Legyűrte a Real Madrid a Barcelonát, döntőt ér az el Clásico megnyerése

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.01.12. 19:50
Megvan a 100. Real-siker az ősi rivális ellen! (Fotó: AFP)
A spanyol labdarúgó Szuperkupa elődöntőjében a Real Madrid nagy csatában 3–2-re megverte a Barcelonát. A madridi csapat a 100. győzelmét aratta a katalán rivális ellen.

SPANYOL SZUPERKUPA
ELŐDÖNTŐ
Barcelona–Real Madrid 2–3 (1–1, 2–2, 2–3)– hosszabbítás után
Rijád,
Fahd király Stadion, 51 000 néző. V: Munuera
Barcelona:
Ter Stegen – Dani Alves (N. González, 78.), Piqué, R. Araújo, Jordi Alba – Busquets, F. de Jong (Pedri, a szünetben), Gavi (Depay, 78.) – O. Dembélé, L. de Jong (Fati, 66.), Ferran Torres (Abde, a szünetben, Jutgla, 110.). Vezetőedző: Xavi
Real Madrid:
Courtois – Carvajal (L. Vázquez, 91.), Militao, Nacho, F. Mendy – Casemiro, T. Kroos, Modric (F. Valverde, 82.) – Asensio (Rodrygo, 68.), Benzema, Vinícius Júnior (Camavinga, 110.). Vezetőedző: Carlo Ancelotti
Gólszerző:
L. de Jong (41.), Fati (83.), ill. Vinícius Júnior (25.), Benzema (72.), Valverde (98.)

A másik elődöntő:
január 13., csütörtök, 20.00: Atlético Madrid–Athletic Bilbao (Tv: Digi Sport2)

Anyagi okokból nem Spanyolországban rendezik egy ideje a spanyol Szuperkupa mérkőzéseit, ezúttal is Szaúd-Arábiába utaztak el a kupa sorsát eldönteni a csapatok. A többes szám indokolt a mérkőzéseknél, mert két elődöntő után rendezik csak a finálét.

Elsőként a Real Madrid és a Király-kupa címvédője, a Barcelona csapott össze. Carlo Ancelotti együttese jobb formában érkezett az el Clásicóra, s betalált ezúttal is Vinícius Júnior és Karim Benzema –ők ketten többször (38-szor) voltak eredményesek ebben az idényben, mint a 37 gólig jutó Barcelona!

Xavi végre pályára küldhette Ferran Torrest, aki azonban csak egy félidőt bírt, és akkor sem remekelt. Memphis Depay szintén szerepet kapott a második félidőben, és az az Ansu Fati is, aki nem sokkal a becserélését követően nagyon szép gólt fejelt.

Nem állt ekkor a helyzet magaslatán a Real védelme, pontosabban ekkor sem: még az első félidőben Éder Militao valósággal gólt rúgatott Luuk de Jonggal.A holland sorozatban a harmadik mérkőzésén volt eredményes, de a döntetlenbe torkolló második félidő során lecserélték.

Abde két helyzetig jutott, előbb fejjel, majd lábbal talált az ötös elől nem sokkal Thibaut Courtois kapuja mellé, Ancelotti bevetette Rodrygót és Federico Valverdét, akik összehoztak egy gólt, értelemszerűen már a hosszabbításban.

A végén már öt támadóval rohamozott a Barca, de hiába: győzött, és így finalista a Real Madrid.

És egyben az első csapat, amely legalább 100 tétmérkőzésen legyőzte a Barcelonát!

Sorozatban ötször nyert a Real a Barca ellen, a rekord 7, 1962 és 1965 között.

A két csapat között ez volt a negyedik hosszabbításos mérkőzés.

120+3. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

120+1. perc NINCS BENT, Dembélé jobb oldali beadását a kapu elé fejeli Piqué és Militao közös erővel, Fati ollózik az ötösön, a jobb sarok elé, Araújo lemarad a labdáról!

Két perc lesz a ráadás.

119. perc Militao odalép Jutgla elé, szabadrúgás kifelé, a védő elesik, nagyon fáj neki, nyilván.

117. perc Az eleső Vázquez és Depay kölcsönösen megütik egymás arcát. Természetesen véletlenül, a védő azért esett el, mert nem érte el egy Alves-beadás után az Araújónak is hosszú labdát, de elveszítette az egyensúlyát fordulás közben.

116. perc Depay betör a 16-osra, Vázquez kiszorítja, a holland jobb híján kirúgja a labdát bedobásra. Kontra, Benzema passzát rosszul adja vissza Camavinga.

112. perc
Araújo csúnyán megtámasztja Camavingát, ápolás.

110. perc Nem állt meg a játék, de csere lesz. Eduardo Camavinga váltja, Jutgla meg Abdét váltja.

109. perc Casemiro bakija után Abde lő jobbal a jobb alsó mellé 17-ről, középről. Nem sokkal!

108. perc Vinícius a földön, begörcsölt.

106. PERC FOLYTATJUK!

105+2. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE!

105+1. perc Araújo eléri a 16-oson a Rodrygo indította Benzema átadását, különben Vinícius egyedül mehetett volna kapura.

105. perc Egy perc a ráadás.

13 Athletic Bilbao

A mai Kroos 700. mérkőzése profiként. Nincs csúcsformában, de nem játszik azért rosszul sem.

101. perc Busquets lő kapura a 16-os elől, jobbal, Courtois jobbra vetődve véd, majd a jobb sarok előtt eléri Dembélé próbálkozását: a francia balról ballal éles szögből lőtt, a kivetődő belga kapus vissza tudott még nyúlni. A szöglet után Pedri jobbal 17-ről, középről majdnem a bal felsőbe lő! De csak majdnem.

100. perc Vázquez, előtte Valverde védekezik szépen, Fati nagy bánatára.

99. perc Sárga lap a gólszerzőnek mezlevételért.

Vinícius elengedte a labdát a beadásnál maga mögé, Benzema elől lőtt gólt az uruguayi.

98. PERC ISMÉT VEZET A REAL! Elfáradni látszik pár katalán játékos, Casemiro passzával Rodrygo elfut a jobb szélen, középre ad, három realos közül FEDERICO VALVERDÉÉ a labda, aki hétről, középről jobbal a jobb alsó sarokba lő. Araújo kétségbeesetten csúszott, de ezt nem érhette el, Ter Stegen hiába vetődött. 2–3!

93. perc
HELYZETEK: Alba ad középre, Valverde szereli nagy nehezen Fatit, Dembélé beadását követően az ötös jobb sarkáról Abde nem sokkal fejeli a labdát a kapu túlsó felső sarka mellé!

92. perc Rodrygo szereli a 16-oson belül Dembélét, aki elesik, és kezez aztán.

91. PERC FOLYTATJUK!

91. perc Lucas Vázquez
be, Carvajal le.

Benzema és Vinícius (38) még mindig több gólnál tart, mint a Barcelona (37).

90+2. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

Két perc a ráadás.

89. perc Rodrygóba nagyot rúg véletlenül, szerelés címén González.

Fati: 9 meccs ebben az idényben, 5 gól és 1 gólpassz. 390 perc alatt...

89. perc Busquets mesteri ívelését középre adná balról Dembélé, de sokat vár a francia, elnyomják végül.

87. perc Depay passzát Pedri ballal ellőné a 16-os elől, kissé jobbról, Nacho szereli őt egy merész becsúszással.

86. perc Mendy mutat be két pimasz cselt a 16-osa előtt.

84. PERC ANSU FATI KIEGYENLÍT! Egy bal oldali, ballábas Alba-beadást Casemiro és Militao közül ANSU FATI félmagasan a bal sarokba fejel, hat méterről, középről. 2–2!

82. perc Federico Valverde be, Modric le, motorcsere.

80. perc
Kroos jobb oldali szabadrúgását kissé balról, nyolcról a kapushoz fejeli Casemiro. Pedri nem lő az ötös bal sarkáról az ellentámadásnál, beadása a becsúszó Nachóé, de les.

78. perc Gavi és Alves le, Memphis Depay és Nicolás González be. Támadó és karmester a védő és a középső középpályás helyett.

75. perc Casemiro kap sárga lapot Gavi lerántásáért.

A Real ismét vezetést szerzett  (Fotó: AFP)

72. PERC VEZET A REAL MADRID, KARIM BENZEMA, KI MÁS?! Mendy bal oldali lapos beadása után Benzema jobbal 12-ről, kissé balról a bal alsó sarokba lőne, Te Stegen vetődve eléri a labdát. Amely Carvajalé, ő jobbal jobbról középre ad élesen, a kivetődő kapus BENZEMA elé üti a labdát, aki jobbal hat méterről, középről a kapu közepébe lő. Laposan: 1–2!

69. perc Kapufa! Rodrygo átadásával lefutja Benzema Araújót, de lövése a kapufán csattan.

Forma 11. Dembélé a 11 mai párharcából 11-et megnyert.

68. perc Rodrygo be, Asensio le.

68. perc Alves saját maga fejére rúgja a labdát, Vinícius bead balról, de Benzema nem lő, és a középre gurítása Araújóé.

66. perc Ansu Fati be, L. de Jong le.

63. perc Alba szereli szép becsúszással Asensiót, aki éppen a védőre esik. Ápolás. Kettős.

62. perc Carvajal jobbról középre ível, Vinícius Benzemához sarkazna, de a saját lábát találja el a labdával.

A Real 2019 tavasza óta veretlen a Barca ellen.

60. perc Asensio fut vissza, és szereli jó ütemben a beadni akaró Dembélét.

A lassításokból kiderült, Busquets lekönyökölte, a játékvezető orra előtt, aki továbbot intett.

58. perc Benzema passzol Viníciushoz, akit szerel Alba. A brazil reklamál, hogy előtte megütötték.

Xavi Katarban már szerzett bajnoki címet edzőként. Jó környék...

53. perc Balról jobbal a bal alsó mellé lő Dembélé, Pedri passzát követően, jó 18 méterről.

51. perc Dani Alves feldönti az őt kicselező Viníciust, sárga lap.

50. perc Frissebben kezd a Barcelona.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Pedri be, F. de Jong le. Torrest meg Abde váltja.

Karim Benzema (22 gól) és Vinícius Júnior (15) együtt több gólt lőtt ebben a szezonban, mint a komplett Barcelona (35).

Al-Clásico – Bodnár Zalán jegyzete

A spanyol Szuperkupa-meccseket egyébként a Fahd király Stadionban rendezik. Már a neve is adja magát: ne legyen kétségünk, lesz ott még spanyol Király-kupa-döntő is...

Eközben a nemzetközi szervezetek (köztük a futballszövetségek), amelyek mostanság rendkívül érzékenyen reagálnak minden emberi jogi problémára, és pillanatok alatt bélyegeznek meg országokat és nemzeteket, semmi kivetnivalót nem találnak egy szaúdi „al-Clásicóban”, holott az arab ország kapcsán – minden modernizációs törekvése ellenére – volna éppen mi ellen szót emelni. Sebaj, legfeljebb átmenetileg majd megint kiveszi a címeréből a keresztet a Real Madrid és a Barcelona, mint a közel-keleti zsíroskenyértúrák során szokta, és akkor nem bántódik meg senki.

Abban természetesen semmi meglepő nincs korunk futballjában, hogy a csapatok szurkolóit senki sem kérdezte meg, mit szólnak ahhoz, hogy nem láthatják a csapatukat, vagy ha mégis, akkor egy vagyont kell fizetniük azért, hogy elutazhassanak a Közel-Keletre. Még csak nem is a spanyolok voltak az elsők ebben, az olasz Szuperkupa-meccs helyszíne volt már Washington, New York, Peking, Sanghaj, Doha, Dzsidda és Rijád is.

Magyar idő szerint szerdán Rijádban, Szaúd-Arábia fővárosában rendezik meg az utóbbi évtizedekben a világ első számú rangadójává avanzsáló el Clásicót, vagyis a Real Madrid–Barcelona összecsapást a spanyol Szuperkupa elődöntőjében. Igen, az elődöntőjében, hiszen a bajnok és a kupagyőztes szokásos randevúja immár négyes tornává nőtte ki magát a spanyoloknál, a La Liga ezüst- és bronzérmese is felszállt a haknijáratra. Jó pénzért szórakoztatják az arabokat, sajtóhírek szerint több mint 50 millió eurót hozott a liga konyhájára, hogy 2019-ben aláírták a szerződést három évre a szaúdiakkal.

Talán ezért sem vált ki heves reakciókat a futballtársadalomból, hogy a meccset mind több ország „kiszervezi” Keletre, ahogy a multicégek a gyártási folyamatokat. Hogy azt ne mondjam: ahogy a nyugati cégek terítik a keleti piacra a bóvliárut és élelmiszert. Csak amíg a hamburgert a nyugati gazdagok a keleti szegényekre igyekeznek rásózni, a Szuperkupát a keleti gazdagokra. A szupergazdagokra.

A Szuperkupa mint intézmény mindig is amolyan mostohagyereke volt a futballvilágnak, amelyet nemigen lehetett hová tenni. Hivatalosan tétmeccs, valójában nem az, leginkább nyűg mindenkinek. Az elnevezése alapján egy mindenekfelett álló kupa, de a reláció közel sem ugyanaz, mint mondjuk az amerikai futballban a bowlok és a Super Bowl között. A mi futballunkban a Szuperkupa leginkább egy bulimeccs.

E párharc legjobb góllövői:
Lionel Messi 26
Cristiano Ronaldo 18
Alfredo Di Stéfano 6
Raúl 15
Puskás Ferenc 12

A Real Madrid a legutóbbi négy el Clásicót egyaránt megnyerte, a Barca eddigi utolsó diadala 2019. március 2-án volt.

45+1. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Alves odacsap Vinícius orrára, de sárga lap nincs.

Az Erő vele van. Luuk. 15 meccs az idényben, 4 góllal... De az előző három meccsén háromszor volt eredményes!

41. PERC MICSODA GÓLLAL EGYENLŐ! Dembélé bal oldali beadását a kapu előtt Militao jobbal rárúgja a mellette álló LUUK DE JONGRA, a labda a jobb alsóba pattan a hollandról, és még a kapufa is beleért. 1–1!

41. perc Dembélé elvariálja, kissé balról, 13-ról ballal lő két csel után, de éppen Nachót találja el.

„A Real Madridból szeretnék visszavonulni. Hogy ez pontosan mikor következik be, 2023-ban vagy két évvel később, azt még nem tudom. Nem fogok most ezen stresszelni. Tudom, hogy mit kaphatok a klubtól, s a klub is tudja, mit kaphat tőlem. Majd valamikor kitaláljuk, mi legyen a közeljövőben” – maradna a világbajnok karmester a Realban.

39. perc Benzema passzát elviszi balra Asensio, a 16-os sarka elől ballal a bal alsót veszi célba, a vetődő Ter Stegen véd azonban.

36. perc
Torres lapos passza után L. de Jong lő a léc fölé 21-ről. Torres laposan ad be aztán Busquets ívelését követően, ám Militao elrúgja a labdát L. de Jong elől.

32. perc DETTÓ, Dembélé ad be ismét pontosan balról, középen kissé balról, hat méterről L. de Jong a bal alsóba fejelne, de legördülve fogja a labdát Courtois.

30. perc HELYZET, Dembélé ad be ballal balról, L. de Jong hatról, középről a kapushoz fejel.

A Real Madrid előző 14 Szuperkupa-meccsén szerzett gólt a Barca ellen, az előző 7 meccsen átlagosan 2.5-öt, és mindig legalább kettőt.

27. perc Araújo szereli az Asensio indította Militaót az ötösön. Dél-Amerika!

A felezőnél a körülményes Barca-legendát szerelte Benzema, Modrichoz passzolva egyben, ő visszatette a labdát, a francia jobb külsővel furcsa, de csodálatosan hatékony mozdulattal indította a brazilt.

25. PERC VEZET A REAL! Busquets hibája után VINÍCIUS JÚNIOR kapura tör, lefutja Araújót, az ötös bal sarka elől hét méterről ballal a jobb, azaz a rövid felső sarokba lő. 0–1!

24. perc Ferran Torres kap sárga lapot Mendy visszahúzásáért.

22. perc Támad a Real, de Gavi és Dembélé is keményen, határozottan védekezik.

Ancelotti: 6 meccs a Barca ellen, 3-3 sikerrel és vereséggel, de a három siker az utóbbi 4 próbálkozásból jött össze. Xavinak ez az első el Clásico a kispad elől.

21. perc Alves nagyot ment Benzema passza után a körülményes Vinícius elől az ötös jobb sarkán.

19. perc A következő beadás Courtois-é, ő Viníciust indítja, a brazil helyzetbe hozza Asensiót, aki ballal 13-ról, kissé jobbról nem sokkal lő a léc fölé.

18. perc Alves jobbal 21-ről kapura lő, Modric hátáról a léc fölé pattan a labda.

17. perc Militao ívelése jó Benzema felé, de még jobb Ter Stegen kivetődése. Dembélé bal oldali beadását kifejeli az ötösről Nacho, szögletre.

14. perc Modric és Benzema sarkazásos-surcos akcióját már a felezőnél megállítja egy remek becsúszással Piqué, kontra, egy rossz Busquets-íveléssel a végén.

Nyolc kupadöntő semleges pályán, 4-4 sikerrel

12. perc Carvajal passzával Vinícius lefutja Araújót, de jobbal feladja a labdát a kapusnak a 16-osról, kissé jobbról. A védő lesérült, de folytatja aztán ő is.

10. perc Torres villan meg a jobb szélen, beadását L. de Jong ballal 17-ről, középről kapura teszi, Militao blokkol. Hassal, tovább.

8. perc Asensio remek passzát Vinícius nem lövi el jobbal 21-ről, visszaadja a feladónak, aki ballal 22-ről nem sokkal lő a léc fölé. De középre.

6. perc Carvajal beadását Busquets okosan teszi haza kapusának.

5. perc Asensio elesik Alba mellett egy rossz csel után, jutalma egy szabadrúgás.

3. perc Alba válla és álla fáj egy ütközés után.. folytatja.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A katalánok gránátvörös-kék mezben és kék nadrágban, a Real tiszta fehérben.

Ő a passzkirály. Ki lép ma az örökébe?

Egy kis örökmérleg! A két gigász eddig 247-szer küzdött meg egymással tétmérkőzésen. Ebből a Real Madrid 99-szer, a Barcelona 96-szor győzött – 52 döntetlen mellett. A fővárosi alakulat lehet az első csapat, amely legalább 100 tétmeccsen legyőzi a Barcát.