Jégkorong-vb: két rangadón is szétlövés döntött

P. K.P. K.
2023.05.15. 21:58
A kanadaiak legjobbjának megválasztott Samuel Montembeault kapus a szlovákok elleni meccsen 23 védéssel járult hozzá csapata szétlövéses sikeréhez (Fotó: IIHF)
Óriási izgalmakat hozott hétfőn a finn-lett közös rendezésű jégkorong-vb: Kanada Szlovákiát, Svédország Finnországot győzte le szétlövésben, Lettország Csehországot hosszabbítás után múlta felül, míg az Egyesült Államok 1–2-ről nyert 3–2-re a németek ellen.

A-CSOPORT

A mieink csoportjában a magyar válogatotthoz hasonlóan két meccs után pont nélkül álló németek az eddig hibátlan, vasárnap a magyar válogatottat 7–1-re legyőző amerikaiakkal mérkőztek, és meglepetésre két harmad után, 0–1-ről fordítva 2–1-re vezettek, ráadásul úgy, hogy Samuel Soramies emberhátrányból talált be. A meccs hajrájában azonban felőrölték az amerikaiak a németeket, kilenc lövésből kettőt gólra váltottak, és egy emberelőnyös találattal 3–2-re győztek.

Félórányi játék alatt nem született gól az újabb finn–svéd vb-klasszikuson, amelyen a 38. percben Oscar Lindberg törte meg a gólcsendet. A hazaiak a záró harmadban mindent bevetettek az egyenlítés érdekében, és a tamperei közönség nagy örömére a 47. percben Juho Lammikko megszerezte a finnek gólját. A kék mezesek ezután sem álltak le, a harmad kapura lövési arányát 14:2-re megnyerték, de maradt az 1–1.

A hosszabbításban a svédek emberelőnybe kerültek, négy a három ellen több nagy lehetőségük is adódott, de egyiket sem váltották gólra. Ami nem sikerült emberelőnyben, összejött a szétlövésben: a sárga mezesek 3–2-re megnyerték a rávezetéseket, és megszerezték a két pontot.

B-CSOPORT

A 6–0-s (Lettország ellen) és 5–2-es (Szlovénia) győzelemmel kezdő Kanada azzal a Szlovákiával mérkőzött, amely 3–1-re kikapott a csehektől, majd csak nagy csatában, 2–1-re verte meg a letteket. Kanada az esélyeknek megfelelően az első harmadban, a 8. percben megszerezte a vezetést az NHL-ben szereplő St. Louis Blues-csatár, Jake Neoighbours révén. A szlovákok azonban még a harmad hajrájában egyenlíteni tudtak egy mesterien végigjátszott emberelőny végén: Peter Cehlárik a jobbról érkező keresztpasszból lőtt közelről a kapuba.

A második harmadban hiába helyezték hatalmas nyomás alá a kanadaiak a szlovák kaput (18–8 volt a lövési mutató), gólt nem lőttek. Viszont a szlovákok palánkra lökés miatt végleg elveszítették egyik legjobbjukat, Libor Hudáceket. A folytatásban így is voltak nagy helyzeteik északi szomszédainknak, ezek azonban kimaradtak, ahogy a hosszabbításban a kanadai lehetőségek is (a szlovákok 24-szer, a kanadaiak 43-szor lőttek kapura). A szétlövésben öt-öt lövés után pedig 2–2-re álltak a felek, a párharc végül a nyolcadik párban dőlt el, amikor Jack Quinn betalált, Martin Chormiak lövését azonban védte Samuel Montembeault kapus. Így a kanadaiaké lett a pluszpont, de a szlovákok sem maradtak pont nélkül.

A két vereséggel kezdő lettek az első harmadban hátrányba kerültek a két győzelemmel nyitó csehek ellen, ám a második harmad elején három és fél perc alatt megfordították az állást. A csehek egyenlítettek, de a harmadik periódust újabb lett találat nyitotta, és újra az esélyesebb cseh csapat rohant az eredmény után. Michál Kempny három perccel a vége előtt egyenlített, jöhetett a nap harmadik hosszabbítása.

A túlórában, immár szokás szerint, a lettek kezdtek jobban, Oskars Batna gólja győzelmet és két pontot ért.