Csoportgyőztes a spanyol válogatott, Horvátország megmenekült

2007.09.11. 23:28
Magabiztos, huszonhat pontos győzelmet aratott a spanyol válogatott a férfi kosárlabda Európa-bajnokságon Izrael csapata ellen. A mérkőzésen az első három negyedben jól tartotta magát az esélytelenebb izraeli csapat, a vége azonban sima volt: a "hazaiak" 99-73-ra nyertek, és a középdöntő E csoportjának élén végeztek.
Pau Gasol (fehérben) és Amit Tamir párharca

Mint régen a Trabant, úgy ragadt be az indulásnál a spanyol válogatott Izrael ellen a középdöntő E csportjának utolsó mérkőzésén. A "vendégek" az esélytelenek nyugalmával, ám óriási lehetőség kapujában kosárlabdázhattak - győzelmük esetén bejutottak volna a legjobb nyolc közé.

Az első hat perc végén szerezte meg aspanyol válogatott a nyolcadik pontját, ekkor az izraeliek már 14-nél jártak, a megpróbáltatások azonban ekkor kezdődtek. Hiába hozta magát Gasol, amikor megszerezte 10. pontját a klasszis, társai összesen még csak 5-nél tartottak. A másik oldalon Tapiro jeleskedett, már az első negyed vége előtt elérte a 9 pontot. Az igazi feketelevest azonban Eliyahu szolgálta föl a hazai szurkolóknak, amikor palánkról bepattanó hármasával az első szünet előtt már egy tízessel vezetett Izrael. (19-29)

A második felvonás ott folytatódott, ahol az első abbamaradt: a két csapat továbbra sem foglalkozott a védekezéssel, az izraeli előny pedig továbbra sem akart csökkenni. A játékrész közepére azonban beindult a spanyol gépezet. Gasolék lassan, de biztosan dolgozták le hátrányukat, és két perccel a félidő előtt 43 pontnál utolérték ellenfelüket. A szünetben viszont még így is Izrael vezetett, 48-47-re.

A következő negyedben korán a saját kezébe vette a kezdeményezést a spanyol válogatott. Hét és fél perc alatt nem csak megfordította az állást, de Garbajosa triplájával már kilenc ponttal (69-60) is vezetett a regnáló világbajnok. A pauza előtt mégis csak 6 pont volt a különbség, azaz Izraelnek maradt némi esélye a győzelemre.

A fordulás után azonban minden remény elszállt. Beindult a spanyol gépezet, és Gasolék lemosták a pályáról gyengébb ellenfelüket. A végeredmény (99-73) a mérkőzés összképe alapján nem tekinthető reálisnak, a tényen azonban nem változtat: Izrael nem jutott a legjobb nyolc közé.