Jégkorong-vb: a durvuló amerikaiak ellen is nyertek a finnek

2022.05.16. 22:14
Sam Lafferty (24) és a nála majd' 20 centivel magasabb Markko Anttila bunyója szokatlan látvány volt (Fotó: IIHF.com)
A Finnországban zajló jégkorong-világbajnokság hétfő esti mérkőzésein az összesen 41 perc büntetést összegyűjtő amerikaiakat a házigazdák 4–1-re győzték le, míg Németország nagy küzdelemben nyert Franciaország ellen 3–2-re.

Az eddig hibátlan házigazda az Egyesült Államokat fogadta az esti rangadón, s ahogy délután a Szlovákia–Kanada találkozón, itt is rögtön belevágtak a dolgok közepébe: Mikko Lehtonennek például mindössze 24 másodpercre volt szüksége, hogy kipróbálja milyen a büntetőpad, s hogy ilyen rövid idő alatt megszületett az első kiállítás, azt is jelzi, hogy feszült mérkőzést várhattunk. A mind emellett a több mint 12 000 hazai nézőnek is köszönhetően remek hangulatú meccsen a jóval fegyelmezettebben játszó finnek a harmad vége lőtt három perccel Mikael Granlund emberelőnyös góljával szereztek vezetést – nem érdemtelenül, hiszen gyorsabbak és veszélyesebbek is voltak a tengerentúliaknál.

A második harmadban sem csillapodott a feszült hangulat, főleg azt követően, hogy Austin Watson úgy felkente a palánkra Teemu Hartikainent, hogy a könyökével nyakon, fejen találta – járt is érte az ötperces kiállítás, plusz a végleges kizárás. Az Ottawa Senators csatárának felesleges és veszélyes durvaságát két hasonló góllal büntették a finnek: előbb Valtteri Filppula pofozta a kapuba a jobbról betett korongot, majd Sakari Manninen tette meg ugyanezt egy szintén jobbról érkező pakkal, s máris 3–0 állt az eredményjelzőn.

MANNINEN GÓLKJA

Az amerikaiak nem változtattak a játékstílusukon, így továbbra is kapták a kétperceseket – meg a gólokat, a harmad felénél Mikko Lehtonen bombázott a kékről az elmélázó Strauss Mann válla fölött a léc alá, 4–0. A harmad második felében újabb gól már nem esett, a pofonok viszont elkezdtek záporozni – főleg a végén, miután Saku Mäenalanen beleépítette a palánkba Jaycob Meynát. Elmaradt az amerikaiak által jogosnak vélt ötperces büntetés, a kisebb bunyó és néhány áthúzódó kétperces viszont nem.

A záró harmadban aztán már elkezdték játszani is a hokit az amerikaiak, s nagy erőket mozgattak meg a becsületgól megszerzésé érdekében – miközben a finn kapus, Jussi Olkinuora remek védéseivel megmutatta, hogy nem véletlenül áll a ketrec előtt, igaz, egy kétpercest is beszedett akadályozásért. Az amerikai szépítés végül másfél perccel a vége előtt született meg: Luke Hughes kapu mögüli visszapassza sem volt éppen csúnya, de az ahogy Alex Galchenyuk a lába között hátranyúlva éles szögből előtte a pakkot, a meccs legszebb gólja volt – még akkor is, ha a korong Olkinuora mamutjáról pattant a gólvonal mögé.

A 4–1-es hazai győzelem azt jelenti, hogy a finnek – Kanadához hasonlóan – három meccs után három sikerrel állnak csoportjuk élén.

A másik esti meccs – csakúgy, mint délután ismét – szorosabb volt: a vezetést háromszor is megszerző németek nagy küzdelemben 3–2-re legyőzték a franciákat. A németek a harmadik perc elején Daniel Fischbuch emberelőnyös góljával szereztek vezetést, de a 15. percben jött a francia egyenlítés Alexander Texier volt eredményes – szintén fórból. Szinte pontosan három perc múlva Alexander Ehl góljának köszönhetően viszont mégis a németek zárták előnyben az első harmadot. A középső játékrészben közepén aztán ismét egyenlítettek az amúgy masszívan védekező franciák: Hugo Gallet talált be. Az egygólos német győzelmet jelentő végeredményt a harmadik harmad elején állította be Leonhard Pföderl.