CSELŐTEI MÁRK
RÓTH ZOLTÁN
2022.12.01 19:46 Frissítve: 2022.12.01 23:27

Németország drámai meccsen fordított és legyőzte Costa Ricát, de így is kiesett

Németország 4–2-re legyőzte Costa Ricát a katari labdarúgó-világbajnokság E-csoportjának 3. fordulójában, de a másik meccs eredménye (Japán–Spanyolország 2–1) miatt így is a kvartett 3. helyén végzett, így 2018 után 2022-ben sem jutott be a nyolcaddöntőbe.

A 2014-es világbajnok 2018 után 2022-ben sem jut tovább a csoportkörből (Fotó: Getty Images)

V
ILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
E-CSOPORT
COSTA RICA–NÉMETORSZÁG 2–4 (0–1)
Al-Hor, al-Bajt Stadion, 67 054 néző. Vezette: Frappart (francia)
COSTA RICA: K. Navas – Fuller (Bennette, 74.), Ó. Duarte, K. Waston, J. Vargas, Oviedo (Contreras, 90+3.) – Joel Campbell, Borges, Tejeda (R. Wilson, 90+3.), B. Aguilera (Salas, a szünetben) – Venegas (Matarrita, 74.). Szövetségi kapitány: Luís Fernando Suárez
NÉMETORSZÁG: Neuer – Kimmich, Süle (Ginter, 90+3.), Rüdiger, Raum (Götze, 67.) – Goretzka (Klostermann, a szünetben), Gündogan (Füllkrug, 55.) – L. Sané, Musiala, Gnabry – T. Müller (Havertz, 66.). Szövetségi kapitány: Hans-Dieter Flick
Gólszerző: Tejeda (58.), Neuer (70. – öngól), ill. Gnabry (10.), Havertz (73., 85.), Füllkrug (89.)

A japánok elleni, hatalmas meglepetést okozó vereség és a spanyolok elleni iksz után az már biztos volt, hogy Németország nem lehet csoportelső, de azt is tudta Hansi Flick szövetségi kapitány együttese, hogy a Costa Rica elleni győzelemmel már jó esélye van a továbbjutásra az E-csoportból – ha a spanyolok hozzák a papírformát.

Ennek megfelelően bekezdtek a hat Bayern München-játékossal felálló németek, s az első negyedórában már három kaput eltaláló lövést is leadtak, közte egy góllal: a 10. percben David Raum bal oldali beadását Serge Gnabry fejelte be a hosszú alsóba az ötös sarkáról.

A vezetés tudatában lejjebb vett az intenzitásból Németország, de a kontrollt megtartotta – nem igazán volt esélye kontrákat indítani Costa Ricának… egészen a félidő hajrájáig, amikor sorra követték egymást a német hibák, s a közép-amerikaiak háromszor is eljutottak az ellenfél kapujáig. Ezek közül a lehetőségek közül Fuller előtt adódott a legnagyobb, az ő közeli lövésénél azonban hatalmasat védett Neuer.

Itt még örülhettek a németek... (Fotó: Getty Images)

A második félidőt ismét magasabb intenzitással kezdte Németország, csakhogy az 58. percben egy újabb létszámfölényes helyzet adódott Costa Rica előtt, s ezt már nem hagyta ki: Yeltsin Tejeda egyenlített közelről. Mindeközben csak nőtt a baj a németek részéről, hiszen japán ekkor már 2–1-re vezetett Spanyolország ellen.

Hansi Flick csapata ennek ellenére nem adta fel, s tovább gyártotta a helyzeteket, de ezek kihasználása úgy ment, akár a japánok ellen: Musiala például kétszer is eltalálta a bal kapufát. A 70. percben aztán megtörtént, amire kevesen számítottak: Juan Pablo Vargas kabaréba illő góljával (amelyet a FIFA Manuel Neuer öngóljaként hagyott jóvá) már Costa Rica vezetett, s ezzel továbbjutásra (!) állt. Sokáig a közép-amerikaiak sem örülhettek, mert a csereként bejött Kai Havertz a 73. percben egyenlített.

Megannyi dráma után aztán jött a 85. perc, s a Chelsea sztárja, Havertz ismét beköszönt, ezzel már a németeknél volt az előny (2–3), csakhogy ez semmit sem ért, hiszen Japán továbbra is 2–1-re vezetett a spanyolok ellen. A németek ekkorra már felszabadultan futballoztak, Niclas Füllkrug révén még a 89. percben is betaláltak, ezzel 4–2-re nyertek, de mivel a másik meccsen az eredmény nem változott, kiestek, ahogyan Costa Rica is.

AZ E-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Japán 3 2 1 4–  3 +1 6
2. Spanyolország 3 1 1 1 9–  3 +6 4
3. Németország 3 1 1 1 6–  5 +1 4
4. Costa Rica 3 1 2 3–11 –8 3

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A csoport másik mérkőzésén:
Japán–Spanyolország 2–1 (0–1)

COSTA RICA
KAPUSOK: 1 Keylor Navas (Paris Saint-Germain – Franciaország), 18 Esteban Alvarado (Herediano), 23 Patrick Sequeira (CD Lugo – Spanyolország)
VÉDŐK: 3 Juan Pablo Vargas (Millonarios FC – Kolumbia), 4 Keysher Fuller (Herediano), 6 Óscar Duarte (al-Vehda – Egyesült Arab Emírségek), 8 Bryan Oviedo (Real Salt Lake – Egyesült Államok), 15 Francisco Calvo (Konyaspor – Törökország), 16 Carlos Martínez (AD San Carlos), 19 Kendall Waston (Deportivo Saprissa), 22 Ronald Matarrita (FC Cincinnati – Egyesült Államok)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 2 Daniel Chacón (Colorado Rapids – Egyesült Államok), 5 Celso Borges (Alajuelense), 9 Jewisson Bennette (Sunderland – Anglia), 10 Bryan Ruiz (Alajuelense), 13 Gerson Torres (Herediano), 14 Youstin Salas (Deportivo Saprissa), 17 Yeltsin Tejeda (Herediano), 20  Brandon Aguilera (Nottingham Forest – Anglia), 21 Douglas López (Herediano), 24 Roan Wilson (Municipal Grecia), 25 Anthony Hernández (Puntarenas FC), 26 Álvaro Zamora (Deportivo Saprissa)
TÁMADÓK: 7 Anthony Contreras (Herediano), 11 Johan Venegas (Alajuelense), 12 Joel Campbell (Club León – Mexikó)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Luis Fernando Suárez (kolumbiai)

NÉMETORSZÁG
KAPUSOK: 1 Manuel Neuer (Bayern München), 12 Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt), 22 Marc André ter Stegen (FC Barcelona – Spanyolország)
VÉDŐK: 2 Antonio Rüdiger (Real Madrid – Spanyolország), 3 David Raum (RB Leipzig), 4 Matthias Ginter (SC Freiburg), 5 Thilo Kehrer (West Ham United – Anglia), 15 Niklas Süle (Borussia Dortmund), 16 Lukas Klostermann (RB Leipzig), 20 Cristian Günter (SC Freiburg), 23 Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), 25 Armel Bella-Kotchap (Southampton – Anglia)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 6 Joshua Kimmich (Bayern München), 8 Leon Goretzka (Bayern München), 11 Mario Götze (Eintracht Frankfurt), 13 Thomas Müller (Bayern München), 14 Jamal Musiala (Bayern München), 17 Julian Brandt (Borussia Dortmund), 18 Jonas Hofmann (Borussia Mönchengladbach), 19 Leroy Sané (Bayern München), 21 Ilkay Gündogan (Manchester City – Anglia)
TÁMADÓK: 7 Kai Havertz (Chelsea – Anglia), 9 Niclas Füllkrug (Werder Bremen), 10 Serge Gnabry (Bayern München), 24 Karim Adeyemi (Borussia Dortmund), 26 Youssoufa Moukoko (Borussia Dortmund)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Hans-Dieter Flick