Őszi szabályok: szárazon és melegen

NAGY ZSOLTNAGY ZSOLT
Vágólapra másolva!
2019.11.10. 14:56
null
Címkék
Váltóruha, kamásli és fejlámpa mindig legyen a hátizsákban, és indulás előtt feltétlenül ellenőrizzük az időjárást.

Ha tetszik, ha nem, hidegebbek a reggelek, és egyre rövidebbek a nappalok. A túrázás szempontjából persze ez nem feltétlenül okoz problémát, a nyári forróság után felüdülés hűvösebb időben járni az erdőt, de azért nem árt odafigyelni arra, hogy az évszaknak megfelelően változtassunk felszerelésünkön és hátizsákunk tartalmán.

Az első és legfontosabb a réteges öltözködés. Amíg nyáron vígan elvoltunk egy pólóban vagy atlétában, ősszel sokkal jobban alkalmazkodnunk kell a hőmérséklet változásához.

A legalsó réteg mindig technikai póló legyen, ami elvezeti a nedvességet a bőrfelületünkről, de az erre rávett többi rétegnek is legyen meg ez a tulajdonsága. Izzadságunk így nem marad meg a ruháinkon és a testünkön, hanem elpárolog, így ha megállunk sem érezzük nedvesnek, ami rajtunk van. Elég két réteg ruházatban gondolkodnunk, a technikai pólóra általában elég egy vékony felső. Természetesen ne felejtsünk el magunkkal vinni egy szélálló és vízálló kabátot, de szélcsendes, száraz időben ezt nyugodtan hagyjuk a hátizsákunkban.

Figyeljünk oda nagyon az időjárásra! Ha nyáron elkapott egy kis zápor, az nem jelentett különösebb gondot, mert gyorsan megszárított a nap. Ősszel azonban nem érdemes magunkat erre bízni. Az indulás előtti napokban mindenképp kövessük figyelemmel a várható időjárást, és annak megfelelően öltözzünk fel. Nedves időben, a sárra felkészülve ne feledjük otthon a kamáslit. Megóvja cipőnket és nadrágunkat a nedvességtől, a sártól, amiért nemcsak a túrán, de otthon, ruházatunk tisztításakor is nagyon hálásak leszünk. A nedves ruházat és a hűvös időjárás nagyon kellemetlen kombinációt alkot, az őszi túrázás egyik legfontosabb szabálya ezért az, hogy igyekezzünk magunkat szárazon és melegen tartani.

Felszerelésünkben is kapjon nagy hangsúlyt a váltóruházat és minden, ami arra szolgál, hogy kinn komfortosan érezzük magunkat. A térkép és az iránytű az alapfelszereltség része, ahogy a külső akkumulátort is tekintsük annak, hiszen telefonunkat látja el pluszárammal, amikor éppen lemerülne. A korai sötétedés miatt mindig legyen nálunk fejlámpa, és ne feledkezzünk el a hozzá való pótelemről se.

Ha nagyobb csapatban megyünk túrázni, igyekezzünk magunk mellé olyan társakat választani, akik hozzánk hasonló tempót diktálnak, így sokkal összehangoltabban és gyorsabban haladhatunk. A túra hosszának megtervezésénél a leggyengébb láncszem tempóját vegyük alapul, és figyeljünk rá, hogy a célba érkezést legalább másfél órával napnyugta előtt tervezzük, így nem köszönt ránk a sötét az erdőben, és még egy kis pluszpihenő is belefér.

(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében 2019 októberében.)


CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek

„Meg fogjuk védeni sportolóink jogait” – a CAS-hoz fordul az Orosz Szánkószövetség

Egyéb egyéni
5 perce

Révész Attila: Kész van a keretünk, az első hatba kerülés a cél

Labdarúgó NB I
37 perce

Békéscsabára igazolt a Honvéddal bajnok és kupagyőztes középpályás

Labdarúgó NB II
38 perce

Erste Liga: hosszabbított KHL-bajnokával a DEAC

Jégkorong
48 perce

Varga Ádám: A Dénes név egy életre az agyamba égett

Labdarúgó NB I
53 perce

Gyász: halálos baleset történt egy olasz junior kerékpárversenyen

Kerékpár
1 órája

A világelitben bizonyított tizenhét évesen Szalai Fanni

Egyéb egyéni
1 órája

Bobál Gergely: Eredményesek akarunk lenni, és vissza akarjuk szerezni a szurkolók bizalmát

Labdarúgó NB II
1 órája
Ezek is érdekelhetik