Atlétikai Eb: egyszázados hátránnyal csak 4. 5000-en

MTI MTIMTI MTI
2016.07.10. 20:00
A nők 4x400 m-es váltóját a britek nyerték meg (Fotó: Reuters)
Minden bizonnyal sohasem látott befutóval dőlt el a férfi 5000 méter vasárnap, az amszterdami szabadtéri atlétikai Európa-bajnokság záró napján, ugyanis az első három helyezett azonos idővel ért célba.

SIKERES EB-T ZÁRT A MAGYAR VÁLOGATOTT

A sportág szempontjából fontosnak és sikeresnek nevezte a magyar válogatott szereplését az amszterdami atlétikai Európa-bajnokságon Spiriev Attila sportigazgató.

A vasárnap záruló Eb-n a súlylökő Márton Anita és a gátas Baji Balázs ezüstérmet szerzett, a hétpróbázó Krizsán Xénia a negyedik, Zsivoczky-Farkas Györgyi az ötödik, a diszkoszvető Kővágó Zoltán pedig a hatodik helyen végzett.

„A topversenyzőink hozták magukat, Baji Balázs és Márton Anita teljesítménye magáért beszél, de Krizsán Xénia, Zsivoczky-Farkas Györgyi és Kővágó Zoltán előtt is le a kalappal” – nyilatkozott vasárnap az MTI-nek Spiriev Attila.
Hozzátette: rég volt olyan Eb, amelyen öt magyar végzett az első hatban. A sportigazgató hangsúlyozta, a kieső fiatal atléták közül is szinte mindenki helytállt.

„A női váltó 34 éves országos csúcsot állított be, a gátas Szűcs Valdó, aki még jövőre is utánpótláskorú lesz és az 1991-es születésű Sipos János 100-on tudott menni egy kört” – mondta, jelezve, sok tapasztalatot szereztek a fiatal, tehetséges versenyzők, amelyek kamatozni fognak a jövőben.

Magyarország szokatlanul nagy csapattal, 32 atlétával vett részt az Eb-n.

A sokáig közepes tempóban zajló körözgetés a hajrá felé kezdett érdekessé válni, a célegyenesben pedig öt versenyző sprintelt hatalmasat a győzelemért. A különbség szabad szemmel láthatatlan volt, a célfotó pedig a spanyol Illias Fifát hozta ki elsőnek, mögötte honfitársa, Adel Mechaal végzett másodikként, míg a harmadik a német Richard Ringer lett. A győztestől mindössze egyetlen századdal maradt el a norvég Henrik Ingebrigtsen, ám ezzel a dobogóról is lecsúszott, míg a francia Morhad Amdouni kilencszázados hátránya az ötödik helyet jelentette számára.

A címvédő Pars Krisztián távollétében a világbajnok Pawel Fajdek könnyedén nyerte meg a férfi kalapácsvetést, melynek fináléjában egy tőle szinte közepesnek nevezhető 80.93 méteres dobás is elég volt az aranyhoz. A második helyen a 2008 óta leginkább csak doppingügyeivel hírekbe került fehérorosz Ivan Tyihon végzett.

A lengyeleknek összességében remek napjuk és Eb-jük volt. Vasárnap Fajdek mellett férfi 800-on és női 1500 méteren – Angelika Cichocka révén – is győzni tudtak, ráadásul a kétkörös távon Adam Kszczot mögött honfitársa, Marcin Lewandowski ért célba. Férfi 4x400 méteres váltóban, férfi súlylökésben és női 400 méter gáton jutott nekik egy-egy ezüst, férfi kalapácsvetésben pedig még egy bronzérem.

4x100 m
Európa-bajnok: Nagy-Britannia (Dasaolu, Gemili, Ellington, Ujah) 38.17 másodperc