Férfi kosár vb-selejtező: szép magyar siker Csehországban

BOBORY BALÁZS, FAZEKAS ZOLTÁN (Chomutov)BOBORY BALÁZS, FAZEKAS ZOLTÁN (Chomutov)
2022.08.27. 20:07
Akcióban a szombati mérkőzést 20 ponttal záró Hanga Ádám (Fotó: FIBA Europe)
Bravúros és teljesen megérdemelt győzelmet (82–79) aratott Csehország ellen idegenben a magyar férfi kosárlabda-válogatott világbajnoki selejtezőn, így önbizalommal telve utazhat tovább a jövő héten kezdődő Európa-bajnokságra.

FÉRFI KOSÁRLABDA VB-SELEJTEZŐ, 2. SZAKASZ
K-CSOPORT, 2. FORDULÓ
CSEHORSZÁG–MAGYARORSZÁG 79–82 (23–23, 21–24, 21–15, 14–20)
Chomutov, 3616
néző. Vezette: Castillo (spanyol), Jurcevic (horvát), Velikov (bolgár)
CSEHORSZÁG: Sehnal 3, HRUBAN 26/12, Kyzlink 6, VESELY 13, BALVÍN 15/3. Csere: Auda 10, Pulpan, Jelínek, Palyza, Peterka 6, Kriz. Edző: Ronen Ginzburg
MAGYARORSZÁG: HANGA 20/6, Vojvoda 3/3, Benke 7/3, Allen 6, KELLER Á. 8. Csere: VÁRADI 8, HOPKINS 10/6, Perl 10/3, Eilingsfeld 7, Ferencz 3/3. Edző: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 2. perc: 7–3. 5. p.: 11–13. 9. p.: 21–19. 12. p.: 23–27. 16. p.: 35–39. 18. p.: 44–39. 24. p.: 53–49. 28. p.: 57–57. 34. p.: 67–68. 37. p.: 71–77. 39. p.: 72–79
Ronen Ginzburg:
– Sajnálom, hogy veszítettünk. Nem játszottunk jól, de volt három-négy lehetőségünk, hogy változtassunk a mérkőzés alakulásán, sajnos buta hibákat követtünk el. Gyorsan változtatnunk kell, és hiszem, hogy jövő héten más arcunkat mutatjuk az Eb-n.
Ivkovics Sztojan: – A támadó lepattanók miatt nyertünk, ez volt a hatodik mérkőzésünk a nyáron, amikor fizikailag erősebb csapat ellen több támadó lepattanót szereztünk, és kevés volt az eladott labda. Ha akarunk nyerni az erősebb csapatok ellen, ezt kell megtartani. Boldog vagyok és büszke a csapatra, tudom, hogy még nehezebb meccsek jönnek most.

Gyakorlatilag hamarabb érkezett meg a Rocknet Arénához a magyar válogatott, mint a házigazda, hiszen amikor a csapat busza leparkolt a sportcsarnok előtt, és Hanga Ádámék leszálltak, akkor a hazaiak néhány méternyire ballagtak mögöttük. Bő három órával később is előrébb jártak a mieink, akik bravúros győzelmet aratva bevették Chomutovot.

A világbajnoki selejtező 2. körében, a K-csoport 8. fordulójában a mieink a 46 ezer lelket számláló településen, ebben a német határhoz közeli, valljuk be, álmoska kisvárosban abban a reményben léptek parkettre, hogy az előző játéknappal ellentétben győzni tudnak. A kicsi, de hangulatos és erősen retro-beütéses wellness hotelben nagyot pihentek Vojvoda Dávidék ebéd után.

VÉLEMÉNYEK
KELLER Ákos, a magyar válogatott centere: – Nagyon boldog vagyok a győzelem miatt, szerdán a litvánok ellen szoros vereséget szenvedtünk, most tettünk azért, hogy jó hangulatban mehessünk az Eb-re, és önbizalmat is merítettünk a csehek legyőzéséből. Szoros meccs volt, szerettük volna tartani a döntetlen közeli eredményt a mérkőzés folyamán, örülök, hogy a végén mi maradtunk higgadtabbak.
Patrik AUDA, a cseh válogatott erőcsatára: – Kemény, támadó szellemű mérkőzés volt. Hullámzó volt a játék, a magyarok sok támadó lepattanót szereztek. Itthon voltunk, de kevesebb energiát tudtunk beletenni a meccsbe. Tanulnunk kell ebből, de elfelejteni is, ami történt, mert fontos meccsek következnek az Európa-bajnokságon, és javulnunk kell.

És ismét ott volt velük Mikael Hopkins. A honosított amerikai center, aki egy rettenetes családi autóbaleset miatt utazott haza több mint másfél hete Kecskemétről a tengerentúlra, Brnóban csatlakozott a többiekhez, és mindkét helyszíni edzésen részt vett, s végül Karahodzsics Kemal helyett bekerült a keretbe.

Az 5200 néző befogadására alkalmas jégcsarnok környékén – a szinte kihalt belvárossal ellentétben – nagy volt a gyalogos- és gépkocsiforgalom a meccs miatt, a környező sörözők és cukrászdák is tele voltak cseh drukkerekkel, akik szolid tapssal köszöntötték a vendégcsapatot. A hazaiak, akik a 2019-es vb-n a 6., a tavalyi tokiói olimpián a 9. helyen végeztek, szerdán 35 ponttal kikaptak Párizsban a franciáktól, s ezúttal is nélkülözték sérült klasszisukat, a meccsre készült kiadvány címlapján (még) mosolygó Tomás Satoranskyt.

A Litvániától szoros csatában vereséget szenvedő (78–88), de jól és szervezetten kosárlabdázó magyar válogatott ott folytatta, ahol Szombathelyen abbahagyta: koncentrált, fegyelmezett és jó játékkal kezdett, főleg támadásban jeleskedtek a mienk. Ugyan az első négy hazai támadás kosárral ért véget – az ukrán Prometej 217 centis centere, Ondrej Balvín közelről és távolról is eredményes volt –, szoros volt a mérkőzés eleje, mert a mieink is jól céloztak. Hopkins jól szállt be, egy percen belül szerzett egy triplát és egy kettest, valamint megkaparintott egy támadólepattanót.

Csaknem nyolc percig nem követtek el a mieink személyi hibát, de így is többször vezettek. Az első félidő nem a védekezésről szólt…

Hanga beindult a második negyedben, remekbe szabott kosarakat szerzett betörésből, és sorra halászta el a lepattanókat a hazaiak centerei orra elől. Hiába dobott 58 százalékkal a félidőben a cseh gárda, triplányi magyar vezetéssel ért véget a félidő.

A fordulás utáni 9–0-s hazai rohanást Hanga félhorga törte meg, üldözőszerepbe kerültünk, ám egy Falco, Körmend kombinációt követően jött egy gyönyörű hárompontos Ferencz Csabától Perl Zoltán passza után, s újra egyenlő volt az állás (28. p.: 57–57). Nagy csata dúlt a pályán, Balvín tarolta le Hangát a félpályánál, s ami elsőre is sportszerűtlen hibának tűnt, azt a bírók egy kis videózás után ugyanígy ítélték meg. Keller Ákos duplájával újra nálunk volt a vezetés a 34. percben, sőt három perccel a vége előtt már hat pont volt az előnyünk, amelyből hármat meg is őriztünk a lefújásig.

A megérdemelt sikerrel életben maradtak a vb-álmok, válogatottunk versenyben maradt a csoport első három helyéért a novemberben folytatódó selejtezőkben, amelynek következő ablakában a bosnyákok elleni idegenbeli meccset követően a cseheket fogadjuk majd. Ám előtte jön az Európa-bajnokság, amelyet szeptember elsején a bosnyákok elleni mérkőzéssel, a csehországi diadalból plusz önbizalmat merítve kezd meg válogatottunk Kölnben.