BODNÁR TIBOR, BOROS MIKLÓS, DUDUCZ TIBOR, PIETSCH TIBOR 2022.08.06 08:21 Frissítve: 2022.08.06 16:15

Vidi: félúton Köln felé; Kisvárda: az fárad el, aki a labdát kergeti

A Fehérvár FC könnyed győzelmet aratott az Ekl-selejtezőben, a moldovai Petrocub elleni 5–0-s sikerből a csapatot tíz éve erősítő Stopira góllal vette ki részét.

Stopira (balra) nagy akarással futballozott, gólt szerzett − járt neki a csapattársak elismerése (Fotó: Török Attila)

A száraz tény: Fehérvár FC–Petrocub Hincesti 5–0.

Eldőlt?

„Dehogy dőlt el!”  – igyekezett lehűteni a kedélyeket Stopira, a Fehérvár védője, miután egy kisfiú kérését teljesítve elajándékozta a mezét. „Közel kerültünk a továbbjutáshoz, ám még nem könyvelhetjük el, hogy máris a rájátszásra készülhetünk. A párharc még nem fejeződött be, a felénél tartunk, akkor lesz vége, ha a visszavágót lefújják. Nem én vagyok az első, és bizonyára nem is az utolsó, aki azt mondja: a futballban bármi megtörténhet. Ettől még igaz, hogy a továbbjutásra jóval nagyobb eséllyel pályázunk, mint a Petrocub, nem utolsósorban annak köszönhetően, hogy remek munkát végeztünk csütörtökön.”

Dárdai Pál: A kis gól is gól
– Gratulálunk a továbbjutáshoz!
– Ó, ez még korai! Nem mondom, hogy messze vagyunk tőle, de a moldovai mérkőzés még hátravan. Azt is meg akarjuk nyerni! Úgy lenne szép, ha két győzelemmel lépnénk a következő körbe.
– A csütörtökinek mi volt a titka?
– A meccs eleje nem úgy alakult, ahogyan reméltük, szerencsére a gólommal vezetést szereztünk. Amióta a Vidiben futballozom, ez volt a legkönnyebb gólom, hiszen csak az üres kapuba kellett bepasszolnom a labdát, de hát a kis gól is gól… Onnantól fogva felszabadultan, időnként jól is játszottunk, aminek meglett az eredménye.
– Azok után, hogy az első félidőben gólt lőtt és gólpasszt adott, a másodikra már nem tért vissza a pályára. Ha jól sejtjük, szívesen folytatta volna.
– Persze, boldogan játszottam volna még, de sűrű a versenynaptár, nyakunkon az újabb meccs, Michael Boris pihentetni akart. Ez érthető, nincs ezzel semmi probléma.

A zöld-foki-szigeteki válogatott játékosból persze előjött a hátvéd, amikor szóba került a végeredmény.

„Annak, hogy öt gólt szereztünk, örülök, legalább annyira, mint hogy nem kaptunk egyet sem” – mondta. „Mindamellett továbbra is tartom, a nemzetközi porondon nincs könnyű meccs. Egy csapat persze megkönnyítheti a saját helyzetét, ha jól futballozik – mi ezt tettük. Amit a múlt vasárnapi, paksi bajnoki mérkőzésen elrontottunk, kijavítottuk. Ott is sok lehetőségünk volt, ám akkor képtelenek voltunk a kapuba találni, most viszont jó százalékban használtuk ki a gólhelyzeteinket. Erre, no meg arra, hogy a hálónk érintetlen maradt, építhetünk az előttünk álló mérkőzéseken. Erőt is kell merítenünk, amiből csak tudunk, mert nehéz időszak vár ránk, vasárnap a Honvédot fogadjuk, utána a moldovai túra vár ránk, majd következik az újabb bajnoki, aztán remélhetőleg a Köln elleni playoff. Mivel hetente kétszer lépünk pályára, lényeges, hogy megfelelő erőnléti és mentális állapotban legyünk, a háttérben sokan dolgoznak azért, hogy ezen a téren se legyen gondunk. Hiszem, hogy ha összetartunk, és csapatként küzdünk, nem maradnak el a jó eredmények.”

Amíg csütörtök este a Fehérvár a 144. nemzetközi tétmeccsét vívta, Stopira 318. alkalommal öltötte magára a piros-kékek szerelését. A mérkőzés után bizonyára ő is értesült róla, hogy már-már történelmi siker részese volt: amint arról a klubhonlap is beszámolt, a nemzetközi porondon eddig mindössze kétszer aratott nagyobb különbségű győzelmet a Vidi. Először 1983. július 30-án az MKS Cracoviát verte meg 6–0-ra, tíz évvel később, 1993. július 18-án a DAC ellen győzött 7–1-re. Ötgólos differenciát is feljegyeztek már a históriás könyvbe, 1978. május 7-én az R.A.A. ­Louviéroise kapott ki 6–1-re a Sóstói Stadionban, míg a feledhetetlen UEFA-kupa-menetelés során a belgrádi Partizan szaladt bele 5–0-s verésbe 1984. november 28-án. A belgrádi gárda ellen négyszer eredményes Szabó József a Petrocub elleni találkozót a helyszínen nézte meg, így láthatta a fehérvári együttest immár tíz éve szolgáló Stopira 28. gólját Vidi-mezben.

„Mindig különleges érzés gólt szerezni, kiváltképp, ha azzal segíteni tudom a csapatomat” – beszélt a Dárdai Pál szöglete után fejelt góljáról a 34 esztendős védő. „Ha a kapuba találok, áldottnak érzem magam. Sokat jelent nekem, hogy eredményes voltam, és sokat jelentett a csapatnak is, mert azzal kerültünk háromgólos előnybe, amivel még az első félidőben megrogyasztottuk az ellenfelet. No de ez már a múlt, most nincs más feladatunk, mint a Honvéd elleni mérkőzésre figyelni. Nincs megállás, de ne is legyen – addig jó nekünk, amíg futballozhatunk!”

EURÓPA-KONFERENCIALIGA-SELEJTEZŐ, 3. FORDULÓ, 1. MÉRKŐZÉS
FEHÉRVÁR FC−PETROCUB (moldovai) 5−0 (3−0)
Székesfehérvár,
3356 néző. Vezette: Thórarinsson (izlandi)
Gólszerző:
Dárdai P. (20.), Kodro (22. − 11-esből), Stopira (35.), Petrjak (66.), Zivzivadze (88. − 11-esből)

Michael Boris,  Mol Fehérvár vezetőedzője meccs utáni sajtótájékoztató:
Az eredmény rendben van, a különbség reális. Öt nullás győzelemben is lehet kivetnivalót találni, de csütörtök este még élveztük a sikert. A Köln elleni rájátszás? Sokan kerestek már Németországból a sorsolás után, gyakran kellett töltenem a telefonomat az elmúlt napokban. De előbb játsszunk jól a Honvéd ellen vasárnap, majd jussunk tovább a moldovai visszavágón.
Alexei Savinov a Petrocub edzője a meccs utáni sajtótájékoztatón:
Jól kezdtünk, kapufát rúgtunk, uraltuk a meccset, működött a tervünk, aztán kaptunk két gyermeteg gólt, és összeomlottunk. Az előző körben a KF Lacit idegenben négy egyre legyőző csapatunkból három alapember hiányzott, őket sajnos nem tudtuk megfelelően pótolni, Mihai Lupan személyében még egy tizenhét éves fiatalt is kénytelenek voltunk pályára küldeni.

PIETSCH TIBOR

Ezt adta meg 0–0-nál Igor Sztpjcsevszki játékvezető... Etzaz Hussain (16) még alig lépett vissza a pályára gólszerzés előtt, amikor Martin Linnes (jobbra) már elrúgta a labdát – óriási les volt a Molde első találata

Kisvárdai konklúzió: mindig az fárad el, aki a labdát kergeti

Ennél csak jobban sikerülhetett volna a Kisvárda norvégiai túrája, már ami a csütörtök esti Európa-konferencialiga-selejtező első meccsének eredményét (3–0-ra nyert a Molde) illeti, hiszen az utazással, a szervezéssel, a körülményekkel minden rendben volt.

Tor Odvar Moen, a Siófok korábbi, a Molde HK női kézilabdacsapatának jelenlegi edzője:
Nemcsak a kézilabdában, a futballban is igaz, hogy megmutatkozik, melyik csapat van játékban, illetve melyiknek kezdődött el éppen csak az idény. A Molde április óta folyamatosan tétmeccset játszik, a Kisvárda formája még idény elejinek tűnt. Ha valóban les volt az első gól, az nagyban befolyásolta a meccs sorsát, ki tudja, meddig bírta volna tartani a döntetlent a Várda. Hamarosan találkozhatok magyar barátaimmal, hiszen csapatommal, a Moldéval a hónap közepén Siófokra megyünk edzőtáborozni.

A norvég bajnokság listavezetője ellen az első félidőben semmi sem utalt arra, hogy ekkora verés lesz a vége. A szünetig jól tartotta magát a Kisvárda, a lehetőségek számát tekintve sem maradt alul vendéglátójával szemben, és a második játékrész elején egyre inkább igazolódott, amit a Moldéról a helyi újságírók állítottak: a csapat alacsonyabban jegyzett riválissal és felállt védelemmel szemben nehezen boldogul. Márpedig a magyar ezüstérmes időnként hat védővel őrizte kapuját, miután a négy hátvédhoz a két szélső támadó is csatlakozott hátul.

„Úgy érzem, a játék képével nincs összhangban a végeredmény, többet érdemeltünk volna” – állapította meg lapunk kérdésére Matheus Leoni, a Kisvárda brazil-olasz balhátvédje. „A hatvankettedik percben született első gól után nem kellett volna további kettőt kapnunk. A párharc száznyolcvan percig tart, ha csak egy gól lett volna a különbség, jóval kezelhetőbb lenne. Így sem mondom, hogy teljesen reménytelen a helyzetünk, megpróbálunk a visszavágón történelmet írni.”

A két csapat között a fő különbséget Dastro Fofana jelentette – a 19 éves elefántcsontparti támadó már az első félidőben is a legveszélyesebb Molde-játékos volt, a szünet után pedig olyan gólt szerzett, hogy közben szinte a teljes vendégvédelmet a hátán cipelte a kapuig.

„Nagyon jó játékos, mindig kereste a párharcot, bár ritkán kerültünk szemtől szembe egymással a pályán. Nagy jövő előtt áll ” – jellemezte őt Matheus Leoni, aki az ominózus második gólnál csaknem menteni tudott a gólvonalnál. „Az ilyen megmozdulások döntötték el a meccset, no meg az, hogy nyomást tudtak ránk gyakorolni. A második félidőben már nem volt nálunk a labda annyiszor, mint az elsőben, és mindig az a csapat fárad el, amelyik a labdát kergeti. Ráadásul a Molde friss erői jól szálltak be a játékba, fokozták a tempót.”

MOLDE  (norvég)–KISVÁRDA 3−0 (0−0)

 Molde, 3404 néző. Vezette: Sztojcsevszki (macedón)
Gólszerző: Hussain (62.), Fofana (80.), Linnes (82.)
A visszavágót augusztus 11-én rendezik Kisvárdán.

BODNÁR TIBOR

A vereség dacára a székelyek vastapssal jutalmazták a Sepsi erőfeszítését

A Djurgarden kétgólos előnyt szerzett a hazai pályán rendezendő visszavágóra a Sepsi ellen, amelynek vezetőedzője, Cristiano Bergodi nem mond le a továbbjutásról az Ekl-selejtező harmadik fordulójában.

SZÉP VOLT, FIÚK! – zúgott a 3–1-es vereség ellenére a Sepsi OSK Arénában a svéd Djurgarden elleni Európa-konferencialiga-selejtező után, jól mutatva, mennyire megbecsüli a székelyföldi közönség a Román Kupa- és Szuperkupa-győztes csapat eddig elért eredményeit. A lankadatlan buzdítás és elismerés ezúttal elsősorban a gárda küzdőszellemét jutalmazta: a Sepsi 0–3 után sem adta fel, végül büntetőből be tudta venni a több nagy védést is bemutató Jacob Widell Zetterström kapuját. A román sajtó tudósításai szerint a Sepsinek esélye sem volt a Djurgarden ellen, a továbbjutási reménye már a stockholmi visszavágó előtt elúszott.

„Nehéz ellenállni a sorozatban nyolc győzelmet arató, két és fél hónapja veretlen svéd erőnek” – írja tudósításában a Gazeta Sporturilor bukaresti sportlap. A Digisport szerint a jó idényrajt után a Sepsi az utóbbi három mérkőzésen veszített lendületéből, a svédek egyértelműen felülmúlták.

Az erdélyi magyar lapok közül a Székelyhon megérdemelt svéd sikerről ír, amellyel a jobb futballt játszó vendégcsapat a továbbjutás kérdését is eldöntötte. A Maszol portál szerint a Sepsi nehéz helyzetbe hozta magát a stockholmi visszavágó előtt, de „a hazai szurkolók a vereség ellenére vastapssal és a székely himnusz eléneklésével köszönték meg a játékosok helytállását”. A sepsiszentgyörgyi Háromszék napilap a kíméletlen svéd helyzetkihasználásban látja a vendégek sikerének kulcsát, de kiemeli, hogy a házigazda a becsületgól megszerzése után mindent megtett, hogy tovább faragjon hátrányából.

A Sepsit irányító Cristiano Bergodi a vereség ellenére sem elégedetlen együttese játékával, és nem mondott le a továbbjutásról. Az olasz edző szerint a svédek első góljához vezető akciósorozat a Bogdan Mitrea elleni, le nem fújt szabálytalanságból indult, és elbillentette a mérkőzést.

„Az azt követő hat-hét perc, amikor a második gólt is kaptuk, zűrzavar volt. Nem volt akkora különbség a mérkőzésen, mint az eredmény mutatja, a nulla három pedig túl durva lett volna. Megpróbáljuk megnyerni a kinti meccset, nincs veszítenivalónk” – mondta a mérkőzés után Cristiano Bergodi.

SEPSI OSK (romániai)– DJURGARDEN (svéd) 1−3 (0−2)

Sepsiszentgyörgy, 7500 néző. Vezette     : Raczkowski (lengyel)
 Gólszerző: Tudorie (79. − 11-esből), ill. Edvardsen (26. − 11-esből), Asoro (31., 53.)
A visszavágót augusztus 11-én rendezik Stockholmban.

BOROS MIKLÓS

Kalmár Zsolt: Megmutatjuk,  hogy jobb csapat a Dunaszerdahely!

A román FCSB-től elszenvedett vereség ellenére bíznak a DAC-nál az Ekl-selejtezős továbbjutás kiharcolásában, a játékosok nem mentek el szó nélkül a bíró ténykedése mellett.

Bár a szlovén Rade Obradovic lefújta, a DAC játékosai számára nem ért véget a román FCSB elleni Ekl-selejtezős párharc első, dunaszerdahelyi összecsapása. A szerdán 1−0-s vereséget szenvedő csallóközi együttes néhány labdarúgója számonkérte a játékvezetőn erősen vitatható ítéleteit (a hazaiaktól Dominik Kruzliakot a 67. percben kiállította), Kalmár Zsolt a negyedik játékvezetőnél hevesen tiltakozott − sárga lapot kapott érte.

„Ezt a meccset már nem tudjuk visszahozni, sajnos elveszítettük. De! Csapattársam kiállítását megelőzően szerintem  piros lapot kellett volna adni a románok védőjének, nagyot hibázott a játékvezető. Ha a FCSB futballistáját leparancsolja a pályáról, mi játszunk emberelőnyben, ez esetben biztosan szereztünk volna gólt” − nyilatkozta a Nemzeti Sportnak Kalmár Zsolt, a DAC magyar válogatott középpályása. A súlyos térdsérüléséből nemrégiben felépülő 27 éves játékos a hajrában csereként állt be a bukaresti együttes ellen.

„Sajnos nem tudtunk veszélyeztetni rögzített játékhelyzetből, eleve kevés esélyünk nyílt rá. Az egyiknél Szánthó Regő a kapufát találta el, nem volt szerencsénk”  − folytatta. „Két hasonló képességű csapat játszott, lehetőségek voltak itt is, ott is. A gólt balszerencsés szituációból kaptuk, rögtön a kiállítás után. Semmi sincs veszve, még csak a párharc felénél járunk. A hétvégén megszerezzük a három pontot az újonc Zólyombrézó otthonában, majd minden idegszálunkkal Bukarestre figyelünk. A visszavágón kemény meccs vár ránk, mindent megteszünk, hogy kiharcoljuk a továbbjutást. Hangsúlyozom, Dunaszerdahelyen nem voltak jobbak nálunk a románok, jól érzékelhető volt, hogy fel tudjuk venni velük a versenyt. Főleg mentálisan kell felkészülnünk, mert a nézők parázs hangulatot teremtenek majd. Mi azonban megmutatjuk nekik, hogy a DAC a jobb csapat.”

DAC (szlovákiai)−FCSB (román) 0−1 (0
−0)
Dunaszerdahely, 8424 néző. Vezette: Obrenovic (szlovén)
Gólszerző: Tamm (69.)
Kiállítva: Kruzliak (67. − DAC)
A visszavágót augusztus 11-én rendezik Bukarestben.

DUDUCZ TIBOR

2022.08.13 23:30:21

Európa-liga MALONYAI PÉTER

NS-VÉLEMÉNY. A nap jelszava a fenntarthatóság.

2022.08.11 20:12:08

Európa-liga NSO

Remekül kezdett Török László legénysége, Asani duplázott, a második félidőben azonban csak a norvégok szereztek gólt.

2022.08.11 18:48:47

Európa-liga DUDUCZ TIBOR (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (percről percre)

A dunaszerdahelyiek két 1–0-s vereséggel búcsúztak a nemzetközi kupaporondtól – Kalmár Zsolt nélkül.

2022.08.11 18:40:53

Európa-liga CSINTA SAMU (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)

Ugyan gyorsan gólt szerzett a Sepsiszentgyörgy, de hárommal válaszolt a svéd ellenfél, a Djurgarden.