A magyar labdarúgás az – MLSZ megalakulása, illetve az első bajnokság kiírása óta eltelt – éppen egy futballcsapatnyi évtizedében rengeteg sikert élt meg.
A legnagyobb győzelmek, a világbajnoki ezüstérmek, a kontinensbajnoki remeklések, az olimpiai győzelmek krónikája a „Királyok, hercegek, grófok” című könyv, amely a szigorú futballtörténelmi tények mellett – helyenként dokumentarista, helyenként szubjektív eszköztárral – bemutatja a főszereplőket, a társadalmi közeget, felelevenít még soha nem tárgyalt, mégis jellemző történeteket.
Rávilágít, hogyan lett rövid idő alatt Közép-Európa egyik vezető labdarúgónemzete a magyar már az amatőrkorszakban, s boncolgat egy olyan érdekes kérdést is: aranycsapatról, vagy aranygenerációról ildomosabb-e beszélni.
Az igényes kivitelű, albumszerű könyvet közel háromszáz – kuriózumszámba menő – illusztráció teszi még értékesebbé. Az MLSZ gondozásában megjelent kötetet Dénes Tamás, Hegyi Iván és Lakat T. Károly írta.
A Symbol Budapest étteremben megrendezett ünnepélyes könyvbemutatót megnyitó Borbély Zoltán, az MLSZ jogi és sajtóirodájának vezetője elmondta: a „Királyok, hercegek, grófok” bemutatója emblematikus pillanata a Magyar Labdarúgó-szövetség tavaly hivatalba lépő elnökségének, mert ez az elmúlt másfél év első MLSZ-könyvkiadványa, és egyben egy sorozat első kötete is.
Csányi Sándor, az MLSZ elnöke beszédében kiemelte: a szövetség vezetése kulcsfontosságúnak tartja a múlt megismerését és megismertetését, s reményei szerint azok is szívesen olvassák majd a könyvet, akik annak idején átélték a kötetben foglalt pillanatokat, és azok a fiatalabbak is, akik még nem ismerik mélyebben az elmúlt 110 év magyar labdarúgásának történetét.
Csányi Sándor ezt követően röviden bemutatta a könyv struktúráját: az első fejezet, a királyok korszaka a kezdetektől 1958-ig dolgozza fel a magyar futballtörténelmet, ez volt a két világbajnoki ezüst korszaka, a magyar futball alapjait lefektető, immár történelmi alakokként bennünk élő futballisták diadalaitól az Aranycsapat sikereiig. A Hercegség periódusát Albert, Mészöly, Bene vagy Göröcs neve fémjelezte, míg a Grófokét Nyilasié, Détárié vagy Garabáé.
Az MLSZ elnöke hozzátette: ez a könyv nemcsak tényeket, adatokat tartalmaz, hanem bemutatja a korszakokra jellemző társadalmi környezetet is, a szerzők színesen, szubjektív írói eszközöket használva tárja elénk a három időszakot.
„Ez a kiadvány méltó a magyar labdarúgás elmúlt száztíz évéhez, és bízom benne, hogy újabb híveket szerez futballunknak. Akik továbbra is bíznak benne, azokat megerősíti hitükben, akik pedig már lemondtak róla, azokat meggyőzi, hogy mégis érdemes hinni benne" – fogalmazott Csányi Sándor, majd bejelentette: a szövetség terveiben a későbbiekben mozgóképes kiadvány megjelentetése is szerepel a bemutatott kiadványban megjelenített korszakokról.
A bemutatón a kiadványban foglalt mindhárom korszak legendás alakjai megjelentek, a Királyok közül Grosics Gyula, Buzánszky Jenő, Sándor Károly, Rudas Ferenc, Várhidi Pál, a Hercegek képviseletében mások mellett Göröcs János, Dunai Antal, Szűcs Lajos, Fenyvesi Máté, a Grófoktól pedig többek között Nyilasi Tibor, Garaba Imre vagy Bognár György.
Az elnöki köszöntőt követően a három szerző, Hegyi Iván, Lakat T. Károly és Dénes Tamás vette át a szót.
„Először is köszönetet mondanék az MLSZ-nek, hogy méltónak talált erre a feladatra – fogalmazott Hegyi Iván. – Ugyancsak köszönet illeti Machos Ferencet, a kiadó ügyvezető igazgatóját, Kónya Juditot, a könyv tervezőjét, a Reálszisztéma Dabasi Nyomdát és mindenekelőtt azokat a legendás játékosokat, akik nélkül lehetetlen vállalkozás lett volna könyvet írni a magyar labdarúgásról. Akikről ez a kiadvány szól, mindannyian beírták magukat Magyarország történelmébe.”
„Az én feladatom a Hercegek rész megírása volt, ezt a korszakot elsősorban Albert Flórián pályafutásához kötöttem – vette át a szót Lakat T. Károly. – A megannyi drámai mérkőzés felidézése közben a legnagyobb dráma az volt, hogy miközben elmerültem a korszakban, legnagyobb főhősöm meghalt, éppen a róla szóló részek írása közben. Köszönöm azoknak, akik góljaikkal, cseleikkel, fejeseikkel, szabadrúgásaikkal és egész játékukkal lehetővé tették, hogy létrejöhessen ez a kiadvány.”
„Török Péter szakmai lektorsága mellett semmit sem könnyű megírni, ezt a könyvet sem volt az – így Dénes Tamás. – Sajnálom, hogy a Királyság korszakából kevés filmfelvétel maradt fenn, ebből a szempontból Rudas Ferencet irigylem a legjobban, mert ő még együtt játszhatott azokkal is, akiket mi már felvételeken sem láthattunk. A magyar labdarúgás történelme annyira gazdag, hogy lehetetlen volt mindent leírni róla, nehéz volt eldönteni, mi maradjon ki a rengeteg fontos anyagból, talán egyszer a most kimaradt részek is témát szolgáltathatnak egy kötethez.”