinaikosz lett 2002-ben, miután Bolognában verte meg a Kindert a final four záró napján. A tornán két csapattal induló olaszok (az elődöntőben a hazaiak a Benettont győzték le) így hoppon maradtak, és bármilyen hihetetlen, azóta sem tudtak a csúcsra érni. Ugyanis a következő idény végén a spanyol Barcelona felülmúlta a fináléban a Trevisót, ezt követően itáliai együttes csak egyszer jutott aranyközelbe, 2004-ben, ám a Skipper Bologna kikapott az izraeli Maccabitól a tel-avivi négyes döntő záró meccsén. A húsz esztendő során mindössze kétszer fordult elő, hogy túlóráztak a csapatok: 2014-ben Milánóban a Maccabi a spanyol Real Madrid, míg 2016-ban Berlinben az orosz CSZKA Moszkva a török Fenerbahce ellen szerezte meg a trófeát a hosszabbításban. Számszakilag a 2012-es finálé volt a legszorosabb, ekkor a görög Olympiakosz 62–61-re nyert a CSZKA ellen Isztambulban. Tavaly Köln adott otthont a minitornának, a koronavírus miatt nézők nélkül lejátszott final four végén a török Anadolu Efes örülhetett, amely a szerb Vaszilije Micsics vezetésével 86–81-re nyert a Hanga Ádámot (igaz, csak hét másodpercig) soraiban tudó Barcelona ellen – a török együttes története első Euroliga-sikerét érte el.

21.00:
Barcelona–Real Madrid – élőben az NSO-n!

2022.06.26 18:12:19

Kosárlabda FAZEKAS ZOLTÁN, TÓTH GÁBOR (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)

Az első két negyedben eldőlt a mérkőzés, a körmendiek nem tartották a lépést a sokkal pontosabb szombathelyiekkel.

2022.06.23 10:31:29

Kosárlabda FAZEKAS ZOLTÁN

A szakember korábbi sikerei helyszínén, csak immár a PEAC csapatában folytatja karrierjét.