Veronica Campbell a lehető legszorosabb versenyben nyert 100-on

2007.08.27. 16:31
Parádés versenyt hozott a női 100 méteres síkfutás döntője Oszakában, a 11. atlétikai világbajnokságon, ahol egy-két percig még a célfotó alapján sem tudták eldönteni, ki győzött valójában. Végül a jamaicai Veronica Campbellt hirdették ki győztesnek a címvédő, amerikai Lauryn Williams és a szintén egyesült államokbeli Carmelita Jeter előtt.
Veronica Campbell (középen, sárga dresszben) szemmel is alig érzékelhető különbséggel nyert
Reuters
Reuters

Az olimpiai bronzérmes Veronica Campbell pályafutása első világbajnoki aranyérmét szerezte 100 méteren a felnőttek között. Az időmérő szerkezet nem, csak a célfotó tudta eldönteni, hogy ő vagy a címvédő Lauryn Williams haladt át elsőként a célvonalon.

A legjobban a 2003-as világbajnok Torri Edwards kapta el a rajtot, de aztán jöttek nagyon a többiek is, és egy ideig Lauryn Williams tűnt biztos befutónak.

Az utolsó métereken viszont, amikor a versenyzők a kamerával egy vonalba kerültek, látszott, hogy hihetetlenül szoros lesz a befutó.

Kétségbeesetten dobták be magukat többen is a célba, és előszörr Lauryn Williamst mutatta a kamera mint újdonsült világbajnokot.

Hosszú, végtelennek tűnő másodpercek következtek, a hivatalos végeredmény ugyanis nem akart megszületni. Aztán az óriási kivetítőn Veronica Campbell neve jelent meg az 1-es szám mellett, ám még mindig nem lehetett méret venni arra, hogy ott is marad.

A célfotó női 100 méteren. A nagyításhoz kattintson a képre!
Aztán a célfotó hosszas tanulmányozása után kihirdették a végeredményt: a jamaicai Campbell nyerte a számot Lauryn Williams előtt, majd Carmelita Jeter és Torry Edwards következett.

Campbell, aki tehát három amerikai elől happolta el az aranyat, 11,01 mp-et futott, de ugyanez az időeredmény jelent meg Williams neve mellett is, azaz az óra nem tudta eldönteni a vitát. Az emberi szem viszont igen.

Érdekesség, hogy a negyedik helyezett Edwards és az ötödik, belga Kim Gevaert között is csak a célfotó részletes tanulmányozása után tudták megállapítani a sorrendet.

A 25 esztendős Campbell 2004-ben olimpiai aranyérmes volt 200 méteren, a rövidebbik sprinttávon azonban eddig még nem állt a dobogó tetején felnőtt világversenyen.

A férfiaknál Kenenisa Bekele nyerte a 10000 méteres síkfutás fináléját, s ezzel az olimpiai aranyérmes etióp klasszis sorozatban harmadszor lett világbajnok ezen a távon.

Bekele 27:05,90 perccel, idei legjobbjával győzedelmeskedett, megelőzve honfitársát, Sileshi Sihinét és a kenyai Martin Irungu Mathatit.

11. ATLÉTIKAI VILÁGBAJNOKSÁG, OSZAKA (JAPÁN)