Ma semmi sem jött össze: a braziloktól is kikaptak női kéziseink

2021.07.27. 03:50
A brazilok Szucsánszkit és a magyar csapatot is elkapták (Fotó: AFP)
Második mérkőzésén is vereséget szenvedett a magyar női kézilabda-válogatott a tokiói olimpián, a franciák elleni meccs után Brazíliától is kikapott. Ezzel csapatunk nehéz helyzetbe került a továbbjutási esélyeket illetően.

TOKIÓ 2020
KÉZILABDA, NŐK

B-CSOPORT, 2. FORDULÓ
BRAZÍLIA–MAGYARORSZÁG 33–27
(17–11)
Jojogi Nemzeti Sportcsarnok, zárt kapuk mögött. V: Ku Bon Ok, Li Szok (dél-koreaiak)
BRAZÍLIA: ARENHART – Do Nascimento 4, RODRIGUES 7, MORENA 3, E. AMORIM 6, Matieli, L. Araújo 2. Csere:Arruda (kapus), De Paula 2, VIEIRA 7, Ventura 1, Cardoso 1, Guarieiro
Szövetségi kapitány: Jorge Duenas
MAGYARORSZÁG: Bíró B. – Lukács V. 4, Klujber 1 (1), Szucsánszki 2, Kisfaludy 1, Háfra N. 1, SCHATZL NADINE 7. Csere: Janurik (kapus), TOMORI 4, Bordás, Vámos P. 3 (2), Kiss N., Márton G., Szöllősi-Zácsik 4. Szövetségi kapitány: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 5 p.: 1–4. 13. p.: 7–1. 23. p.: 11–9. 28. p.: 15–9. 36. p.: 19–13. 43. p.: 23–16. 51. p.: 29–20. 56. p.: 32–23.
Kiállítások: 8, ill. 6 perc
Hétméteresek:–, ill. 4/3

A franciáktól elszenvedett egygólos vereség után a második, brazilok elleni mérkőzés előtti edzésen érte óriási veszteség a magyar női kézilabda-válogatottat, a csapatkapitány Kovacsics Anikó válla ismételten megsérült és be is fejeződött számára az olimpia.

A sokk a dél-amerikaiak elleni összecsapás első bő három percében nem érződött Elek Gábor együttesén, amely lendületesen, ötletesen kezdett és négy támadásból négy góllal nyitott. Aztán mintha elszakadt volna minden... A mieink a következő tizenöt percben mindössze egyetlen gólt tudtak szerezni, a lövéseik gyengék, pontatlanok voltak, sorjáztak az eladott labdák, a brazilok pedig egyre több önbizalmat gyűjtöttek, átvették a vezetést, majd magabiztos előnyt építettek ki. Sőt, az első félidő végén már hat találat volt a fórjuk, és iszonyatosan nehéz feladatnak tűnt utolérni őket.

És ebben a meccsben aztán egyetlen pillanatra sem volt benne a fordulat. A magyar válogatott egyszer sem tudta a második játékrészben öt gólnál közelebb megközelíteni riválisát, néha testközelből figyelte a dél-amerikaiak örömjátékát, sem a támadójáték, sem a védekezés nem működött, nyoma sem volt annak az egységnek, amely az elmúlt találkozókon jellemezte az együttest. Minimális örömre Tomori Zsuzsanna hatékony játéka adhatott okot támadásban a hajrában, de ez szépségtapaszon kívül másra nem volt jó, a brazilok jogosan jártak örömtáncot a lefújás után.

A magyar válogatott hiába győzte le a felkészülés során kétszer is Brazíliát, a tétre menő összecsapás során esélye sem volt, a továbbjutás az olimpiai csoportból egyelőre csak távolodó álom...

A CSOPORT TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEI
Svédország–Orosz csapat 36–24 (15–9)
Franciaország–Spanyolország 25–28 (12–12)

6. Angola2243–63–200

60. perc: VÉGE, BRAZÍLIA 33–27-RE LEGYŐZI A MAGYAR VÁLOGATOTTAT!

60. perc:
még egy brazil időkérés a végére.

60. perc:
Tomori szerzi meg a labdát Amorim elől, 33–27.

59. perc:
Bíró indítása után némi szerencsével Schatzlhoz pattan a labda, üres kapus gól lesz belőle. Neki ez már a hetedik – 33–26

58. perc:
gyors brazil szabaddobás után Araújo cunderével növelik előnyüket a brazilok, Vámos válaszol a túloldalon. 33–25

56. perc:
De Paula és Tomori gyors gólváltásával 32–24.

54. perc:
Vieira talál be ismét, 31–23.

54. perc:
jól védekezünk, gyors ellentámadásunkat Lukács zárja le góllal. 30–23

53. perc:
Vieira hozza vissza a nyolcgólos különbséget, 30–22.

52. perc:
brazil időkérés.

52. perc:
Tomori jut át a brazil falon, 29–22.

51. perc:
Ventura is betalál a braziloknál, Schatzl gyorsan válaszol. 29–21

50. perc:
Rodrigues újra eredményes, egyre reménytelenebb helyzetben a magyar csapat. 28–20

49. perc:
Vámos hetese csak a kapufához ér hozzá minimálisan, gólt azonban nem ér.

48. perc:
gól születik a brazil összjátékból, Morena talál be. 27–20

48. perc:
Schatzl talál be immár ötödször, 26–20.

47. perc:
Vieira rendkívül hatékonyan kézilabdázik, ez a lövése is utat talál a magyar kapuba. 26–19

46. perc:
Rodrigues cselezi be magát ziccerbe, 25–19 oda.

45. perc:
Tomori fordul be szépen Háfra passzából – 24–19.

44. perc:
Rodriguest sajnos nem zavarja meg az emberhátrány, újabb gólt szerez – Szucsánszki válaszol gyorsan. 24–18

44. perc:
Schatzl és Vieira kezei összeakadnak a magyar gólnál, két percre leül a brazil játékos.

43. perc:
gyors gólváltás, Vieira találatára Schatzl válaszol. 23–17.

42. perc:
De Paula sérül meg a lövés után, leül a kispadra. Közben újabb rontott magyar támadás, Kisfaludy lő kapu fölé.

42. perc:
megint elpasszoljuk magunkat támadásban, ám a túloldalon Janurik két védést mutat be egymás után – a második hárítás de Paula lövésénél különösen bravúros.

41. perc:
Do Nascimento parádés mozdulattal pörgeti el a labdát Janurik mellett, 22–16.

40. perc:
De Paula lövését védi Janurik, de sajnos rosszul passzolunk támadásban, így megint a brazilok jöhetnek.

39. perc:
Kisfaludy hozza közelebb a mieinket, 21–16.

38. perc:
Guarieiro ül le két percre.

38. perc:
sajnos Morena betalál, 21–15.

38. perc:
Vámos dobja be a hetest, 20–15.

37. perc:
Klujber tör be, a lába elakad Matieliben, hetes és két perc.

37. perc:
Amorim veri át Háfrát, gólt dob, ráadásul a magyar játékost ki is állítják két percre. 20–14

36. perc:
Amorim bal kézzel is betalál, Schatzl válaszol a szélről – 19–14.

35. perc: Janurik megint!
Most Do Nascimento lövését védte. Ismét Zácsik dob gólt, 18–13.

34. perc:
Amorim megint lő, Janurik viszont nagyot véd! Zácsik válaszol a túloldalon, 18–12.

33. perc:
Arenhart sajnos kivédi a szemünket is – most éppen Zácsik lövését hatástalanítja.

32. perc:
Amorim lövi át a magyar falat, 18–11.

31. perc: FOLYTATJUK! Egy jó hírrel kezdünk, szerencsére Schatzl visszatérhetett a pályára. A kapuba Janurik érkezett.

30. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK! Remek kezdés, 1–4-es vezetés után sajnos visszaesett a magyar válogatott teljesítménye, ezt a brazilok kíméletlenül ki is használták. Valamin változtatnunk kell a második játékrészre, ha szeretnénk megnyerni ezt a meccset. Ráadásul nagyon úgy tűnik, Schatzl Nadine is megsérült az első félidőben – biztos, hogy nem lesz könnyű dolgunk a folytatásban.

30. perc:
Amorim talál be átlövésből, 17–11.

30. perc: brazil időkérés.

29. perc: Rodrigues a földön fekve is gólt dob, szerencsére Zácsik gyorsan válaszol – 16–11.

28. perc:
Arruda érkezik a Zácsik által kiharcolt hetesre, Vámost ez szerencsére nem zavarja meg – 15–10.

28. perc:
Cardoso talál be a szélről, 15–9.

27. perc:
végre áttörjük a falat, Háfra dobhat ziccert, de ismét ment Arenhart.

26. perc:
Zácsik átlövését Arenhart tolja oldalra.

26. perc:
elcsúszunk a cserénél, Rodrigues könyörtelenül kihasználja – 14–9.

25. perc:
megint Vieira, ezúttal is kintről lő gólt – 13–9.

24. perc:
Vieira ezúttal átlövésből talál be, 12–9.

23. perc:
gyors gólváltás megint, Vieira betörésből született találata után Lukács is eredményes. 11–9

22. perc:
De Paulának mázlija is van, a kapufáról pattan be a lövése. Szerencsére Zácsik átlövésből válaszol, 10–8.

21. perc: Bíró hatalmas védése után sikeres támadás, Szucsánszki átlövése bepattan Arenhart kezéről. 9–7.

19. perc:
sajnos Rodrigues is tudja, hogyan kell gólt lőni, 9–6.

19. perc:
Lukács, ez már nagyon kellett! Bepattintja a labdát Arenhart lábai között, 8–6.

18. perc:
Lukács szélről érkező lövését is hárítja Arenhart, de szerencsére Bíró is véd a túloldalon.

17. perc:
Elek Gábor időt kér.

17. perc:
Morenatalál be beállóból, 8–5.

16. perc:
Kiss lő távolról, de Arenhart leér a bal alsóba tartó labdára lábbal.

15. perc:
Bíró véd nagyot Amorim átlövésénél – már nem az első hárítása –, Márton nagyot vetődve eléri a kipattanót.

13. perc:
Háfra töri meg végre a magyar gólcsendet, 7–5.

13. perc:
üres kapus brazil gól, Do Nascimento használja ki a kínálkozó lehetőséget. 7–4.

12. perc:
Amorim ismét megtalálja a helyet a falunkban, 6–4 a braziloknak.

12. perc:
Szucsánszki löki meg Rodriguest, két percre leül a magyar csapat hetese.

10. perc:
Amorim tör be Klujber mellett, átveszik a vezetést a brazilok – 5–4.

9. perc:
Morena üt oda Háfrának, ő is kiáll két percre. Háfra kísérletét Arenhart védi az akció végén.

8. perc:
de Paula használja ki az emberelőnyt, majd Araújo is betalál, 4–4.

8. perc: Kisfaludy üt oda Rodriguesnek, övé az első két perc.

6. perc: D
o Nascimento találja meg a rést a pajzsunkon, 2–4.

5. perc:
az első sikertelen támadásunkra csaknem öt teljes percet kellett várni, Klujber átlövési kísérletét blokkolja a brazil fal.

4. perc: eddig támadásban remeklünk, ezúttal Lukács eredményes a másik szélről. 1–4

3. perc:
Schatzl ismét helyzetbe kerül és be is talál a szélről, 1–3.

2. perc:
Do Nascimento egyenlít a szélről, de Schatzl gyorsan válaszol. 1–2

1
. perc: Klujber
hetesével máris megvan a vezetés! 0–1

1. perc: KEZDÜNK! A magyar válogatotté az első támadás.

ELŐZMÉNYEK

A franciák elleni egygólos vereség után második alkalommal léphet pályára a magyar női kézilabda-válogatott Tokióban. Ezúttal az a Brazília lesz az ellenfél, amely több tekintetben is nagyon ismerős lehet számunkra. Egyrészt azért van ez így, mert a felkészülés során a két válogatott kétszer is összecsapott egymással Siófokon – mindkétszer magyar győzelem született –, másrészt több brazil kézilabdázó is játszott már Magyarországon.

Példának elég Eduarda Amorimra gondolni, aki tizenkét év után idén nyáron távozott a Győrtől, de Alexandra do Nascimento vagy Barbara Arenhart neve is ismerősen csenghet. A dél-amerikai ország válogatottját spanyol edző, név szerint Jorge Duenas irányítja.

A brazilok az első meccsüket az Orosz csapat ellen vívták, amelyen 24–24-es döntetlent harcoltak ki az első félidőben összeszedett kétgólos hátrány után. Olimpián elért legjobb helyezésüket 2016-ban hazai környezetben érték el, amikor az ötödik helyen végeztek, ezen kívül a 2013-as világbajnokság megnyerésére és a Pánamerikai Játékokon megszerzett hat aranyéremre lehetnek a legbüszkébbek. Brazília elleni összesített mérlegünk az MKSZ adatai szerint 17 meccsen 11 győzelem, 2 döntetlen és 4 vereség, tétmeccseken mindez 7 meccsen 5 győzelem, 1 döntetlen és ugyanennyi vereség.

A magyar válogatottat érintő legfontosabb hír a mérkőzés előtti időszakról sajnos nem túlságosan örömteli: csapatkapitányunk, Kovacsics Anikó olimpiája sajnos vállficam miatt véget ért. A helyére Helembai Fanny került be a keretbe.

A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT OLIMPIAI KERETE
Kapusok:
Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria) Jobbszélső: Lukács Viktória (Győri Audi ETO)
Jobbátlövők: Kiss Nikoletta (Siófok KC), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tomori Zsuzsanna (Siófok KC)
Irányítók: Szucsánszki Zita (FTC-Rail Cargo Hungaria), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók: Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Kisfaludy Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Helembai Fanny (Váci NKSE) – a megsérült Kovacsics Anikó helyére került be a keretbe
Balátlövők: Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szöllősi-Zácsik Szandra (MTK Budapest)
Balszélsők: Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Tartalékok (sérülés esetén nevezhetőek be): Szikora Melinda (Siófok KC)
Szövetségi kapitány: Elek Gábor
Edző: Danyi Gábor
Szakmai tanácsadó: Görbicz Anita