Kosár Eb: Finnország majdnem ismét csodát tett, a spanyolok nem lassítanak

2017.09.02. 22:27
Lauri Markkanen 24 pontig jutott a finn válogatottban (Fotó: AFP)
A férfi kosárlabda Európa-bajnokság A-csoportjában Lengyelország nagyon könnyen 91–61-re megverte Izlandot, Franciaország 95–87-re nyerte meg a görögök elleni rangadót, Finnország pedig majdnem megverte a szlovéneket. A B-csoportban Németország 67–57-re nyert Grúzia ellen, Olaszország 78–66-ra megverte az ukránokat. A D jelű hatosban Lettország a lengyelekhez hasonló magabiztossággal, 92–64-re verte meg Belgiumot, Oroszország 75–72-re legyőzte Szerbiát. Mint ismert, a magyar válogatott 72–48-ra kikapott Montenegrótól, ugyanebben a csoportban Spanyolország 93–56-ra kiütötte Csehországot, Románia pedig a horvátoktól kapott ki.

AZ EURÓPA-BAJNOKSÁG ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA TALÁLJA!

A-CSOPORT

Izland nagyjából 15 percig tudta tartani Lengyelországot, onnantól fokozatosan meglépett ellenfelétől a lengyel együttes, amely a félidőben már 41–29-re, a harmadik negyed végén 60–37-re vezetett. A záró játékrészre tehát a lényegi kérdések eldőltek már, pontzáporos 10 perc után 91–61-es végeredmény született.

Lengyel oldalon szépen eloszlottak a pontok (nyolc játékos szerzett legalább 7 pontot), a legeredményesebb a 15 egységig jutó Adam Waczyski, érdemes még megemlíteni a 8 pontos 10 lepattanós dupla duplát jegyző Mateusz Ponitkát. A vesztes félnél Hordur Vilhjalmsson (16 pont) emelkedett ki.

Az első forduló egyik meglepetését Franciaország finnek elleni veresége okozta. A Nando de Colo, Evan Fournier fémjelezte gárda mindenképpen javítani akartak a második fordulóban, ehhez viszont az egyik csoportfavoritot, Görögországot kellett legyőznie. A motivációnak meglett a hatása, a franciák nagyon hamar elléptek ellenfelüktől, a nagyszünetben pedig már 55–36-ra vezettek. A fordulást követően Jorgosz Printezisz és Nick Calatesz vették hátukra a csapatot, de jelentősen nem sikerült közelebb férkőzni ellenfelükhöz, a negyedik negyedben is csupán hat pontra tudtak visszajönni. Franciaország 95–87-es győzelemmel javított.

A franciáknál Fournier és Joffrey Lauvergne 21-21 pontot szerzett, De Colo 16-ig jutott. A görögök legjobb dobója Printezisz volt 22-vel.

Finnország nem tudta megismételni bravúrját, bér második mérkőzésén alaposan megszorongatta a vb-7, Eb-12. Szlovéniát. Az első negyed 22–22-es eredményét követően 33–31-re még az északiaknál volt az előny, de Igor Kokoskov tanítványai szép lassan átvették az irányítást.

54-42-nél úgy tűnt, el is dől a mérkőzés, de a Chicago Bullsba szerződő Lauri Markkanen vezetésével a finnek négy és fél perccel a meccs vége előtt 72–72-re egyenlítettek, sőt 38 másodperccel a lefújás előtt Markkanen újabb pontjaival a vezetést is átvették (78–77).

A szlovének időt kértek, Goran Dragic beszórt két büntetőt, majd egy lepattanó után Anthony Randolph kezében volt a győzelem, azonban a Real Madrid centere mindkét büntetőjét elhibázta. Maradt 13 másodperc és egy finn időkérés, azonban Randolph egy labdalopás, majd egy zsákolás után csak bebiztosította a szlovén győzelmet (81–78).

A mérkőzés legeredményesebb játékosa Dragic lett 29 ponttal, a másik oldalon Markkanen 24 ponttal zárt.

Vasárnap Franciaország–Izland, Szlovénia–Görögország és Finnország–Lengyelország találkozókat rendeznek a csoportban.

Az A csoport állása két forduló után: 1. Szlovénia 4 pont, 2. Görögország és Lengyelország 3-3 (+21-es kosárkülönbség), 4. Franciaország 3 (+6), 5. Finnország 3 (-1), 6. Izland 2.

B-CSOPORT

Az első forduló másik meglepetését Grúzia szolgáltatta, amely 79–77-re legyőzte Litvániát. Németország is győzelemmel nyitott, Dennis Schröderék Ukrajnát múlták fölül 75–63-ra. A két veretlen csapat összecsapása olyan kiélezett küzdelmet hozott, amilyet várni lehetett – tíz perc után 19–19 állt az eredményjelzőn, a félidőben 41–36-ra vezettek a németek. A harmadik negyedben fordítottak a grúzok, aztán a zárójátékrészben teljesen elfogytak, csupán 5 pontra voltak képesek. A vége: 67–57 Németországnak.

A mérkőzés legeredményesebb játékosa Schröder (23 pont) volt, Zaza Pachulia 14 pontot szerzett.

Ukrajna a mérkőzés egyes periódusait leszámítva egyenrangú ellenfele volt Olaszországnak. Tizenöt perc elteltével például 29–26-ra vezetett, akkor azonban Marco Belinelli valósággal megőrült – sorozatban három triplát dobott be, a negyed végéig (kevesebb mint, 5 perc alatt) 14 ponttal terhelte meg az ukránok gyűrűjét (33–43). A zárójátékrészben újra nyílttá vált a mérkőzés, egy nagy kapaszkodást bemutatva négy pontra megközelítették ellenfelüket az ukránok, ekkor azonban megint megismétlődött a korábbi: Belinelli mellett, Liugi Datome és Pietro Aradori is betalált távolról, 13 megválaszolatlan pontot dobtak az olaszok, végül 78–66-ra nyertek. A találkozón 55 százalékkal értékesítettek 17 hárompontost.

A győztesnél nem meglepő módon Belinelli volt a legeredményesebb 26 ponttal. Az ukránoknál Artem Pusztovij 21 pontot szórt, a korábbi szolnoki Olekszander Lipovij 20 perc alatt 4 gólpassz és kettő lepattanó mellett pontot nem szerzett.

Litvánia az első fordulóban kétpontos vereséget szenvedett a grúzoktól, második mérkőzésén azonban sokkal összeszedettebben játszva alaposan elverte Izraelt. Pedig az első negyedben még a közel-keleti válogatott vezetett 23–19-re, és félidőben is mindössze 39–38-as vesztésre állt.

A harmadik negyed bizonyult döntőnek, azt a litvánok 19 ponttal megnyerték, és 71–51-es előnyről az utolsó tíz percet már nem lehetett elszórakozni sem. Litvánia a 18 pontos Edgaras Ulanovas, illetve a 16-16 pontig jutó Mindaugas Kuzminskas és Arturas Gudaitis vezetésével végül 88–73–ra győzött, az ellenfél legeredményesebb kosarasa, Richard Howell volt 20 ponttal.

A csoportban vasárnap Grúzia–Ukrajna, Litvánia–Olaszország és Németország–Izrael mérkőzésekre kerül sor.

A B csoport állása két forduló után: 1. Olaszország 4 pont (+33-as kosárkülönbség), 2. Németország 4 (+22), 3. Litvánia 3 (+13), 4. Grúzia 3 (-8), 5. Ukrajna 2 (-24), 6. Izrael 2 (-36).

C-CSOPORT

A csoport első szombati mérkőzésén Montenegró gyakorlatilag az első pillanatoktól kezdve vezetve, 72–48-ra legyőzte Magyarországot.

Nincs kérdés, Spanyolország a csoport legerősebb csapata! A Montenegró elleni 39-pontos siker után Csehországot 93–56-ra verte meg. A lepattanócsatát 50–28-ra nyerte meg a címvédő, a büntetőarány 28–4 lett a javukra, a gólpasszok terén 30–16 a különbség. Már az első negyedben eldőlt a mérkőzés, valószínűleg a csehek is inkább a mieink elleni hétfői sorsdöntő meccsre készülnek, igaz, Tomás Satoransky így is játszott 30 percet (8 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz). A címvédőnél senki sem volt pályán 21 percnél többet, Pau Gasol alig több mint 20 perc alatt 26 pontot és 8 lepattanót jegyzett.

Románia a csehektől elszenvedett vereség után a szombati meccsen nekiesett a horvátoknak, Andrei Mandache és Vlad-Sorin Moldoveanu tripláit két dupla követte, és 4 perc után máris 10–0 állt a hazaiak neve mellett. Ezzel azonban ki is dobta magát az együttes, a horvátok egy 20–2-es szériával válaszolva már az első negyed végére visszavették a vezetést, és fokozatosan növelve az előnyt végül 74–58-ra győztek.

A hazaiaknál Moldoveanu 14 pontot dobott, a győztes csapatban Bojan Bogdanovic 21, Dario Saric 11, míg Luka Zoric 10 pontig jutott.

Egy pihenőnap után hétfőn Magyarország a csehekkel, Montenegró a horvátokkal, míg Románia a spanyolokkal játszik.

A C csoport állása két forduló után: 1. Spanyolország 4 pont (+76-os kosárkülönbség), 2. Horvátország 4 (+25), 3. Montenegró 3 (-15), 4. Csehország 3 (-22), 5. Románia 2 (-31), 6. Magyarország 2 (-33).

D-CSOPORT

A végeredmény alapján Lettország sem adott túl sok esélyt Belgiumnak. Kristaps Porzingisék a páros negyedeket összesen 35 ponttal nyerték meg, a belgák viszont a páratlanokban játszottak jobban, így a negyedik negyed elején még 63–58-ra megközelítették ellenfelüket. Innen repesztett egy 23–0-s (!) futást a lett együttes, amely végül 92–64-re nyerte a találkozót.

A győztesnél Janis Timma és Porzingis 27 pontnál állt meg. A belgáknál csak Axel Harvelle (12) dobott tíznél több pontot.

Egyre valószínűbbé válik Oroszország csoportgyőzelme, miután a házigazda Törökország után Szerbiát is legyőzték. Az oroszok ugyanolyan mérkőzést játszottak, mint az első fordulóban – hol az egyik, hol a másik együttes produkált egy jobb periódust, de a különbség szinte végig 5 ponton belül mozgott. Hét perccel a vége előtt 60–59-re vezetett a déli szomszédunk, ekkor érkezett Tyimofej Mozgovtól 7 megválaszolatlan pont (65–60 az oroszoknak). Ezután Alekszej Sved is beszállt a pontgyártásba, miközben Szerbia kulcsfontosságú büntetőket hagyott ki a végén. Oroszország 75–72-re győzött.

A győztesnél Sved 22 pontot szerzett, a szerbeknél Bogdan Bogdanovics és Boban Marjanovics 19-19 pontig jutott.

A vereséggel kezdő csapatot csatáját Törökország nyerte 84–70-re Nagy-Britannia ellen, a győztes csapatban Melih Mahmutoglu 24, Semih Erden 19 pontig jutott, a briteknél Andrew Lawrence és Gabriel Olaseni 15-15 ponttal volt a eredményesebb.

Hétfőn a britek a lettekkel, míg a törökök a szerbekkel csapnak össze, Belgium pedig a még hibátlan Oroszországgal méri össze erejét.

A D csoport állása két forduló után: 1. Oroszország 4 pont, 2. Lettország 3 (+18), 3. Törökország 3 (+11), 4. Szerbia 3 (+7), 5. Belgium 3 (-15), 6. Nagy-Britannia 2.