NB I: szabályváltozásokkal és nyolcezres diósgyőri nézőszámmal indulhat az idény

P. Gy.P. Gy.
2023.07.28. 16:39
Bognár György, a Paksi FC vezetőedzője fia, Bognár István, az MTK középpályása ellen meccsel az új idény nyitó mérkőzésén (Fotó: Végh István)
A Ferencváros–KTE rangadó elhalasztása miatt csonka, de így is négynapos fordulóval indul a labdarúgó NB I 2023–2024-es idénye. A pénteki nyitányon Bognár György, a Paks vezetőedzője saját korábbi, illetve István fia jelenlegi csapata, az újonc MTK ellen irányítja a tolnaiakat. Szombaton több mint 800 nap elteltével rendeznek újra élvonalbeli bajnokit Diósgyőrben, a Puskás Akadémia vendégjátékára legalább 8000 nézőt várnak a DVTK Arénába. A gyors léptű játékosokkal megerősített Újpest szombat este hazai pályán az átalakult Fehérvár ellen mutatkozik be. Az új idény szabályváltozásokat is hoz, mostantól várhatóan kevesebb 16-oson belüli kezezést fognak tizenegyessel büntetni a játékvezetők.

A most induló bajnokságban életbe lépő fontos szabályváltozások, hogy az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) új útmutatása és értelmezése szerint mostantól a játékos testéről, vagy a saját játékostársról a nem természetes helyzetben tartott karra pattanó labdát nem fogják kezezés szabálytalanságnak minősíteni a játékvezetők. A kapura lövéseknél történő kezezéses szabálytalanságoknál az eddigiekben általánosan alkalmazott sárga lapos figyelmeztetések sem lesznek minden esetben szükségesek. A gólörömök közben eltelt időt hozzá kell adni a félidőkhöz, a játékvezetők irányába mutatott tiszteletlen magatartás ellen pedig szigorúan és következetesen kell fellépniük a bíróknak – olvasható az MLSZ honlapján.

LABDARÚGÓ NB I
1. FORDULÓ

PÉNTEK

MTK BUDAPEST–PAKSI FC

♦ A 2021–2022-es bajnokságban mindháromszor a tolnaiak diadalmaskodtak (3–2, 4–1 és 4–0), így az örökmérleg már feléjük billen: 11 MTK-diadal, 7 döntetlen, 13 paksi győzelem.

♦ 2017 májusától nem ikszeltek, azóta 8-szor nyertek az atomvárosiak és csak 1 alkalommal – 2020 decemberében – a kék-fehérek (3–1), akik akkor a 41. perctől emberelőnyben játszottak.

♦ Amikor az MTK volt a házigazda, 7-szer győztek a hazaiak, 4-szer a paksiak, 2 bajnoki pedig – 2008-ban és 2009-ben – 1–1-re végződött.

♦ A Hungária körúti együttes egyéves távollét után tér vissza az első osztályba. Az NB II-ben a legtöbb gólt (86) szerezve, 22–8–8-as mérleggel végzett a második helyen. Tétmeccsen legutóbb április 27-én Tiszakécskén kapott ki (0–1), azóta 2-szer ikszelt, majd 2-szer nyert.

♦ A Paks tavasszal úgy lett ötödik az NB I-ben, hogy a legtöbb gólt kapta (57) a mezőnyben és közben – egyedüli csapatként – egyik játékosát sem állították ki. A pirosmentes sorozat immár 46 bajnoki óta tart. Legutóbb 2022 februárjában a Gyirmót ellen Windecker Józsefet küldték le idő előtt a pályáról.

♦ A fővárosiak hazai teljesítményük alapján – 12 győzelem, 4 iksz, 3 vereség – is másodikok voltak az előző idényben az NB II-ben. A Hidegkuti-stadionban legutóbb április 24-én a Soroksártól kaptak ki 2–1-re, azóta 1 diadal és 1 iksz a mérlegük.

♦ A tolnaiak látogatóként a leggólgazdagabb találkozókat játszották, a meccsenkénti átlaguk 4.18 találat volt, a szerzett (33) és a kapott (38) gólok számát tekintve is az élen zártak 2022–2023-ban. A vendégtabellán 50 százalékos produkcióval – 6–5–6 – negyedikek lettek, és csak rosszabb gólkülönbségükkel szorultak le a dobogóról.

SZOMBAT

DIÓSGYŐRI VTK–PUSKÁS AKADÉMIA FC

♦ A diósgyőri klubtól kapott tájékoztatás szerint a jegyeladások alapján legalább 8000 néző várható a találkozóra, NB I-es meccsen nagyjából ennyien (8376-an) több mint három éve, 2020. március 7-én az Újpest ellen voltak legutóbb a DVTK Arénában.

♦ Ez lesz a két csapat 20. élvonalbeli összecsapása, eddig minimálisan a vendég felcsútiak állnak jobban (8 győzelem, 4 iksz, 7 vereség), de a gólkülönbség 26–25 a borsodiaknak.
♦ A DVTK – 4 döntetlen és 5 fiaskó mellett – csak 3-at tudott megnyerni a PAFC elleni előző 12 bajnokijából, a máig utolsó NB I-es győzelmét viszont Molnár Gábor 94. perces találatával (2–1) éppen felette aratta. Az előző 4 találkozójukat felváltva nyertek.

♦ A Puskás Akadémia háromszor tudott diadalmaskodni a Diósgyőr vendégeként: 2014 márciusában 3–2-re, 2018 áprilisában 1–0-ra, 2020 júniusában pedig 2–1-re.

♦ A DVTK 13 pontos előnnyel és a legjobb gólkülönbséggel (79–36) nyerte meg az NB II-t, tétmeccsen 11 találkozó óta veretlen (9 diadal, 2 iksz). Legutóbb március közepén az MTK-nál kapott ki 4–2-re.

♦ A Puskás Akadémia úgy lett negyedik az előző bajnokságban, hogy csak egy ponttal maradt le a dobogóról és ugyanannyi vereséget szenvedett (8), mint a bajnok FTC.

♦ A Diósgyőr hazai pályán kimagaslóan a legjobb volt a másodosztályban, 15-ször nyert, 2-szer ikszelt és 2-szer maradt alul: 1–2 a Soroksár és a Haladás ellen – egyaránt még 2022-ben.

♦ A PAFC 5–8–4-es mérleggel negyedik lett a vendégtabellán, holtversenyben a harmadik legtöbb gólt szerezte (24), illetve egálban a negyedik legkevesebbet kapta (22). Az előző hat idegenbeli bajnokija közül csak egyet, az egerszegit bukta el (1–2).

ÚJPEST FC–FEHÉRVÁR FC

♦ 1968 óta 120 bajnoki összecsapáson vannak túl, az örökmérleg fehérvári fölényt mutat: 50 Vidi-győzelem, 26 döntetlen, 44 újpesti diadal.

♦ A párharc kezdetén az újpestiek domináltak, majd 2009 és 2021 között a fehérváriak évei jöttek, hiszen 22-szer győztek, miközben a fővárosiak csak négyszer. A lila-fehérek az előző hat bajnokin nem kaptak ki a Viditől (4 győzelem, 2 iksz), ráadásul közben a 2021-es Magyar Kupa-döntőt is ők nyerték.

♦ A IV. kerületiek pályaválasztása mellett ez lesz a 60. bajnokijuk, eddig 29 hozott újpesti diadalt, 9 végződött döntetlenre, és 21-szer nyertek a piros-kékek. A fehérváriak idegenbeli rekordsikere a 2021. januári Megyeri úti 5–0 volt – mostanáig ez az utolsó idegenbeli diadaluk az újpestiekkel szemben.

♦ Az Újpest legutóbb úgy lett nyolcadik, hogy a záró öt fordulóban mindössze négy pontot szerzett, igaz, az egyetlen győzelmét ezalatt épp az ezüstérmes Kecskemét felett aratta (3–0).

♦ A Fehérvár tavasszal csak a záró fordulóban tudta biztossá tenni élvonalbeli tagságát. A 10. helyen végzett, ennél rosszabb helyezésre és kevesebb győzelemre (8) az 1999-es kiesése óta nem volt példa a klub életében.

♦ A lila-fehér csapat 8–5–4-es mérleggel 5. helyen végzett a hazai táblázaton, otthon a legtöbb gólt kapta – 17 meccsen 28-at – , viszont az FTC után a második legtöbbet is szerezte (32) a mezőnyben.

♦ A Vidi az előző idényben 1–4–12-es mutatóval utolsó lett a vendégtabellán, egyetlen házon kívüli győzelmét tavaly október 29-én, Kispesten aratta (1–0), még Huszti Szabolcssal a kispadon. Utódjával, Bartosz Grzelakkal 3 iksz és 2 vereség az idegenbeli mérlege.

VASÁRNAP

ZALAEGERSZEGI TE FC–KISVÁRDA MASTER GOOD

♦ A mérkőzést eredetileg Kisvárdán rendezték volna, ám az Európa-konferencialigában szereplő ZTE a nagy távolság miatt kérte a pályaválasztói jog felcserélését.

♦ Tizenkét NB I-es találkozó után jelentős a vendégek fölénye, hiszen a zalaiak csak 2-szer győztek – 2020-ban és tavaly novemberben – , miközben a döntetlenek és a várdai sikerek száma 5–5.

♦ Egerszegen 6 meccsük volt az élvonalban, és a házigazdák még nyeretlenek: 4 iksz mellett ugyanis 2 kisvárdai diadal született. 2022 augusztusában 0–1-ről fordítottak 3–1-re a 2 gólt szerző Bohdan Melnik és társai, áprilisban 0–0-ra végeztek.

♦ A Magyar Kupa-győztes, az előző idényben 9. ZTE a bajnokság záró három fordulójában nem tudott győzni, és mivel az Ekl-ben csütörtökön Eszéken is 1–0-ra kikapott, már négy tétmérkőzés óta nyeretlen (2 döntetlen, 2 vereség),

♦ A 2022–2023-as kiírásban a második legtöbb döntetlent (13) játszó, az utolsó három fordulóban 6 pontot gyűjtő Kisvárda a 6. helyre futott be, a Milos Kruscsicssal elért mindkét győzelme erre az időszakra esik.

♦ A ZTE 6–5–5-ös mérleggel legutóbb csak 10. lett a hazai tabellán. Otthon a második legkevesebb gólt szerezte (17) – igaz, a harmadik legkevesebbet is kapta (16).

♦ A Várda 4–6–6-os mutatójával 6. lett a vendégtáblázaton, idegenben már 8 meccs óta nyeretlen, a legutóbbi 3 találkozóját elvesztette, az előző 4-en még gólt sem szerzett.

HÉTFŐ

DEBRECENI VSC–MEZŐKÖVESD ZSÓRY FC

♦ A legutóbbi két találkozójukat 1–0-ra nyerte meg a Loki, így 20 élvonalbeli összecsapás után kiegyenlített az örökmérleg: 4 iksz mellett mindkét gárda 8 győzelmet ért el. A gólkülönbség 27–23 a kövesdiek javára.

♦ Legutóbb 2018 novemberében, a borsodi városban ikszeltek (2–2) , azóta mindkét gárda 5 diadalt aratott.

♦ Debrecenben ez lesz a 10. találkozójuk, és bár a mezőkövesdiek csak egyszer úszták meg kapott gól nélkül, még mindig ők áll jobban, hiszen a mérleg 3–2–4 a hazaiak szemszögéből.

♦ Az 50. élvonalbeli idényét kezdő DVSC az előző pontvadászatot úgy fejezte be bronzérmesként, hogy a tavaszi szezont 10–4–3-as mutatóval megnyerte. Három pontot vert a második KTE-re és 5-öt a 2023-ban 2 meccsel több bajnokit játszó, harmadik FTC-re.

♦ A Loki csütörtökön az Európa-konferencialiga selejtezőjében 1–0-ra nyert idegenben az örmény Alaskert otthonában, és így már 7 tétmérkőzés óta veretlen (5 győzelem, 2 iksz).

♦ Az előző idényt a 7. helyen záró Mezőkövesd a legutóbbi 3 NB I-es meccsén hibátlanul teljesített – 6–1-re kiütötte a Paksot, idegenben 3–2-re megverte a Honvédot, majd otthon 1–0-ra a bajnok FTC-t. Tétmeccsen négy forduló, az április 29-i ZTE elleni hazai kudarc (1–2) óta nem talált legyőzőre.

♦ A Loki 9–4–4-es mérleggel hazai teljesítménye alapján is harmadik volt az előző pontvadászatban. A Nagyerdőben legutóbb április 14-én a Puskás Akadémiától kapott ki (0–1), azóta odahaza 3 találkozón 7 pontot gyűjtött és még gólt sem kapott.

♦ A kövesdiek 3–5–8-as mutatóval legutóbb 9. lettek a vendégtáblázaton – pedig egálban a harmadik legkevesebb gólt kapták (20), igaz, a negyedik legkevesebbet szerezték (15).