Derbit nyert, s kieső helyre taszította az Evertont a Liverpool!

M. G.M. G.
2019.12.04. 21:05
Divock Origi „szokás szerint” betalált az Evertonnak (Fotó: AFP)
Továbbra is megállíthatatlanul menetel Jürgen Klopp csapata az angol labdarúgó Premier League-ben: a 15. forduló szerda esti rangadóján a Liverpool az Anfielden 5–2-re múlta felül az Evertont, ezzel kieső pozícióba taszította városi riválisát. A Pool egymást követő 32. bajnoki mérkőzésén maradt veretlen, ez klubrekord.

ANGOL PREMIER LEAGUE
15. FORDULÓ

Liverpool–Everton 5–2
(Origi 6., 31., Shaqiri 17., Mané 45., Wijnaldum 90., ill. M. Keane 21., Richarlison 45+3.)

Az egy dolog, hogy az Everton 1999 óta nem nyert bajnoki mérkőzést az Anfielden, de a két csapat formája között sem lehetett volna nagyobb a kontraszt: a Liverpool listavezetőként, veretlenül, legutóbbi öt PL-mérkőzését megnyerve várta a derbit, az Everton meg úgy, hogy vereség esetén kieső helyre csúszhatott vissza.

Az első félidő azt mutatta, mindkét csapat a helyén van: a Liverpool erősen felforgatott összeállításban (Roberto Firmino és Mohamed Szalah csak a kispadon kapott helyet) is lefutballozta a vendégeket, akik teljes védelmi káosszal reagáltak a „vörösök” támadásaira. Az első gólt már a 6. percben megszerezte a házigazda, Sadio Mané káprázatos passza után Divock Origi kicselezte Jordan Pickfordot, majd befejezte az akciót (1–0). A 17.-ben jött a második: Mané ismét remekül készített elő, s most Xherdan Shaqiri terelte finoman a labdát az Everton kapujába (2–0).

Mielőtt a hazaiak nagyon megnyugodhattak volna, a 21. percben szépített az Everton: egy szögletet nem tudtak eltakarítani a hazai védők, Michael Keane elöl maradt, centerben kivívta a labdát Dejan Lovren mellett, majd az Alissont helyettesítő Adrián fölött a kapuba emelt (2–1). Marco Silva csapata ettől kicsit lábra kapott, sőt, lehetősége is volt: Dominic Calvert-Lewin egy indítás után a tizenhatoson belül elesett, s tizenegyest reklamált, ám a VAR-egység szabályosnak ítélte Virgil van Dijk megmozdulását.

Az Everton jó periódusa nem tartott sokáig, a 31. percben ismét kettő volt a Liverpool előnye: Lovren fantasztikus labdát ívelt előre, a „derbispecialista” Origi gyönyörűen lekezelte azt, majd átlöbbölt Pickford felett – az jó kérdés, a vendégek védelme eközben mit csinált (leginkább semmit...) (3–1). Nem volt itt még vége: Mané a 45. percben kontra után lőtt a jobb alsó sarokba, megkoronázva félidei teljesítményét (4–1), Richarlison a ráadás harmadik percében szépített látványos akció végén (4–2). A PL-érában sosem volt ennyi gól az első félidőben Mersey-parti derbin!

A gólzápor után az Anfield népe kissé idegesen figyelte a történéseket, mert a Liverpool védelmi stabilitása is okot adott az aggodalomra. Lucas Digne szabadrúgásból hozhatta volna közelebb a vendégeket, ám célt tévesztett, közben véget ért a többi szerda esti mérkőzés, és biztossá vált, ha az Everton kikap, kieső helyre zuhan vissza. Richarlison „ijedtében” majdnem felhozta 4–3-ra a vendégeket, de tiszta helyzetben Adrián kezébe fejelt egy szöglet beívelése után.

A hajrára kicsit elcsendesedett a liverpooli derbi (leszámítva két Mané- és egy Moise Kean-ziccert), mindkét fél elkönyvelte a végkimenetelt. Slusszpoén azért maradt, Georginio Wijnaldum a 90. percben megszerezte az ötödik hazai gólt is (5–2) – a Liverpool újabb sima győzelmet aratott, 48 mérkőzésesre hizlalta veretlenségi sorozatát az Anfielden, és egymást követő 20. találkozóján maradt veretlen városi riválisával szemben. A bajnokságban ez volt sorozatban a 32. veretlen mérkőzése a Poolnak, ez a legjobb széria a klubtörténetben.

Az Everton vereségével kieső helyre zuhant vissza, rendkívül nehéz decemberi sorsolása miatt nem is lesz könnyű onnan elkerülnie, s nagyon érik az edzőváltás. Jürgen Klopp 100. bajnoki győzelmét ünnepelhette a Liverpool kispadján, a klubtörténetben nála egyetlen edző sem érte el hamarabb a százgyőzelmes határt.

KORÁBBAN
Chelsea–Aston Villa 2–1 (Abraham 24., Mount 48., ill. Trezeguet 41.)
Leicester City–Watford 2–0 (Vardy 55. – 11-esből, Maddison 95.)
Manchester United–Tottenham Hotspur 2–1 (Rashford 6., 49. – a másodikat 11-esből, ill. Alli 39.)
Southampton–Norwich City 2–1 (Ings 22., Bertrand 43., ill. Pukki 66.)
Wolverhampton Wanderers–West Ham United 2–0 (Dendoncker 23., Cutrone 86.)