Férfi kosár EuroChallenge: Olaj-vereség hosszabbításban

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
2014.04.27. 18:33
A törökök egyik legjobbja, Domen Lorbek kosárra dob <br />(Fotó: FIBA)
A Szolnoki Olaj hosszabbítást követően 87–75-re kikapott a török Gazianteptől a férfi kosárlabda EuroChallenge-sorozat bolognai négyes döntőjében, a vasárnapi bronzmeccsen. Az alapjátékidőben hatalmas hajrát kivágó Szolnok a negyedik helyen fejezte be a sorozatot, a végső győztes az olasz Reggio Emilia lett.

Az első negyedben fej fej mellett haladt a két csapat, majd a másodikban, 19–22-nél robbantottak a szolnokiak: Báder Márton duplája 9–0-s rohamot nyitott (28–22). A center ötpontos szériája után már tízpontos volt az előny (33–23), sőt Vojvoda Dávid 2+1-e után még nagyobb (36–25).

A törökök a nagyszünetre felkapaszkodtak négy pontra (36–32), de úgy tűnt, a Szolnok egy 7–2-es nyitó szériával a maga ízlésére formálja a következő játékrészt is. Csakhogy ekkor beállt egy hárompercnyi szolnoki kosárcsend: a harmadik negyed közepén, Báder két büntetője után még négy ponttal vezetett a magyar csapat (46–44), egy 12–0-s török viharzás után azonban nagyot fordult a meccs.

Az utolsó játékrésznek tízpontos előnnyel nekivágó törökök igyekeztek hosszú támadásvezetésekkel tartani a pozíciójukat. Úgy tűnt, győzelmük nem forog veszélyben, csakhogy a védekezésén szorító Olajnak 53–64 után sikerült egy 10–2-es szériát produkálnia. Lóránt Péter nehéz helyzetből bevágott triplája után, 1:11 perccel a vége előtt jött is a török időkérés (63–66).

A visszatérés után egy török duplára Simon Balázs hármassal reagált (66–68), majd labdaszerzést követően, 4.8 másodperccel a vége előtt Lóránt egyenlített (68–68)! Török időkérés, magyar labdaszerzés, lepergő játékidő – jöhetett az ötperces hosszabbítás.

A Gaziantep két triplával kezdte a ráadást, majd Báder közelije (és kihagyott büntetője) után jött a harmadik is, kisvártatva – rémálom! – a negyedik, majd az ötödik (!), és innen már nem lehetett talpra állás.

A Szolnok a 2012-es debreceni végjáték után másodszor végzett az EuroChallenge negyedik helyén.

OLASZ SIKER A FINÁLÉBAN

A bolognai Final Four zárómérkőzésére még a péntekinél is frenetikusabb hangulat alakult ki a PalaDozzában: az 1956-ban épült csarmokot – a lezárt szektorok kivételével – megtöltötték a hazai szurkolók, akik az épület előtt görögtüzekkel szolgáltattak oltanivalót a nagy létszámban jelen lévő tűzoltóknak.

A fülsiketítő hangorkán alighanem hatással volt a Ljubercire, amely már a nyitónegyedben tetemes hátrányba került, majd a második játékrészben sem tudott faragni a különbségen. Az oroszok sorozatban hat triplát is elrontottak, így a félidőben 48–32 állt a nagyórán, noha az elődöntőben a Szolnok életét 12 ponttal megkeserítő Courdon Higgins ezúttal már a nagyszünetben 14-nél tartott.

A fordulás után is minden adva volt a hazai népünnepélyhez: a James White vezette Reggio – amely egyszer legyőzte a Szolnokot, egyszer pedig kikapott tőle a 16 között – húsz pont fölé növelte előnyét, a túloldalon csak Higgins és a szerb óriás, Milovan Rakovics jeleskedett. A harmadik szakasz hajrájában aztán az olaszok csaknem három percen át nem találtak a gyűrűbe, az utolsó játékrész azonban így is 66–49-ről indult. Ekkor a Ljuberci mutatott be egy négyperces „rövidzárlatot", amivel el is dőlt a csata, a hajrában már mindkét csapat alábbhagyott a pontgyártással.

A Reggio fennállása során először hódította el az Eurochallenge trófeáját. A Final Four legjobbjává az olasz csapatot erősítő Andrea Cinciarinit választották meg.

A 2009-es győztes Virtus Bologna után a Reggio Emilia a sorozat második olasz győztese.

FÉRFI KOSÁRLABDA EUROCHALLENGE
NÉGYES DÖNTŐ (BOLOGNA)
DÖNTŐ
Grissin Bon Reggio Emilia (olasz)–Triumf Ljuberci (orosz) 79–65
(23–16, 25–16, 18–17, 13–16)

A 3. HELYÉRT
SZOLNOKI OLAJ KK–ROYAL HALIL GAZIANTEP (török) 75–87 (17–18, 19–14, 13–26, 19–10, 7–19) – hosszabbítás után
Bologna, 4000
néző. Vezette: Zurapovic (bosnyák), Paulo Marques portugál), Manosz (görög)
SZOLNOK: Pilcsevics 3/3, Vojvoda 14/6, Holiday 5, Milosevics 15/3, BÁDER 17. Csere: LÓRÁNT 12/3, Trotter, Keller Á., SIMON B. 9/3. Edző: Dragan Alekszics
GAZIANTEP: Ermis 3/3, Akpinar 3/3, D. LORBEK 16/3, SZTEVICS 8, Sanli 9. Csere: BREMER 15/9, ÖGÜT 11/9, BOROVNJAK 16, Göktas 6/6, Koivisto, Eryüz, Buker. Edző: Jurij Zdovc
Kipontozódott: Göktas (42. p.), Borovnjak (43. p.), Milosevics (45. p.)
Az eredmény alakulása. 3. p.: 5–2. 5. p.: 7–8. 8. p.: 14–11. 10. p.: 15–18. 12. p.: 17–20. 17. p.: 33–22. 20.p.: 36–32. 23. p.: 41–32. 28. p.: 47–54. 33. p.: 53–64. 37. p.: 58–64. 39. p.: 66–68. 42. p.: 68–74. 45. p.: 72–86
Mezőnybeli dobószázalék: 28/63 (44%), ill. 31/65 (47%). Hárompontosok dobószázaléka: 6/17 (35%), ill. 11/29 (38%). Büntetők dobószázaléka: 13/22 (59%), ill. 14/22 (63%)
Lepattanók: 37, ill. 40. Támadólepattanók: 10, ill. 9. Legtöbb lepattanó: Báder 8, ill., Sztevics 8
Legtöbb gólpassz: Simon B. 5, ill. Bremer, Ermis 4-4
Dragan Alekszics, a Szolnok edzője:
– A török együttes hatalmas tempót diktált, de a meccs végére nagy erőfeszítések közepette utolértük. Aztán fizikálisan és fejben is kikészültünk a ráadásra. Két kőkemény meccset játszottunk, száz százalékot adtunk, játékosaim minden dicséretet megérdemelnek, tanultunk a történtekből.
Jurij Zdovc, a Gaziantep edzője: – Nem a legokosabban, de jól játszott a csapatom. Fizikálisan erős csapat a Szolnok, de felvettük vele a versenyt. Sok butaságot követtünk el a hajrában, a hosszabbításban szerencsés és kitűnő hármasokkal győztünk.