Golf: fantasztikus duplázást ért el a semmiből jött svéd

2013.11.18. 09:49
Henrik Stenson a feleségével ünnepelte nagy győzelmét<br />(Fotó: Reuters)
A svéd Henrik Stenson nyerte meg a profi golfozók idei európai körversenyének utolsó, Dubaiban megrendezett, nyolcmillió dollár összdíjazású viadalát, és ezzel ő végzett az EPGA idei kereseti listájának (Race to Dubai) élén.

Ez egyben történelmi duplázást jelent, hiszen a „semmiből jött" (a tavalyi szezont még a világranglista 230. helyéről kezdő) Henrik Stenson néhány héttel ezelőtt megnyerte az amerikai PGA Tour négyversenyes playoffját, a 10 millió dolláros bónusszal járó FedEx-kupát is – márpedig ilyen ikersikert korábban egyetlen golfozó sem volt képes végrehajtani.

A 37 éves svéd játékos a hétvégi dubai versenyen a második napon elért remek, 64 ütéses teljesítményével állt az élre. S bár csuklófájdalmai miatt végig gyulladáscsökkentő tablettákat szedett, tartani tudta jó formáját, és a negyedik nap utolsó szakaszán stílusosan egy bravúros eagle-lel fejezte be a versenyt (az elvártnál kettővel kevesebb ütéssel juttatta a labdát a lyukba) – tekintélyt parancsoló, hatütéses előnnyel, az elvártnál 25 ütéssel jobb összteljesítménnyel (versenyrekord).

„Álomszezon volt ez a javából! – mondta a Tiger Woods és Adam Scott mögött immár a világranglista harmadik helyét elfoglaló Stenson. – Nem tudom, hogyan lehetne ezt felülmúlni jövőre, de azon leszek, hogy (első svéd férfijátékosként) megnyerjem a négy Major torna valamelyikét. Ez lenne a hab a tortán."

Az európai Tour négyversenyes playoffjától a sajátos kvalifikációs rendszer miatt több neves játékos távol maradt, de a mezőny így is erős volt – az ötödik helyen például három olyan golfozó osztozott, aki egykor vezette a világranglistát (Luke Donald, Rory McIlroy, Lee Westwood).

S ha már Donald, emlékezzünk egy közel hasonló, példa nélküli duplázásra! Az angol játékos 2011-ben az európai és az amerikai körversenyen egyaránt a legjobban kereső golfozó lett – de a FedEx-kupát, amelynek 10 millió dolláros bónuszát nem számítják be az éves rangsorba, nem tudta megnyerni.