A hollandok otthon kikaptak a sokkal motiváltabb olaszoktól

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2020.09.07. 20:40
Nicolo Zaniolo szép ollózása, még egészséges térddel (Fotó: AFP)
A Nemzetek Ligájában az A-liga 1. csoportjának rangadóján a hollandok  hazai pályán kikaptak a motiváltabb olaszoktól, a lengyelek pedig fordítottak Boszniában.

Amszterdam,
Johan Cruijff ArenA, zárt kapuk mögött. Vezette: Byrch (német)
Hollandia:
Cillessen – Hateboer (Dumfries, 70.), Van Dijk, Veltman, Aké (L. de Jong, 81.) – De Roon, F. de Jong – Wijnaldum, Van De Beek (Bergwijn, 57.), Depay – Promes. Szövetségi kapitány: Dwight Lodeweges
Olaszország: G. Donnarumma – D'Ambrosio, Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barella, Jorginho, Locatelli (Cristante, 81.) – Zaniolo (M. Kean, 42.), Immobile, L. Insigne (F. Chiesa, 90.). Szövetségi kapitány: Roberto Mancini
Gólszerző: Barella (45+1.)

A csoport másik mérkőzésén
Bosznia-Hercegovina–Lengyelország 1–2 (Hajradinovic 24. – 11-esből, ill. Glik 45., Grosicki 67.)

A CSOPORT ÁLLÁSA
1. Olaszország2112–1+14
2. Hollandia2111–103
3. Lengyelország2112–203
4. Bosznia-Hercegovina2112–3–11

Mint egykoron a Sampdoriában és az olasz válogatottban, úgy állt ismét egymás mellett Gianluca Vialli és Roberto Mancini, akiken hagyott némi nyomot az idő, illetve Viallin egy súlyos betegség, de jó volt picit nosztalgiázni a nagy páros láttán. Marosi kolléga szerint Vialli azért állt oda a szövetségi kapitány mellé, mert ehhez szokott hozzá játékosként…

Mancini, hacsak nem hagyta ismét el a szemüvegét, és nem viccelték meg a segítői, akkor hét helyen változtatott a bosnyákok elleni kezdőcsapatán, a hazaiak megbízott szövetségi kapitánya, Dwight Lodeweges csak egy helyen frissített, a friss Manchester United-játékos, Donny van de Beek került a kezdőbe.

Jót tett a sok csere az olasz válogatottnak, frissen, motiváltan mozogtak a fehér mezesek, csak éppen Ciro Immobile, Lorenzo Insigne és Nicolo Zaniolo is kihagyta a maga helyzetét, majd utóbbi, a Roma fiatal üstököse még a szünet előtt lesérült. A hollandok csalódást okoztak, a védelmük sem állt mindig a helyzet magaslatán (az interes Stefan de Vrij és a juventusos Matthijs de Ligt is hiányzott), egyetlen helyzetüket a pedig a lövése előtt az egész olasz védősort megviccelő Georginio Wijnaldum elpuskázta – nem sokkal a szünet előtt Immobile beadását Nathan Aké mellől Nicolo Barella a kapuba bólintotta.

Mancini a szünetben be sem ment az öltözőbe, a pihenőt követően is lelkesen, olykor felszabadultan játszó squadrát láthattunk, amelyet Van de Beek lövésekor egy hatalmas Gianluigi Donnarumma-bravúr mentett meg a góltól. A hajrában már két szélsővel és két középcsatárral rohamozott az oranje, de gólig nem jutott: kijavította a bosnyákok elleni botlását az olasz válogatott.

A csoport másik mérkőzésén érvényesült a papírforma: az Olaszországban elfáradó bosnyákok ugyan megszerezték a vezetést a lengyelek ellen, de a vendégek Robert Lewandowski nélkül is fordítani tudtak.

Immáron hivatalos: a squadra a legnagyobb oranje-mumus.

96. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

95. perc Barella passzát Chiesa 18-ról a bal alsó mellé teszi.

94. perc Megy az ívelgetés, de stabil az olasz védelem. Memphis Depay kap sárga lapot reklamálásért. Eltiltás.

91. perc MELLÉ! Depay ollózott az ötös bal sarkától nem sokkal a bal felső mellé! Kean meg ballal 12-ről az üres kapu fölé lő a kapus kicselezése után, F. de Jong hatalmas hibáját követően.

Öt perc a ráadás!

90. perc Federico Chiesa be, Insigne le az olaszoknál.

88. perc Megnyugodhatunk, Giorgio Chiellini kap egy sárga lapot, megrúgta Dumphriest. A bekk aztán kifejeli Depay jobb oldali szabadrúgását az ötös elől. Van Dijk már csatárt játszik.

87. perc Depay kornere után megy a pogó az olasz ötösön, de nincs 11-es. Nem is igen járt.

83. perc Utóbbi kap gyorsan egy sárgát, Georginio Wijnaldummal együtt, kakaskodtak. Az olasz rúgott először, utóbbinak nem tetszett. L. de Jong meg első labdaérintéséből hétről a kapushoz fejeli F. de Jong jobb oldali, jobblábas szabadrúgását.

81. perc Luuk de Jong váltja, bekk helyett ék, a másik oldalon szűrőcsere, Locatelli le, Bryan Cristante be.

80. perc Aké begörcsöl.

MUMUS. A hollandok csak meccseik 14 százalékát nyerték meg az olaszok ellen, ilyen rossz mérlegük csak a portugálok ellen van, az olyan ellenfelekkel szemben, akikkel legalább háromszor találkoztak.

72. perc Remek olasz támadás után lő ballal a léc fölé Kean 12-ről, Veltman az utolsó pillanatban lépett elé. Korner.

A lengyelek elleni meccsen első gólpasszát szerezte a lecserélt védő a válogatottban.

70. perc Denzel Dumfries be, Hateboer le.

69. perc Joel Vëltman kap sárga lapot reklamálásért. És még igaza sem volt.

66. perc Immobile balról Kean elé passzol laposan, ő ballal 11-ről nem sokkal lő a bal alsó mellé!

64. perc Immobile passzát Jorginho jobbal 19-ről van Dijkbe rúgja, a korner után Jorginho remek keresztpasszát rosszul találja el az ötös jobb sarkán Immobile.

60. perc Depay lő ballal nem sokkal a rövid felső fölé az ötös bal sarka elől!

A lengyelek elleni meccsen első gólját szerezte a csereember a válogatottban.

57. perc Steve Bergwijn be, van de Beek le.

55. perc
A Depay indította Wijnaldum jobbról van de Beek elé passzol, jobbal a léc alá lőne a középpályás 11-ről, de hatalmasat véd Donnarumma! Jorginho megindul két csellel, szereli az ötös bal sarka előtt a becsúszó Hateboer.

52. perc
Hateboer nem figyel, de aztán szereli az ötös bal sarkán a ballal kapura lövő Insignét! Spinazzola passzát Barella Insigne elé sarkazza, a szélső jobbal a bal alsót veszi célba, vetődve véd Cillessen!

51. perc Promes lőne kapura Depay beadása és Wijnaldum lefejelt labdája után, de szereli az ötös előtt Locatelli.

Már csak 60 százalékban az olaszoké a labda.

50. perc Élénk mezőnyjátékkal, de rossz utolsó passzokkal.

46. PERC FOLYTATJUK!

Mancini a hírek szerint be sem ment a szünetben az öltözőbe...

61 százalékban az olaszoknál a labda.

Az első hírek szerint Zaniolónak a térde fáj, ő nemrégiben tért csak vissza súlyos térdsérülése után.

Locatelli Mancini 25. újonca, és az 55. bevetett játékosa.

45+2. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+1. PERC VEZETNEK AZ OLASZOK! Insigne és Immobile akciózik a balon, utóbbi beadását az ötösön, Akét megelőzve a kapu közepébe fejeli félmagasan NICOLO BARELLA! 0–1!

42. perc Moise Kean váltja.

40. perc Zaniolo lesérült, csere lesz, nagyon fáj a lába. Öltözik Kean. Hateboer rúgta bokán, de nem volt ennyire "súlyos" rúgás. Pech.

36. perc Spinazzola beadását elollózza Barella Zaniolo elől a 11-esponton.

35. perc Locatelli passzát Insigne jobbal nem sokkal tekeri 19-ről, kissé balról a bal alsó mellé.

32. perc Wijnaldum megvillan, kicselezi Bonuccit, Chiellinit és D'Ambrosiót is, majd jobbal Spinazzola lába között tízről a kapushoz lő. ZICCER!

Insigne és Immobile a 2011–12-es idényben együtt játszott a Pescarában, 18, ill. 28 gólt lőve a Serie B-ben.

24. perc Immobile beadását leveszi Aké mellett mellel Zaniolo, de közbelép van Dijk. Kontra, Chiellini lekönyökli Depayt, majd tiltakozik, reklamál. Igaza van, bírói hiba! Mert járt volna neki egy sárga lap.

23. perc Daniele D'Ambrosio kap sárga lapot Promes lekönyökléséért, az előbb lerántotta a szélsőt, az is sárga lehetett volna.

20. perc Promes bal oldali beadását rosszul veszi át középen Depay, de les.

19. perc Helyzet, Immobile lő kissé balról tízről nem sokkal a bal alsó mellé!

17. perc Ez igen, Zaniolo keresztpasszával ellép Spinazzola, két csel után ballal bead, az ötös túlsarkáról ballal nem sokkal ollóz a léc fölé Zaniolo!

14. perc Insigne megy hátra szerelni Promest.

Az előző meccshez képest csak egy helyen változott meg a holland válogatott, bekerült van de Beek, Mancini hét helyen változtatott, ha a jó szemüvege volt rajta.

13. perc Barella lő jobbal 20-ról a léc fölé, Veltman hátán is megpattant a labda.

A Squadra nem kapott ki legutóbbi 6 amszterdami meccsén, négy iksz mellett, 2000-ben az Eb-n 11-esekkel ment tovább a házizada ellen. Az volt a 6-ból az egyetlen tétmérkőzés!

Az olaszok az utolsó 5 meccsükön veretlenek a hollandok ellen, a 2008-as Eb óta.

11. perc
Depayt szereli Barella, majd fordítva, a szélső jobbal 22-ről a léc fölé lő.

8. perc Két beadást is megúsznak az olaszok, egyszer Donnarumma rossz helyre vette le a labdát, egyszer meg rossz helyre ütötte, de van Dijk nem találta el jól a labdát az ötös előtt.

5. perc Spinazzola bal oldali beadását menti kornerre Hateboer. Locatelli beadása van Dijké.

3. perc Immobilie lő el ballal a bal alsó mellett az ötös bal sarka elől, nyolc méterről. Locatelli indította.

1. perc Újoncavatás! Hateboer nagyot rúg az olaszok újoncába, Locatellibe!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta narancssárgában, az olaszok fehér mezben és fekete nadrágban.

A hollandoknál sérült a Stefan de Vrij, Matthijs de Ligt kettős.

NEMZETEK LIGÁJA-ADATBANK ITT!

Egy kis örökmérleg: 21 találkozó, 3 holland és 9 olasz sikerrel, 21, ill. 28 rúgott góllal.

1. FORDULÓ
Hollandia–Lengyelország 1–0 (Bergwijn 61.)
Olaszország–Bosznia-Hercegovina 1–1 (Sensi 67., ill. Dzeko 57.)

1. Hollandia111–0+13
2. Bosznia-Hercegovina111–1 01
3. Olaszország111–1 01
4. Lengyelország110–1–10

„Jó volt újra látni válogatottbeli barátaimat, örülök, hogy ismét közösen gyakorolhattunk – nyilatkozta a 29 esztendős középpályás a holland válogatott hivatalos oldalának. – Az idén még nem játszhattunk együtt, kíváncsian várom, hogyan teljesítünk.”

A koronavírus-járvány miatt hosszúra nyúló idényt követően az átigazolási piac ovább tart nyitva, de a pletykák sűrűjében nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a Nemzetek Ligájában érdekes összecsapásokat rendeznek.

Georginio Wijnaldum, a holland válogatott középpályása kedveli a tavaly induló sorozatot. Georginio Wijnaldum követi Ronald Koemant a Barcelonához? A Liverpool középpályása 2018 és 2020 között együtt dolgozott a szakvezetővel a holland válogatottnál. Ronald Koeman augusztusban engedett a katalán sztárklub csábításának, amely őt bízta meg az új csapat kialakításával. Egybehangozó spanyol források szerint ehhez Georginio Wijnaldumra is szüksége van, aki állítólag már megegyezett a Barcelonával (a két klub még nem állapodott meg az átigazolási díj összegéről).

„Kis elégtételt kaptunk a tavaly az olaszoktól elszenvedett két vereségért” – fogalmazott Edin Dzeko. A pályán gyakran csapott össze Leonardo Bonuccival, aki a hírek szerint hamarosan a csapattársa lehet a Juventusban. „Edin klasszis csatár, kiváló testi adottságokkal, és jól olvassa a játékot – reagált a pletykára a Juventus védője, aki a meccsről azt mondta: – Ugyanazt csinálták a bosnyákok, mint tavaly Torinóban: beálltak védekezni, és reménykedtek, hogy kihúzzák döntetlennel. Akkor nem sikerült
nekik, most igen.”

Mindenesetre aligha ezen múlt, hiszen a Lazio játékosa az egyik legjobb formában lévő olasz védő. A vele azonos városban, de az olasz főváros bordó-sárga felében játszó Edin Dzekóval alighanem Chiellininek is meggyűlt volna a baja. Az AS Roma 34 éves csatára szerzett vezetést a vendégeknek az 57. percben.

A mérkőzést követő sajtótájékoztató nem fulladt közhelyparádéba, az olasz kapitány ugyanis elképesztő történetet osztott meg saját elkövetett hibájáról, arról, miért Francesco Acerbi játszott a védelem tengelyében Giorgio Chiellini helyett. „Ez az én hibám – fogalmazott Roberto Mancini. – Megmutatták az összeállítást, nem volt rajtam a szemüveg, azt mondtam rá, hogy oké. Később láttam, hogy Acerbi szerepelt rajta, de akkor már nem lehetett változtatni.”

A hazai pályán Bosznia-Hercegovina ellen elért döntetlennel kezdte szereplését a Nemzetek Ligájában az olasz válogatott, amely előtte sorozatban 11 meccsét nyerte meg Roberto Mancini szövetségi kapitány irányításával. A firenzei mérkőzésen vezettek a vendégek, a 67. percben tudott egyenlíteni Stefano Sensi.

Roberto Mancini egészen hihetetlen hibát követett el a kezdőcsapat kijelölésekor, bár aligha ezen múlt a bosnyákok elleni pontvesztés.