Aus. Open: Nadal az őt parodizáló Kyrgiosszal mérkőzhet

2020.01.25. 13:41
Kyrgios pályafutása leghosszabb mérkőzése után jutott be a nyolcaddöntőbe (Fotó: AFP)
Amióta Nick Kyrgios a Gilles Simon elleni meccsen parodizálta Rafael Nadalt, alighanem sokan szurkoltak annak, hogy összejöjjön a szájhős, ugyanakkor kitűnő formában teniszező ausztrál és az 1. helyen kiemelt, még szettet sem veszítő spanyol csatája az Australian Openen – a 3. fordulós meccsüket mindketten megnyerték (Kyrgios több mint négyórás, ötszettes drámai csata után jutott tovább), így a nyolcaddöntőben egymás ellen mérkőzhetnek! A hölgyeknél meglepetésre a lengyel Iga Swiatek és az észt Anett Kontaveit is továbbjutott, viszont kiesett a 2. helyen kiemelt Karolína Plísková.

ÖSSZEJÖN A NADAL–KYRGIOS NYOLCADDÖNTŐ

Az Australian Openen a szombati nap egyik nagy kérdése az volt, összejön-e a férfiaknál a 16 között az 1. helyen kiemelt spanyol Rafael Nadal és az őt a korábbi fordulóban parodizáló, hazai közönség előtt teniszező Nick Kyrgios meccse.

Kettejük közül Nadal játszott korábban, és 1 óra 38 perc alatt nagyon simán 6:1, 6:2, 6:4-re győzött a honfitárs Pablo Carreno-Busta ellen úgy, hogy még csak bréklabdát sem engedélyezett az ellenfelének, miközben ő a tíz lehetőségéből ötször is elvette a rivális adogatását.

„A LEGJOBBAMAT KELL NYÚJTANOM” – NADAL KYRGIOSRÓL

Nadal a továbbjutása már nyilatkozott is a leendő riválisáról, Nick Kyrgiosról.

„Övé az egyik legjobb adogatójáték, de összességében is magas szintet képvisel, kiegyensúlyozott teljesítményre képes. A legjobbamat kell nyújtanom a továbbjutáshoz, ha erre nem leszek képes, sokkal nehezebb dolgom lesz” – fogalmazott Nadal.

Kyrgios is remek játékkal kezdett az orosz Karen Hacsanov ellen, 3:2-nél az első bréklehetőségét ki is használta, ami után 6:2-vel be is húzta az első játszmát. A szett közben mégis a szívbajt hozta az ausztrál szurkolókra Kyrgios, ugyanis 4:2-nél időnként húzta a lábát, két labdamenet után sántikált egy kicsit, aztán viszont beért egy rövidítést a hálónál és pontot is ütött belőle. Így nehéz volt eldönteni, mennyire vehető komolyan a sérülés, mindenesetre ápolást is kért, de a szünet láthatóan nem volt negatív hatással a játékára.

Kyrgios a második szett elején, 1:1-nél bréklabdát hárított, majd szép sorban mindenki hozta a saját adogatását, így rövidítés következett. Az orosznak megvolt a lehetősége a minibrékre, de nem tudott élni vele, Kyrgios pedig 5:5 után előbb megnyert egy 24 ütéses labdamenetet, utána pedig ütött egy olyan szervát, amivel Hacsanov nem tudott mit kezdeni, 7:6-tal lett az ausztrálé a második játszma is.

A harmadik szettben 2:2-nél jutott három bérklabdához Kyrgios, amiből a harmadiknál Hacsanov kettőshibát ütött. Viszont Hacsanov 4:3-nál visszabérkelt. Időnként zavart jelentett, hogy a nézők labdamenetek közben is bekiabáltak, amit Kyrgios is szóvá tett.

A harmadik szett is rövidítésben dőlt el, melyben Hacsanov már 3:1-re is vezetett, de Kyrgios előbb fogadóként ütött egy elképesztő tenyerest a vonal elé, majd pontosan szervált, ám 5:3-nál megint ő volt kétpontos hátrányban. Innen ismét egyenlített (még a felugrásos fonákkeresztütését is bevetette), sőt meccslabdához is jutott, amit Hacsanov hárított és meg is nyerte a rövidítést (8:6), 7:6-tal pedig a harmadik játszmát.

A negyedik játszmában Kyrgios 3:2-es vezetésénél Hacsanov vállát kellett ápolni, azt követően, hogy az ausztrál bemutatott egy olyan fonákot a hálónál, amelynél az ütője már leért a földre, mégis vissza tudta ütni a labdát. 3:3-nál pedig két bréklabdája volt Hacsanovnak, de Kyrgios így is megnyerte az adogatójátékát. Az ausztrál mindkét arcát megmutatta a folytatásban: az egyik pillanatban vetődve ütött vissza a labdát, majd egy teljesen fölösleges láb közötti ütéssel próbálkozott, amit kiütött, utána pedig vitatkozni kezdett a mérkőzésvezetővel. Ezzel együtt nem veszített el adogatójátékot, ahogy Hacsanov sem, 6:6-nál következhetett az újabb rövidítés! Ekkor Kyrgios újra egy labdára került a győzelemtől, de a második meccslabdával sem tudott élni, az óriásit küzdő Hacsanov ezt a rövidítést is megnyerte (9:7), ezzel kiegyenlített.

A döntő szettben a 29. ászt is beütötte Kyrgios (19-nél tartott ekkor az orosz), de úgy jutottak el a nyolcadik gémig, hogy ismét nem volt brék. Hacsanov a torna korábbi szakaszában csaknem két és fél órával többet volt a pályán, mint az ausztrál, mégsem tűnt fáradtabbnak. A 10. gémet úgy kezdték, hogy 173-173 pontot nyertek meg addig. Végletekig kiélezett csata volt, melyet szuper tie-break döntött el. Ezúttal azonban Kyrgios jutott minibrékhez rögtön a rövidítés elején és 3:0-ra is vezetett már. Hacsanov innen is egyenlített, sőt 4:3-nál fordított is, de Kyrgiosnak is volt válasza, szuper tie-break 9:8-nál pedig harmadszor jutott meccslabdához, amit már értékesített is.

Kyrgios győzött, a 16 között jöhet a világelső Rafael Nadal!

A TÖBBI MÉRKŐZÉSRŐL

Gaël Monfilsnak kis túlzással az volt a legnagyobb problémája a lett Ernests Gulbis ellen, hogy a mérkőzésvezető egy visszanézés után elszámolta a challenge-ei számát, amiért joggal reklamált a francia, aki 7:6, 6:4, 6:3-mal jutott tovább. A következő fordulóban az 5. helyen kiemelt osztrák Dominic Thiem lesz az ellenfele, aki négy szettben verte meg az amerikai Taylor Fritzet.

Az amerikai John Isner három ásszal kezdett Stanislas Wawrinka ellen, de hiába nyerte meg gyorsan az első gémet, svájci ellenfele 3:2-nél brékelt. Ezután láthatóan egészségügyi problémái adódtak az amerikainak, aki több befutható labdáért sem indult el, az első játszmát 6:4-re veszítette el, a másodikban pedig 1:4-nél feladta a mérkőzést. A német Alexander Zverev 4:0-val kezdte kezdte a Fernando Verdasco elleni meccset, amivel a folytatást is megalapozta, három szettben kiejtette a spanyolt.

Hacsanov búcsúját leszámítva nem volt rossz napja az orosz játékosoknak, ugyanis a férfiaknál Andrej Rubljov továbbjutott a belga David Goffinnal szemben, Danyiil Medvegyev pedig az ausztrál színekben versenyző Alexei Popyrin ellen győzött. A hölgyeknél Anasztaszija Pavljucsenkova két szoros játszmában, 7:6, 7:6-tal legyűrte a 2. helyen kiemelt cseh Karolína Plískovát. A korábban Babos Tímeát kiverő 18 éves lengyel Iga Swiatek a 19. kiemelt horvát Donna Vekicet legyőzve jutott be a nyolcaddöntőbe, nyert a román Simona Halep és a német Angelique Kerber is, viszont a 6. kiemelt Belinda Bencic 6:0, 6:1-re kikapott az észt Anett Kontaveittől, így utóbbi lesz Swiatek ellenfele a nyolc közé jutásért.

AUSTRALIAN OPEN, MELBOURNE (71 000 000 ausztrál dollár, kemény pálya)