ÚJ KÖZEGBEN Kokó: „Nehogy a cipőn spórolj!”

Vágólapra másolva!
2019.03.20. 12:31
Kovács István lehajolt, bekötötte a fűzőt – és eszébe jutott néhány gondolat a futócipőkről, amelyeket most meg is oszt a Csupasport olvasóival.

Lehajoltam, bekötöttem a cipőm fűzőjét, és már indulhatott is a keddre tervezett intervalledzésem. Ezerszer elismételt mozdulat, és mégis – talán érdemes néhány szót ejteni a cipőről. A triatlonhoz ugye sok dolog szükséges: kerékpár, sisak, az úszáshoz szükséges cuccok, a futáshoz pedig szinte elegendő egyetlen pár cipő – ugyanakkor a saját tapasztalataim azt mondatják velem, nagyon nem mindegy, ez ügyben milyen döntést hozunk.

És mielőtt bárki azt gondolná, most jön a titkos recept, az igazi megoldás, sajnos azt kell mondanom, nincs erre vonatkozóan aranyszabály.

A megfelelő cipőt ugyanis mindenkinek magának kell megtalálnia, az ideális függ a súlytól, a kortól, a futóstílustól, de még attól is, most kezdted-e a futást, vagy a tizedik maratoni távod előtt állsz. Mert lehet, hogy az egyik márka jó a kezdetekben, de amikor már rendszeresen edzel, egy másik típusra lesz szükséged. Nyilván nem mindegy, hogy futópadon dolgozol, a betonon kocogsz vagy a terepet részesíted előnyben, ez mind befolyásolja a választást.

Tudom, nem mindenki engedhet meg magának drága felszerelést, de azt mondom: ezen nem szabad spórolni! Vannak csillogó színű, néhány ezres csukák, nos, azok megkérik az árukat, amikor a térded megfájdul, az ízületeid nem bírják a tempót, és nem tudod, mi a baj… Hol érinti a lábad először a talajt? Ott kapja a tested és a cipő a legnagyobb terhelést, a talp boltozatának ehhez kell igazodnia. Mint sportoló, az olimpikonokat támogató Adidasszal kezdtem én is, és meg is találtam a nekem megfelelő fajta futócipőt, de ahogy teltek az évek, úgy próbáltam ki más márkák termékeit is. Azt gondolom, aki mindenféle sporteszközt gyárt, az is lehet nagyon jó, de amelyik csak egyfélét, abban a legjobb minőséget állíthatja elő – immár a harmadik maratonim lesz, amelyet a Saucony-cipőmben teljesítek.

Egy cipő „menetideje” nekem négy-hatszáz kilométer, és nem ajánlatos megvárni, amíg a talp teljesen elkopik, ezt amolyan átlagos távnak gondolom, amikor már érdemes cipőt cserélni.

Új cipőben soha ne indulj versenyen: mint egy autót, be kell járatni azt is, idő kell, hogy a cipő és a láb egymáshoz idomuljon. Érdemes odafigyelni, melyik márka melyik típusa felel meg a legjobban, és ha megvan, jöhet a jól ismert mozdulat: lehajolsz, bekötöd a fűzőt, és mehet a futás…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik