Pokoli izgalmak után Andrej Kirilenko és társai Európa trónján

2007.09.16. 23:49
Fantasztikus mérkőzésen Oroszország 60-59-re legyőzte a világbajnok spanyol válogatottat a férfi kosárlabda Európa-bajnokság döntőjében. Az utolsó 1 perc 47 másodpercben csak az oroszok szereztek kosarat, és a 6-0-s rohammal végül az utolsó másodpercekben fordítottak. A döntő kétpontost az oroszok honosított amerikai hátvédje, Jon Robert Holden dobta 5 másodperccel a dudaszó előtt.
A spanyolokat vagy a litvánokat esélyesebbnek tartották, mégis az oroszok szerezték meg az aranyérmet

2007 Oroszország
A baltiak sikerét hozó litván-görög bronzcsata után már csak egyetlenegy találkozó volt hátra, a sportág 35. kontinensbajnokságának fináléja. A Juan Carlos Navarro, José Calderón, Pau Gasol trió vezérelte házigazda és a pocsék NBA-szezon után az Európa-bajnokságon megtáltosodó Andrej Kirilenko nevével fémjelzett orosz nemzeti csapat feszült egymásnak. Középdöntőbeli randevújuk hazai győzelemmel ért véget (81-69).

A mágikus trió a döntőig vezető rögös úton rendre túlsegítette a spanyol armadát, ha mindhármuknak kijön a lépés, az nem sok jót jelent az aktuális riválisnak. Kirilenko remeklése nem hasonlítható ugyan Dirk Nowitzki one-man showjához, teljesítménye mindenesetre meghatározza David Blatt együttesének teljesítményét.

Éppen csak elkezdődött a várva várt csúcstalálkozó, s már is egy kényszerpauza borzolta az idegeket. A 3. percben Rudy Fernandez állhatott a büntetővonalhoz, hogy dobjon kettőt. Szó se róla, mindkétszer tanítanivaló módon talált a gyűrűbe (7-4), csakhogy a kísérletek között mintegy két perc telt el. Az oroszok gyűrűjén ugyanis a háló megmakacsolta magát, „lehámozta magát" rendeltetésszerű helyéről. Egy létrára pattanó, a 215 centis Pau Gasol mellett eltörpülő úriember azonban orvosolta a problémát, így folytatódhatott a játék.

Alaposan elhúztak a hispánok, az első etap felénél Calderón menetrendszerű triplájával már 15-4-re vezetett a vendéglátó. A dudaszó pillanatában Cabezas újabb két egységgel toldotta meg az addigi húszat (22-11), így Pepu Hernandez elégedetten dörzsölhette tenyerét tízpercnyi játék után. A 15. percben Szavraszenko horogdobása után alaposan átgondolta a játékszer, hogy mitévő legyen, végül befelé pattant, ezzel újra lőtávon belülre került Oroszország (25-19).

A nagyszünetig hátralévő időben majdnem elszórakozta előnyét a házigazda. A visszaesés okait kutatva felesleges lett volna magánynyomozó után kiáltani, a védekezés nemes egyszerűséggel fellazult, a támadójáték pedig szétesett. Az oroszok annak ellenére feljöttek három pontra, hogy pocsékul dobtak távolról, kilenc kísérletük közül csupán egyetlenegy ment be. Ponkrasov higgadtan büntetőzött hat másodperccel a félidő vége előtt, így a spanyoloknak a helyszínen szurkoló Pedro Almodóvar, és Rafael Nadal féltávnál rezignáltan pásztázta az eredményjelzőt (34-31).

A 26. perc egyértelműen Kirilenko minutuma volt, előbb blokkolt, majd szórt egy hármast. Lenyomta Reyest, mint postás a bélyeget, a túloldalon pedig védője szorításában volt eredményes távolról (42-39). Másfél negyeddel a vége előtt a sok-sok fault okozott fejtörést Blatt mesternek, de az orosz csapatnak így is volt tartása. Sőt, a harmadik szakasz végét jelző dudaszó felharsanásakor akár egyenlíthetett volna, de Pasutyin távolija pontatlan volt. A 196 centis orosz hátvéd a záró felvonás elején azonban javított, Moszkvából vágta be a hármast a spanyol gyűrűbe (49-49).

Kirilenko után Szavraszenko is összeszedte negyedik személyi hibáját, a hazai oldalon Calderon három faultja jelentette a "csúcsot". Öt perccel a (kéthetes káprázat) vége előtt 54-52-es spanyol vezetésnél megremegett Pau Gasol keze, mindkét büntetőjét elpuskázta, a tizenkét lepattanóval záró Hrjapa röviddel ezután kipontozódott. A duplája-duplája ellenére visszafogottan teljesítő Pau Gasol 1:48-cal a vége előtt a palánk alól növelte a különbséget (59-54), David Blatt azonnal időt kért. Szavai nem voltak hasztalanok, Kirilenko büntetőivel, Morgunov, és Holden középtávolijával fordított Ororszország (59-60). Fel volt adta a lecke a házigazdának, két másodpercük maradt. A dudaszó pillanatában Gasol dobása leperdült a gyűrűről, az oroszok nyerték az Eb-t. A torna legértékesebb játékosának (MVP) Kirilenkót választották.

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG (SPANYOLORSZÁG)