Tort ült a Costa Rica-i bunkerfoci a japán ötlettelenség fölött

A katari labdarúgó-világbajnokság E-csoportjának vasárnapi első mérkőzésén Costa Rica Keysher Fuller 80. percben szerzett góljával győzött Japán ellen, így ismét teljesen nyílt lett a csoport a továbbjutást tekintve.

A Costa Rica-i falon nem tudott áttörni Japán (Fotó: AFP)

VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
2. FORDULÓ
E-CSOPORT

Japán–Costa Rica 0–1 (0–0)
al-Rajjan, Ahmad bin Ali Stadion. Vezeti: Michael Oliver (angol)
JAPÁN: Gonda – Jamane (Mitome, 62.), Itakura, Josida, Nagatomo (Ito H., a szünetben) – Endo, Morita – Doan (Ito Dzs., 67.), Kamada, Szoma (Minamino, 81.) – Ueda (Aszano, a szünetben). Szövetségi kapitány: Morijaszu Hadzsime.
COSTA RICA: K. Navas – Waston, Ó. Duarte, Calvo, Oviedo – Fuller, Borges (Salas, 89.), Tejeda, Torres (B. Aguilera, 64.) – J. Campbell, Contreras (Benette, 64.). Szövetségi kapitány: Luis Fernando Suárez.
Gólszerző: Fuller (80.)

A TALÁLKOZÓ ONLINE KÖZVETÍTÉSE ITT.

Történelmi lehetőség előtt állt Japán, hiszen 20 évvel a részben hazai rendezésű torna után ismét két egymást követő vb-meccsén arathatott győzelmet – és ezzel óriásit léphetett volna a továbbjutás felé –, ennek pedig a katari világbajnokság eddigi legnagyobb vereségét elszenvedő – Spanyolországtól 7–0 – Costa Rica állt az útjában. Na, persze a közép-amerikaiak távolról sem szerettek volna csatlakozni a házigazda Katarhoz, a torna eddigi egyetlen kiesőjéhez, márpedig egy újabb vereséggel ehhez kerültek volna igen veszélyes közelségbe.

Ennek megfelelően az első félidőben mindkét csapat a meglehetősen stabil védekezésre igyekezett helyezni a hangsúlyt, amit viszonylag sikerrel tett is meg, így a kapuk nem forogtak veszélyben – a FIFA hivatalos statisztikáiban nem találtuk nyomát kaput eltaláló lövésnek, ami beszédes adat. Ugyanakkor mindkét csapat tagjai küzdöttek, hajtottak – és szabálytalankodtak, sokat: 12 japán és 5 közép-amerikai szabálytalanság mellett 1-1 sárga lapot osztott ki Michael Oliver játékvezető.

Ehhez képest mindössze fél percet kellett várni a szünet után az első kaput eltaláló lövésre, a csereként a második játékrészre érkező Aszano Takuma tornáztatta meg Keylor Navast, majd hamar egy fejest is védeni kellett a kapusnak. Már azt hittük, feljavul a találkozó, ám néhány perc után rá kellett jönnünk, eddig tartott az ázsiaiak feltámadása. Ugyan továbbra is fölényben maradtak a japánok, a hajráig nagyobb gólhelyzetig nem igazán sikerült eljutniuk. Nem úgy a közép-amerikaiaknak, akik aztán 10 perccel a rendes játékidő letelte előtt Keysher Fuller okos csavarásával megszerezték a vezetést – kellett hozzá az első meccsen parádézó Gonda Suicsi kapus is…

Miután pedig Costa Rica ezen a vb-n első kaput találó lövéséből gólt szerzett, Japán ismét észbe kapott, ám hiába játszódtak le többször is kaotikus jelenetek a közép-amerikaiak tizenhatosán belül, csak nem sikerült begyötörni az egyenlítést jelentő gólt.

Japán nagy esélyt szalasztott el a továbbjutás kiharcolása felé vezető úton, ráadásul Costa Rica győzelmével ismét nyílt lett az E-csoport – legalábbis az esti spanyol–német csoportrangadóig biztosan…

AZ ÖSSZEFOGLALÓ A KÉPRE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!

JAPÁN
KAPUSOK: 1 Kavasima Eidzsi (Strasbourg – Franciaország), 12 Gonda Suicsi (Simizu S-Pulse), 23 Schmidt Daniel (Sint-Truiden – Belgium)
VÉDŐK: 2 Jamane Miki (Kavaszaki Frontale), 3 Tanigucsi Sogo (Kavaszaki Frontale), 4 Itakura Ko (Borussia Mönchengladbach – Németország), 5 Nagatomo Juto (FC Tokió), 16 Tomijaszu Takehiro (Arsenal – Anglia), 19 Szakai Hiroki (Urava Red Diamonds), 22 Josida Maja (Schalke 04 – Németország), 26 Ito Hiroki (VfB Stuttgart – Németország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 6 Endo Vataru (VfB Stuttgart – Németország), 7 Sibaszaki Gaku (Leganés – Spanyolország), 8 Doan Ricu (SC Freiburg – Németország), 9 Mitoma Kaoru (Brighton & Hove Albion – Anglia),10 Minamino Takumi (AS Monaco – Franciaország), 11 Kubo Takefusza (Real Sociedad – Spanyolország), 13 Morita Hidemasza (Sporting CP – Portugália), 14 Ito Dzsunja (Stade Reims – Franciaország), 15 Kamada Daicsi (Eintracht Frankfurt – Németország), 17 Tanaka Ao (Fortuna Düsseldorf – Németország), 24 Szoma Juki (Nagoja Grampus)
TÁMADÓK: 18 Aszano Takuma (VfL Bochum – Németország), 20 Macsino Suto (Sonan Bellmare), 21 Ueda Ajasze (Cercle Bruges – Belgium), 25 Maeda Daizen (Celtic – Skócia)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Morijaszu Hadzsime

COSTA RICA
KAPUSOK: 1 Keylor Navas (Paris Saint-Germain – Franciaország), 18 Esteban Alvarado (Herediano), 23 Patrick Sequeira (CD Lugo – Spanyolország)
VÉDŐK: 3 Juan Pablo Vargas (Millonarios FC – Kolumbia), 4 Keysher Fuller (Herediano), 6 Óscar Duarte (al-Vehda – Egyesült Arab Emírségek), 8 Bryan Oviedo (Real Salt Lake – Egyesült Államok), 15 Francisco Calvo (Konyaspor – Törökország), 16 Carlos Martínez (AD San Carlos), 19 Kendall Waston (Deportivo Saprissa), 22 Ronald Matarrita (FC Cincinnati – Egyesült Államok)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 2 Daniel Chacón (Colorado Rapids – Egyesült Államok), 5 Celso Borges (Alajuelense), 9 Jewisson Bennette (Sunderland – Anglia), 10 Bryan Ruiz (Alajuelense), 13 Gerson Torres (Herediano), 14 Youstin Salas (Deportivo Saprissa), 17 Yeltsin Tejeda (Herediano), 20  Brandon Aguilera (Nottingham Forest – Anglia), 21 Douglas López (Herediano), 24 Roan Wilson (Municipal Grecia), 25 Anthony Hernández (Puntarenas FC), 26 Álvaro Zamora (Deportivo Saprissa)
TÁMADÓK: 7 Anthony Contreras (Herediano), 11 Johan Venegas (Alajuelense), 12 Joel Campbell (Club León – Mexikó)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Luis Fernando Suárez (kolumbiai)