Érem nélküli nap: Milák 4. 100 m pillangón; Burián 7., Hosszú 8. 200 m háton

I. M.I. M.
2019.07.27. 12:52
A 200 méter pillangón aratott fantasztikus győzelme után 100 méteren lemaradt a dobogóról Milák Kristóf (Fotó: Derencsényi István)
A szombati úszódöntőkben nem jött össze az éremszerzés a magyar versenyzőknek a Kvangdzsuban zajló vizes világbajnokságon. Milák Kristóf negyedik lett 100 méter pillangón, Burián Katalin 7., míg Hosszú Katinka 8. 200 méter háton. Sztankovics Anna 50 méter mellen, Bohus Richárd 50 méter háton nem tudott döntőbe kerülni.

FÉRFI 100 M PILLANGÓ, DÖNTŐ (MILÁK KRISTÓF)

Milák Kristóf a hármas pályán rajtolt, mellette a nagy esélyes Caeleb Dressel, aki alig fél órával korábban lett világbajnok 50 méter gyorson… Az amerikait nem lehetett megszorítani sem, fél testhosszal húzta be ezt a döntőt is. Milák Kristóf végig az élmezőnnyel együtt haladt, s negyedikként zárta a döntőt, egy tizeddel maradt el a bronzéremtől. A második az orosz Andrej Minakov (50.83), a harmadik az olimpiai és világbajnok Chad le Clos (51.16) lett.

„Úgy néz ki, hogy fejben elfáradtam, így sikerült; – értékelt az M4 Sportnak kissé csalódottan Milák Kristóf. – Nem jól jött ki a fal, próbáltam mindent beleadni, gyorsan visszajönni, de láttam, hogy a többiek fél testhosszal előttem vannak. Remélem, legközelebb sikerül kiküszöbölni ezt. A második ötvenen nem tudtam úgy húzni, ráfeküdtem Dressel hullámaira, de nem jött ki jól. Ez most így jött össze…”

8. Marius Kusch (Németország) 51.66

Burián Katalin hetedik lett a 200 méter hát döntőjében (Fotó: Derencsényi István)

NŐI 200 M HÁT, DÖNTŐ (BURIÁN KATALIN, HOSSZÚ KATINKA)

Hosszú Katinka a kettes, Burián Katalin a nyolcas pályán vágott neki a döntőnek. Az első fordulónál Hosszú hetedikként, Burián nyolcadikként fordult. A világcsúcstartó Regan Smith közben parádésan úszott, csaknem két testhosszal tempózott a mezőny előtt. Az amerikai tükörsimán meg is nyerte a döntőt (2:03.69), újabb világcsúcs azonban nem lett belőle. Burián Katalin a hajrában megelőzte Hosszú Katinkát, így a hetedik helyen zárt, a háromszoros olimpiai bajnok pedig nyolcadikként.

„Sokkal jobbra számítottam még év elején. De nagyon örülök az időmnek, kiúsztam magam. Két sérülésem is volt, elhunyt a nagypapám, borzasztó nehéz volt eddig ez az év. Nagyon meg akartam csinálni. Rosszul bírom az itteni körülményeket, ez nagyon jó tanulópénz az olimpia előtt. Jövőre kétszer is jövünk edzőtáborozni ide, hogy szokjam a körülményeket – így Burián Katalin az M4 Sportnak a döntő után. – Vissza kell fogni az edzéseken engem, túlhajtom magam, és gyakrabban sérülök meg. Mindenki éremért megy az olimpiára, ebből a világbajnokságból nem lehet kiindulni. Kiejtettem az amerikaiak tapasztalt hátúszóját a döntőből, pedig ő sokkal jobbat is tud ennél. Tokióra mindenki fel fogja szívni magát, én is!”

1. Regan Smith (Egyesült Államok) 2:03.69
2. Kaylee McKeown (Ausztrália) 2:06.26
3. Kylie Masse (Kanada) 2:06.62
4. Margherita Panziera (Olaszország) 2:06.67
5. Taylor Ruck (Kanada) 2:07.50
6. Minna Atherton (Ausztrália) 2:08.26
7. BURIÁN KATALIN 2:08.65
8. HOSSZÚ KATINKA 2:10.08

FÉRFI 50 M HÁT, ELŐDÖNTŐ (BOHUS RICHÁRD)

A második elődöntőben úszott Bohus Richárd, aki 24.88-as időeredményével a negyedik helyen végzett futamában, s összesítésben két századdal lemaradt a fináléról, 10. lett.

„Két évvel ezelőtt is néhány századdal maradtam le a döntőről, de ezt most én rontottam el. Ez egy ilyen szám, egy hiba, és vége. Holnapra fel tudtam volna még jobban pörögni, de ez az úszás sokkal jobb volt, mint a reggeli. Ezt tényleg én hibáztam el, de ez van” – így Bohus Richárd az elődöntő után az M4 Sportnak.

BOHUS RICHÁRD 24.88

Bohus Richárd egy hajszállal maradt le a döntőről (Fotó: Derencsényi István)

NŐI 50 M MELL, ELŐDÖNTŐ (SZTANKOVICS ANNA)

Az első elődöntőben ugrott a medencébe Sztankovics Anna, aki 31.41-es időeredményével ötödik lett futamában. A második elődöntő után kiderült, hogy a magyar úszó a 12. helyen zárt összesítésben, azaz nem jutott be a fináléba.

„Kicsit azt éreztem, hogy technikailag nem volt olyan jó, mint a reggeli úszás. Elragadott a hangulat. Azzal a céllal jöttem ki a világbajnokságra, hogy szeretnék elődöntőt úszni és olimpiai kvótát szerezni. Utóbbi a váltóval megtörtént, és van még egy váltóúszásunk, remélem, ott is sikerül” – mondta Sztankovics Anna az elődöntő után az M4 Sportnak.

SZTANKOVICS ANNA 31.41

Sztankovics Anna nem jutott döntőbe 50 méter mellen (Fotó: Derencsényi István)

NŐI 800 M GYORS, DÖNTŐ

Negyedszer lett világbajnok 800 méter gyorson Katie Ledecky, aki korábban 400 méter gyorson kikapott, az 1500 métertől pedig visszalépett betegség miatt. Nyolcszázon azonban ellenállhatatlan volt: kiváló utolsó százat úszva győzött. A második az olasz Simona Quadarella lett, a harmadik az ausztrál Ariarne Titmus.

NŐI 50 M GYORS, ELŐDÖNTŐ

Fél óra sem telt el azt követően, hogy Sarah Sjöström világbajnok lett 50 méter pillangón, máris újabb számban volt érdekelt: az 50 m gyors elődöntőjében. A svéd úszónőn nem érződött a fáradtság, a legjobb idővel (24.05) jutott be a fináléba. Az ausztrál Cate Campbell (24.09) és a dán Pernille Blume (24.14) zárt mögötte.

1. Sarah Sjöström (Svédország) 24.05
2. Cate Campbell (Ausztrália) 24.09
3. Pernille Blume (Dánia) 24.14
4. Simone Manuel (Egyesült Államok) 24.21.

FÉRFI 50 M GYORS, DÖNTŐ

Ebben a számban sem borult a papírforma: Caeleb Dressel 21.04-et repesztett, ami új egyéni és világbajnoki csúcs, és mindez természetesen aranyérmet ért az amerikai klasszisnak. A második helyen holtversenyben a brazil Bruno Fratus és a görög Krisztian Gkolomeev végzett – ő lett a második görög úszó, aki érmet nyert világbajnokságon. Az első Ariszteidisz Grigoriadisz volt, aki 2005-ben aranyérmes volt 50 méter háton.

1. Caeleb Dressel (Egyesült Államok) 21.04 (világbajnoki csúcs)