PL: rekorddöntés – ismét Szalah volt a Liverpool nyerőembere

2018.03.31. 15:30
Szalah ezúttal nem villogott, de a meccset eldöntötte (Fotó: AFP)
A Liverpool hátrányból fordítva 2–1-re nyert a Crystal Palace vendégeként az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 32. fordulójának nyitó mérkőzésén.

Hiába a Manchester City elleni szerdai BL-meccs, a 100. Premier League-mérkőzésén dirigáló Jürgen Klopp (addigi mérlege: 53 győzelem, 28 döntetlen, 18 vereség) ígéretéhez híven a legerősebb kezdőcsapatát küldte pályára a Crystal Palace ellen. A kiesés elől menekülő londoni együttes a legutóbbi három hazai meccsét egyaránt elveszítette a „vörösök” ellen, és ezúttal sem számított esélyesnek.

Roy Hodgson legénységének tehát adva volt a feladat, ráadásul azt a Mohamed Szalahot kellett (volna) megállítania, aki bombaformában futballozik: a találkozót megelőző harminc bajnokiból húszon betalált, ennél több PL-meccsen csak Cristiano Ronaldo (Manchester United, 2007–2008) és Robin van Persie (Manchester United, 2012–2013) tudott egy szezonban eredményes lenni. Arról már nem is teszünk említést, hogy az egyiptomi majdnem egymaga ugyanannyi gólt szerzett eddig, mint a teljes Crystal Palace...

Wilfried Zaha térdsérülése ellenére végül vállalni tudta a játékot, és ez kulcsfontosságúnak bizonyult, a hazaiak az elefántcsontparti válogatott szélsővel szemben elkövetett szabálytalanság miatt jutottak büntetőhöz a 13. percben – Loris Karius megmozdulása erősen kiállításgyanús volt, végül csak sárga lapot kapott –, Luka Milivojevics pedig nem hibázott, nyolcadik tizenegyeséből a hetediket értékesítette a szezonban (1–0).

A londoniak ezzel gyakorlatilag ellőtték az összes puskaporukat, helyzete szinte kizárólag a Liverpoolnak akadt, egyenlíteni azonban csak a fordulás után sikerült: az első félidőben lesgólt szerző Sadio Mané lőtt közelről a kapuba James Milner nagyszerű beadása után (1–1). A Pool támadója Demba Bával holtversenyben (43) immár a Premier League legeredményesebb szenegáli játékosának számít.

Mané nem sokkal később ismét reflektorfénybe került, a tizenhatos szélén kezezett, ám Neil Swarbrick nem adott sárga lapot a liverpoolinak, aki így megúszta a kiállítást – az első félidőben műesés miatt részesült figyelmeztetésben.

Klopp érezte, hogy játékosa a tűzzel játszik, le is hozta a szenegálit Georginio Wijnaldummal egyetemben, az utóbbi helyére beálló Adam Lallana azonban néhány perc alatt megsérült, így a német menedzsernek gyakorlatilag öt minutum leforgása alatt ki kellett használnia mindhárom cserelehetőségét.

A hős – mondhatni, a szokásoknak megfelelően – ezúttal is Szalah volt, az egyiptomi klasszis hat méterről lőtt higgadtan a jobb sarokba, vagyis a rekordot jelentő huszonegyedik PL-meccsén is betalált egy idényen belül (1–2). Szalah egyébként a 29. gólját szerezte a bajnokságban, ezzel beállította Didier Drogba (Chelsea, 2009–2010) afrikai játékosokra vonatkozó szezonális rekordját. Ami a gólkirály címet illeti, eddig ketten tudtak az élen végezni 34 találattal: Andy Cole (Newcastle United, 1993–1994) és Alan Shearer (Blackburn Rovers, 1994–1995) – ha Szalah így folytatja, még őket is beérheti.

A végén még Dejan Lovren megmozdulása borzolta a kedélyeket: Christian Benteke esett el mellette a tizenhatoson belül, ám hiába nyúlt meg a belga meze, Swarbrick kirúgást ítélt.

A Liverpool tehát győzelemmel hangolt a szerdai rangadóra, és újabb fontos pontokat szerzett a Bajnokok Ligája-helyekért zajló versenyben.

ANGOL PREMIER LEAGUE
32. FORDULÓ
Everton–Manchester City 13
(Sané 4., Gabriel Jesus 12., Sterling 37., ill. Bolasie 63.)
West Ham United–Southampton 3–0 (Joao Mário 13., Arnautovic 17., 45+4.)
Brighton & Hove Albion–Leicester City 0–2 (Iborra 83., Vardy 96.)
Manchester United–Swansea City 2–0 (Lukaku 5., A. Sánchez 21.)
Newcastle United–Huddersfield Town 1–0 (A. Pérez 80.)
Watford–AFC Bournemouth 2–2 (Kiko 13., R. Pereyra 50., ill. J. King 43. – 11-esből, Defoe 93.)
West Bromwich Albion–Burnley 1–2 (Rondón 84., ill. A. Barnes 22., C. Wood 74.)
Crystal Palace–Liverpool 1–2 (Milivojevics 13. – 11-esből, ill. Mané 49., Szalah 84.)

1. Manchester City 31 27 3 1 88–21 +67 84
2. Manchester United 31 21 5 5 60–23 +37 68
3. Liverpool 32 19 9 4 75–35 +40 66
4. Tottenham 30 18 7 5 59–25 +34 61
5. Chelsea 30 17 5 8 52–27 +25 56
6. Arsenal 30 14 6 10 55–41 +14 48
7. Burnley 31 12 10 9 29–27 +2 46
8. Leicester City 31 11 10 10 47–43 +4 43