Vb 2022: Jamaica kiütésével Kanada is kijutott a katari tornára

H. Á., K. Zs.H. Á., K. Zs.
2022.03.28. 00:07
Tajon Buchanan látványosan ünnepelte gólját és a kijutást (Fotó: Getty Images)
A kanadai labdarúgó-válogatott vasárnap este 4–0-ra legyőzte Jamaicát a világbajnoki selejtezősorozat észak- és közép-amerikai (CONCACAF) zónájának 13. fordulójában, s ezzel biztossá tette helyét az év végi katari világbajnokságon. Kanada 1986 óta először jutott ki a vb-re, összességében a 20. résztvevője lett a 32 csapatos tornának. A hétfő hajnalban szintén nyerő Egyesült Államok és Mexikó is nagyon közel került a világbajnoki részvételhez, s eldőlt az is, hogy Costa Rica is az első négyben végez, azaz a legrosszabb esetben interkontinentális pótselejtezőt vív majd.

Kanada számára egyértelmű volt a feladat a továbbjutási esélyeinek már korábban búcsút mondó Jamaica legjobbjai ellen: pontot szerezni, mert már csak egy döntetlen is elegendő lett volna, hogy az ország futballtörténelme során – 1986 után – másodszor is ott legyen a világbajnokságon.

Ennek szellemében az angol John Herdman kapitány legénysége mindkét félidőben kétszer talált be a karibiak kapujába – előbb az első negyedóra végén a selejtezősorozatban 13. gólját szerző Cyle Larin, a félidő előtt röviddel Tajon Buchanan, majd a hajrában Junior Hoilett talált be, a 4–0-s végeredményt pedig a saját kapujába találó Adrian Mariappa állította be.

Ezzel Kanada az utolsó forduló eredményétől függetlenül már biztosan az első három helyezett között végez a CONCACAF-zóna selejtezője harmadik, utolsó körének tabelláján.

A nap második meccsén Costa Rica 2–1-re nyert Salvadorban, s ezzel – mint a későbbi eredmények ismeretében biztossá vált – Keylor Navasék minimum interkontinentális pótselejtezőt játszhatnak az óceániai selejtezőtorna végső győztese (Új-Zéland vagy a Salamon-szigetek) ellen.

A negyedik helyen álló Costa Ricának elméletileg van esélye lépni egyet előre, csakhogy ahhoz az utolsó játéknapon (Mexikó papírforma pontszerzésével számolva) legalább hat góllal kellene legyőznie az Egyesült Államokat (azonos pontszám esetén az összesített gólkülönbség rangsorol a csapatok között)... Az USA ugyanis nem aprózta el, Christian Pulisic három góljára alapozva 5–1-re kitömte (és ezzel kiejtette a versenyből) Panamát a magyar idő szerint hétfő hajnali orlandói mérkőzésen, és ezzel szinte biztossá tette világbajnoki részvételét.

Nagyon közel került Katarhoz Mexikó is, amely a már korábban kieső Hondurast gyűrte le 1–0-ra hajnalban. A mexikóiak – akiknek szintén jobb a gólkülönbségük, mint Costa Ricának – Salvadort fogadják szerdán, és már a döntetlen is vb-részvételt érne nekik.

ÉSZAK- ÉS KÖZÉP-AMERIKAI VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐ
13. FORDULÓ
Kanada–Jamaica 4–0
(Larin 13., Buchanan 44., Hoilett 83., Mariappa 88. – öngól)
Salvador–Costa Rica 1–2
(Gil 31., ill. Contreras 30., J. Campbell 45+1.)
Egyesült Államok–Panama 5–1 (Pulisic 17., 45+4., 65., Arriola 23., J. Ferreira 27., ill. A. Godoy 86.)
Honduras–Mexikó 0–1 (E. Álvarez 70.)