Vb 2022: Uruguay a szünet előtt, Brazília a szünet után triplázva nyert

2022.02.02. 08:31
Rodrygo első gólját szerezte a brazil válogatottban (Fotó: AFP)
A 2022-es labdarúgó-világbajnokság dél-amerikai selejtezősorozatának 16. fordulójában Uruguay a szünet előtt három gólt szerezve nyert Venezuela ellen, Brazília viszont a szünet után triplázva győzött Paraguayt fogadva – ezzel eldőlt, hogy a két vesztes egyike sem juthat már tovább. Argentína Lautaro Martínez góljával kerekedett felül Kolumbia ellen (a három pont utóbbinak lett volna létfontosságú), míg Ecuador csak döntetlent játszott Peru vendégeként, így még nem biztosította be a vb-részvételét.

Brazília 4–0-ra legyőzte Paraguayt, ezzel 61 meccsesre nyújtotta hazai veretlen szériáját, egyben véget is vetett Paraguay világbajnoki szereplésről szőtt álmainak. Coutinhóék sikerükkel továbbra is veretlenek a selejtezősorozatban, míg Paraguay zsinórban a hetedik mérkőzésén maradt nyeretlen.

Hosszú, de frusztráló estéje volt a Leeds szélsőjének, Raphinhának, aki azt hitte, hogy a második percben megszerezte a vezetést, ám a VAR-ral való hosszas konzultálás után a játékvezető nem adta meg a találatot. A 28 percben aztán már nem jutott szóhoz a VAR, amikor Raphinha remek csavarással talált a kapuba, azonban a második félidő elején ismét bosszankodhatott a szélső, amikor lövése a kapufáról pattant vissza. Nála jóval nagyobb szerencsével járt Philippe Coutinho, akinek jó 25 méterről leadott lövése védhetetlenül vágódott a paraguayi kapuba. A meggyőző fölényben játszó brazilok sikerét a végén Antony, majd Rodrygo gólja tette teljessé, eldöntve, hogy Paraguay már semmiképpen nem lehet ott a világbajnokságon.

COUTINHO BOMBÁJA

Szintén biztossá vált, hogy nem lesz ott Venezuela sem a tornán, miután 4–1-re kikapott Uruguayban. Csakhogy míg a brazilok a második félidőben jutottak el három gólig, addig az „uruk” már az első játékrészben betaláltak háromszor. Nyitásként Bentancur rögtön az első percben beköszönt, majd Giorgian De Arrascaeta is feliratkozott a gólszerzők közé. Sőt, a Flamengo középpályása a félidő hajrájában a gólpasszosok listájára is felkerült, Edinson Cavani találatánál legalábbistőle került a labda a Manchester United támadójához.

A második félidőben aztán Luis Suárez büntetőből folytatta a gólgyártást, majd Josef Martínez használta ki az uruguayi védelem megingását és állította be a végeredményt a 65. percben. A 4–1-es vereség egyben azt is jelenti Paraguay számára, hogy lemarad az idei világbajnokságról

Argentína hazai pályán Lautaro Martínez góljával csak nagyon nehezen győzte le Kolumbiát, amely így jóval távolabb került a világbajnoki szereplés kiharcolásának lehetőségétől

A nap utolsó mérkőzésén Ecuador közel járt, hogy bebiztosítsa vb-részvételét, miután Michael Estrada góljával a harmadik perctől kezdve vezetett Peruban, ám a vendéglátók a második félidő közepén Edison Flores fejesével egyenlítettek, elodázva ezzel az ecuadori továbbjutást.

DÉL-AMERIKAI VB-SELEJTEZŐ
16. FORDULÓ

Uruguay–Venezuela 4–1 (Bentancur 1., De Arrascaeta 23., Cavani 45+1., L. Suárez 53. – 11-esből, ill. J. Martínez 65.)
Argentína–Kolumbia 1–0 (Lautaro Martínez 29.)
Brazília–Paraguay 4–0 (Raphinha 28., Coutinho 62., Antony 86., Rodrygo 88.)
Peru–Ecuador 1–1 (E. Flores 69., ill. M. Estrada 2.)

KORÁBBAN
Bolívia–Chile 2–3
(Enoumba 37., M. Moreno 88., ill. A. Sánchez 14., 86., M. Núnez 77.)

10. Venezuela 16 3 1 12 14–30 –16 10

A 18 forduló utáni záró tabella első négy helyezettje kijut a világbajnokságra, az ötödik helyezett interkontinentális pótselejtezőn vesz részt.

Két vagy több csapat pontazonossága esetén az alábbi kritériumok rangsorolnak az érintettek között (ebben a sorrendben):
(1) összesített gólkülönbség, (2) több szerzett gól, (3) egymás elleni eredmények (pont, gólkülönbség, több szerzett gól, két csapat holtversenye esetén az idegenben szerzett több gól), (4) fair play pontok (sárga lap –1; két sárga lapos kiállítás –3; direkt piros lap –4; sárga lap, majd direkt piros lap –5 pont), (5) sorsolás