Hiába Ferran Torres és Pedri gólja, kikapott Bilbaóban a Barcelona

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.01.20. 21:25
Két szép góllal kezdődött a mérkőzés (Fotó: AFP)
A spanyol Király-kupában a Barcelona 3–2-re kikapott és így kiesett az Athletic Bilbao otthonában.

SPANYOL KIRÁLY-KUPA
NYOLCADDÖNTŐ
Athletic Bilbao–Barcelona 3–2 (1–1, 2–2, 3–2)
Bilbao,
San Mamés, 40 000 néző. V: Munuera Montero
Bilbao:
Aguirrzabala – Ó. de Marcos (Lekue, 106.), Vivian, Inigo Martínez, Berchiche – Muniain, Dani García, Vesga (Nolaskoain, 117.), Nico Williams (Zarraga, 110.) – Sancet (Inaki Williams, 52.), Raúl García (Berenguer, 78.). Vezetőedző: Marcelino
Barcelona: Ter Stegen – Dani Alves, Piqué, R. Araújo, Jordi Alba – Busquets, Pedri (Braithwaite, 105+3.), Gavi (F. de Jong, 61.) – Abde (Nicolás González, a szünetben), Ferran Torres, Jutgla (Fati, 61., Dest, 95.). Vezetőedző: Xavi
Gólszerző: Muniain (2., 105+1. – 11-esből), Inigo Martínez (86.), ill. Ferran Torres (20.), Pedri (90+3.)

Iker Muniain és Ferran Torres is a kapu bal felső sarkába tekerte a labdát az első félidőben, döntetlennel zárult tehát a Bilbao és a Barcelona újabb kupamérkőzésének első játékrésze. Amely igen kemény futballt hozott, mind a két csapat komolyan vette a mérkőzést – ugyanakkor ez olykor nem jelentett fegyelmezett védekezést is. A Barcelona gólja már a „régi” Barcát idézte, sokpasszos támadás, hosszas labdatartás előzte meg Ferran Torres első gólját új klubjában, Muniain találata előtt Jordi Albát könnyedén futotta le a jobb szélen az ifjabbik Williams, Nico.

Aki az első félidőben több helyzetet is teremtett a társainak, de Óscar de Marcos, Oihan Sancet és Dani García is elpuskázta a maga ziccerét, Marc-André ter Stegen pedig kétszer is hatalmasat védett. A vendégektől Ferran Jutgla veszélyeztetett, öt méterről fejelt a léc fölé, az első félidőben a vendégek kétszer lőttek kapura, a hazaiak 11-szer.

Beállt a szünetben az ifiből immáron végleg a profik közé felhozott, Philippe Coutinho 14-es mezszámát megöröklő Nicolás González, majd Xavi a pályára küldte Ansu Fatit és Frenkie de Jongot is. Inaki Williams is lehetőséget kapott nem sokkal a szünet után, testvére passzaiból kétszer is rosszul célzott kecsegtető helyzetből, majd már a hajrában a beadása a lécen csattant.

Micsoda csata! (Fotó: AFP)

Űzte övéit a közel 40 ezer hazai néző, de kellett azért a szerencse is Inigo Martínez góljához, amely egy ideig győztes gólnak tűnt, ám a ráadás harmadik percében Pedri egyenlített. Sokat elvett a barcelonaiak öröméből, hogy ezt követően Fati lesérült, már a hosszabbításban, majd Pedrit is le kellett cserélni hasonló okokból.

Jordi Alba pedig kézzel mentette Nico Williams beadását, Iker Muniain értékesítette a jogos büntetőt, és innen már nem tudott fordítani a Barcelona.

A Bilbao egymás után harmadszor nyert párharcot a hazai kupában a Barca ellen, és a Király-kupában ezzel együtt sorozatban a 11. alkalommal nyert az egyenes kieséses szakaszban!

Korábban
Elche–Real Madrid 1–2 (Verdú 103., ill. Isco 108., E. Hazard 115.) – hosszabbítás után
Kiállítva: Pere Milla (120+2.), ill. Marcelo (102.)
Real Sociedad–Atlético Madrid 2–0 (Januzaj 33., Sörloth 47.)
Real Betis–Sevilla 2–1 (Fekir 39., Sergio Canales 73., ill. Papu Gómez 35.)

Atlético Baleares (III.)–Valencia 0–1
(Marcos André 1.)
Girona (II.)–Rayo Vallecano 1–2 (Espinosa 26., ill. S. Guardiola 45+1., 48.)
Sporting Gijón (II.)–Cádiz 0–0 – 11-esekkel 2–4

Mallorca–Espanyol 2–1 (Kubo 32., Prats 60., ill. Puado 62.)

120+2. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS, A NYOLC KÖZÖTT A BILBAO!

120. perc
Muniain kiharcol még egy szabadrúgást a végére.

Kettő perc a ráadás.

119. perc Inaki Williams kezez abszolúte fölöslegesen, sárga lap.

117. perc Peru Nolaskoain be, Vesga le. A szűrő eleddig 70 percet játszott az idényben, az előzőben sérülése miatt egyetlen egyet sem.

116. perc Araújo ad be jobbal szépen balról, a bevetődő De Jong éppen csak lemarad a labdáról az ötösön. I. Williams elvariál egy helyzetet, Busquets szereli becsúszva szögletre.

115. perc Vesga begörcsöl.

114. perc Lekue remek indítását Berenguer jobbal Ter Stegenbe pazarolja!

113. perc Alves szép beadását elfejeli Braithwaite elől Martínez, a kapusé a lecsorgó labda.

112. perc Alba beadását kifejeli az ötös elől Williams.

110. perc Oier Zarraga be, N. Williams be.

109. perc Berenguer passzát elrúgja Piqué I. Williams elől, kicsit a támadó bokájával együtt is, de tovább. Jó döntés. A VAR szerint is.

107. perc Góllal! Lesgóllal, Ferran nagy bánatára, Alves passza után lesről indult.

106. PERC FOLYTATJUK!

106. perc Inigo Lekue
be, De Marcos le.

105+3. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE!

105+3. perc Martin Braithwaite be, Pedri le.

Siker Muniain.

105+1. PERC IKER MUNIAIN jobbal a jobb alsó sarokba lő, Ter Stegen balra el! 3–2!

105+1. perc Jordi Alba
kap egy sárga lapot is.

A VAR szerint is.

104. perc Frenkie de Jong arcon csapja De Marcost, sárga lap, de N. Williams jobb oldali beadása a bevetődő Alba felemelt kezén, könyökén csattan. EZ 11-ES LESZ!

103. perc Pedri passzát Dest jobbal 17-ről kapura teszi, balra legördülve fogja a labdát Agirrezebala.

102. perc Dest nagyon gyors, gyorsan felrúgja De Marcos. Dest ma balszellő.

99. perc Araújónak odalép Muniain, szabadrúgás ez is.

97. perc Pedri kezd fáradni, lerántja Muniaint. Sárga lap.

96. perc Mellé, Berenguer passzát I. Williams milliméterekkel tekeri a bal felső sarok mellé 18-ról, középről.

96. perc Fati lesérült. Nagyon szomorúan ballag az öltözőbe...

95. perc Sergino Dest be, Fati le

94. perc Busquets összekoccintja Berenguer bokáit. Muniain emelését rossz helyre fejeli most Martínez.

92. perc Piqué odasóz Berenguernek, de nincs második sárga lapja.

91. PERC FOLYTATJUK!

91. perc Mikel Balenziaga be, Berchiche le a hazaiaknál.

Mint a régi szép...

90+5. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

90+3. PERC ITT A GÓL, PEDRI ballal nagy gólt lő félmagasan a jobb sarokba 12 méterről, középről, Alves elé ollózott labdája után. A vetődő kapus beleért még, de gól a gól. 2–2!

Négy perc a ráadás.

88. perc Ez nem gól, Berenguer a kapuba talál I. Williams passza után nyolcról, de les.

A VAR szerint érvényes a gól: a beadáskor lesen volt Martínez, de a labda akkor Berenguer fejé szállt, aztán a kapusról perdült a labda a gólszerző elé.

86. PERC VEZET ISMÉT A BILBAO! Muniain ad be balról jobbal egy szabadrúgást, Berenguer ötméteres fejesét Ter Stegen derékkal védi, a labda a jobb sarok elé csorog, Piqué körülményes, INIGO MARTÍNEZ bevetődik, és a jobb alsóba tolja a labdát. Nem lövi, csak rálép a labdára, amely megtalálja szép lassan az utat a gólvonal mögé. MICSODA TALÁLAT! 2–1!

84. perc LÉC! I. Williams jobb oldali, jobblábas beadása a lécen csattan!

Marcelino: 26 meccs a Barca ellen, csak 2 sikerrel.

80. perc De Jong rossz passza után megindul a jobb szélen I. Williams, Araújo csak szabálytalanul tudja őt szerelni. Szabadrúgás, Muniain beadását elfejeli Vesga elől Piqué.

80. perc Vivian belevetődik az ötösön De Jong jobblábas, 14 méteres lövésébe.

Berenguer az idényben 22 meccsen csak 2 kanadai pontig jutott.

78. perc Álex Berenguer be, R. García le. A szélsőt anno 12 millió euróért vettét a Torinótól. Ő a ritka kivétel...

76. perc Négyszer jutott be az ellen 16-osán belül a labdával a szünet óta a Barca.

A Bilbao megnyerte ebben a sorozatban az előző 11 párharcát, utoljára a Sevilla ütötte ki, 2018-ban.

76. perc Gerard Piqué felrúgja Muniaint, sárga lap.

73. perc Hosszas varia, szabadrúgás 23-ról, Alba jobbal a sorfalba lő. I. Williams mentett fejjel egészen pontosan. Fati lő jobbal a 16-os bal sarka elől jócskán a léc fölé.

71. perc Pedri a 16-os előtt, jobbra passzolna, amikor ellöki az érkező Vivian.

Az Athletic megnyerte odahaza a Barca ellen az előző két kupameccsét, ha ma is győz, klubrekord.

66. perc Ferran 16-os előtti lövése nem az igazi.

62. perc N. Williams megy el a jobb oldalon, a beadást jobbal Araújo mellől a léc fölé teszi belsővel a testvére, I. Williams. HELYZET!

R. García: 37 meccs a Barca ellen, 6 kanadai ponttal. 13 sárga és 1 piros lappal.

61. perc Jutgla és Gavi le, Ansu Fati és Frenkie de Jong be.

55. perc Jutgla okos passzát elrúgja Ferran elől D. García az ötös jobb sarkánál, az utolsó pillanatban.

53. perc I. Williams passza után N. Williams lő kissé jobbról, öt méterről, Ter Stegen balra ledőlve elkapja a labdát.

52. perc Sancet nem tudja folytatni. A bal térde fájdult meg egy esés után. Inaki Williams váltja.

49. perc Williams összefut Araújo könyökével, újabb ápolás. Sancet maradt az előbb a földön.

47. perc González szereli az ötös bal sarka előtt Sancetet, Muniain remekül indított.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Nicolás González be, Abde le. Szélső helyett középpályás.

Muniain: kedvenc ellenfél

Barca: 35 gól ebben az idényben, 17 gólszerző!

Felfedezett

45+3. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Martínez 11 méterről nem sokkal fejeli a labdát a bal felső sarok fölé, labda a kapu tetején!

45. perc NINCS BENT, egy jobb oldali szöglet után Dani García fejel kapura tízről, a kapu előtt a másik García még beleér fejjel, Ter Stegen jobbra vetődve eléri a labdát, amely a jobb oldali kapufa mellé csorog szép lassan, Araújo mellett.

44. perc Alves eladott labdáját Muniain Sancet elé játssza, aki jobbal tízről azonnal lő, de elképesztően nagyot ment a bevetődő Piqué!

43. perc Mindenki folytatja, Vesga is visszatér.

Bilbaóban egyre jobban esik az eső.

40. perc Kemény meccs, egy hazai szöglet után hatan is a földön maradnak, Piquét fejen rúgta véletlenül Martínez, akit hátulról löktek fel alaposan.

36. perc Araújo szereli a jobb szélen harcosan Sancetet. A hazai közönség tüntet, eddig főleg Piquével nem szimpatizáltak.

32. perc De Marcos futtatja a jobbon Williamst, aki Araújo mellől jobbal tízről kapura lő, Ter Stegen hatalmasat véd vetődve a jobb, azaz a túlsó alsó sarok előtt!

30. perc Dani García kap sárga lapot Ferran ellökéséért.

29. perc Williams ismét megveri a jobbon Albát, jobbal most visszafelé ível, 11 méterről Muniain nem sokkal fejel a léc fölé!

27. perc Alves robog el a maga felségterületén, jobbal középre emel, Jutgla hatról a léc fölé fejeli a labdát!

25. perc Újabb gólszerzési lehetőség, a kis Williams nagyon él, jobbról jobbal laposan középre ad, de ballal az ötös bal sarka elől nagyon elvéti a kapu túlsó felső sarkát De Marcos.

Torres első gólja új klubjában, nem állt a helyzet magaslatán a hazai védelem, De Marcos főleg nem.

20. PERC ITT AZ EGYENLÍTÉS, Budquets passzát FERRAN TORRES jobbal a bal felső sarokba tekeri kissé balról, 17 méterről. MICSODA GÓL EZ IS?! 1–1!

18. perc Piqué lesérült, ápolás. Lenglet melegít.

17. perc Gavi bal oldali beadása a hazai kapusé, Williams jobbról laposan ad be, Muniain jobbal 17-ről, középről jócskán a léc fölé lő!

16. perc Berchiche szereli a 16-os jobb sarkánál Alvest. A hazai védőnek ez a mostani idényben a 3. mérkőzése, 60 percet játszott összesen, tavasszal nagyon súlyos sérülést szenvedett.

12. perc Nagy az iram, de sok a rossz passz. Muniain beadása rossz, de aztán már hátul szereli Abdét. Szögletre.

6. perc Ziccer, de az ifjabbik Williams az ötösön ballal vérhólyagot rúg a labdába Berchiche beadása után.

Az Athletic nem kapott ki az előző 10 olyan kupameccsén, amikor megszerezte a vezetést.

Araújo nem érte el középen a labdát, csak elesett, Alves meg egyszerűen nem vette komolyan a hazai csapatkapitányt, Alba csúnyán lemaradt Williams mögött. Dani García nagyszerűen indította a szélsőt.

2. PERC KORAI GÓLLAL, VEZET A BILBAO! Alba fejese pontatlan, a szélen elfutó Williams jobb oldali beadása nem az igazi középen Raúl Garcíának, de az ötös bal, azaz túlsó sarka elől IKER MUNIAIN jobbal a kapu bal felső sarkába tekeri a labdát. Jó tíz méterről: 1–0!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak piros-fehér mezben és piros nadrágban, a vendégek tiszta világoskékben.

A Bilbao miután legyőzte az Atléticót, bejutott a spanyol Szuperkupa fináléjába, ám ott már nem bírt a Real Madriddal. Előtte négy mérkőzésen át veretlen volt (3–1–0), de ebből mindet otthonától távol játszotta le. Saját közönsége előtt rossz passzban van, a legutóbbi öt meccséből csak egyet nyert meg (1–1–3). A Barcelona a Szuperkupa elődöntőjében hosszabbításban maradt alul a Real Madriddal szemben. A vendégek hektikusan teljesítenek ebben az idényben, a bajnokságban csak hatodikok. Athletic Bilbao–Barcelona 2019–2020: 1–0, 0–1, kupa: 1–0, 2020–2021: 2–3, 1–2, kupa: 0–4, Szuperkupa: 2–2 (hosszabbítás után 3–2), az ősszel: 1–1.

Egy kis örökmérleg: 213 találkozó, 71 bilbaói és 107 barcelonai sikerrel, 295, ill. 395 rúgott góllal.

Eltiltott: Luuk de Jong.

A hazaiaktól Asier Villalibre, Yeray Álvarez és Unai Vencedor sérült, a vendégektől Moussa Wagué, Memphis Depay, Inaki Peña, Eric García, Sergi Roberto és Samuel Umtiti maródi.

A mostani idényben 11 tétmérkőzésen összesen egyszer talált be és két asszisztot jegyzett.

„Több ajánlatot tettünk Dembélének, ám a mai napig nem sikerült megegyeznünk. Nyilvánvaló, hogy nem akar az FC Barcelonában maradni – így Alemany. – Megmondtuk neki, hogy a téli átigazolási időszakban távoznia kell. Nincs szükségünk olyan játékosokra, akik nem hisznek a projektünkben. Xavi minden támogatást megkap tőlünk.”

Mateu Alemany, a Barca sportigazgatója nyilatkozott az ügy kapcsán a klub hivatalos felületein.

Ousmane Dembélé nélkül küzd meg az FC Barcelona az Athletic Bilbaóval.

Ami az jelenti, hogy a klub engedélye nélkül tárgyalhat bármely más egyesülettel (vélhetően már megtörtént), és a hírek szerint jó néhány Premier League-klub tárt karokkal várja, ám az is biztos, hogy az ügynök kijelentésével ellentétben a Barca és Dembélé már több megbeszélésen van túl. „Nem könnyű a helyzet, de a klub érdekei érvényesülnek – idézte a Marca Xavit. – Ha nem hosszabbít, más megoldást kell találnunk. Öt hónapja várunk rá, tovább nem tudunk.

„Igaz, hogy vannak követeléseink, de Ousmane Dembélé karrierjét nem a pénz irányítja – idézte a Marca Moussa Sissokót, a játékos ügynökét. – Ha a Barca tárgyalni akar velünk, asztalhoz kellett volna ülnünk. Ehelyett azzal fenyegetőzik, hogy ha nem ír alá, nem játszik. Ez tilos, szükség esetén érvényesítjük a játékos jogait.”

A 24 éves futballista szerződése a nyáron lejár, a klub álláspontja egyértelmű: vagy hosszabbít még januárban, vagy ebben a hónapban értékesítik (illetve partvonalra is kerülhet), hiszen most még kaphatnak érte némi pénzt. A játékos és a klub álláspontja távol áll egymástól, bár a Sport szerint Dembélé maradna, ügynöke állítólag olyan követelésekkel állt elő, amelyeket a Barcelona nem akar teljesíteni.

Ousmane Dembélét 2017 nyarán 105 millió euróért szerezte meg a Barcelona a Borussia Dortmundtól (a bónuszokkal együtt az összeg még 40 millióval nőhet is), s azóta mindössze 129 tétmérkőzésen lépett pályára. Szerződtetése eddig minden idők egyik legnagyobb pénzkidobásának tűnik. A katalánoknál töltött időszaka alatt számos sérüléssel küzdött, s többször magaviseleti problémájától volt hangos sajtó. Nemegyszer előfordult, hogy elkésett edzésről, sőt egy alkalommal a mérkőzésre sem ért oda idejében, ami miatt az utolsó pillanatban kimaradt a keretből. Kétezertizennyolcban kétszer is felháborodást váltott ki a világbajnok szélső viselkedése: előbb azért késett el a gyakorlásról, mert hajnalig videojátékozott a barátaival, és reggel nem tudott idejében felkelni; majd nem érezte jól magát, ezért otthon maradt, ám erről nem tájékoztatta a klubot, mert elmondása szerint lemerült a mobiltelefonja...

A francia szélső szerződése a nyáron lejár a katalánoknál, ügynöke állítólag túl sokat kér, így a jelek szerint a világ egyik legdrágább játékosa előbb vagy utóbb távozik Barcelonából. „CSAK IDŐ KÉRDÉSE, mikor írja alá szerződéshosszabbítását. Nagyon jó a kapcsolatunk Ousmane Dembélével, ő is, és a klub is azt akarja, hogy a Barcelonában maradjon. Ezekben a hetekben is tárgyalunk, lelkesedem érte, jobb játékosnak tartom, mint Kylian Mbappét” – nyilatkozta tavaly az El Mundo Deportivónak Joan Laporta, a katalán együttes elnöke. A klubvezető több megállapításával is lehetne vitatkozni, ám egyvalami biztos: a francia játékos a mai napig nem fogadta el a klub által felkínált szerződéshosszabbítási ajánlatot.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A BILBAO–BARCELONA MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!