Vb 2022: Hollandia a Puskásban kapott ki legutóbb; Messi még gól nélküli ellenük

2022.12.09. 10:56
A hollandok legutóbb a tavalyi Eb-n, a csehektől kaptak ki Budapesten (Fotó: Török Attila)
Négy korábbi győztes, két ezüstérmes és egy bronzérmes, valamint egy újonc részvételével kezdődik meg pénteken a 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság negyeddöntője. 1998-tól rendezik meg 32 csapat részvételével a vb-ket. Azóta a mostani az első olyan torna, amelynek nyolc negyeddöntős csapata közül csak egy, Marokkó nem jutott négy közé a megelőző húsz évben. Az angol, argentin, brazil, francia, holland, horvát, portugál hetes mindegyik tagja játszott legalább egy elődöntőt az elmúlt öt világbajnokság valamelyikén. Az InStat Sport adatai alapján összevetettük a negyeddöntős párokat – ma a pénteken pályára lépő csapatokkal foglalkozunk.

VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
NEGYEDDÖNTŐ

PÉNTEK

HORVÁTORSZÁG–BRAZÍLIA
Al-Rajján,
Education City Stadion, 16.00. Vezeti: Michael Oliver (angol) – élőben az NSO-n!

♦ Négyszer mérkőztek eddig, és a horvátok még nyeretlenek a dél-amerikaiakkal szemben. Az első találkozójuk 2005-ben Splitben 1–1 lett, a legutóbbi három meccsük egyaránt a brazilok győzelmével végződött.

♦ Kétszer csaptak össze világbajnokságon: 2006-ban a berlini csoportmeccsen Kaká góljával 1–0-ra, a 2014-es torna Sao Paoló-i nyitómérkőzésén 3–1-re nyert az ötszörös világbajnok együttes. Az utóbbi találkozón Marcelo egy öngóllal került be a jegyzőkönyvbe, Neymar pedig egy duplával úgy, hogy másodszor tizenegyesből talált be.

♦ Legutóbb 2018 júniusában az angliai felkészülési meccsükön Neymar megint csak betalált, a hosszabbításban Roberto Firmino gólja alakította ki a 2–0-s végeredményt. A jelenlegi brazil keretből akkor a kapus Alisson, a védő Danilo, Thiago Silva és Marquinhos, a középpályás Casemiro és Fred, valamint a csatár Neymar, míg a horvátoktól a hátvéd Dejan Lovren és Domagoj Vida, a középpályás Luka Modric, Mateo Kovacic és Marcelo Brozovic, a támadók közül Ivan Perisic és Andrej Kramaric játszott.

♦ Horvátország a legutóbbi 11 vb-meccséből csupán egyet veszített el, a 2018 világbajnokság döntőjét Franciaországgal szemben (2–4). Az is igaz ugyanakkor, hogy a 11 meccsből a rendes játékidőben hatszor játszott döntetlent.

♦ A brazilok – nemcsak a vb-ket tekintve – az előző 19 találkozójukon csupán egyszer kaptak ki, amikor a számukra már tét nélküli, harmadik csoportmérkőzésükön 1–0-ra vesztettek Kamerunnal szemben. Kolumbiában, Argentínában és Ecuadorban ikszeltek, a többi meccsüket megnyerték.

♦ A horvátok az idei 13 találkozójukból csak egyet buktak el, június elején tartalékos csapattal 3–0-ra maradtak alul Eszéken az osztrákokkal szemben.

♦ Modricék eddig háromszor vívtak tizenegyespárbajt a vb-ken, és mindegyikből – négy évvel ezelőtt a dánok és az oroszok, majd most a japánok ellen – győztesen kerültek ki.

♦ A horvátoknál Borna Sosa belázasodott, a nyolcaddöntőt izomsérülés miatt kihagyó Josip Stanisic játéka kérdéses, a braziloktól Gabriel Jesus és Alex Telles sérült, Alex Sandro szereplése pedig bizonytalan.

♦ Horvátország 1998 és 2018 után harmadszor juthat be a vb legjobb négy csapata közé, Brazíliának pedig a legutóbbi négy világbajnokságon háromszor a negyeddöntő jelentette a végállomást. A kivételt 2014 jelenti, amikor hazai pályán negyedik lett a csapat.

♦ A fontosabb statisztikai mutatók közül egy kategóriában értek el eddig a vb-n jobb számot a horvátok a braziloknál – nagyobb százalékban értékesítették a helyzeteiket.

HOLLANDIA–ARGENTÍNA
Loszaíl, Lusail Iconic Stadion, 20.00. Vezeti: Mateu Lahoz (spanyol) – élőben az NSO-n!

♦ Ez lesz a tizedik találkozójuk, az örökmérleg 4 holland győzelem, 2 döntetlen, 3 argentin siker.

♦ A világbajnokságokon most kerülnek hatodszor egymással szembe, 2 holland diadal és 2 iksz mellett a dél-amerikaiak egy sikert tudnak felmutatni, de az a legfontosabb meccsükön, az 1978-as argentínai világbajnokság döntőjében jött össze, hosszabbítás után (3–1).

♦ Lionel Messi a 94 gólját 35 csapat ellen szerezte az argentin nemzeti csapatban válogatott pályafutása során (a vb-n Szaúd-Arábia és Ausztrália „iratkozott föl” a listára). Viszont a negyeddöntős ellenfél, Hollandia még nem kapott gólt Messitől. Sőt, Argentína egyetlen gólt sem szerzett még Hollandia ellen úgy, hogy Messi is a pályán volt. A 2006-os és a 2014-es vb-n is 0–0-val zárult a Hollandia–Argentína találkozó, melyeken Messi is játszott. Igaz, 2014-ben az elődöntőben, az argentinok a gól nélküli döntetlen után tizenegyesekkel győztek, és Messi is értékesítette a maga tizenegyesét.

♦ A két előző vb-mérkőzésükön tehát nem esett gól, 2006-ban a csoportban, 2014-ben az elődöntőben csaptak össze, az utóbbi párharcot 0–0 után tizenegyesekkel 4–2-re nyerték meg Messiék. Az akkori csapatból egyedül a hétszeres aranylabdás játékos maradt meg hírmondónak, míg a hollandoktól a két védő, Stefan De Vrij és Daley Blind.

A 2014-ES TIZENEGYESPÁRBAJ

♦ Hollandia az előző 18 vb-meccsén veretlen a rendes játékidőben: a 2010-es döntő hosszabbításában 1--0-ra a spanyolokkal szemben maradt alul, négy évvel később az argentinok ellen a már említett tizenegyespárbajt bukta el.

♦ Argentína a legutóbbi hat vb-meccséből ötön legalább két gólt ért el, a kivételt a katari nyitó találkozója jelenti, amelyen 2--1-re kikapott Szaúd-Arábiától.

♦ A holland válogatott csaknem másfél éve veretlen. Tavaly júniusban éppen Budapesten, az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében, a Puskás Arénában szenvedett 2–0-s vereséget Csehországtól, azóta 14 győzelem és 5 döntetlen a mérlege.

♦ Alejandro „Papu” Gomeznek kifordult a bokája az ausztrálok ellen, de a negyeddöntőre már rendelkezésre áll, akárcsak a lengyelek elleni találkozón combsérülést szenvedő, majd a nyolcaddöntőt emiatt kihagyó Ángel Di María. Utóbbit helyén Julián Álvarez játszott, és mivel gólt is szerzett, megtarthatja helyét az argentinok kezdőjében.

♦ A háromszoros vb-ezüstérmes Hollandia csak egyszer, 1994-ben Brazília ellen (2–3) bukta el a negyeddöntőjét, a legutóbbi három világbajnokságból kettőn érmet nyert (2010-ben ezüstöt, 2014-ben bronzérmet), 2018-ban viszont nem tudta kvalifikálni magát

♦ Argentína a legutóbbi, 1986-os elsősége óta kétszer volt ezüstérmes világbajnokságon (1990, 2014), a negyeddöntőben pedig háromszor búcsúzott. A hollandok az argentinok elleni 1978-as döntő óta egyszer jutottak el a fináléig 2010-ben, de három elbukott döntő után továbbra is várnak első világbajnoki címükre.

♦ Az idei vb-statisztikákban az argentinok passzokban (többet és pontosabban passzolnak), párharcokban, helyzetkialakításban és labdabirtoklásban is magasabb számokat értek el, viszont hatékonyságban és a gólok számában is elmaradtak a hollandoktól.