Golf, US Open: amerre a fiatal északír lép, dőlnek a rekordok

2011.06.18. 09:59
Rory McIlroy folytatta kiváló szereplését a golfozók idei második kiemelt (major) versenyén az egyesült államokbeli Bethesdában: a 22 éves északír játékos két forduló után 131 ütéssel, a US Open történetének eddigi legjobb félidei eredményével áll az élen.

Nem ez az egyetlen versenyrekord, amelyet az egyelőre feltartóztathatatlanul száguldó északír „majdnem tini” megdöntött pénteki játékával. A nyolcadik szakaszon ütött eagle révén (az elvártnál kettővel kevesebb ütéssel juttatta a lyukba labdát) 26 szakasz után 10 ütéssel „volt jobb a pályánál” – az eddigi US Open-csúcstartónak, Gil Morgannek 39 szakaszra volt szüksége 1992-ben ahhoz, hogy a pályán elvárt ütésszámhoz képest 10-et megspóroljon.

De még ezzel sincs vége: a US Openen egy játékos pályához képesti legnagyobb előnye 12 ütés – volt, hiszen Morgan (1992), majd Tiger Woods 2000-ben jegyzőkönyvezett rekordja is a múlté. McIlroy ugyanis a 16. és a 17. szakaszon ütött egy-egy birdie révén mínusz 13-ra ment le – a 111 éves torna történetében ilyesmire korábban senki sem volt képes.

A verseny fél távjánál meglévő hatütésnyi előny „csak” holtversenyes rekord; hogy így alakult, az elsősorban az utolsó szakaszt elcsúfító dupla bogey (az elvártnál két ütéssel több) következménye. A többiek csak az ilyen malőrök szaporodásában bízhatnak, s mint emlékezetes, a három körön át rendkívül biztos kézzel versenyző McIlroy az idei US Mastersen nem bírta végig a rendkívüli idegi és fizikai megterhelést – a 15. helyig zuhant vissza

A fiatal európai pillanatnyi legközelebbi vetélytársa a dél-koreai Jang Jong Un, akit a 2009-es PGA Championship megnyerése óta a makacs üldözők közé illik sorolni. Ő volt ugyanis az első golfozó, akinek sikerült térdre kényszerítenie az akkor világelső Tiger Woodsot egy olyan versenyen, amelyiken 54 szakasz után ő állt az élen.

Bár néhány versenyző még nem fejezte be a második kört, úgy tűnik, a világranglista első három helyezettje – Luke Donald, Martin Kaymer, Lee Westwood – versenyben marad a folytatásra; a selejtezőszint közelsége igazából csak az éllovas Donaldet fenyegeti.

A versenyben maradók további két alkalommal teljesítik a pályát, végeredményt a 72 szakaszon elért összesített ütésszám alapján hirdetnek.

111. US OPEN CHAMPIONSHIP
BETHESDA (Congressional Country Club - Blue Course)
A pálya: 6926 méter, 71 par. A pénzdíj: 7.5 millió dollár
AZ ÉLCSOPORT A 2. FORDULÓ UTÁN
1. Rory McIlroy (északír) 131 ütés (65, 66)
2. Jang Jong Un (dél-koreai) 137 (68, 69)
3. Robert Garrigus (amerikai) 140 (70, 70)
Sergio García (spanyol) 140 (69, 71)
Zach Johnson (amerikai) 140 (71, 69)
Brandt Snedeker (amerikai) 140 (70, 70)
Matt Kuchar (amerikai) 140 (72, 68)
ÉRDEKESEBB EREDMÉNYEK
15. Charl Schwartzel (dél-afrikai) 142 (68, 74)
26. Phil Mickelson (amerikai) 143 (74, 69)
Lee Westwood (angol) 143 (75, 68)
33. Graeme McDowell (északír) 144 (70, 74)
Martin Kaymer (német) 144 (74, 70)
57. Luke Donald (angol) 146 (74, 72)
ÉRDEKESEBB KIESŐK
88. Nick Watney (amerikai) 148 (75, 73)
Ernie Els (dél-afrikai) 148 (73, 75)
112. Ángel Cabrera (argentin) 150 (71, 79)
Csoj Kjung Dzsu (dél-koreai) 150 (77, 73)
129. Jonathan Byrd (amerikai) 152 (75, 77)
Huszonegy, főként a mezőny második felében elhelyezkedő golfozó sötétedés miatt nem tudta befejezni a második fordulót, ők helyi idő szerint szombat reggel pótolnak – a selejtezőszint (jelen állás szerint 146 ütéssel még versenyben lehet maradni) – addig nem hivatalos.