Szétlövésben kikapott a svédektől, de bennmaradt a női hokiválogatott

KAPOLCSI-SZABÓ BENCE (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (percről percre)KAPOLCSI-SZABÓ BENCE (összefoglaló), HARMATH ÁKOS (percről percre)
2022.08.29. 19:32
Nehéz dolguk volt a mieinknek, de teljesítették a célt (Fotó: MJSZ/Vörös Dávid)
A Dániában zajló női elit jégkorong-világbajnokságon a magyar női válogatott a 2–2-es rendes játékidő után szétlövésben kikapott a svédektől, ám az így megszerzett egy ponttal is elérte célját, és megőrizte elit-vb-s tagságát.

JÉGKORONG
NŐI VB

B-CSOPORT

MAGYARORSZÁG–SVÉDORSZÁG 2–3 (1–1, 0–1, 1–0, 0–0, 0–1) – szétlövéssel 0–1
Frederikshavn, Scanel Hockey Arena. V: Nikoleta Celarova (szlovák), Cianna Lieffers (kanadai) – Jessica Chartrand (kanadai), Linnea Sainio (finn)
MAGYARORSZÁG: Németh A. – Kiss-Simon, Mayer / Baker, Knee / Németh B., Odnoga / Márton A. – Huszák, Metzler, Jókai-Szilágyi K. / Gasparics, Seregély, Kreisz / /Williams, Dabasi, Pázmándi / Szamosfalvi, Horváth I., Rónai / Strobl. Szövetségi kapitány: Pat Cortina
SVÉDORSZÁG: Boman – Nylen, Bergström / Kjellbin, Adolfsson / Jungaker, Waxin /Berglund – Bouveng, Lundin, Löwenhielm / Muren, L. Johansson, Wikner / Hjalmarsson, Olsson, Carlsson / Antonosson, Tedenby, T. Johansson. Szövetségi kapitány: Ulf Lundberg
Gól: Kreisz
(17:36 – Gasparics – emberelőny), Kiss-Simon (48:19– Huszák, Mayer), ill. Jungaker (04:07 – Lundin), L. Johansson (25:10 – Nylen, Jungaker – ee.)

Harciasságból semmit sem veszített a magyar női jégkorong-válogatott a házigazda dánok elleni vasárnapi mérkőzéshez képest. Érződött azonban, hogy ezúttal a dánnál nagyobb játékerőt képviselő csapat a mieink ellenfele, így a letámadás nem párosult ugyanakkora mezőnyfölénnyel, mint egy nappal korábban. Sőt, az ötödik percben Mira Jungaker korcsolyázott el a pálya bal oldalán, majd kissé távol került tőle a korong, úgy tűnt, már elhárult a gólveszély, de mégis meg tudta piszkálni a pakkot, amely Németh Anikó lábáról a magyar kapuban kötött ki. Nem sokkal később kettős emberelőnybe kerültünk, ezzel sajnos még nem sikerült élni, nem úgy a Wikner-Zienkiewicz kiállításából eredő fórral a 18. percben Kreisz Emmának, aki Garát-Gasparics Fanni passzából egyenlített.

A középső harmad elején Kiss-Simon Franciskát kiállították a játék késleltetéséért, és sajnos a svédek ki is használták az emberelőnyüket, Linnea Johansson távoli lövése talált utat a kapu jobb felső sarkába, így ismét az ellenfél vezetett. Minden lehetőségünk megvolt ugyanakkor az újbóli egyenlítésre, hiszen a 32. percben Olivia Carlssont palánkra lökésért öt percre kiállították. Hiába töltötte a magyar csapat ezt az időt szinte megszakítás nélkül a svédek védekező harmadában, gólt szereznie nem sikerült, sem emberelőnyben, sem a harmad hátralévő részében. A harmadik harmad közepén viszont ismét egyenlített a magyar csapat, Huszák Alexandra lövését még lábbal védte a svéd kapus, de a kipattanóra Kiss-Simon érkezett, és közelről nem hibázott.

A rendes játékidő döntetlennel végződött, így következhetett a hosszabbítás, majd a szétlövés, amelyet Svédország nyert meg 1–0-ra. A magyar válogatott így, bár kikapott, megőrizte helyét az elitligában. 2–3

5–14–91

Köszönjük olvasóink figyelmét, hamarosan jövünk az összefoglalóval.

A mieink legjobbjának Huszák Alexandrát választották, a svédeknél pedig a kapus, Ida Boman lett a legjobb.

SZÉTLÖVÉS

8. pár: Gasparics, ez sincs bent jól szúrt ki a bárddal a kapus. Megint Olsson jön és ezt már belövi. Vége. Kikaptunk, de benn maradtunk. 0–1

7. pár: Dabasi, nagyot cselez, de Bomant nem tudja átverni. Jungaker mellé üti.

6. pár: Mi kezdjük, a második kört Seregély. Boman ezt is védi, pontosabban vállon lőtte Seregély. Olsson fölé emeli.

5. pár: Wikner, mellé lövi. Mayer jön. Bomannak nem jelent sajnos gondot, elcsúszott a pakk Mayer ütője alatt..

Az ötödik pár előtt videóznak a bírók. Huszák lövését nézik meg még egyszer, gyanús, de nem volt bent.

4. pár: Bouveng, fölé., Seregély... nincs bent, Boman zárja a lábát.

3. pár: Nylen is megzörgeti a vasat, de ez sincs bent! Huszák lövése a jobb felsőnél csilingel a vason.

2. pár: Jungaker rávezeti Némethre, elfekteti, de Anikót oda tudja még tenni a lábát! Gasparics nem tudja bebőrözni Bomant...

1. pár: Olsson kezdi, ellövi Németh mellett, de a vasat találja el. Jön Kreisz, Boman védi.

65. perc: Vége, kiütik a harmadból, szétlövés dönt.

65. perc: Utolsó perc... Odnoga próbálkozik jobbról Seregély keresztpassza után, nem jó.

64. perc: Az előnyünk első percében nem tudunk kapura lőni, de fel se állni...

63. perc: Johansson húzta el Odnoga lábát bottal, két perc! Négy a három ellen játszhatunk, a végéig, óriási esély!

63. perc: Huszák adta el a korongot a saját kapuja előtt, Nylen lőtt Johansson passza után Németh hárított. Aztán Gasparics próbálkozását fogta Boman.

62. perc: Gasparics tette vissza a korongot a kapu mögül, Kreisz lőtt, Boman védett. A mi kapunk előtt meg L. Johannson fonákkal kapura tett pakkját kapta le a lepkéssel Németh.

61. perc: Kezdődik a hirtelen halál, 3 a 3 ellen... Az első lövés a mién Seregély kísérletét fogja Boman.

A harmadik felvonásban mi 13 alkalommal lőttünk kapura, ők 11-szer. 39–34 ide a három harmadot figyelve.

60. perc: Vége a rendes játékidőnek, jön a hosszabbítás, de már mindegy, hogy alakul, benn maradtunk!

60. perc: Tilos felszabadítás a svédektől, 4.5 másodperc van hátra. Buli az ő harmadukban.

60. perc:Huszáknak sikerül meglódulnia egy koronggal, ziccerét védi Boman, majd 20 másodperc múlva ismét próbálkozhat Huszák, de a kapus meint a helyén van.

59. perc: Az elmúlt percekben érezhetően beszorult a magyar válogatott, nagyon nyomnak a svédek.

58. perc: Bergström készült lövéshez balról, Horváth Imola viszont szépen eléfeküdve blokkolta.

57. perc: Adolfsson újabb lövése után megint Németh Anikónál ér véget a svéd támadás.

55. perc: Előbb Adolfsson távoli lökete súrolta majdnem a bal oldali kapuvasat, majd a sarokból visszajátszott korongot Nylen lőtte rá kapásból, Németh oldalra tolta.

54. perc: Rónai csípte el Bergstörm rossz passzát a támadóharmadban, de messze pattant tőle a korong, így Boman rá tudott tenyerelni.

53. perc: Kivédekezték az előnyt a svédek.

52. perc: Baker lövését Boman nem látja, de nem tud beleérni senki a mieink közül a kapu előtt. Aztán Gasparics lövése suhan el a kapu előtt.

51. perc: Kjellbin építette le szisztematikusan és szabálytalanul Huszákot, két perc.

50. perc: Williams megsérült, egyedül nem is tudja elhagyni a pályát. A jobb bokája fáj, nem tudja terhelni.

49. perc: KISS-SIMON!!!! Egy a jobb sarokból középre tett korongot Huszák lőtt fonákkal kapura, Bomanról lejött a pakk, az érkező Kiss-Simon pedig azonnal bepasszírozta a kapuba, 2–2!

48. perc: Seregély vitte be a korongot a támadóba, de mire lőtt volna, Adolfssson szerelte.

46. perc: Wikner lövése vágódott le a blokkoló Mayerről.

45. perc: Löwenheim fordult az alapvonalnál balról kapura, Németh a jégen tartott bárddal védte a lövését.

43. perc: Az első két perc lecsorgott lövés és játékmegszakítás nélkül.

41. perc: Megint a svédeké a korong.

Érkeznek a csapatok, menten folytatódik az összecsapás.

Az elmúlt húsz percben a mieink eggyel többet lőttek kapura, 26–23 ide. Ennél nagyobb baj, hogy a svédek vezetnek.

40. perc: Svéd rohamokkal zárul a harmad, de hiába próbálkoznak, nem jutnak lövéshez. Metzker kivágja a korongot a harmadból, túlütés, buli, de ezzel vége is.

39. perc: Hosszú idő kell újra védenie Némethnek, róla sem jön le a korong.

38. perc: Dabasi sem tud túljárni Boman eszén, közelről próbálkozott, nem jött ki a korong a kapusról.

37. perc: Nem sikerült kihasználni az öt perc emberelőnyt.

36. perc: Kiss-Simon, Gasparics és Kreisz is hiába próbálkozik, vagy elakad a blokkban a lövés, vagy Bomanról vágódik oldalra...

35. perc.: Baker ágyúzásának is Boman a végállomása...

34. perc: Jókai-Szilágyi bepassza után Kreisz kapáslövése a blokkoló védőről vágódik le.majd a buli után Kiss-Simon próbálkozását hárítja Boman.

33. perc: Felállunk, de nem jutunk lövéshez. Huszák passzát lehalásszák a svédek.

32. perc: Az lett, palánkra lökés, öt percig előnyben leszünk!

32. perc: Még videóznak a bírók, lehet, hogy súlyosabb ítélet lesz.

32. perc: Carlsson döngölte a palánk mellett a jégbe Bakert, két perc!

30. perc: Ebben a harmadban eddig 9–4 a kapura lövések száma a svédek javára.

30. perc: Most nagyon beszorulunk, Kjlellbin lő megint, ismét Németh a végállomás.

29. perc: Nyomnak a svédek. Waxin, majd Muren lövését is védenie kell Némethnek.

28. perc: Szép svéd korongjáratás végén Kjellbin lőtt jobbról, Németh biztosan fogta a pakkot.

26. perc: Hát ez gyors volt... Jungaker tette középre a kékhez a pakkot Nylen elé, ő meg jól megnézte a jobb felsőt és bebombázta, 1–2. A visszajátszásokból kiderült, Linnea Johannson ütőjén még irányt változtatott a korong, így az övé a gól.

25. perc: Fór a svédeknél, Kiss-Simon ütötte ki a pakkot a palánk fölött...

25. perc: Nylen távoli lövése Olsson ütőjén megpattant, de Németh hárít.

23. perc: Williams lő a bal oldali bedobókörtől Boman mamuttal hárít.

22. perc: Ha eddig még nem mondtuk volna: a csarnok ma is csak a magyar szurkolók buzdítását lehet hallani.

21. perc: Folytatjuk, most a svédek hozták el a korongot a bedobásnál, de Huszák tud meglódulni egy a harmadból kipszkált koronggal és lövéssel fejezni be a támadást. Boman a helyén volt.

Az első húsz percben kapura lövésekben jobbak vagyunk, 16–14 ide. A bulikat jobban kéne elhozni, ebben 58–42 a svédeknek a százalékos arányt tekintve. Bizakodásra adhat okot, hogy Németh Anikónak még nem kellett igazán nagy bravúrt bemutatnia.

20. perc: Vége az első harmadnak. Ahogy az eredmény is mutatja, egyenlő erők küzdelme folyik a jégen. Még bármi lehet és az ellenkezője is. Ahogy a művelt svéd mondja: ett ett. Innen folytatjuk nemsokára.

20. perc: Némethnek kell még védenie egyet Hjalmarsson lövése után.

18. perc: OTT VAN!!!! KREISZ!!! Gasparics tette le a korongot az alapvonal mögé Kreisznek, aki megindult a kapu elé jobbról, majd pontos lövéssel küldte a korongot a kapuba Boman lábai között, 1–1!

17. perc: Újabb előny nálunk, Wikner kapott két percet.

15. perc: A kettős előny leteltével Bouveng kanyarodik fel középre a jobb sarokból, majd lő, Németh lábbal hárít.

14. perc: Mayer közeli lövését is védi... Még mindig kettős emberelőnyben.

13. perc: Odnoga, Gasparics, és Huszák is próbálkozik, de a kapus a helyén.

13. perc: Felállunk, indul a figura, Huszákra jön ki a lövés, Boman védi...

12. perc: Sőt, mindjárt kettős a fór, T. Johansson is kiül fogásért.

12. perc: Emberelőnybe kerülünk, Antonosson pakolta a palánkra Mayert, két perc.

11. perc: Elhozzák a svédek a harmadunkban a bedobást, Hjalmarsson tör kapura, lövését, majd a kipattanót is hárítja Németh.

10. perc: A gólkirálynő-jelölt Olsson első lövését védte Németh.

8. perc: Svéd időkérés.

7. perc: Seregély próbálta a kapu mögül visszafordulva behúzni a korongot, Boman a helyén volt, aztán Kreisz kipattanóból érkező lövését is lekapcsolta.

7. perc: Komoly helyzet nélkül kivédekeztük az előnyt.

5. perc: Williams akasztotta bottal a gólszerzőt, két perc.

5. perc: Vezetnek a svédek... Jungaker vezette a korongot be a harmadunkban, majd miután senki nem támadta, kicselezte Odnogát, majd Németh Bernadettet is és fonákkal becsúsztatta a pakkot a rövidre a meglepett Németh Anikó jobb lába mellett. Erősen potyaízű gól... 0–1.

4. perc: Egyenlő erők küzdelme eddig, hullámzó a játék.

2. perc: Az első védést Németh mutatja be, de nem sokkal később Boman is játékba avatkozik.

1. perc: Mienk a korong a buli után.

Náluk Ida Boman őrzi a kaput, nálunk Németh Anikó.

A mieink fehérben játszanak, a svédek nem, ők kékben küzdenek.

Köszöntjük olvasóinkat, hamarosan kezdődik a mérkőzés!

ELŐZMÉNYEK

A magyar válogatott vasárnap legalábbis bosszantó vereséget szenvedett Dániától, hiszen hiába lőtt 45 alkalommal kapura egyszer sem sikerült betalálni a kiemelkedően védő Lisa Jensen kapujába, ellenben a vb-házigazda dánok 19 kísérletéből egy beakadt. Ahogy Gasparics Fanni a válogatott csapatkapitánya fogalmazott a mérkőzést követően: „a dán kapus nagyon jó formában volt és kivédte a szemünket.”

A mieink számára a vasárnapi vereséggel elúszott a lehetőség, hogy az utolsó mérkőzésen már biztos bennmaradóként, tét nélkülii mérkőzésen lépjenek jégre a svédek ellen. A csoport első hétfői meccsén a B-jelű ötöst vezető csehek a mieink után a németeket is hatgólos különbséggel győzték le, s a 6–0-s sikerük azt jelenti, hogy ha a magyar válogatott ma legalább egy pontot szerez – azaz csak hosszabbításban dől el a mérkőzés –, akkor biztosan megőrzi helyét az elit-vb mezőnyében.

A magyar válogatottnak még akár a negyeddöntőt jelentő harmadik hely megszerzésére is van esélye, ám a nyolc közé vezető út nem feltétlenül Pat Cortina csapatának kezében van, így a sok ismeretlenes egyenletet nem is kezdenénk el e helyütt megoldani.

A svédek 2019-ben estek ki az elitből, ám visszajutni nem volt lehetőségük a koronavírus-járvány miatt, s most az oroszok kizárása után a Nemzetközi Jégkorongszövetség felkérésének köszönhetően vehetnek részt a tornán. Az idei olimpián a csoportkörből két győzelemmel és két vereséggel jutottak tovább, majd 11–0-ra kikaptak Kanadától.

A háromkoronásoknál nagyon kell figyelni a torna góllövőlistájának élén álló négygólos Hanna Olssonra, és érdemes megjegyezni, hogy eltiltás miatt nem játszhat a dánok ellen kizárt védő, Lina Ljungblom.