Férfi kosár vb-selejtező: egy pont döntött Portugália ellen

F. Z., L. A.F. Z., L. A.
2022.07.01. 19:51
Benke Szilárd támadásban a portugálok elleni vb-selejtezőn (Fotó: MTI)
A magyar férfi kosárlabda-válogatott 69–68-ra legyőzte Portugáliát a két csapat péntek esti budapesti világbajnoki selejtezőjén, és ezzel biztossá tette, hogy továbblép a selejtező következő fordulójába.

HANGA ÁDÁM is ott volt a Tüskecsarnokban péntek este, ám sajnos a Real Madriddal idén spanyol bajnoki címet nyerő klasszisunk combsérülése miatt nem lett nevezve, csak a keret hangulatát tudta javítani a kispadról, s jelenlétével próbálta feldobni a többieket a portugálok elleni világbajnoki selejtezőn.

A 33 éves kosaras legutóbb öt éve, az Európa-bajnokságon húzta magára a válogatott mezt tétmérkőzésen, a szerbek elleni vesztes nyolcaddöntőben. A pénteki találkozó előtt tudtuk, ha Váradi Benedekék nyernek, akkor biztosan továbbjutnak a következő csoportkörbe.

Az említett játékos, a Falco karmestere szerezte a találkozó első kosarát, egy triplát, amire Ricardo Monteiro hasonlóval válaszolt. A 7. percig tapadtak a piros mezesek a magyarokra, de a 9. percben 19–11-re sikerült elhúznunk. A vendégek 5–0-val kezdték a második negyedet, lét és fél percig nem született magyar pont. Elsősorban távolról próbálkoztak a portugálok, a jó hazai védekezés miatt ritkán jutottak a gyűrű közelébe. A honosított amerikai erőcsatár, az agilisan játszó Mikael Hopkins második hárompontosa után tíz ponttal megugrott a magyar csapat, majd Benke Szilárd kettő plusz egyes kombinációjával már 31–18-at mutatott az eredményjelző. Ám egy 8–0-s vendégetap után megint szorosabb lett a meccs.

Fordulás után egyre több hiba csúszott mindkét együttes játékába, s a 26. percben már csak egy ponttal vezettünk, noha szinte csak triplával próbálkoztak a vendégek. Megakadt a magyar együttes mind támadásban, mind védekezésben, jött is az időkérés, mégis átvették a vezetést a portugálok egy triplával (45–47) a 27. percben, először a találkozón. Ekkor Somogyi Ádám lépett elő gyors egymásutánban szerzett öt ponttal, rendeztük a sorainkat, s a 34. percben ismét kilenccel járt előrébb a hazai gárda.

Csakhogy még nem volt vége: három perccel a lefújást megelőzően háromra újra feljött Portugália, ekkor Hopkins harcossága is kellett, hogy a gyenge hazai büntetőzés (13/25), ne legyen fatális. A vége körömrágós lett: 67–66-nál ziccerben átdobta a gyűrűt Miguel Queiroz, amikor a vendégek a győzelemért támadtak, a magyar válogatott pedig egy ponttal behúzta a meccset és továbbjutott.

FÉRFI KOSÁRLABDA VB-SELEJTEZŐ
5. FORDULÓ, E-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–PORTUGÁLIA 69–68 (21–13, 19–18, 13–21, 16–16)
Tüskecsarnok, 3000
néző. V: Gurion (izraeli), Straube (német), Zupancic (szlovén)
MAGYARORSZÁG: Váradi 7/3, Benke Sz. 8/3, Vojvoda 6, Keller Á. 3, ALLEN 11. Csere: HOPKINS 9/6, SOMOGYI Á. 10, Eilingsfeld 3, Perl 8, Filipovity 4. Edző: Ivkovics Sztojan
PORTUGÁLIA: BRITO 7/3, Ventura 8/3, QUEIROZ 16/3, Amarante 3/3, Monteiro 7/3. Csere: Guerreiro 4, Delgado, Araujo, LISBOA 16/12, Relvao 4, Barbosa 3/3, Voytso. Edző: Mario Gomes
Az eredmény alakulása. 3. perc: 8–7. 7. p.: 15–11. 12. p.: 21–18. 15. p.: 31–18. 18. p.: 31–26. 22. p.: 44–35. 27. p.: 45–47. 32. p.: 59–52. 37. p.: 67–60. 40. p.: 67–66
Ivkovics Sztojan:
– Köszönöm a szurkolóknak, akik szép számmal kijöttek és támogattak bennünket. Mindent elárul a csapat szeretetéről, hogy az utóbbi öt évben a hazai meccseinken már három nappal a találkozó előtt minden jegy elfogyott. Most nem játszottunk jól, hanem harcoltunk. Kiemelném azt is, hogy minden labdáért küzdöttünk, mentünk a támadólepattanókért. Egységes, egymásért küzdő társaság a miénk.
Mario Gomes: – Nyolc-tíz évvel ezelőtt nem gondoltuk volna, hogy egy nálunk magasabban rangsorolt együttes ellen egylabdás meccset fogunk játszani. Jól küzdött a csapatom, egy telt házas mérkőzésen, azonban nem gondolom, hogy egy ilyen szoros találkozón az ellenfélnek kétszer annyi büntetőt kell dobnia, ez nem volt benne a látottakban.