Európa-liga: Bölöni volt csapata legyőzte a Spurst; ismét nyert a Milan

B. L., K. T. I. , V. J.B. L., K. T. I. , V. J.
2020.10.29. 20:55
A Leicester idegenben győzte le az AEK Athént (Fotó: Getty Images)
A Leicester City idegenben az AEK Athént, az AC Milan hazai pályán a Sparta Prahát verte meg a labdarúgó Európa-liga 2020–2021-es idényének 2. csoportfordulójában. A Tottenham nagy meglepetésre egygólos vereséget szenvedett Bölöni László egykori csapatától.

G-CSOPORT

A brit sajtó a felesleges feszültségkeltésre mit sem adva a bosszú pillanataként igyekezett felvezetni a Leicester athéni vendégjátékát. Az ok: Brendan Rodgers személye. Az északír menedzser 2018 nyarán még a Celtic edzőjeként járt az AEK otthonában, és az ottani 2–1-es vereség egyúttal búcsút jelentett a csapata számára a selejtezőtől. Ezúttal – papíron legalábbis – a Leicester jóval nagyobb játékerőt képviselt, mint a görög bajnokságban negyedik helyen álló athéni alakulat.

S hogy ki jelenthette a különbséget? Például Jamie Vardy. A rutinos angol csatár az Arsenal elleni múlt hétvégi bajnokin csereként szerzett győztes gólt, ezúttal pedig ismét a Leicester kezdőjében kapott helyet. Ha pedig ott volt, hát újabb gólt is szerzett. A 18. percben a saját maga által kiharcolt büntetőt értékesítette – ezzel 33 évével és 292 napjával a „rókák” történetének legidősebb gólszerzője lett a nemzetközi kupaporondon (0–1). Ami ennél is fontosabb statisztikai tény: Vardynál senki sem harcolt ki (4) és értékesített (5) több tizenegyest a 2020–2021-es idény eddigi részében az öt európai topliga klubjaiban szereplő futballisták közül.

A folytatásban Hamza Choudhury növelte az előnyt – James Maddison szöglete után nem tudott megfelelően felszabadítani a görög védelem, a 23 éves angol középpályás pedig 8 méterről, kissé balról a hálóba tekert (0–2).

A fordulás után sokkal kezdeményezőbbé vált az AEK, amely a második félidő elején megszerezte a szépítő gólt Muamer Tankovic jól eltalált lövésével (1–2). A Leicester ezt követően sem szaladta szét magát, inkább a kontrákra várt, s hagyta, hogy az athéniak járassák többnyire a labdát.

Az óvatos felfogás kifizetődött: az AEK úgy sem tudott igazán veszélyt kialakítani Kasper Schmeichel kapuja előtt, hogy a második játékrészben jóval 60 százalék felett birtokolta a labdát – a meccs kétarcúságát jól jellemzi, hogy 90 percre vetítve ugyanezt a statisztikai mutatót már csak egy százalék maradt a görög fölényből.

Pont annyi, mint (darabra) a Leicester gólelőnyéből.

A csoport másik meccsén a Braga szintén 2–1-re nyert a Zorja Luhanszk otthonában.

Refaelov intézte el a Tottenhamet (Fotó: AFP)

H-CSOPORT

Az első fordulóban a Celtic vendégeként három gólt (1–3) szerző Milan a Sparta Praha ellen is jól kezdett, az első félidő derekán Zlatan Ibrahimovic előkészítése után Brahim Díaz húzott meg szép cselt, mielőtt a kapus lába között a kapuba lőtt.

A piros-feketéknek az is belefért, hogy Ibrahimovic nem sokkal később a lécre vágott egy büntetőt, a fordulást követően ugyanis előbb Diogo Dalot centerezéséből a csereként beálló Rafael Leao talált be, majd Iszmael Bennaszer óriási indítása után Dalot is eredményes volt (3–0).

A csoport másik meccsén úgy tűnt, hogy a Celtic simán javít, Mohamed Elyounoussi duplájával bő fél óra után két góllal vezetett, Jonathan David pedig büntetőt rontott a Lille-ben. A francia csapat a második félidő közepén azonban már megtörte a jeget, rövid idő alatt kétszer is eredményes volt, így megmentett egy pontot (2–2).

J-CSOPORT

Meglepte az Antwerp az otthonába látogató Tottenhamet. A belgák egyáltalán nem játszottak alárendelt szerepet a Premier League-ben érdekelt ellenfelük ellen, a vendégek enyhe mezőnyfölényét hozó mérkőzésen.

Sok veszélyes helyzetet egyik csapat sem tudott kialakítani, a hazaiak viszont a 29. percben egy szép kontratámadást követően szerzett góllal eldöntötték a mérkőzést, amikor Dieumerci Mbokani remekül indította Lior Refaelovot, aki egy az egyben kapura tört, és nem hibázott.

Gólgazdag meccset játszott a LASK és a Ludogorec. A linziek már hamar két góllal vezettek, nem sokkal később viszont szépítettek a razgradiak. A hazaiak a fordulás előtt és után is betaláltak, és ekkor már úgy tűnt, könnyen megnyerik a találkozót, csakhogy a vendégek két góllal visszajöttek a mérkőzésbe. A vége nagyon izgalmasra sikeredett, ám hiába szerzett Elvis Manu mesterhármast, nem sikerült behoznia a hátrányt a bolgároknak.

A 21 ÓRAKOR KEZDŐDÖTT MÉRKŐZÉSEKRŐL ITT OLVASHAT BŐVEBBEN!

EURÓPA-LIGA, CSOPORTKÖR
2. FORDULÓ

G-CSOPORT
Zorja Luhanszk (ukrán)–Braga (portugál) 1–2 (Іvaniszenja 90+6., ill. Paulinho 4., Gaitán 11.)
AEK Athén (görög)–Leicester City (angol) 1–2 (Tankovic 49., ill. Vardy 18. – 11-esből, Choudhury 39.)

A G-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Sporting Braga 2 2 5–1 +4 6
1. Leicester City 2 2 5–1 +4 6
3. Zorja Luhanszk 2 2 1–5 –4 0
3. AEK Athén 2 2 1–5 –4 0

H-CSOPORT
Lille (francia)–Celtic (skót) 2–2 (Zeki Celik 67., Ikoné 75., ill. Elyounoussi 28., 33.)
Milan (olasz)–Sparta Praha (cseh) 3–0 (B. Díaz 24., Rafael Leao 57., Dalot 67.)

A H-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Milan 2 2 6–1 +5 6
2. Lille 2 1 1 6–3 +3 4
3. Celtic 2 1 1 3–5 –2 1
4. Sparta Praha 2 2 1–7 –6 0

I-CSOPORT
Qarabag (azeri)–Villarreal (spanyol) 1–3 (Owusu 78., ill. Pino 80., Paco Alcácer 85., 90+6. – a másodikat 11-esből)
Sivasspor (török)–Maccabi Tel-Aviv (izraeli) 1–2
(Kayode 55., ill. D. Biton 69. – 11-esből, Peretz 74.)

J-CSOPORT
Antwerp (belga)–Tottenham Hotspur (angol) 1–0 (Refaelov 29.)
LASK (osztrák)–Ludogorec Razgrad (bolgár) 4–3 (Balic 2., Gruber 12., Raguz 34., Verdon 56. – öngól, ill. Manu 15., 67., 73. – a harmadikat 11-esből)

K-CSOPORT
Feyenoord (holland)–Wolfsberg (osztrák) 1–4 (Berghuis 54., ill. Liendl 4., 13., 60. – az első kettőt 11-esből, Joveljics 66. – 11-esből)

L-CSOPORT
Crvena zvezda (szerb)–Slovan Liberec (cseh) 5–1 (Ben Nabouhane 7., 22., M. Gajics 50., Katai 67., Falcinelli 70., ill. Matousek 41.)
Gent (belga)–Hoffenheim (német) 1–4
(Kleindienst 90+3., ill. Belfodil 35. – 11-esből, Grillitsch 52., M. Gacsinovics 73., Dabbur 90+4.)