NFL: playoffban a Bengals, első kiemelt a Patriots

2014.12.23. 06:46
Peyton Manning négyszer adta el a labdát a Bengals ellen (Fotó: Reuters)
A hétfőnként általában balszerencsés Cincinnati Bengals 37–28-ra legyőzte a Denver Broncost az észak-amerikai profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) hétfői mérkőzésén, ezzel bejutott a rájátszásba, valamint hozzásegítette a New England Patriots legénységét ahhoz, hogy az AFC első kiemeltjeként kezdje a playoffot.

Az NFL történetének 710. hétfő esti rangadóján a Bengals alaposan meglepte a Denvert. Sőt, inkább Jeremy Hill okozott kellemetlen meglepetést a Broncosnak – amely győzelme esetén életben tarthatta volna esélyét, hogy az AFC első kiemeltjeként jusson a rájátszásba.

A vendégek nem kezdtek rosszul, Aqib Talib lehalászta (interception) Andy Dalton átadását, s 33 yardos touchdownt szerzett. Ezzel ebben a szezonban ő a hatodik, aki két interception return TD-t elért.

A Bengals viszont nem tört össze, s az első félidőben rengeteg futással alaposan elhúzott ellenfelétől. Az újonc Jeremy Hill kezdte a pontgyártást még az első negyedben: a futó 85 yardos hatpontost szerzett – ami 2003 óta az első 80 yardnál hosszabb futott touchdown, amit a Denver kapott.

Az első félidőben a Bengals 166 yardot futott, ez az előző tizenöt szezont nézve a legtöbb tőle, ami az első harminc percet illeti. Mike Nugent két mezőnygóljával és Jermaine Gresham elkapásával 20–7-es Bengals-vezetéssel mentek pihenőre a felek.

A harmadik negyedben azonban Peyton Manningék megfordították az állást! C. J. Anderson és Giovani Bernard hatpontosa után Emmanuel Sanders kétszer is elkapta a labdát Manning passzából a célterületen belül – így a Broncos 28–27-re fordított. Sandersnek ez volt a kilencedik TD-elkapása az ősszel, az ezt megelőző három szezont figyelembe véve ugyanennyije volt összesen (a Pittsburgh Steelersben).

A Cincinnati Nugent újabb hárompontosával visszavette a vezetést, majd 2:41 perccel a vége előtt Peyton Manning csúnyán elpasszolta magát, Dre Kirkpatrick pedig 30 yardos interception return touchdownt szerzett – kialakítva a 37–28-as végeredményt. Sőt, 67 másodperccel a mérkőzés vége előtt újra lefülelte Manning átadását, aki összesen négyszer adta el a labdát a meccsen, ami idénycsúcs részéről. Manningnek ez volt a hatodik mérkőzése karrierje során (a rájátszást is beleértve), amin négy interception került a neve mellé. A 2010-es Dallas elleni meccs óta viszont ez volt az első. Manning pályafutása során először nem nyert a Bengals ellen, mérlege 8–1, az AFC északi csoportja ellen pedig 22–2-re módosult a győzelem–vereség mutatója.

A Bengals győzelmével – sorozatban negyedszer – bejutott a rájátszásba, ami azt nézve, hogy a 2011 előtti 28 idényben összesen négyszer szerepelt a playoffban megsüvegelendő teljesítmény. Jeremy Hill végül 147 yardot futott a találkozón, ezzel 1024-nél jár élete első profi szezonjában. 1997-ben Corey Dilon 1129 yardot futott rookie-ként, ami klubrekord.

A Broncos nem tudta kiharcolni, hogy az első helyen való kiemelésért játszhasson az utolsó alapszakasz-fordulóban, ám ha jövő héten legyőzi az Oakland Raiderst (vagy a Bengals kikap), akkor az első körben szabadnapos lesz. A Denver vereségével a New England Patriots végig hazai pályán játszhat a playoffban.