EYOF: ismét remekeltek a magyar úszók

R. E. B.R. E. B.
2017.07.25. 19:49
Nagy Réka, Zombori Gábor, Hatházi Dóra és Böhm Sebestyén bronzot nyert a 4x100 méteres mix vegyes váltóval (Fotó: Krizsán Csaba/MTI)
Hullottak az érmek az uszodában: Zombori Gábor csak kevéssel maradt le az aranyéremről 100 m háton, míg a 400 m vegyesen hétfőn győztes Nagy Réka is másodikként zárt 800 m gyorson, ráadásul a mix vegyes váltó a dobogó harmadik fokára állhatott fel Győrben, az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon.

A francia Hugo Sagnes 400 m gyorson EYOF-rekorddal megszerzett aranya nyitotta a napot az Aqua Sportközpontban. A francia fiú jobban úszik, mint nyilatkozik, hiszen igen félszegen értékelte anyanyelvén a sikerét: e számban Galyassy Szilárd nem került döntőbe, a 10. lett, míg Pózvai Kiara 100 m gyorson zárt a 14. helyen, így neki is álom maradt a finálé.

Csupán a második döntőig kellett várni a magyar éremre: Zombori Gábor a győzelem reményével szerepelt 100 m háton, ám nagyra nőtt orosz riválisa lehajrázta őt, s két tizeddel megkaparintotta az első helyet.

„Jól indult, vezettem is, de aztán a második hosszon nagyon elfáradtam – értékelt a magyar fiatal, miközben a társak gratuláltak neki. – Az utolsó 25 méter iszonyúan kemény volt, pedig ha nem savasodom be, szerintem simán nyerhettem volna. Az EYOF előtt azt mondtam, bármilyen érem szépen csillog, úgyhogy nem rágódom a kis különbségen: az ezüst jó alap a folytatáshoz, a többi számomhoz”.

Böhm Sebestyén 100 m mellen, míg Matula Fanni 100 m háton került a második helyen a döntőbe, ám a fiú az ötödik, míg a lány az éremről kevéssel lemaradva a negyedik lett.

„Egyrészt örülök az időeredménynek, hiszen egyéni csúcsot úsztam, másrészt sajnálom, hogy lecsúsztam a dobogóról” – mondta valamivel később Matula, aki még pityeregve szállt ki a medencéből.

Böhm nem is akart a fináléról beszélni, edzője, Horváth Tamás is csak annyit mondott, hogy többre számítottak, hideg fejjel ki kell elemezni, mi történt, mert a döntő után erre nincs idő: egyrészt a tanítvány teljesen összezuhant, másrészt a 4x100 m-es mix vegyes váltóban igyekezett jobb kedvre derülni.

nagy629
nagy629

Sikerült is neki, de erről később, hiszen előbb következett a 800 m leány gyorsúszás. A 400 m vegyesen győztes Nagy Réka remek taktikával a második helyre ért be, míg Fábián Fanni harmadikként zárt – volna, ha nem lenne az a szabály, hogy országonként csak egy versenyző szerepelhet egy döntőben, így hiába nem rendeztek elő- és középfutamot, Fábián Fanninak nem jutott érem (az az eredetileg ötödik olasz lány nyakába került, merthogy a negyedik helyezett szlovén volt, akárcsak a győztes, így ő sem állhatott dobogóra).

Annál inkább a magyar mix vegyes váltó tagjainak: a Zombori Gábor, Hatházi Dóra, Böhm Sebestyén, Nagy Réka alkotta négyest a közönség szurkolása is behúzta a harmadik helyre a célba. Nagy alig szállt ki tehát a medencéből a 800 gyorsot követően, máris újra csobbant, s újra dobogóra állhatott.

„Igyekeztem egyik szám közben nem gondolni a másikra, és semmit sem tartalékoltam 800 gyorson. Ennek megfelelően már nagyon fájt a váltóban a második ötven, de a csapatért mindent!”.

Összességében tehát három érem, két ezüst és egy bronz született az egyébként az oroszok felségterületének számító uszodában.

ÚSZÁS
FIÚK
400 gyors:
1. Hugo Sagnes (Franciaország) 3:51.98, 2. Alekszandrov (Oroszország) 3:52.73, 3. Djakovic (Svájc) 3:53.70, ...10. Galyassy Szilárd 4:02.55.

100 mell: 1. Vladiszlav Geraszimenko (Oroszország) 1:02.20, 2. Corbeau (Hollandia) 1:03.42, 3. Demir (Törökország) 1:03.62, ...5. Böhm Sebestyén 1:04.10.

100 hát: 1. Jegor Dolomanov (Oroszország) 56.18, 2. Zombori Gábor 56.38, 3. Cejka (Csehország) 56.65

100 pillangó: 1. Andrei Minakov (Oroszország) 52.06, 2. Ponti (Svájc) 52.89, 3. Burdisso (Olaszország) 53.85, ...20. Lakner Dávid 56.75

LEÁNYOK
800 gyors: 1. Sara Racnik (Szlovénia) 8:42.70, 2. Nagy Réka 8:44.63, 3. Caglio (Olaszország) 8:54.95.

100 hát: 1. Darja Vaszkina (Oroszország) 1:00.87, 2. Skurdaj (Fehéroroszország) 1:01.76, 3. Cocconcelli (Olaszország) 1:02.14, 4. Matula Fanni 1:02.25.

4x100 mixed vegyes váltó: 1. Oroszország (Darja Vaszkina, Vlagyiszlav Geraszimenko, Andrej Minakov, Polina Nyevmovjenko) 3:51.98, 2. Izrael (Gercsik, Polonszki, Kohen, Gorbenko) 3:59.99, 3. Magyarország (Zombori Gábor, Böhm Sebestyén, Hatházi Dóra, Nagy Réka) 4:00.34