Cseh bronzérmes a két amerikai gigász mögött!

2012.08.02. 21:38
A nagy hármas: Cseh, Lochte, Phelps (Fotó: Szabó Miklós/Nemzeti Sport)
Cseh László a harmadik helyen végzett a férfi 200 méteres vegyes úszás döntőjében a londoni olimpián. A győzelmet az amerikai Michael Phelps szerezte meg 1:54.27-es időeredménnyel honfitársa, Ryan Lochte előtt.

FÉRFI 200 M VEGYES, DÖNTŐ

„AZ ELSŐ SZÁZAM BOTRÁNY VOLT!”

Cseh László a bronzérem ellenére sem teljesen elégedett a londoni olimpia 200 méteres vegyes úszó számának döntője után.

„Nem tudom, hányadik világversenyem már, ahonnan éremmel távozok. Nem volt rossz úszás, de az első százam botrány volt. Amikor itt a lehetőség, hogy elkezdjem, nem merek jól kezdeni. A két amerikait nehéz lett volna megszorítani, de talán nem lett volna lehetetlen. Úgy érzem, többre vagyok hivatott, több van bennem” – mondta Cseh László nem sokkal a döntő után a Kossuth Rádiónak.

„Rióban még, remélem, ott leszek, mert nagyon szeretnék aranyérmet szerezni” – tette hozzá.

Mindössze fél órával az után, hogy Ryan Lochte vízbe szállt 200 háton, ismét a medencében láthattuk az amerikait, ám ami ennél is fontosabb: Cseh Lászlóval együtt. Az amerikai a 4-es, a magyar az 5-ös pályán rajtolt.

Ötven méternél Michael Phelps vezetett, sőt a hát után is őrizte előnyét – világcsúcs részidőn belüli idővel. Cseh az 5. helyen fordult, majd mellen feljött a 4. helyre. Phelps Lochte-val csatázott az első helyért, és ugyan négy századdal elmaradt a pekingi idejétől, végül ez is elég volt neki, míg közben Cseh László gyorson óriási hajrát nyitva az utolsó tíz méteren megelőzte a brazil Thiago Pereirát, így ugyanaz a három úszó állhatott a számban a dobogóra, aki négy évvel ezelőtt.

Ezzel egyébként Michael Phelps lett az első férfi úszó, aki háromszor is nyerni tudott egymás után ugyanazon számban az olimpiák történetében.

Cseh László a magyar küldöttség ötödik érmét nyerte meg Londonban, és úszónknak is ez volt az ötödik olimpiai érme pályafutása során.

KISS LÁSZLÓ: CSEH LACI ITT HAGYOTT KÉT ÉRMET

„Cseh Laci ma brit oroszlánként harcolt, de kellett is, hiszen így legalább meglett a bronz. Gyakorlatilag azonban itt hagyott Londonban két érmet, s ilyenkor bánatos az ember...” – összegzett a futam után Kiss László szövetségi kapitány, aki egyszersmind kárhoztatta azokat a sportkórházi orvosokat, akik még az olimpiai kiutazás előtt különféle méréseket végeztek el Cseh László terhelhetőségével, felkészültségi állapotával kapcsolatosan.

„Ezek az orvosok anélkül szóltak bele a szakmai munkába, hogy Laci edzőjével vagy velem, a szövetségi kapitánnyal beszéltek volna. Az ügyet nem hagyjuk szó nélkül, már jeleztük a Magyar Olimpiai Bizottságnak kifogásainkat. Egy versenyző felkészítése csapatmunka, s egy team csak akkor jó, ha a tagjai összedolgoznak a közös siker érdekében” – mondta Kiss László.

MTI

Nagy hajrá kellett az ötödik olimpiai éremhez (Fotó: Szabó Miklós/Nemzeti Sport)
8. Markus Deibler (Németország) 1:59.10
Cseh László, a londoni olimpia ötödik magyar érmese (Fotó: Szabó Miklós/Nemzeti Sport)

FÉRFI 50 M GYORS, ELŐDÖNTŐ

Nem jutott be az 50 méteres gyorsúszás fináléjába Takács Krisztián, aki összesítésben a 12. helyen végzett az elődöntőben. Takács az első előfutam egyes pályáján csobbant vízbe az ausztrál James Magnussen mellett, és a hetedik helyen csapott célba egy századdal az ausztrál mögött, 22.01-es időeredménnyel.

Az elődöntőben amúgy remekeltek az amerikaiak és a brazilok: Cullen Jones az esélyes Cesar Cielóval századra azonos időt úszott, míg mögöttük Anthony Ervin és Bruno Fratus úszta a legjobb időt.

FÉRFI 100 M PILLANGÓ

Pulai Bence nem jutott be a 100 méteres férfi pillangóúszás pénteki döntőjébe, az elődöntő összesített eredményei alapján a 14. időt úszta. Pulai, kicsit elmaradva délelőtti idejétől, 52.40-nel a 6. helyen végzett az első futamban.

A legjobb időt – 52.40 mp – a címvédő Michael Phelps úszta, mellette az ötös pályán az a dél-afrikai Chad le Clos indulhat, aki a 200 pillangó fináléjában legyőzte az amerikai sztárt. Ugyancsak ott lesz a döntőben a szerb Milorad Csavics, aki négy éve, Pekingben emlékezetes csatát vívott Phelpsszel a számban.

NŐI 200 M MELL, DÖNTŐ

Az amerikai színekben versenyző Rebecca Soni 2:19.59-es új világcsúccsal nyerte meg a 200 méteres női mellúszószámának döntőjét. A magyar felmenőkkel is bíró 25 éves úszó a japán Szuzuki Szatomit, illetve az orosz Julija Jefimovát megelőzve gyűjtötte be az aranyat, és javította további tegnapi világrekordját.

FÉRFI 200 M HÁT, DÖNTŐ

Óriási csatára és amerikai győzelemre lehetett számítani 200 méter háton, és mindez bejött, ám talán mégsem úgy, ahogy sokan gondolták: Tyler Clary 1:53.41-es időeredménnyel (egyéni rekord) – és centiméterekkel – előzte meg a japán Irie Rioszukét és honfitársát, Ryan Lochte-t.

Lochte – aki négy éve a hátúszókirály, Aaron Peisolt előzte meg – így nem tudta megvédeni címét, ugyanakkor az amerikai hegemónia így is megmaradt. 1992-ben fordult elő legutóbb, hogy nem egyesült államokbeli versenyző diadalmaskodott 200 háton, akkor a spanyol Martin López-Zubero győzött, azóta viszont csak amerikaiak örülhettek aranynak (sorrendben: Brad Bridgewater, Lenny Krayzelburg, Peirsol, Lochte és most Clary).