Férfi kosár Euroliga: még Hanga nélkül nyert a Real Madrid

K. Zs.K. Zs.
2022.10.21. 23:39
Scottie Wilbekin (balra) 20 pontot szerzett az újra nyerő Fenerbahcéban (Fotó: AFP)
A pénteki játéknapon megfeleződött a veretlen csapatok száma az európai kosárklubok elitbajnokságában, a férfi Euroligában: a Baskoniát az ugyancsak hibátlan Olympiakosz győzte le izgalmas csatában, az Alba Berlin a címvédő Anadolu Efes otthonában maradt alul. A Real Madrid magabiztos hazai, a Monaco meglepetésszámba menő idegenbeli győzelemmel tudta le a 4. fordulót.

ANADOLU EFES–ALBA BERLIN 78–74

Története legjobb Euroliga-rajtját futotta az Alba Berlin, de egyelőre meg kell elégednie ennyivel, illetve azzal, hogy a címvédő otthonában szinte az utolsó pillanatokig kiélezett meccsen vesztette el a veretlenségét. Hetven-hetven után öt percen át csupán két pontra volt képes a német csapat, Bryant Dunston kétszer is látványos blokkal fékezte meg akcióját. Vaszilije Micsics 20 ponttal és 11 assziszttal, Will Clyburn 16 ponttal, 11 lepattanóval zárt a hazai csapatban.

BASKONIA–OLYMPIAKOSZ 92–97

A sikeres barcelonai és madridi portya után pénteken újabb spanyol helyszínen, Vitoriában készült nyerni a pireuszi csapat, az első negyede parádésan is sikerült, 18 ponttal vezetett, de aztán átvették a kezdeményezést a hibátlan mérlegük megtartásáért harcoló hazaiak. De volt ebben a meccsben még egy nagy fordulat: az addig is megbízhatóan termelő Szasa Vezenkov (26 pont) mellé felnőtt Kosztasz Szlukasz (20), a negyedik negyed 14–0-s pireuszi száguldását 10 ponttal fűtötte, 79–74-re már az Olyampikaosz vezetett, és előnyét meg is tartotta. Az első vereségét elszenvedő Baskonia triplagyárosának, Markus Howardnak ezúttal nem mentek a hármasok (1/7).

PANATHINAIKOSZ–MONACO 80–83

Kiválóan kezdett a monacói csapat, 11–0-s rohammal meglépett 27–10-re, és bár a tekintélyes előny elolvadt, a görög házigazda csak másodpercekre volt képes fordítani. A meglepő vendégsikerben nagy szerepe volt Mike Jamesnek, aki a hajrában zsinórban tíz monacói pontot szórt – a korábban a Panathinaikoszban is játszó amerikai irányító összesen 27 ponttal keserítette volt csapatát.

REAL MADRID–CRVENA ZVEZDA 72–56

A madridiak gyorsan megnyugtató előnyt építettek, és magabiztosan le is győzték az egyelőre nyeretlen szerb bajnokot. A Zvezda becsülettel helytállt, fel-felkapaszkodott az egyenlítés küszöbéig, de ezen az estén ennyi volt a maximum. A Real ezúttal is Hanga Ádám nélkül lépett pályára; mint beszámoltunk róla, a sérülésből gyógyuló magyar válogatott játékosnak a napokban kisfia született.

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNT

Alig voltunk túl a 3. forduló keddi, szerdai izgalmain, máris újabb játéknap kínált mozgalmas programot a férfi Euroligában. A 4. forduló csütörtök esti műsorában a Zalgiris Kaunas nem egészen fél perccel a vége előtt fordított, majd a csarnokot megtöltő 15 000 szurkolója legnagyobb örömére egy ponttal legyűrte (73–72) a Barcelonát. A Fenerbahce nagy izgalmak árán védte meg százszázalékos mérlegét, a Maccabi Tel-Aviv három napon belül a második francia vendégét is legyőzte, a Partizan Beograd elkönyvelte első győzelmét, míg a Bayern Münchennek ugyanez csak majdnem sikerült.

ZALGIRIS–BARCELONA 73–72

Sokáig úgy tűnt, nagyobb izgalmaktól mentesen behúzzák a győzelmet a hazaiak, a meccs derekán állandósult a közel tízpontos előnyük, de a Barca a harmadik negyedben visszajött, sőt előnyt is szerzett, és a hajrában akármerre billenhetett volna a mérleg nyelve. Arnas Butkevicius 26.3 másodperccel a vége előtt ágyúzta be azt a triplát, amelyikkel fordított a Zalgiris, de a győzelemhez kellett még Keenan Evans (18 ponttal ő volt a meccs legeredményesebb embere) bedobott büntetője – és egy elhaló Tomás Satoransky-dobási kísérlet a legvégén. Két napon belül két Zalgiris-győzelem, több mint 15 000-en tomboltak a Zalgirio Arenában…

FENERBAHCE–VALENCIA 79–77

A Valencia remek első félidőt produkált, 13 pontos előnyt is épített, aztán beindultak a Fener triplavetői, Nigel Hayes-Davies (17 pont) és Scottie Wilbekin (20) bevert fejenként hármat, fordult az állás, és 14 másodperccel a vége előtt hattal vezettek a hazaiak. Ebben még lehetett fordulat? A spanyolok megjátszották, egypontnyira feljöttek, aztán utolsó esélyként már csak egy kétségbeesett kísérletre maradt idejük – a csoda elmaradt, a Fenerbahce 4/4-en áll.

PARTIZAN–BOLOGNA 90–62

Egy pillanatig sem volt kérdéses, hogy a sorozatba nyolc év után visszatérő belgrádiak elkönyvelik első győzelmüket: a 20 pontos James Nunnally vezérletével végig vezettek, volt, hogy 31 ponttal is. Az sem mellékes, hogy előbb lett meg az első diadal, mint az ősi rivális Crvena zvezdának…

MACCABI TEL-AVIV–VILLEURBANNE 88–69

Nem úgy indult a mérkőzés, hogy ilyen sima lesz a vége, tíz pont fölött is volt a franciák előnye, de a nagyszünet után összeállt a hazaiak védőjátéka.

BAYERN MÜNCHEN–MILAN 81–83

Sokáig vezetett a Bayern, még a végén is karnyújtásnyira volt az első győzelem, ugyanis miután Billy Baron triplájával fordított a Milan (81–82), a bajorok még támadhattak, sőt 3.9 másodperccel a végső dudaszó előtt Nick Weiler-Babb két büntetőt dobhatott – csakhogy mindkettőt elhibázta! Paul Zipsernek maradt egy sóhajtásnyi ideje egy egészpályás triplára, de kevés híján az sem ment be.

265–3130.000

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.