Sikeres csúcstámadás után halálos kimenetelű baleset: tragédia a Manaslun

Vágólapra másolva!
2009.05.20. 17:47
Sikeres csúcstámadás után szörnyű tragédia érte a magyar Manaslu-expedíciót: ereszkedés közben balesetet szenvedett és elhunyt dr. Szabó Levente, a magyar alpinistacsapat orvosa.
dr. Szabó Levente utolsó fényképe, a Manaslu csúcsa alatt
dr. Szabó Levente utolsó fényképe, a Manaslu csúcsa alatt
dr. Szabó Levente utolsó fényképe, a Manaslu csúcsa alatt
dr. Szabó Levente utolsó fényképe, a Manaslu csúcsa alatt

Erőss Zsolt és Barna Dániel sikeresen elérte a Manaslu 8156 méter magas csúcsát, jelenleg pedig már mindketten az alaptáborban vannak. Az ereszkedésnél azonban dr. Szabó Levente, az expedíció orvosa egy rossz lépésnél kicsúszott. A két hegymászó másnap találta meg szerencsétlenül járt társuk holttestét. Az alábbiakban közöljük Kollár Lajos, Erőss Zsolt és Barna Dániel levelét az expedíció 4860 méteren álló alaptáborából.

„A három csúcstámadó hegymászó (Erőss Zsolt, Barna Dániel, dr. Szabó Levente) május 19-én hajnali 3 órakor hagyta el a 4-es előretolt tábort 7300 méterről. Kitűnő időben, szélcsendben, egyenletesen haladtak. A csapatot Erőss Zsolt vezette, őt Barna Dániel és harmadikként dr. Szabó Levente követte. Délelőtt 9 óra körül Erőss Zsolt jelezte, hogy még egy jó órányira van a Manaslu 8156 méteres csúcsától, amelyet 10 óra 10 perckor el is ért. Az őt követő Barna Dániel rádióján elmondta, hogy jól van, kissé fáradt, lassan megy, de kitartóan halad a csúcs fele. Dr. Szabó Levente azt a jelzést adta, hogy minden rendben, ő is lassan halad a csúcs felé. Erőss Zsolt közben átmászott a keveset látogatott, mintegy 8-10 méterrel magasabb „Rocky Summit”-ra, azaz a „Sziklás csúcsra”, amely a Manaslu igazi csúcsa. Hosszas várakozás, fényképezkedés után – mivel társait még nem látta az utolsó bukkanónál – dél körül elindult lefelé.

Útközben találkozott Barna Danival, aki kicsit nagyobb sebességre kapcsolt, és 1 órán belül elérte a Manaslu csúcsát. Zsolt az időközben visszaforduló és éppen pihenő Szabó Leventéig ereszkedett, és együtt pihentek. Az már biztos, hogy Leventének olyan lemaradása volt, hogy esélye sem volt elérni a csúcsot. Ezzel meg is békélt (7800 méter körül). Bevárták a csúcsról lefelé tartó Barna Danit, és együtt indultak a 7300 méteren felállított 4-es tábor felé. Közben az időjárás jelentősen változott, köd és hószállingózás kezdődött. A látási viszonyok romlottak.

A csapatnak érdekében állt, hogy mielőbb, de biztonságosan elérje a 4-es tábor sátrát. Meredekebb eljegesedett és lankásabb, mély havas tereprészek váltogattak egymást. Az ilyenkor szokásos fáradtság nagyobb koncentrációt és odafigyelést követel a hegymászótól. Egy meredekebb, havas szakaszon Szabó Levente lába kicsúszott, és a havon szánkázni kezdett egy meredek letörés irányába, a sátortól mintegy 20 méternyire, és pillanatokon belül eltűnt társai szeme elől. A döbbenet lett úrrá mindenkin, olyan gyorsan és váratlanul történt minden. A köd és az egyre rosszabbodó időjárás, valamint látási viszonyok miatt a további balesetek elkerülése miatt nem volt mód a helyzet felderítésére, mert Levente eltűnési iránya alatt mintegy 500 méteres szakadék és falrész tátongott.

Az expedíció vezetőjével, Kollár Lajossal történt rádiómegbeszélés értelmében Zsolt és Dani a 4-es táborban töltötték az éjszakát, hogy a reggeli szokásos néhány órás tiszta jó időben felmérjék a helyzetet, és Levente felkutatására induljanak. Másnap reggel ez meg is történt, és dr. Szabó Levente holttestére 6800 méteres magasságban találtak rá. Fejsérülései azonnali halálhoz vezettek. Mintegy 500 métert zuhant, illetve csúszott, közbenső ütközésekkel. Dani és Zsolt hegymászóhoz méltóan ezen a helyen temette el őt, a hóban.

Rendkívül megrendültek vagyunk mindnyájan a tragikus esemény hatására. Annál is inkább, mert a „Magyarok a világ nyolcezresein” csapatai mindig eredményesen, tisztán és biztonságosan másztak, amit az is jelez, hogy 6 éves fennállása alatt csaknem 50 hegymászót foglalkoztatva senkinek a haja szála sem görbült, és minden expedíciója sikerrel végződött. De sajnos ez egy ilyen szakma. Ritkán, de előfordulhatnak balesetek.

Minket is lesújt Levente barátunk balesete. Rendkívül értékes, felkészült és egyben zárkózott egyéniségű orvos-hegymászót veszítettünk el. Értékes és odaadó munkát végzett a Miskolci Speciális Mentőcsapat orvosaként, a Miskolci Megyei Kórház traumatológusaként. Expedíciónkban is fáradhatatlan kutatómunkát végzett, többek között az akklimatizáció területén.

Expedíciónk minden tagja sajnálatát és részvétét fejezi ki Levente családjának és közeli barátainak és mindenkinek, aki szerette és tisztelte őt.”

Összeállítás magyar hegymászók elmúlt tíz évben történt külföldi halálos baleseteiről

  • 1999. április 15. – Wiener Neustadt (Bécsújhely) járásban, Hohe Wand település területén hegymászás közben lezuhant és meghalt egy 29 éves soproni tanár.
  • 2000. március 17. – Ausztriában, a Grossglockner környékén lavinaomlás áldozata lett három fiatal magyar alpinista.
  • 2001. augusztus eleje – A Magas-Tátrában, a Nagy Tarpataki völgy sziklafalán szerencsétlenül járt egy 24 éves magyar hegymászó, aki kórházba szállítás közben belehalt sérüléseibe.
  • 2001. október 17. – A Mount Everest meghódítása közben, 6400 méteres magasságban halálos balesetet szenvedett a Magyar Millenniumi Mount Everest Expedíció orvosa.
  • 2002. március 26. – Az olaszországi Alpokban életét vesztette egy 47 éves magyar férfi, amikor gleccser–szakadékba zuhant.
  • 2003. június 5. – Ausztriában életét vesztette egy 54 éves magyar állampolgárságú, de a stájerországi Liezenben élő férfi, aki hegyi túrára indult a Cousin-csúcsra, de hegymászás közben lezuhant.
  • 2003. november 16.– Jordániában, a Vádi Rum sivatagban sziklamászás közben szakadékba zuhant egy magyar fiatalember, aki öt nappal később belehalt sérüléseibe.
  • 2003. november 26. – Ausztria legmagasabb hegycsúcsánál, a Grossglöcknernél egy 30 éves magyar hegymászó 3600 méteres magasságban megcsúszott és lezuhant a hegyről.
  • 2003. november 30. – Az ausztriai Stájerországban a Hochtor csúcs megmászására indult két magyar hegymászó közül az egyik 200 métert zuhanva az életét veszítette, míg a sziklafalon rekedt társát megmentették.
  • 2005. május 8. – A felső-ausztriai Hallstatt közelében halálos balesetet szenvedett egy 38 éves szombathelyi férfi, amikor mintegy 1340 méteres magasságban, a Denevértábornak nevezett meredély felett elvesztette az egyensúlyát és húsz métert zuhant.
  • 2007. február 12. – Az északkelet-olaszországi Belluno közelében két magyar alpinista életét vesztette hegymászás közben egy gleccserrepedés következtében.
  • 2007. július 22. – Az alsó-ausztriai Neunkirchen környéki hegyekben halálos balesetet szenvedett egy magyar középiskolás. A szerencsétlenül járt tanuló 16 társával, egy tanár kíséretében túrázott, amikor lezuhant egy szakadékba.
  • 2007. október 20. – A stájerországi Hochschwab hegységben egy magyar hegymászót maga alá temetett a lavina. Holttestét október 25-én találták meg.
  • 2008. május 19. – Az ausztriai Rax-Alpokban, Reichenau közelében balesetben életét veszítette egy magyar hegymászónő.
(MTI)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik