GYENGE BALÁZS
MOHAI DOMINIK
2023.04.29 07:44 Frissítve: 2023.06.03 10:41

A magyar válogatott kulcsjátékosai is lehetnek a nyár slágerigazolásai

Évek óta pletykálnak Szoboszlai Dominik és Szalai Attila esetleges klubváltásáról, amely immár Sallai Roland, Gazdag Dániel és Kerkez Milos esetében is felvetődött. Elképzelhető, hogy a nyári európai átigazolási hírfolyamban mind az öten kiemelt helyen szerepelnek.

Kerkez Milos remek idényt tudhat maga mögött az AZ-ben, talán a Benfica lesz a következő klubja… (FOTÓ: IMAGO IMAGES)



NEM DÚSKÁLT magyar futballistákban az öt európai topbajnokság (Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga, Ligue 1) az elmúlt években. A német Bundesligában Szoboszlai Dominiknak, Willi Orbánnak, Gulácsi Péternek (mindhárman RB Leipzig), Sallai Rolandnak (Freiburg), Schäfer Andrásnak (Union Berlin) és a 2022. februárban a Mainztól távozó Szalai Ádámnak szurkolhattunk, míg Balogh Botond, Kosznovszky Márk (mindketten Parma) és Horváth Krisztofer (SPAL) az olasz Serie A-ban mutatkozott be a közelmúltban – ám az ilyen epizódszerepeken kívül leginkább a csúcsfutball reményében kapcsolhatunk a topligák hétvégi találkozóira. Megesik, a magyar játékosok teljesítményét az elfogultság és a vágyvezérelt gondolkodás miatt a kelleténél jóval többre taksáljuk, ám a magyar válogatott öt húzóembere (Szoboszlai Dominik, Gazdag Dániel, Sallai Roland, Szalai Attila, Kerkez Milos) esetében valós esélye van az európai szinten is számottevő átigazolásnak.

A nagyobb méretért kattintson a képre!

Az AZ Alkmaarban brillírozó Kerkez Milos első számú kérője, a portugál Benfica a Bajnokok Ligájában rendre továbbjut csoportjából, az utóbbi két idényben a negyeddöntőig menetelt. Játékospolitikájának köszönhetően ugródeszka az európai futballpiramis csúcsára, januárban 120 millió euróért értékesítette Enzo Fernándezt a Chelsea-nek.

Kerkez Milos édesapja és ügynöke, Sebastijan Kerkez azt nyilatkozta az M4 Sportnak, fia jól érzi magát Alkmaarban, ugyanakkor mind az öt európai topligából érdeklődnek iránta. A Benficáról szóló mondatát még a vezető portugál sportlap, a Record is közölte:  „A Benfica szuper lenne neki, beszéltem is a portugálokkal, de tíz másik csapatról is hallok.”

A 2003-as születésű balhátvéd 2020-ban mutatkozott be az ETO FC Győrben az NB II-ben, fél évvel később Paolo Maldini személyesen egyengette átigazolását az AC Milanba. Theo Hernández árnyékában csak az UEFA Ifjúsági Ligában és az utánpótlás-bajnokságban kapott lehetőséget, ezért tavaly januárban az AZ-hez szerződött. A 2022–2023-as idény eleje óta alapembere az Eredivisie dobogójára hajtó csapatnak, a szeptemberi, Németország elleni Nemzetek Ligája-meccs óta a magyar válogatott kezdő bal oldali szárnyvédője. Megtestesíti a modern balhátvédet: nincs támadás a labdaérintése nélkül, csapattársai folyamatosan számíthatnak veszélyes mozgásaira, beadásokkal és lövésekkel támogatja az akciókat, és védekező feladatait sem hanyagolja el. Bár a gyakori becsúszások mellőzését Maldini is kérte tőle, agresszív stílusa korai karrierje során a javára vált. Nem véletlen, hogy az alapvonaltól alapvonalig robotoló játékos felkeltette a legnagyobb klubok érdeklődését is.

Drága klubváltások: Détári Lajos a mai napig etalon

Ha a legmagasabb piaci értékű magyar labdarúgók klubot váltanak a nyáron, vélhetően megdől az eddigi transzfercsúcs, de hogy az élmezőny átrendeződik, az biztos. A legnagyobb esély arra mutatkozik, hogy az eddigi csúcstartó, Szoboszlai Dominik a saját rekordját írja felül: a középpályásért 2021 januárjában 22 millió eurót fizetett az RB Leipzig az RB Salzburgnak. Piaci értéke azóta gyakorlatilag megduplázódott, azaz ha elhagyná Lipcsét, elképzelhetetlen, hogy a korábbi vételárnál alacsonyabb összeget fizessenek érte.
A mindenkori top magyar átigazolások képzeletbeli dobogójának második és harmadik helyén Dzsudzsák Balázs szerepel. Ha időrendi sorrendben haladunk, azt látjuk, hogy 2011 júliusában az akkor pénzzel jól kitömött Anzsi Mahacskala 14 millió eurót fizetett érte a PSV-nek, hogy aztán fél évvel később 19 millióért adja el a Dinamo Moszkvának. Ez utóbbi összeget a nyáron aligha éri el újabb magyar játékos, de a 14 milliós vételár nem zárható ki.
Beárazza az elmúlt harminc év hazai teljesítményét a tény, hogy a valaha volt negyedik legdrágább magyar labdarúgó      Détári Lajos,      akiért 1988 júliusában (átszámítva) 8.7 millió eurót fizetett az Olympiakosz az Eintracht Frankfurtnak. Itt kell megjegyezni, azon a nyáron a világon senki sem került annyi pénzbe, mint ő – a második helyen végző Paul Gascoigne-ért „csak” 5.2 millió eurónyi fontot fizetett a Newcastle-nek a Tottenham –, és ha a mai értékekre konvertálnánk (ami természetesen nem lehetséges teljesen objektív módon), a százmillió eurós határ környékén járnánk!
Visszatérve a magyar listához: Détárit Szalai Ádám követi egy-egy nyolc- (2013, Mainz−Schalke) és hatmillió eurós (2014, Schalke–Hoffenheim) transzferrel, a hetedik Sallai Roland pedig már ötmillió alatt van (4.5 millió euró, 2018, APOEL–Freiburg), ami újabb jelzés a magyar játékosok beárazásához.
Érdemes pillantást vetni az NB I-ből eladott legdrágább magyar játékosokra is. Itt az MTK viszi a prímet, a kék-fehérek Vancsa Zalánt (Lommel, 2022 január) és Németh Krisztiánt (2007) egyaránt hárommillió euróért adták el, míg Dzsudzsák Balázsért 2.5 milliót fizetett 2008 januárjában a PSV a DVSC­-nek. És itt is célszerű megemlékezni Détáriról, aki 1987-ben 1.8 millió eurónak megfelelő összegért igazolt a Honvédból a Frankfurtba, amivel jelenleg is a 9. legértékesebb, az NB I-ből eligazoló magyar játékos, valamint annak az évnek a 11. legdrágább labdarúgója világszinten (csak a miheztartás végett: a Sao Paulótól a Napolihoz igazoló Careca volt a 10., a Racing Paris-tól Kölnbe visszatérő Pierre Littbarski a 12.).

 

 

Szoboszlai Dominik ezt már salzburgi időszakában kivívta. Az RB Leipzig 2021 januárjában igazolta át a középpályást, s bár lipcsei karrierje döcögősen indult, Marco Rose tavaly őszi kinevezése óta alapember. A Bundesliga legjobb középpályásai közé emelkedett, a letámadásra és átmenetekre épülő lipcsei játék egyik motorja. Rúgótechnikájának és kivételes passzainak köszönhetően nyolc assziszttal holtversenyben negyedik a bajnokság gólpasszrangsorában.

Szoboszlai Dominikot rendre szóba hozzák európai topklubokkal (FOTÓ: AFP)

 

Az RB Leipzig továbbra sem tud stabilan a Bayern München és a Dortmund mögött a harmadik erő lenni, s bár Szoboszlai így is Európa egyik nagyszerű csapatában játszik, időről időre felvetődik vele kapcsolatban sztárcsapat(ok) érdeklődése. Játékstílusa a Bundesliga mellett leginkább a Premier League-hez passzol, ennek megfelelően az idén a Chelsea volt a leghihetőbb pletyka vele kapcsolatban, hacsak Rafael Leao némileg komolytalan, Milánóba invitáló Instagram-kommentjeit nem számítjuk. Szoboszlai Dominik többször kijelentette, a Bajnokok Ligája-szereplés a legfontosabb a pályafutása szempontjából, így a Chelsea-hez csatlakozás ma már valószínűtlennek tűnik, míg a Milan a Lipcséhez hasonlóan élet-halál harcot vív, hogy az ötödik helyről a top négybe ugorjon hazája bajnokságában. Természetesen az esetleges júniusi Bajnokok Ligája-győzelem a Milan tárgyalási pozícióját teljesen más dimenzióba helyezné, ha valóban el szeretné csábítani a magyar válogatott középpályást. Akire a bajnokesélyes Napoli is szemet vetett, és jelentős pénzt is áldozna a megszerzésére, de a hírek szerint a Leipzig 80 millió euró alatt nem adná el.

Sallai Roland (balra) a Freiburgban igazolta, hogy klasszisjátékos – a támadó iránt Olaszországból érdeklődnek (FOTÓ: GETTY IMAGES)

Marco Rossi szövetségi kapitányi időszakának egyik első üdítő újdonsága a Sallai, Szoboszlai kettős játékkapcsolata volt a magyar válogatottban. Sallai Roland 2016-tól egy éven át az olasz Palermóban játszott, 2018 nyara óta pedig a német Freiburg és a nemzeti tizenegy alapembere. Bár eddigi karrierje nem bővelkedik gólokban és gólpasszokban, edzői rendre alapoznak sokoldalú játékára, mozgékonyságára és a támadásépítésnél kiaknázható képességeire. A 2022–2023-as idényét megtörte a Bayer Leverkusen ellen elszenvedett súlyos arcsérülése, a tavasszal mégis felerősödött a pletyka a visszatéréséről a Serie A-ba.

Erről elsősorban édesapja, Sallai Tibor gondoskodott, aki a válogatott márciusi összecsapásai után azt nyilatkozta, fia boldogan tért vissza klubjába, hiszen a válogatottban végre lehetőséget kapott. Sallai Tibor szerint Christian Streich vezetőedző azért mellőzi fiát, mert a nyártól a Lazio játékosa lesz. Korábban a Sevilla is érdeklődött a támadó iránt, ám édesapja nyilatkozata árulkodó volt, merre vezethet Sallai Roland útja a következő idényben.

NS-szakértő: Joao JANEIRO a Szeged, a Kisvárda, a DAC és a Debrecen korábbi portugál edzője

„A MAGYAR JÁTÉKOSOK KÖZÜL már többen nagy európai bajnokságok jegyzett csapataiban szerepelnek, az ő esetükben a továbblépés nemcsak lehetőség, hanem talán kötelesség is. Mindenekelőtt azonban megemlítenék néhány olyan magyar labdarúgót, aki a magyar bajnokságból igazolhat erősebb ligába, jó csapathoz, amelyben képességei alapján nem csak epizódszereplő lenne. A Puskás Akadémiából – amelynél egyébként is kiváló szakmai munka folyik – a kapus Tóth Balázs, valamint Nagy Zsolt egyaránt megállná a helyét külföldön. Utóbbi a kora miatt már nem azért igazolna el, hogy pénzt generáljon leendő klubjának, hanem hogy sportszakmai eredményeket érjen el, csakúgy, mint Szécsi Márk a Debrecenből vagy a friss válogatott Varga Barnabás a Paksból. Külön kiemelném még Pászka Lórándot a Ferencvárosból, aki nálam Szegeden tí­zest játszott, és most már a legjobb magyar klubban van, ahonnan csak egy lépés a nívósabb bajnokság. A fiatalabbak közül a kecskeméti Zeke Márió, a kisvárdai Ötvös Bence, a zalaegerszegi Tajti Mátyás és a paksi Skribek Alen is jó eséllyel bizonyítana külföldön, de akikben most a legtöbb potenciált látom, az az Újpestben játszó Csoboth Kevin – aki már megjárta a Benficát is –, valamint ifjabb Lisztes Krisztián a Fradiból. A felsorolt játékosok mind megállnák a helyüket erősebb bajnokságban, például a portugál élvonalban. Ami a már befutott légiósokat illeti: Szalai Attila akár egy három középső védős rendszert játszó Premier League-csapatba is bekerülhet, de olyan magas a bére a Fenerbahcéban, hogy csapdahely­zetbe juthat, mert csak a legnagyobb klubok tudnák megfizetni, amelyekbe nem biztos, hogy beférne. Kerkez Milosról már sokat beszéltünk, ő biztosan elhagyja az Alkmaart, távozása csak idő kérdése. Sallai Roland és még inkább Szoboszlai Dominik helyzete nehezebb, mert a Bundesligában sokszor a kolosszusokon, azaz a Dortmundon és a Bayern Münchenen át vezet az út az igazi magasságokba, holott már ezekbe a klubokba is pokolian nehéz bekerülni. Szoboszlai ráadásul olyan egyesületnél van, amely már nem fillérekért árul, és ezen a szinten csak a legjobb ár-érték arányt keresik a kontinens cápái. A magyar légiósok közül érdemes még megemlíteni a Philadelphiában remeklő Gazdag Dánielt, ha visszatérne Európába, csak erős bajnokság meghatározó csapatához szabad aláírnia.”

 

A Philadelphia Unionban futballozó Gazdag Dániel góljait és gólpasszait tekintve Sallai Roland szöges ellentéte. A Bp. Honvédból 2021-ben az Egyesült Államokba szerződő játékos abban az évben főcsoportdöntőt, tavaly nagydöntőt játszott az MLS-ben, statisztikái önmagukért beszélnek: a Philadelphia mezében 79 mérkőzésen 35 gólt szerzett, és 13 gólpasszt adott. Jaime Ojeda MLS-szak­újságíró gyűjtése szerint 2022-ben 72 játékos igazolt Európába az amerikai élvonalból, ezzel a legnagyobb Európán kívüli „exportőr”. Gazdag Dániel az év elején lapunknak azt nyilatkozta, érdeklődtek iránta topligás csapatok, ám egyik tárgyalása sem volt olyan meggyőző, hogy ne hosszabbítson inkább szerződést Philadelphiában. A 19-szeres válogatott támadó 2023-ban is jól játszik, így magasabb kivásárlási ára sem riaszthatja el az európai kérőket.

Szalai Attila (41) a magyar válogatott védője a Fenerbahcéban is vezéregyéniség – ki tudja, hol köt ki a nyáron… (FOTÓ: AFP)

 

Marco Rossi a magyar válogatottnál Szalai Attilának is nagy szabadságot biztosít. A háromvédős rendszerben bal oldali belső védőként progresszív labdakihozatalaival és passzai­val segíti a csapat támadásait, míg a Fenerbahcénál ha kell, négyvédős rendszerben remekel. 2021 és 2022 fordulóján rengeteg pletyka keringett arról, hogy a Chelsea megvásárolná, végül maradt Törökországban. Azóta a kieséstől menekülő West Ham mellett az egyre reménytelenebb helyzetbe süllyedő Leicester érdeklődéséről írt a nemzetközi sajtó, ám az ügy december óta teljesen elhalkult. Édesapja, idősebb Szalai Attila februárban a közmédiának azt nyilatkozta, a válogatott védőért mind az öt topligából érdeklődtek, de a télen nem lett volna szerencsés a váltás. Bár válogatott csapattársaihoz képest alacsonyabban rangsorolt bajnokságból kell a topligák valamelyikébe ugrania, meglepő lenne, ha a nyáron nem történne meg az évek óta levegőben lógó átigazolás.

Továbbra is a Bundesliga a legjobb magyar játékosok gyűjtőhelye
Egyetlen válogatott szempontjából sem mindegy, hogy játékosai az év nagy részében milyen körülmények között, milyen ellenfelekkel szemben és legfőképpen milyen csapattársakkal futballoznak. A magyar válogatott a 2000-es években bővelkedett a top öt európai bajnokságban (Anglia, Franciaország, Spanyolország, Németország, Olaszország) és az itteni másodosztályban edződő labdarúgókban, aminek azonban nem világ- és Európa-bajnoki részvétel, hanem rendre kellemetlenül végződő selejtező lett az eredménye.
Az ezredforduló idején a bundesligás Energie Cottbus hat magyar játékost alkalmazott. Bár Vincze Ottó és Horváth Ferenc nem kapott sok lehetőséget, Sebők Vilmos, Lőw Zsolt, Miriuta László és Mátyus János megalapozta az egész évtizedre, sőt azóta is jellemző magyar Bundesliga-jelenlétet. Az évtized 25 topligás magyar játékosa közül 16 játszott a német élvonalban, a teljesség igénye nélkül a legmeghatározóbb szerepet      Hajnal Tamás      (Karlsruhe, Dortmund), Huszti Szabolcs (Hannover), Dárdai Pál (Hertha), Király Gábor (Hertha) és Lisztes Krisztián (Stuttgart, Bremen) töltötte be klubjában. Gera Zoltán (West Brom­wich, Fulham), Fülöp Márton (Sunderland) és Priskin Tamás (Watford) a Premier League-ben öregbítették a magyar futball hírét, míg Vadócz Krisztián az utóbbi évtizedekben gyakorlatilag egyedüliként verekedte be magát spanyol első osztályú csapatba, az Osasunába. A magyar játékosok topligás szereplése 2008-ban ért a csúcsra, ebben az évben egyszerre tíz futballistánk (Vadócz Krisztián, Szélesi Zoltán, Priskin Tamás, Lőw Zsolt, Huszti Szabolcs, Hajnal Tamás, Gera Zoltán, Fülöp Márton, Dárdai Pál, Koman Vladimir) csapatát figyelhettük hétről hétre.
S hogy mi a helyzet most? A magyar válogatott márciusi Eb-selejtezős keretében Szoboszlai Dominikon (RB Leipzig), Willi Orbánon (RB Leipzig) és Sallai Rolandon (Freiburg) kívül nem képviselte senki az öt csúcsligát, s ha mindenki egészséges, akkor is csak Gulácsi Péter (RB Leipzig) és Schäfer András (Union Berlin) bővítette volna ezt a listát. A másfél évtizeddel ezelőtti állapot megközelítéséhez Szalai Attila és Kerkez Milos nyári csapatváltására is szükség lesz, de Horváth Krisztofer kecskeméti játéka alapján az sem lenne meglepő, ha a kölcsönből visszatérve klubjához, a Torinóhoz, lehetőséget kapna a Serie A-ban.

 

 

2023.12.09 00:03:35

Magyar válogatott nemzetisport.hu

ALAPVONAL. Elődeink elképesztő érzelmi és gondolati gazdagsággal, a szavakkal is művészien bánva, de azokkal öncélúan – a valós tartalom hiánya elfedésének szándékával – sohasem bűvészkedve írtak. Tudtak emelkedettek lenni, de bizony földbe döngölni is. Manapság elképzelhetetlen éllel, iróniával metsző kritikákat fogalmaztak meg. Olykor eltűnődöm azon, hogyan merészelték? Ilyen hatalmasak, erősek, bátrak voltak? Aztán arra jutok, nem, hanem ilyen hitelesek.

2023.12.07 22:22:08

Magyar válogatott nemzetisport.hu

NS-VÉLEMÉNY. Gulácsi ebbe az interjúba beletette a szívét-lelkét.

2023.12.05 16:53:54

Magyar válogatott nemzetisport.hu

NS-VÉLEMÉNY. Úgy gondolkodtam, egykori tulajdonos-főszerkesztőnk, Vadas Gyula is fontosnak tartotta volna a helyemben, hogy ott legyen a Tuttosport díjátadó ünnepségén.

2023.12.02 23:31:19

Magyar válogatott nemzetisport.hu

NS-VÉLEMÉNY. Most nem kellett 67 évet várni, hogy újra játszhassunk a németekkel.

2023.11.28 16:53:54

Magyar válogatott nemzetisport.hu

ALAPVONAL. A szerző tétele, hogy míg a magyarok nem voltak restek tanulni mástól (a Lánchidat megvalósító Széchenyi István dicsérete az első fejezet), addig az angolok nagyságukra büszkén, „fényes elszigeteltségben” ültek a fenekükön, a felsőbb osztályok által amúgy sokáig lenézett futballjátékot illetően is. Jólesik e reánk nézvést hízelgő gondolat.