Férfi kosár Euroliga: a Barca nyerte a remek spanyol presztízsmeccset – videók

K. Zs.K. Zs.
2022.11.26. 00:24
Nigel Hayes-Davis, a Fener pontgyárosa szoros milánói őrizetben (Fotó: AFP)
A Barcelona nyerte meg a spanyol presztízsmérkőzést a férfi kosárlabda Euroliga e heti bőséges programjának utolsó játéknapján: a katalánok 96–84-re verték a Baskoniát péntek este hazai pályán. A címvédő Anadolu Efes idegenbeli győzelemmel lépett feljebb, vendégként nyert a Zalgiris is, a lassan erőre kapó Panathinaikosz kiütötte az ASVEL-t, míg a Monaco egyetlen ponttal gyűrte le a Bayern Münchent.

BARCELONA–BASKONIA 96–84

Az idény egyik legjobb meccsét vívta egymással a két spanyol csapat: végig kiélezett volt a csata, a többnyire vezető Barcelona csak az utolsó percekben tudott valamelyest ellépni vendégétől. A negyedik negyed elején, 78–78-nál még együtt volt a két csapat, akkor jött egy 18–4-es Barca-roham – a 17 ponttal záró Cory Higgins 11-et az utolsó 5:08 percben szerzett. Jan Vesely 18-cal járult hozzá a katalánok idénybeli legmagasabb Euroliga-pontterméséhez, a vendégeknél Markus Howard 25 pontot termelt.

BOLOGNA–ANADOLU EFES 80–85

Szép lassan kapaszkodik felfelé a címvédő Anadolu Efes, ez volt sorozatban a harmadik győzelme. Nem volt persze könnyű menet, hiszen bár végig a török csapat vezetett, a harmadik negyedben egyszer 16 ponttal is, másfél perccel a vége előtt már csak egy volt a különbség (76–77). Általában ilyenkor lép elő Will Clyburn, most is megtette, és 56 másodperccel a végső dudaszó előtt behajított triplájával sínre tette csapatát – igaz, azért még ki kellett büntetőzni a végét. Clyburn 21 ponttal, 7 lepattanóval és 4 assziszttal zárt. A két csapat húsz év után vívott újra Euroliga-mérkőzést; ez most amolyan szuperkupának is betudható volt, hiszen az Efes Euroliga-címvédőként, a Virtus az Eurokupa legutóbbi győzteseként lépett pályára.

PANATHINAIKOSZ–ASVEL 77–58

Éledezik a Panathinaikosz is, az idényt nagyon rosszul kezdő athéni csapat a legutóbbi négy meccséből már a harmadikat nyerte meg. A második negyedben nyílt az olló, a különbség harminc pont közelében is járt a nagyszünet után, a hármasokat tragikusan dobó (3/18) ASVEL-nek semmi esélye sem volt. Dwayne Bacon 25 pontos egyéni Euroliga-csúccsal fűtötte a hazai gépezetet.

MONACO–BAYERN 80–79

Jó passzban lévő Bayern érkezett a hercegségbe, a látottak és az eredmény inkább ezt tükrözi, mint a tabellán elfoglalt helyezéseket. Jobbára a Monaco vezetett, de a bajorok – főleg az öt triplát beszóró Andreas Obst révén – az utolsó pillanatokig tartották magukat. A második félidőben Elie Okobo vitte a hátán a Monacót, 16 pontjából 14-et akkor szerzett.

VALENCIA–ZALGIRIS 76–80

A két csapat legutóbbi hat mérkőzéséből ötöt a vendégségben játszó csapat nyert meg, és most sem történt másként. Pedig sokáig a Valencia vezetett, aztán a negyedik negyedben elkapta a fonalat a Zalgiris, fordított, Tyler Cavanaugh a legjobbkor dobta az egyetlen tripláját, és a lépéselőnybe kerülő vendégek jobban bírták a meccs végi büntetőzést.

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNT

Alig voltunk túl a kedden és szerdán lejátszott fordulón, csütörtökön megkezdődött a 10. kör a férfi kosárlabda Euroligában: a ligaelső Fenerbahce legyőzte és az utolsó helyre lökte a Milant, a Real Madrid és a Crvena zvezda folytatta győzelmi sorozatát, míg az Olympiakosz a keddi vereséget hazai győzelemmel feledtette.

REAL MADRID–PARTIZAN 105–97

Két nappal a súlyos barcelonai vereség után a nyerő szériában lévő Real Madridnál vizitálni szép kihívás, és a Partizan tulajdonképpen szépen helyt is állt: eleinte vezetett, majd miután fordult az állás, 99–92-re felkapaszkodott, és ha nincs két kritikus labdaeladás a végjátékban… De volt, így a jó passzban lévő Real Sergio Llull (20 pont) és Walter Tavares (17 pont, 8 lepattanó) vezérletével behúzta sorozatban az ötödik győzelmét is. A madridiak a múlt héten kisebb sérülést szenvedő Hanga Ádámot nem nevezték a mérkőzésre.

MILAN–FENERBAHCE 72–82

A címvédő Anadolu Efestől elszenvedett súlyos vereség után két nappal egy másik török csapat látogatott Milánóba, a hazaiak sok jóra nem számíthattak – ehhez képest az első félidőben szinte végig vezettek, egyszer 16 ponttal is. Ettore Messina emberei egy pillanatig sem álltak le, de a nagyszünet után érvényesült a papírforma, a Fener fokozatosan ellépett, és Nigel Hayes-Davis 22 pontjára építve sorozatban negyedszer is győzött.

OLYMPIAKOSZ–ALBA BERLIN 86–76

Az Alba Berlin sem reménykedhetett abban, hogy vereségszériája éppen most szakad meg. Már az is elismerésre méltó, hogy pillanatnyi formájában a német csapat – a 17 labdaeladás ellenére – képes volt szinte végig szoros meccset játszani a tabella második helyezettjével. A két pireuszi vezér, Szasa Venezkov (24 pont, hat lepattanó) és Kosztasz Szlukasz (12 pont, 11 assziszt) ezúttal is tette a dolgát, a „vörösök” győztek, az Alba pedig zsinórban hetedszer is vesztett.

CRVENA ZVEZDA–MACCABI TEL-AVIV 69–68

Harmadik Euroliga-mérkőzését játszotta új edzőjével, Dusko Ivanoviccsal a Zvezda – és a harmadikat is megnyerte! Nem sokon múlt, hogy a Maccabi végre nyerjen idegenben, de az amúgy remekül játszó Lorenzo Brown (23) a végső dudaszó pillanatában eleresztett kétségbeesett triplája célt tévesztett, így maradt az egypontos hazai előny, őrjönghetett a lelkes belgrádi publikum. Nemanja Nedovics 12 ponttal vezette a hazai lőlapot.

Monaco (francia)–Fenerbahce (török) 93–96
Alba Berlin (német)–Crvena zvezda (szerb) 84–88 – h. u.
Maccabi Tel-Aviv (izraeli)–Olympiakosz Pireusz (görög) 90–84
Valencia Basket (spanyol)–Real Madrid (spanyol) 73–80
Emporio Armani Milan (olasz)–Anadolu Efes Istanbul (török) 51–80
Barcelona (spanyol)–Partizan Beograd (szerb) 79–68
Szerdán játszották
Panathinaikosz (görög)–Virtus Segafredo Bologna (olasz) 88–85 – h. u.
ASVEL Villeurbanne (francia)–Bayern München (német) 74–75
Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol)–Zalgiris Kaunas (litván) 93–73

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.