Felemás reggel: Fazekas 11. helyen döntős, Kővágó és Máté kiesett

2008.08.16. 07:42
Három magyar dobóatléta is érdekelt volt szombaton a diszkoszvetés selejtezőjében: Fazekas Róbert és Máté Gábor az A-csoportban, Kővágó Zoltán a B-csoportban került sorra. Közülük Athén diszkvalifikált bajnoka került be a tizenkettes döntőbe, Máté négy centivel maradt le, Kővágónak pedig esélye sem volt. Női rúdugrásban Molnár Krisztina, női 400 méteren Petráhn Barbara búcsúzott korán.
Döntőt ért az erőfeszítés: Fazekas a 11. helyen jutott a fináléba
Fotó: Reuters

Korán keltek Pekingben a diszkoszvetés selejtezőinek versenyzői, és a korábban kezdő A-csoportban nem kezdtek valami jól a magyarok. Előbb mind Máté, mind Fazekas érvénytelent dobott, másodikra Fazekas kezéből 61.61 méterre szállt a szer, míg Máté mindössze 55.15-ig jutott.

Harmadikra már sokkal jobban sikerült mindkét magyar kísérlete, Fazekas 62.64-et dobott, Máté 62.44-et, s ezzel a 7. és a 8. helyen zárták a selejtezőcsoportot. A 64.50-es szintet mindössze hárman szárnyalták túl, a lengyel Malachowski, a kétszeres olimpiai bajnok litván Virgilijus Alekna és az orosz Piscsalnyikov.

Mindez azt jelentette, hogy Fazekaséknak annak kellett drukkolniuk, hogy a B-csoportból minél kevesebben dobják túl őket. Ez meg is történt: a második selejtezőcsoport versenyzői gyengébben szerepeltek, sajnos beleértve Kővágó Zoltánt is…

Kővágó a csoportjában csak 10. lett 60.44-el, így esélye sem volt a fináléra. Összesítésben Máté Gábor végül négy centivel maradt le a döntőről, Fazekas Róbert viszont a 11. helyen továbbjutott.

„Jó közepes teljesítmény volt ez, hiányzott az edzőm, Vida József, és hát rég voltam ilyen szituációban – összegzett Fazekas, még a másik csoport küzdelmei előtt. – Számomra egy jutalomút az olimpia, hiszen az utolsó pillanatban jutottam ki. A 30. voltam a világranglistán, most ezen javítottam. Úgy érzem, mindent megtettem, bár azt terveztem, hogy 65 méter körül dobok. A másik csoport kissé gyengébb, talán elég lesz a 62.64 a döntőhöz. Négy éve Kővágó Zoli 61 méter körüli dobással a 12. helyen került fináléba, és végül második lett.”

Fazekas elárulta, hogy eltiltása és visszatérése nem téma a versenyzők között.

„Nem került ez szóba. Aleknával összefutottam az ebédlőben, aki örült a visszatérésemnek. Ő egy igazi sportember."

A többi magyar atléta gyorsan elbúcsúzott a szombati selejtezők során: Petráhn Barbara 4. lett a futamában 400 méteren, Molnár Krisztina pedig nem vitte át a 430 centimétert női rúdugrásban. Farkas Györgyi a csoportjában az 5. helyen végzett távolugrásban, így előrelépett a 34. helyre a női hétpróbázók között.