Cseke Lilla tanácsai: így hozd meg a kedved a hétvégi hosszú futásokhoz

Cseke LillaCseke Lilla
Vágólapra másolva!
2023.02.21. 16:22
Egy futó felkészülése során elengedhetetlen, hogy gyűjtse a kilométereket, de nem mindig van kedve hozzá az embernek. Íme, az Ultrabalaton győztesének tanácsai.

Hétvégi hosszú futás… lelkesedsz érte, vagy inkább stresszforrás? Ha az utóbbi, ne keseredj el, tudsz rajta változtatni. Hiszen nagyon fontos része a felkészülésnek, főleg a téli alapozó időszak idején, amikor az alacsonyabb intenzitású futásokon, kilométergyűjtésen van a hangsúly. Van pár tippem, ami számodra is segítség lehet, hogy nagyobb kedvvel húzz futócipőt az időben és távban is hosszabb futásokhoz.

A cél érdekében


Akár rövidebb, akár hosszabb távokra készülsz, szükség van a kilométerekre, hogy fizikailag és fejben is bírd a megterhelést a célversenyeden. Amikor maratonra készültem, megpróbáltam több alkalommal is lefutni egyben 30 km-t, így magabiztosabban neveztem be az első maratonomra. Ha már az ultra felé kacsingatsz, és pl. 100 km a célod, fokozatosan emeld a távokat és iktass be 50-60 km-es futásokat is. A fokozatosság (és a keresztedzés, erősítés) nagyon fontos, hogy hozzászokjon a tested is a terheléshez. Ha úgy fogod fel, hogy a célod eléréshez szükség van a hosszú edzésekre, mentálisan is jobban rá fogsz tudni hangolódni.

Gyakorolj!


A hosszú futások alatt van időd gyakorolni, pl. kipróbálhatod a frissítést, mi az, ami versenyen is jól működhet, új isoital, gélek, sótabletta stb. Kérhetsz segítséget tapasztaltabb futóktól, ha edzővel készülsz, az edződtől, hogy mit és mennyit érdemes enni-inni, ezekkel tudsz kísérletezni. Nyugodtan állj meg, vagy sétálj és úgy egyél-igyál, 10 km-enként beiktathatsz nyújtó-lazító gyakorlatokat is. Így gyakorolhatod az újbóli elindulást és a tempóváltást is.

S ha végzel egy olyan futással, amire nehezebben szántad rá magad, a sikerélmény is további lendületet adhat. A hosszú futások alatt erősödni fogsz fejben is, kitartóbb, céltudatosabb leszel, és ezeket a készségeket be tudod építeni akár a munkádba, magánéletedbe is. Hajrá, jó hosszú futásokat!

Cseke Lilla blogsorozatának részei
1. A legszebb szigetkör
2. A legszükségesebb feladatok verseny előtt
3. Amikor a legnehezebb…
4. A legbosszantóbb bakik
5. A legnagyobb áldozatok
6. A legnagyobb félelmek
7. A verseny legjobb része
8. A világbajnokság legfontosabb pillanatai
9. A legfontosabb dolgok, amiket a futásnak köszönhetek
10. A legjobb tippek a regenerálódásra
11. A legjobb zenék aszfaltra vagy körözős versenyekre
12. A legjobb futócuccok az őszre
13. A legösztönzőbb ötletek futásra a hidegben
14. A kedvenc keresztedzések
15. A legjobb futótippek karácsony előtt
16. A leghasznosabb tudnivalók edzőválasztás előtt
17. A legjobb könyvek a teljesítmény javításához
18. A legjobb kifogások a bemelegítés és nyújtás mellőzésére
19. A legjobb applikációk futáshoz

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik