Eb-felkészülés: Rashford döntött, hatmeccses az angolok győzelmi sorozata

D. T., K. T. I., I. Sz.D. T., K. T. I., I. Sz.
2021.06.06. 22:41
Az osztrákok hiába játszottak mezőnyfölényben, Dúbravka kapus eszén nem tudtak túljárni (Fotó: AFP)
Nem hozott gólt Ausztria és Szlovákia felkészülési mérkőzése a bécsi Ernst Happel Stadionban. Ez volt mindkét válogatott utolsó találkozója az Európa-bajnokság rajtja előtt, a szlovákok két döntetlennel, az osztrákok egy döntetlennel és egy vereséggel „kanyarodnak rá” a kontinenstornára. Anglia egy belőtt és egy elhibázott tizenegyes után 1–0-ra nyert Románia ellen Middlesbrough-ban, Hollandia 3–0-ra megverte Grúziát, míg Skócia legyőzte idegenben Luxemburgot. A nap zárásaként Belgium 1–0-ra legyőzte Horvátországot.

Tizenöt hónap után, ugyan korlátozott számban, de ismét nézőket engedtek be egy Ausztriában zajló mérkőzésre, ez a meccs pedig válogatottjuk utolsó felkészülési találkozója volt az Európa-bajnokság rajtja előtt.

Húsz másodperc telt el a találkozóból, amikor a Hertha játékosa, Peter Pekarík fájdalmas arccal a füvön maradt. Beletelt némi időbe, mire megnyugodhatott a szlovákok szövetségi kapitánya, Stefan Tarkovic, a 34 éves játékos hosszas ápolás után folytatta a játékot. Egy perccel később az első számú csatáruk, Ivan Schranz már nem volt ilyen szerencsés, fájdalmas arccal hagyta el a pályát. Valószínű kiújult a sérülése, ami miatt közel egy hónapig nem játszott – úgy tűnik, a napokban a prágai Slaviához szerződő játékos lemarad az Európa-bajnokságról.

Az első veszélyes lövés a szlovákok csapatkapitánya, Juraj Kucka nevéhez fűződött, aki laza mozdulat után ötven méterről küldte a labdát kapura – nem egész egy méterrel tévesztett célt. Róbert Mak remek kapáslövése után Daniel Bachmann mutatott be nagy bravúrt. A ferencvárosi támadó nagyon aktív volt az új klubedzője, Peter Stöger szülővárosában. Ugyan a hazaiak lábán gyakrabban volt a labda, de Martin Dúbravkának az első félidőben csak egyszer kellett nagyot védenie.

A második félidőben beindultak az osztrákok: Florian Grillitsch, majd a csereként pályára lépő Marko Arnautovic is a kapufát találta telibe. Érett a hazai gól, mégis a szlovákok szereztek majdnem egyet: Michal Duris remekül szerzett labdát, egyedül tört a hazai kapura, de Bachmann mentett. Az utolsó tíz perc elején ugyanez volt a szereposztás, ismét a hazai kapus sikerével. A végén még kétszer nagyot fogott Dúbravka, így maradt a 0–0.

Az osztrákok 17, a szlovákok 8 gólszerzési kísérlettel próbálkoztak – a peches főpróba után lehet javítani az Eb-n.

A TÖBBI MECCSEN

Anglia
Marcus Rashford tizenegyesével múlta felül Romániát az Eb-t megelőző utolsó felkészülési mérkőzésén. A hazai együttes a hajrában fölényessé tehette volna a sikert, ha a 78. percben Jordan Henderson is értékesíteni tudja a saját büntetőjét, ám ezúttal a románok kapusa, Florin Nita eltalálta az irányít, és védett. Anglia zsinórban hat megnyert meccsel, ezeken mindössze egy kapott góllal várhatja a kontinenstorna rajtját (1–0).

A hollandok nem hagytak túl sok kérdést a grúzok elleni, Belgiumban megvívott felkészülési meccsen: Memphis Depay büntetőjével már a 10. percben megszerezte a vezetést az oranje, amely végig esélyeshez méltóan futballozott az első félidőben. Újabb gólt viszont csak a második játékrészben szerzett: Wout Weghorst és Ryan Gravenberch vette be a vendégkaput. A holland kaput a veterán Maarten Stekelenburg védte, aki 2016 novembere után szerepelt ismét a válogatottban (3–0).

Skócia Luxemburgot 1–0-ra, Dánia Bosznia-Hercegovinát 2–0-ra múlta felül.

Eden Hazard másfél év után lépett pályára ismét a belga válogatottban. A Real Madrid szélsőjének bő tíz perc jutott csereként a Horvátország elleni felkészülési mérkőzésen. A találkozót a belgák Romelu Lukaku 38. percben szerzett találatával nyerték meg. Lukaku – a 93. meccsén – a 60. gólját szerezte a válogatottban, amivel a 32. lett a világon, aki felkapaszkodott a hatvanas platóra. A horvátok az első félidőben gyengén futballoztak, kevés helyzetet dolgoztak ki, a második játékrész aztán jóval kiegyenlítettebb lett a játék, a belgák valamelyest talán visszavettek a tempóból. A hajrában Josip Brekalo lábában lehetett volna az egyenlítés, de Thibaut Courtois menteni tudott (1–0).

EB 2020, FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
AUSZTRIA–SZLOVÁKIA 0
–0
Bécs. V: Schnyder (svájci)
AUSZTRIA: Bachmann – Trimmel (Posch, 78.), Lienhart, Hineregger, Ulmer – Grillitsch, Alaba (Laimer, a szünetben) – Lazaro (Gregoritsch, 78.), Sabitzer (Schaub, a szünetben), Baumgartner (Ilsanker, 54.) – Kalajdzic (Arnautovic, 63.). Szövetségi kapitány: Franco Foda
SZLOVÁKIA: Dúbravka – Pekarík, Satka, Skriniar, Hubocan – Kucka (Hrosovsky, 63.), Hromada (Gregus, 63.) – Haraslin (Koscelník, 76.), Duda (Bénes, 76.), Mak (Weiss, 63.) – Schranz (Duris, 7.). Szövetségi kapitány: Stefan Tarkovic

DÁNIA–BOSZNIA-HERCEGOVINA 2–0 (1–0)
Bröndby. V:
Viljanen (finn)
DÁNIA: Schmeichel – Wass (Cornelius, 71.), Kjaer (J. Andersen, a szünetben), Christensen, Boilesen – Eriksen (Delaney, 59.), Stryger Larsen, Jensen – Skov (Maehle, 70.), Dolberg (Wind, a szünetben), Braithwaite (Poulsen, a szünetben). Szövetségi kapitány: Kasper Hjulmand
G:
Braithwaite (18.), Cornelius (74.)

ANGLIA–ROMÁNIA 1–0 (0–0)
Middlesbrough. V:
Martins (portugál)
ANGLIA: Johnstone – Godfrey, White, Mings, Shaw (Trippier, 75.) – Grealish, Ward-Prowse (Rice, 65.), Phillips (Henderson, a szünetben) – Rashford (Lingard, 75.), Calvert-Lewin (Watkins, 82.), Sancho (Bellingham, 65.). Szövetségi kapitány: Gareth Southgate
ROMÁNIA: Nita – Sorescu (Capusa, 66.), Nedelcearu (Rus, 84.), Chiriches, Camora – Stanciu, Marin, Cicaldau (Budescu, 80.) – Ivan, Alibec (Hagi, 66.), Paun-Alexandru (Baluta, 80.). Szövetségi kapitány: Mirel Radoi
G: Rashford (68. – 11-esből)

LUXEMBURG–SKÓCIA 0–1 (0–1)
Luxembourg. V:
Hamiti (albán)
SKÓCIA: Marshall – Hanley, Gallagher (McKenna, a szünetben), Tierney – O'Donnell (Patterson, 64.), McGregor (Gimour, a szünetben; Forrest, 76.), McTominay, McGinn, Robertson (Fraser, 64.) – Adams, Dykes. Szövetségi kapitány: Steve Clarke
G: Adams (27.)
K: Selimovic (Luxemburg, 35.)

HOLLANDIA–GRÚZIA 3–0 (1–0)
Enschede. V:
Lambrechts (belga)
HOLLANDIA: Stekelenburg – Timber (Berghuis, 77.), De Vrij, Blind (Aké, a szünetben) – Dumfries, De Roon, Wijnaldum (Klaassen, 66.), F. de Jong (Gravenberch, 66.), Wijndal (Van Aanholt, 73.) – Weghorst (Malen, 66.), Depay. Szövetségi kapitány: Frank de Boer
G: Depay (10. – 11-esből), Weghorst (55.), Gravenberch (76.)

BELGIUM–HORVÁTORSZÁG 1–0 (1–0)
Brüsszel. V:
Aytekin (német)
BELGIUM: Courtois – Alderweireld, Denayer, Vertonghen (Vermaelen, a szünetben) – Castagne, Tielemans, Dendocker (E. Hazard, 81.), Chadli (T. Hazard, 71.) – Mertens (Vanaken, 68.), R. Lukaku, Carrasco (Doku, 81.). Szövetségi kapitány: Roberto Martínez
HORVÁTORSZÁG: Livakovic – Vrsaljko, Vida, Caltea-Car, Barisic (Gvardiol, a szünetben) – Brozovic – Modric (Pasalic, 61.), Kovacic (Vlasic, 61.) – Rebic (Kramaric, 61.), Petkovic (Brekalo, 70.), Perisic (Orsic, 80.). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic