Valódi klasszikus: az MU csodálatos meccsen győzte le az Arsenalt!

2017.12.02. 18:27
David de Gea kiemelkedő teljesítményt nyújtott, kulcsszerepe volt az MU-sikerben (Fotó: AFP)
A 2017–2018-as klubidény egyik legjobb mérkőzését hozta az Arsenal és a Manchester United rangadója az angol labdarúgó Premier League 15. fordulójában. A csodálatos kapusteljesítményt nyújtó David de Gea és az óriásit játszó Jesse Lingard vezette MU 3–1-re győzött az Emirates Stadionban, megszakítva az Arsenal 12 mérkőzéses hazai győzelmi szériáját.

A tizenkét meccses hazai győzelmi és tizennégy mérkőzéses hazai veretlenségi szériában menetelő Arsenal rémálomba illően kezdte a mérkőzést, avagy a Mourinho-faktor még mindig működik Arsene Wenger ellen... Az MU tökéletesen nyitott, és kíméletlenül megbüntette az Arsenal súlyos hibáit labdajáratás és labdakihozatal közben.

A 4. percben rossz keresztpassz után az előrerobogó Antonio Valencia kényszerítőzött Paul Pogbával, megtolta a visszakapott labdát, majd laposan a hosszú sarokba lőtt – a gyors kapott gólon kívül az is rossz hír lehetett az arsenalosoknak, hogy ha Valencia betalált egy PL-meccsen, csapata még sosem veszített mérkőzést.

Hét perccel később már 0–2 állt az eredményjelzőn. Ezúttal Shkodran Mustafi rontott nagyot, saját térfelén, labdakihozatal közben elvesztette a labdát, ráadásul meg is sérült, le kellett cserélni. Az MU villámgyors ellencsapást indított, Romelu Lukaku Anthony Martialhoz továbbított, Martial egészen gyönyörű, finom mozdulattal kiugratta Jesse Lingardot, a mélységből felfutó középpályás pedig halálosan higgadtan befejezte az akciót. A Manchester United rendkívül agresszív letámadása sorozatos hibákba hajszolta bele az Arsenalt, és a vendégek kitűnően használták ki a labdaszerzések után kialakított helyzeteiket.

A hazaiakat nem sokáig fogta meg a sokkolóan rossz kezdés, két veszélyes helyzettel rögtön jelezték, az MU nem ülhet a babérjain. A félidő utolsó harmadában pedig egymást követték az Arsenal-ziccerek, ám a londoniak valósággal versenyeztek egymással helyzetkihagyásban. A legnagyobbat tán Alexandre Lacazette rontotta el, aki a 32. percben ziccerben nem találta el a labdát, majd megpróbálta kicselezni David de Geát, végül lövése a kapusról pattant a lécre, a kipattanót pedig Granit Xhaka mellé lőtte.

A félidő végén a szenzációsan védő De Gea ritkán látható reflexszel tolta ki a Lukakuról saját kapuja felé pattanó labdát – a Manchester United 2–0-s vezetéssel vonulhatott szünetre, és a hazai drukkerek aligha tudták megmagyarázni, hogyan nem talált még be az Arsenal. 71 százalékos labdabirtoklás, 7, kaput eltaláló lövés, valamint nagyjából 5 ziccer után még mindig egy nagy 0 állt az Arsenal neve mellett...

Szünet után gyorsan szépített az Arsenal: a 49. percben Alex Iwobi cipelte végig jobbról a labdát a védőfal előtt, majd Alexis Sánchez „gyújtotta be” az akciót, remekül nyesett balról a védők mögé beinduló Aaron Ramsey elé. Ramsey a levegőből hátrafelé tette le a labdát (ha szándékos volt, zseniális passz) a mellette érkező Alexandre Lacazette-nek, aki ezt a ziccert már nem hibázta el! Nem volt les, csúnyán elszámította a helyezkedést az MU védelme.

Pillanatnyi megállás sem volt, a gól után Lingard került óriási helyzetbe, lövése David de Geáról a jobb oldali kapufára pattant, a kipattanót Martial nem tudta a kapuba gyömöszölni. Jött a válasz az Arsenaltól: előbb Alex Iwobi lövését védte De Gea, majd az 56. percben a Manchester United kapusa pár másodpercen belül Lacazette és Sánchez ziccerből leadott lövését is fogta! Az év védéseit láttuk?

Addig rohamozott az Arsenal, míg bele nem futott egy újabb gyilkos hatékonyságú (és remek) kontrába. A fantasztikusan játszó Jesse Lingard hozta középen a labdát, jobbra, Paul Pogbához passzolt. Pogba testi erejét kihasználva valósággal lepattintotta magáról Laurent Koscielnyt, majd tökéletesen adott a jobb oldalról, az alapvonal közeléből középre, az érkező Lingard pedig a kapu torkából a hálóba lőtt, 1–3! Lingard annyi gólt szerzett a legutóbbi két PL-meccsén (3), mint az azelőtti 51-en.

Jesse Lingard (jobbra) a mezőnyben brillírozott, két gólt szerzett (Fotó: AFP)

De Gea a 67. percben már a tizenkettedik (!) védését mutatta be, Arsene Wenger meg sorra dobta be csatárait a kispadról, Danny Welbecket, majd Olivier Giroud-t is pályára küldte. Az Arsenalnak aztán a végső esélyt Paul Pogba fegyelmezetlensége kínálta, aki a 74. percben nagyon csúnyán beletalpalt Héctor Bellerín térdhajlatába, és azonnal piros lapot kapott – teljesen megérdemelten. Pogba az ítéletet teátrálisan megtapsolva vonult le a pályáról, társai meg készülhettek az ostromra.

Volt megpattanó beadás, megpattanó lövés, De Gea magától értetődő módon hárított mindent, majd Welbeck reklamált (teljes joggal) egy elmaradt tizenegyest – hiába, semmi sem sikerült, semmi sem ment be. Az Arsenal 33-szor kísérletezett kapura lövéssel a mérkőzésen, ám az élete egyik nagy napját kifogó De Geával nem lehetett kitolni – ötcsillagos, a futball minden szépségét felvonultató mérkőzésen győzött 3–1-re a kíméletlenül kontrázó Manchester United!

ANGOL PREMIER LEAGUE

15. FORDULÓ
Arsenal–Manchester United 1–3 (Lacazette 49., ill. Valencia 4., Lingard 11., 63.)